438
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
14

خبر

آذری جهرمی: کلان‌داده‌های ما نباید خارج از کشور ذخیره شوند

هشدار وزارت‌ارتباطات درباره اعتماد به تلگرام

آذری جهرمی وزیر ارتباطات با اشاره به اعتماد به تلگرام گفته است که به لحاظ حاکمیتی نمی‌توان به این مساله اعتماد کرد و ما باید بتوانیم نظام اقتصادی را درون کشور و حاکمیت خود مدیریت کنیم

صبح نو

آذری جهرمی: کلان‌داده‌های ما نباید خارج از کشور ذخیره شوند

هشدار وزارت‌ارتباطات درباره اعتماد به تلگرام

آذری جهرمی وزیر ارتباطات با اشاره به اعتماد به تلگرام گفته است که به لحاظ حاکمیتی نمی‌توان به این مساله اعتماد کرد و ما باید بتوانیم نظام اقتصادی را درون کشور و حاکمیت خود مدیریت کنیم


بعد از اخباری که درباره واریز وام 5 میلیارد تومانی به حساب بعضی پیام‌رسان‌های داخلی در روزهای اخیر منتشر شد، حالا آقای محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اینکه نمی‌توان به پیام‌رسان‌های خارجی که محل ذخیره اطلاعات آنها در بیرون از مرزهای جغرافیایی ایران است اعتماد کرد، می‌گوید این طور نیست که با اعطای این کمک و حمایت مالی به پیام‌رسان‌های داخلی، مشکلات آنها حل شود.
وزیر جوان ارتباطات در تشریح بیشتر نگاه خود به این مساله، تاکید کرده است که بومی شدن زیرساخت برای تحول دیجیتال یک پیام‌رسان ضرورت است و ما نمی‌توانیم مباحث اقتصادی، نظام بانکی و پرداخت‌مان را به سرویس‌دهنده خارجی واگذاری کنیم و بی‌تفاوت باشیم. نسبت به نیاز مردم هم نمی‌توان بی‌تفاوت بود، بنابراین این کار همت همگانی می‌طلبد. این اشاره وزیر ارتباطات را می‌توان از جدیدترین اظهارنظرهای یک مقام رسمی دولتی توصیف کرد که به طور تلویحی به بی‌اعتمادی حاکمیت و دستگاه اجرایی به پیام‌رسان‌های خارجی اشاره می‌کند. اشاره‌ای که البته جدی‌ترین مخاطب آن را می‌توان تلگرام دانست.
محمدجواد آذری جهرمی در صحبت‌های خود با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در شورای عالی فضای مجازی درباره پیام‌رسان‌های داخلی گفت: عقلای کشور در شورای عالی فضای مجازی سندی را طراحی کردند که بندهای مختلفی دارد و اینطور نیست که با اعطای وام مشکل حل شود، مشکل پیام‌رسان‌ها فقط مشکل مالی و حتی اعتمادی نیست. مردم باید از پیام‌رسان‌های بومی استفاده کنند، کسب‌وکارشان را روی خدمات بومی بیاورند که امنیت بیش‌تر، کیفیت بهتر و سرعت بالاتری داشته باشد. به گزارش ایسنا، وی افزود: به لحاظ حاکمیتی کلان‌داده‌های ما نباید خارج از کشور ذخیره شود، ما باید بتوانیم نظام اقتصادی را درون کشور و حاکمیت خود مدیریت کنیم؛ اما اگر نظام پرداخت نداشته باشیم و بدون اعتماد مردم نمی‌توانیم از آنها دعوت کنیم.
 بنابراین باید اعتماد و زیرساخت‌های پرداخت فراهم باشد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی ذکر شده که پیام‌رسان‌های مجاز می‌توانند از تسهیلاتی از جمله وام و اختصاص پهنای باند بهره بگیرند، افزود: مرکز ملی فضای مجازی در کارگروهی که بین دستگاه‌ها داشته، شناسایی پیام‌رسان‌های مجاز را انجام داده و این لیست به صورت مکتوب به ما نیز اعلام شده است. کسانی که شناسایی شوند، ارجاع شده و این تسهیلات می‌تواند در اختیارشان قرار گیرد.
آذری جهرمی با بیان این‌که در مصوبه شورا وظایف تمامی دستگاه‌ها آمده است، گفت: وزارت ارتباطات باید به این پیام‌رسان‌ها پهنای باند می‌داد که تاکنون بیش از ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه در اختیارشان قرار گرفته است. همچنین رک و فضای سرور نیز به آن‌ها داده شده است. این پیام‌رسان‌ها به باند معرفی می‌شوند و با سفته‌های امضا شده می‌توانند تسهیلاتی مطابق با مصوبه بگیرند.

