439
چهارشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
4
ترامپ وزیر خارجه‌اش را هم برکنار کرد

جنون کاخ‌نشین

رییس‌جمهور آمریکا عصر دیروز با اعلام خبر برکناری تیلرسون، به شایعات 6 ماهه در این باره پایان داد و اعلام کرد از این پس «مایک پومپئو» وزیر خارجه خواهد بود.

چرخش معنادار واشنگتن در برابر پیونگ‌یانگ

ملاقات تحمیلی «خودشیفته» آمریکایی با «مرد موشکی»

در پی اعلام آمادگی «کیم جونگ اون» رییس کره‌شمالی برای مذاکره با «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور ایالات‌متحده، ترامپ نیز از موافقت خود با این دعوت خبر داد. بدین ترتیب با اینکه دو رهبر تا پیش از این یکدیگر را «مرد موشکی»، «خرفت» و «کوتوله» خطاب می‌کردند، اینک قرار است احتمالاً در ماه مه (دو ماه دیگر) به‌صورت رودر رو بر سر میز مذاکره بنشینند.

صبح نو

ترامپ وزیر خارجه‌اش را هم برکنار کرد

جنون کاخ‌نشین

رییس‌جمهور آمریکا عصر دیروز با اعلام خبر برکناری تیلرسون، به شایعات 6 ماهه در این باره پایان داد و اعلام کرد از این پس «مایک پومپئو» وزیر خارجه خواهد بود.

