438
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
6
انتشار گزارش مقدماتی سقوط هواپیما در یاسوج

خلبان مقصر است

قرارگاه جهادی امام رضا (ع) با دو ابتکار ویژه به استقبال نوروز می‌رود

هفت‌سین کرمانشاهی با راهیان نور جهادی

بیش از 3 ماه است که از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه می‏گذرد. زلزله‏ای که در 21 آبان‏ماه به وقوع پیوست و در بسیاری از روستاها، تخریب 100 درصدی داشت. حال بعد از گذشت چند ماه، با وجود فراز و فرودهایی که شهر کرمانشاه به خود دیده است، در نزدیکی جشن نوروز و آمدن بهار، بسیاری از گروه‏های جهادی، برای تأمین زندگی بهتر در کرمانشاه، راهی سفر می‏شوند تا در کنار کردها، سفره هفت‏سین را بچینند و نوروز باستانی را جشن بگیرند.

صبح نو

قرارگاه جهادی امام رضا (ع) با دو ابتکار ویژه به استقبال نوروز می‌رود

هفت‌سین کرمانشاهی با راهیان نور جهادی

بیش از 3 ماه است که از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه می‏گذرد. زلزله‏ای که در 21 آبان‏ماه به وقوع پیوست و در بسیاری از روستاها، تخریب 100 درصدی داشت. حال بعد از گذشت چند ماه، با وجود فراز و فرودهایی که شهر کرمانشاه به خود دیده است، در نزدیکی جشن نوروز و آمدن بهار، بسیاری از گروه‏های جهادی، برای تأمین زندگی بهتر در کرمانشاه، راهی سفر می‏شوند تا در کنار کردها، سفره هفت‏سین را بچینند و نوروز باستانی را جشن بگیرند.

 آقای «بابک بهادری امین» دبیر ستاد حرکت‌های جهادی قرارگاه امام رضا (ع) در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره برنامه‏هایی که آنها قرار است در عید انجام دهند توضیح می‏دهد: «ما در برنامه‏هایمان دو گروه را به کرمانشاه خواهیم فرستاد. یک گروه خانواده‌ها هستند و یک گروه دیگر هم گروه راهیان نور هستند.»

تنها با کمک خانواده مؤثر است
 بهادری درباره اردوی جهادی خانواده‌ها توضیح می‏دهد: «اردوی جهادی خانواده‌ها از این مورد باب شد که ما می‏خواستیم که نگاه متفاوتی را ایجاد کنیم. برای اینکه بتوانیم فضای نویی را ایجاد کنیم، تصمیم گرفتیم که اردوی جهادی را خانواده‏ای ایجاد کنیم؛ یعنی اینکه همه اعضای خانواده با هم مشارکت کنند. هدفمان این بود که خانواده‌های محروم و زلزله‏زده را توانمند کنیم. هر یک از خانواده‌هایی که پیش ما ثبت‏نام کرده‏اند، یکی سری توانمندی‎های خاصی دارند. قرار ما بر این است که این توانمندی‌ها را بدون  واسطه به خانواده‎های کرمانشاهی وصل خواهیم کرد.» او در این‌باره توضیح می‏دهد: «قرارگاه 100 روستا را زیر پوشش خود قرار داده است. ما خانواده‌های روستا را شناسایی و اطلاعات آنها را جمع کرده‏ایم.
ما مشکلات آنها را جمع‌بندی کرده‏ایم و بسته به نیاز آنها با خانواده‌های دیگر تعامل می‏کنیم. به‌عنوان مثال، یکی از خانواده‌های ما اعلام می‏کند که پزشک است و در کرمانشاه هم خانواده‌های را داریم که نیاز به تخصص این پزشک دارند، ما پرونده آن‌ها را در اختیار پزشک قرار می‏دهیم و آنها را با هم ارتباط می‎دهیم.»
او مثال می‏زند: «یکی از بچه‏های خانواده‌های کرمانشاه به ما گفته بود که از وقتی که زلزله آمده است، من نتوانسته‏ام درس بخوانم، در این طرف ما خانواده‌های معلم داریم که آن‌ها می‏توانند در عید، چند مشکل آنها را حل کنند. ما حتی خانواده‌هایی را داریم که در امر خرید جهیزیه کمک می‏کنند. ما هر دو تیم را گذاشته‏ایم و بسته به توانمندی‏های خانواده‌ها و نیازهای منطقه آن‌ها را سامان‏دهی می‏دهیم.»
بهادری توضیح می‏دهد که 400 خانواده ثبت‎نام کرده‏اند: «شناسایی خانواده‌های منطقه هم زیاد است. ما 1000 خانواده در منطقه داریم که توسط ما شناسایی شده است و محروم هستند. نیازها در تم‏های مختلفی بسته‌بندی‌شده است اما بیشترین نیاز خانواده‌های ما در پزشکی و بحث آموزش است.»
مسوول درباره انتخاب خانواده‎ها نیز توضیح می‏دهد: «اولین نگاه ما این بود که تمام خانواده شرایط منطقه را درک کنند. بعد از آن موج اولی که در زلزله پیش آمد و بحث کمک‌رسانی که اتفاق افتاد، چون نزدیک به عید شد، کمک‏ها به فراموشی‏ها سپرده شد. ما خواستیم که خانواده‎ها را درگیر ماجرا کنیم تا خانم خانواده،
با خانم خانواده محروم، پدر خانواده، با خانواده محروم و فرزندان با هم ارتباط برقرار کنند و همه بتوانند با شرکت در این کار خیر، از تمام توانمندی‏ها استفاده کنند. به این فکر کردیم که گروه جهادی نمی‏تواند، همه نیازها را تأمین کند، در ابتدا هدف ما این بود که باید گروه جهادی ما دو راهکار جواب بدهد، ما یا کار فرهنگی انجام می‏دهیم یا کار عمرانی انجام می‏دهیم. هر چه به جلو رفتیم، دیدیم که تنها خانواده‌ها می‏توانند به آنها کمک کنند.» بهادری توضیح می‏دهد که برای شرکت خانواده‌ها در اردوی جهادی هیچ محدودیتی وجود ندارد: «هر خانواده‏ای به هر تعداد روزی که می‏توانند در منطقه حضور داشته باشند. از یک روز تا هر تعداد که خودشان امکان برایشان داشته باشد.»
او تأکید می‏کند: «بحث عمرانی و پزشکی مهم است و همه خانواده‌ها به آن نیاز دارند اما یک زمانی حضور ما در منطقه هم باعث دلگرمی خانواده‎های زلزله‏زده می‏شود. روحیه دادن به خانواده و تغییر حال و هوای آنها باعث می‏شود که یک فرآیند شادی و نشاطی برای آنها به وجود بیاید. باید قبول کنیم که غم بزرگی در زلزله به هر یک از خانواده‌ها تحمیل شده است. نباید انتظار داشته باشیم که خانواده‏ای کار عمرانی، پزشکی یا آموزشی می‏داند به منطقه بیاید، هر خانواده‏ای حتی اگر توانایی خاصی هم ندارد، می‏تواند از نظر روحی و حضور هم به آنها کمک کند.»