وظایف دستگاه‌ها در قبال پیام‌رسان‌های بومی مشخص است
آذری جهرمی در ادامه حرف‌هایی زده که بوی انتقاد تلویحی از کسانی می‌دهد که فقط وزارت ارتباطات را متولی حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی می‌دانند. او سایر دستگاه‌هایی که در این زمینه وظایف قانونی بر عهده دارند را ذکر کرده و گفته است: هر یک از دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش، بانک مرکزی، وزارت ارشاد، قوه قضاییه و سازمان صداوسیما وظایفی دارند. مرکز ملی فضای مجازی باید گزارش دهد که هر دستگاه چه میزان اقدام را پیش برده است.
ما به عنوان حاکمیت باید زیرساخت‌هایی که چارچوب قانونی آن مشخص است را انجام دهیم و این مساله تنها برعهده وزارت ارتباطات نیست. حتی خود پیام‌رسان‌ها هم وظایفی برعهده دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که عده‌ای به صورت کلی از وزارت ارتباطات مطالبه دارند که پیام‌رسان بومی راه بیندازند، گفت: ما در چارچوبی که مصوب شده وظایف خود را انجام می‌دهیم و از باقی دستگاه‌ها هم پیگیری می‌کنیم حتی بیش از سه بار با دستگاه‌ها مکاتبه کردیم که چارچوب‌های لازم را انجام دهند.وزیر ارتباطات اما در بخش‌های دیگری از صحبت‌های هم به خدماتی را که پیام‌رسان‌های داخلی باید ارائه کنند هم مد نظر قرار داده است. مساله‌ای که هر از چندی از زبان مردم هم بیان می‌شود که خدمات پیام‌رسان‌های داخلی بعضاً با نمونه‌های فرنگی یکسان نیست. آذری جهرمی با بیان این‌که پیام‌رسان‌ها هم باید برای بهبود کیفیت خود کار کنند و شفاف باشند، اظهار کرد: ما از پیام‌رسان‌ها انتظار نداریم که از همان ابتدا در ترازهای یک بین‌المللی باشند اما باید کارشان را پیش ببرند و از کسب‌وکارهای داخلی حمایت کنند.
کانال‌هایی که در پیام‌رسان‌های خارجی نام داشته و ثبت شدند و دارای شناسنامه هستند، وقتی می‌خواهند وارد پیام‌رسان بومی شوند باید با فعالیت‌شان با هماهنگی وزارت ارشاد تسهیل شود. همچنین پیام‌رسان‌ها باید نسبت به درخواست‌های خارج از ضوابط و مقررات محکم و پاسخگوی حریم خصوصی مردم باشند.
سود 8 درصدی وام اعطایی به پیام‌رسان‌ها هم از دیگر مسائلی بود که در هفته‌های گذشته مایه انتقاد بعضی از پیام‌رسان‌ها داخلی را فراهم آورده بود. به گزارش فارس، جهرمی با اشاره به این مساله گفته است: تسهیلات یک سال تنفس دارد و با حداقل تضمین و ارزان‌ترین نوع تسهیلات به آنها واگذار می‌شود. آن‌ها اعلام می‌کنند نمی‌توانند سفته دهند که سفته دادن ساده‌ترین نوع ضمانت است و اگر قانون به ما اجازه دهد که بدون اخذ ضمانت پرداخت کن مشکلی نداریم. چون منابع دولت در اختیار ماست و دولت برای هزینه مجوز می‌خواهد و وزیر و دستگاه وزارت مجوز ندارد که پول بلاعوض بدون ضمانت قانونی به کسی بدهد.
وی ادامه داد: این شرکت‌ها باید سرمایه‌گذارانی جذب کنند. مکانیزم رشد بخش خصوصی مشخص است شرکتی که می‌خواهد عهده‌دار ظرفیت پیام‌رسانی تعداد زیادی از ایرانیان و یکی از ارکان توسعه فضای مجازی باشد؛ وقتی می‌گوید یک سفته نمی‌توانم بدهم یک اشکال است. طبیعتاً باید بروند اعتماد سرمایه‌گذاران را جذب کنند بخشی از سهام خود را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند و پشتیبانی مالی جذب کنند. نمی‌توانیم زیر ساخت فضای مجازی را پیوند بزنیم به شرکت‌هایی که توان اقتصادی لازم را ندارند. علاوه بر این، برای این موضوع هم تصدی‌گری دولت دیده نشده که برود پیام‌رسان دولتی راه بیندازد و به لحاظ فنی، اقتصادی و مدل پیام‌رسان‌ها دولت‌ها به این عرصه ورود نمی‌کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین