439
چهارشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
1
گفت‌وگو با امام جمعه‌ای که متقاضی برگزاری کنسرت است

«روحانیت» رقبای سختی دارد

اتفاق جالبی بود. یک امام جمعه جوان در شمال کشور از اداره ارشاد استان گیلان درخواست کرده است که به مناسبت 13رجب میلاد امیرالمؤمنین (ع) با حفظ موازین شرعی و دینی اقدام به اجرای زنده موسیقی برای مردم شهر داشته باشد. تصویر این درخواست مکتوب هم در شبکه‌های اجتماعی و فضای مشغول در حال دست به دست شدن است و استقبال زیادی هم از آن شده است. حجت‌الاسلام‌ اصغر جدایی سه سال است که امامت جمعه اسالم را در استان گیلان عهده‌دار شده است. متون فیلمسازی را خوانده و با عناصر فیلمسازی و عکاسی آشناست. این درخواست بهانه‌ای شد تا با او به گفت‌وگو بنشینیم.

ترامپ وزیر خارجه‌اش را هم برکنار کرد

جنون کاخ‌نشین

رییس‌جمهور آمریکا عصر دیروز با اعلام خبر برکناری تیلرسون، به شایعات 6 ماهه در این باره پایان داد و اعلام کرد از این پس «مایک پومپئو» وزیر خارجه خواهد بود.

سوم آوریل در انگلیس «روز تنبیه مسلمانان» نامگذاری شد

اسلام‌ستیزی لندنی

درتازه‌ترین اقدامات علیه اسلامگرایان در انگلیس نامه‌ای با عنوان «روز تنبیه مسلمانان» درمیان شهروندان این کشور منتشر شده که گویای اقدامات جدید غربی‌ها در همراهی و حمایت از «اسلام‌هراسی» را نشان می‌دهد.

حوزه خودروهای داخلی با استانداردهای جدید چه خواهد کرد

استانداردهای 52 گانه برای تحول

آمارهای جهانی می‌گوید به‌ازای هر 10هزار خودرو در جهان، حدود 9 نفر کشته می‌شوند، درحالی‌که در ایران به‌ازای این تعداد خودرو، 37 نفر به کام مرگ کشیده می‌شوند. یکی از دلایل آمار تلفات جاده‌ای به جز جاده‌ها و راه‌های نامناسب، استاندارد نبودن خودروهای ایرانی است که در صنعت خودروسازی ایران تولید می‌شوند. حال بعد از گذشت سال‌ها از تولد سازمان استانداردسازی ملی ایران که یکی از متولیان استانداردسازی در تولیدات ایران است، متولیان آن به فکر اضافه کردن بندهایی جدید برای استانداردسازی بیشتر در صنعت خودرو افتاده‌اند.

30 سال از جنایت بزرگ صدام گذشت

قصه غمگین حلبچه

یکی از دردناک‌ترین وغم‌انگیزترین رویدادها در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، بمباران شیمیایی شهر حلبچه کردستان عراق است که در آن هزاران تن از شهروندان کُرد عراقی قربانی سیاست‌های رژیم بعث حاکم بر عراق و نسل‌کشی سازمان‌یافته این رژیم شدند حالا 30 سال از آن حادثه هولناک گذشت، اما مگر می‌شود تاریخ حلبچه را فراموش کرد؟

گفت‌وگوی «صبح نو» با مردی که چرخ زندگی‌اش را با چرخ دستی رسانه‌ای می‌گذراند

من آخرین روزنامه فروش دوره‌گرد شهرم

در روزگاری که سرانه کتابخوانی در کشور هنوز تک رقمی است. در روزگاری که روزنامه‌خوانان قبل از این که از رختخواب کنده شوند، به صورت آنلاین روزنامه‌ها را روی گوشی‌های هوشمندشان می‌بینند؛ در روزگاری که کیوسک‌های روزنامه‌فروشی در کنار خرید و فروش برای اینکه درآمد قابل‌قبولی داشته باشند، خوراکی‌ها و وسایل جانبی می‌فروشند، هنوز پیرمرد دوره‌گردی در دل پایتخت، روزگار خود را با روزنامه‌فروشی می‌گرداند.

# آخوندی_ بیمه_ است

استیضاح ؛ هرگز

«درست نیست وقتی کشتی غرق می‌شود بگوییم ناخدا مقصراست، درتصادف قطار راهبر مقصر است، در سقوط هواپیما، خلبان یا اصلاً کوه چرا آنجاست؛ ولی تقصیر وزیرنیست! پیامکی برای نمایندگان ارسال شده که به آخوندی رأی دهند به همین دلیل امیدی به نتیجه‌بخش بودن استیضاح ندارم. حال ما ماندیم و کیان؛ پشتمان را خالی کردند.» بخشی از نطق احمد امیر آبادی نماینده موافق استیضاح آخوندی است. گویا رأی آوردن طرح استیضاح در مجلس شورای اسلامی شبیه به یک معجزه شده است و بازهم شاهد یک کارناوال سیاسی مجلس در روز استیضاح وزرای روحانی بودیم.

سرمقاله

اخلال در نظام تصمیم گیری

صبح نو

سرمقاله

اخلال در نظام تصمیم گیری

دیروز مجلس شورای اسلامی دو وزیر مرتبط با حوزه اقتصادی و اجتماعی را استیضاح کرد و به هر دو مجدداً رأی اعتماد داد؛ امروز نیز بررسی استیضاح یک وزیر دیگر اقتصادی در دستور کار مجلس قرار دارد و برآوردها این است که وی نیز موفق به جلب اعتماد نمایندگان خواهد شد. در حالی که اقتصاد ملی در شرایطی نابسامان قرار دارد، حرکت نمایندگان به سمت مطالبه این امور از وزرای مذکور ستودنی است، اما جای سؤال اینجاست که سؤالات و ابهامات چگونه مطرح شوند. جمع قابل توجهی آن را امضا می‌کنند و بعد فرایند پیچیده‌ای از لابی گری ها شکل گرفته و نهایتاً نتیجه ادعاشده حاصل نمی‌شود و این روند در 3-2 سال اخیر چندین بار تکرار شده است. پیامد چنین اتفاقی، آنهم درباره وزرایی که در پنجمین سال صدرات خویش هستند، چرخیدن در بر همان پاشنه قبلی و به سرانجام مناسب نرسیدن مشکلات اقتصادی است. در اینجا شائبه‌ای در عرصه عمومی به وجود آمده که گویا واسطه گری های سیاسی، مالی و مناصبی موجب تغییر دیدگاه‌ها و برآوردهای رأی دهندگان در هنگامه تصمیم گیری برای استیضاح‌هاست؛ امری که اگر چه تازگی ندارد، اما به نظر می‌آید هم از جانب دولتی‌ها تشدید و ترغیب شده و هم میزان پذیرش و همراهی مجلسی‌ها. ادامه این روند و تعمیق بیشتر آن می‌تواند کلیت نظام تصمیم گیری را مختل و ضرباتی جدی بر سیاست گذاری‌های کلان مرتبط با فسادستیزی و افزایش کارآمدی وارد آورد.

captcha
شماره‌های پیشین