نیاز منطقه تغییر کرده است
 چند سالی می‎شود که اردوی راهیان نور در غرب کشور و در شهرهای کرمانشاه، انجام می‎شود. امسال که در کرمانشاه زلزله آمده است، برنامه‏های اردوی راهیان‌نور هم به سمت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان رفته است. بهادری در این‌باره توضیح می‏دهد: «2500 نفر در اردوی راهیان نور ما ثبت‏نام کرده‏اند. بازه زمانی راهیان نور، عموماً 4 تا 5 روز است. امسال اما این تعداد روز به 7 تا 8 رسیده است تا شرکت‏کنندگان هم در اردوی جهادی و هم در کار عمرانی یا فرهنگی شرکت
کنند.»  او درباره برنامه‏های عمرانی و فرهنگی که بعد از گذشت چند ماه از زلزله، نیاز منطقه را می‏طلبد، توضیح می‏دهد: «با شناسایی که در روزهای گذشته ما از منطقه انجام دادیم، متوجه شدیم که نیازهای منطقه قطعاً بعد از وقوع زلزله تغییر کرده است. به‌عنوان مثال نیاز الآن منطقه، بحث آموزش است؛ بنابراین ما با مدیران مدرسه برای این کار، تعامل کردیم. بحث شادی مساله دیگری است؛ بنابراین ما برای خانواده‌های زلزله‏زده بحث جنگ شادی، پخش مستند و فیلم در بافت‏های مختلف کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سال در نظر گرفته‎ایم.»
این البته کارهای فرهنگی است که قرار است انجام شود، در فاز عمرانی آنها برنامه‏هایی دارند: «در 20 روزی که ما در منطقه هستیم و با توجه به اینکه خرابی برخی از روستاها تا 100 درصد است، ساخت خانواده‌ها صفر تا صد است. ما باید تمام یک خانه را بسازیم. به‌عنوان مثال، سه گروه در این مدت، قبول می‏کنند تا یک خانه را بسازند.» او درباره برنامه‏ریزی‏هایی که در زمینه عمرانی شده است، تأکید می‏کند: «ما سه روستای پایلوت تنها برای ساخت عمرانی داریم که به‌صورت صفر تا صد باید خانه‏ها ساخته شود. برآوردمان این است که تا اردیبهشت‏ماه کار ساخت‌وساز این سه روستا تمام شود. چند روستای دیگر هم انتخاب کرده‏ایم که امیدواریم کارهای آب‏رسانی و خدمات اجتماعی آنها هم انجام شود.»
 تاریخ تکرار می‏شود، درست مانند روزهای ابتدایی انقلاب که گروه‏های جهادی جوان، برای آبادانی روستاها راهی شدند، حال این روزها هم بعد از گذشت 40 سال، گروه‎های جهادی برای آبادانی تلاش
می‏کنند.

captcha
شماره‌های پیشین