نخستین‌بار روز پنج‌شنبه ۳۰ نوامبر (۹ آذر) بود که نیویورک تایمز خبری منتشر کرد که بر اساس آن تیم ترامپ برنامه‌ای برای جایگزین کردن رکس تیلرسون پیش‌بینی کرده و قرار است مایک پمپئو،
رییس سازمان سیا به جای تیلرسون عهده‌دار مسوولیت وزارت امور خارجه آمریکا شود. در ادامه این خبرها، واشنگتن پست اعلام کرد که تام کاتن نماینده تندرو جمهوری‌خواه، جایگزین پمپئو در ریاست سازمان سیا می‌شود، برنامه‌ای که ظرف چند هفته آینده محقق خواهد شد.
خبری که البته توسط «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تکذیب شد و تاکید کرد که تمامی «شایعات» درباره طرح
«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور برای برکناری تیلرسون «بی‌اساس» است. اما سرانجام «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا روز گذشته اعلام کرد «مایک پومپئو» رییس کنونی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) از این پس به‌عنوان وزیر خارجه این کشور فعالیت می‌کند و تیلرسون از این سمت برکنار شده است. ترامپ
آن هم زمانیکه او تازه از سفر چند روزه‌اش از آفریقا به واشتگتن بازگشته بود. ترامپ همچنین استیو گلدشتین معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه این کشور را نیز به دلیل آنکه گفت:« تیلرسون نمی‌داند چرا برکنار شده» اخراج کرد.
معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه آمریکا گفته بود: تیلرسون در جریان برکناری خود نبود و این موضوع را از توئیت ترامپ متوجه شد. تیلرسون با رییس‌جمهوری صحبت نکرده است و از دلیل برکناریش هم اطلاع ندارد. او برای پومپئو که نامزد وزارت خارجه شده، آرزوی موفقیت می‌کند.گفته می‌شود، پومپئو که چه زمان فعالیت به عنوان نماینده کنگره و چه درمنصب ریاست سازمان سیا گرایشات به شدت ضد ایران و ضد روسی داشت بر همین اساس جایگزین «رکس تیلرسون» می‌شود. ترامپ روز گذشته در توییترخود نوشت: «مایک پومپئو رییس سیا وزیر خارجه جدید ما خواهد بود. او عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. رکس تیلرسون، ممنون بابت خدماتت».
پومپئو وزیر خارجه آمریکا و یک زن رییس سیا می‌شوند‌
در مدت یک سالی که تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بود در پرونده‌های مختلف از جمله توافق هسته‌ای با ایران و پرونده روسیه با ترامپ اختلاف نظر داشت و تقریباً هر ماه شایعاتی از احتمال برکناری وی منتشر می‌شد. این شایعات ۶ ماه پیش، یعنی زمانی که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند تیلرسون ترامپ را «کودن» خوانده، به اوج رسید. از همان زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه احتمالاً پومپئو سکان دستگاه دیپلماسی آمریکا را به دست گیرد، مطرح شد. ترامپ بارها از پوپمئو تمجید کرده و گفته بود او در سیا «عملکرد فوق‌العاده‌ای» داشته است. البته، انتصاب رسمی وزیر خارجه جدید، نیازمند تأیید سنای این کشور است. کمیته روابط خارجی سنا قرار است هفته آینده برای بررسی صلاحیت پومپئو تشکیل جلسه دهد.
رییس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که «جینا هاسپل» از افسران اطلاعاتی کهنه‌کار آمریکایی را به ریاست سیا منصوب کرده است. وی در توییتر نوشت: «جینا هاسپل رییس جدید سیا و نخستین زنی خواهد بود که به این سمت انتخاب شده است. تبریک به همه». هاسپل که در سال ۱۹۸۵ به سیا پیوست، در فوریه ۲۰۱۷ به معاونت این سازمان منصوب شد. نام وی یک دهه پیش، زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که مشخص شد سیا در تایلند یک زندان مخفی برای نگهداری، شکنجه و بازجویی از متهمان به ارتباط با گروه‌های تروریستی ایجاد کرده است.  وی در سال ۲۰۰۲ ریاست این بازداشتگاه را بر عهده داشته است. اسنادی که بعداً منتشر شد، نشان داد زندانیان در این بازداشتگاه به روش‌هایی که حتی در قوانین آمریکا غیرقانونی است، شکنجه می‌شده‌اند. هاسپل بعداً رییس دفتر «خوزه رودریگز» رییس وقت مرکز ضدتروریسم سیا شد و در سال ۲۰۱۳ هم به معاونت «سرویس سری ملی» که مسوولیت عملیات‌های مخفیانه آمریکا در سرتاسر جهان را
بر عهده دارد، منصوب شد. رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که ترامپ در تلاش است تا پیش از آغاز مذاکرات با کره شمالی، تغییر و تحولات لازم در تیم دیپلماسی خود را ایجاد کند و با ترکیبی جدید وارد گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ شود. به گفته کارشناسان وتحلیلگران سیاسی، با برکناری رکس تیلرسون از وزارت خارجه آمریکا، موقعیت جمهوری‌خواهان سنتی نسبت به اعضای خانواده ترامپ و راست‌گراهای افراطی تضعیف شد.
دولت ترامپ و دستیاران وی، شامل سه گروه جمهوری خواهان سنتی، اعضای خانواده ترامپ و راست‌گرایان افراطی است. جیمز متیس (وزیر دفاع) رکس تیلرسون (وزیر خارجه) مک مستر (مشاور امنیت ملی) جان کلی (رییس کارکنان کاخ سفید) ضلع اول هستند که با دو ضلع دیگر در کابینه ترامپ دچار اختلاف شده‌اند. چگونگی مواجهه آمریکا با ایران، از مهم‌ترین موضوعات اختلافی در این مثلث است.  البته، ضلع جمهوری خواهان سنتی معتقدند در اولویت اول باید دستان ایران را از منطقه قطع کرد. اینان خواهان عدم پرداخت هزینه از سوی آمریکا برای خروج از برجام هستند. در مقابل، دو ضلع دیگر بر خروج آمریکا از برجام و در پیش گرفتن راهبرد تغییر ساختار در مواجهه با ایران تاکید دارند. با تضعیف موقعیت جمهوری خواهان سنتی، راه ترامپ برای خروج از برجام هموارتر شد. از طرف دیگر گماردن مایک پمپئو، رییس سازمان سیا، بر مسند وزرات خارجه آمریکا به معنای آن است که واشنگتن می‌خواهد به شکل جدی‌تری سیاست تغییر ساختار و بی‌ثبات‌سازی در ایران را دنبال کند.  

موج استعفاء در کاخ‌سفید
می‌توان ناسازگار بودن نظرات ترامپ و تیلرسون را از سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در یک محفل خصوصی نام برد که ترامپ را کودن نامید. از همان هنگام موضوع برکناری تیلرسون به گونه‌ای جدی‌تر به میان آمد. بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که ترامپ در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ به همکاری خود با تیلرسون خاتمه می‌دهد.  پیش از این، دونالد ترامپ رییس‌جمهور جنجالی آمریکا به اعمال تعرفه‌های تجاری در بخش واردات فولاد و آلومینیوم، دومینوی استعفای مقامات اقتصادی کاخ‌سفید را انجام داد و هفته گذشته «گری کوهن» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصادی را از به‌دلیل مخالفت با سیاست‌های ترامپ سمت خود کنار گذاشت.

captcha
شماره‌های پیشین