437
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
2

خبر

مصباحی‌مقدم: سران قوا با مصلحت سنجی ملتزم به حضور در جلسات مجمع باشند

غیبت ادامه دار در مجمع

جلسات مجمع تشخیص پس از انتصاب رییس جدید آن به‌صورت منظم و با حضور اکثر اعضا برگزار شده است،‌ اما حدود 4 جلسه‌ای است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روی مسوولان ارشد نظام را ندیده است؛ غیبت روسای قوا حالا حساسیت رسانه‌ها و برخی چهره‌های سیاسی را برانگیخته و همه درباره آن اظهار نظر می‌کنند! درباره علت نیامدن آقایان لاریجانی‌ها و روحانی.

صبح نو

مصباحی‌مقدم: سران قوا با مصلحت سنجی ملتزم به حضور در جلسات مجمع باشند

غیبت ادامه دار در مجمع

جلسات مجمع تشخیص پس از انتصاب رییس جدید آن به‌صورت منظم و با حضور اکثر اعضا برگزار شده است،‌ اما حدود 4 جلسه‌ای است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روی مسوولان ارشد نظام را ندیده است؛ غیبت روسای قوا حالا حساسیت رسانه‌ها و برخی چهره‌های سیاسی را برانگیخته و همه درباره آن اظهار نظر می‌کنند! درباره علت نیامدن آقایان لاریجانی‌ها و روحانی.

خیلی از تحلیل‌گران بر این باور هستند که شخصیت احمدی‌نژاد برای جامعه سیاسی ایران نامفهوم و چالش‌برانگیز شده است و شنیدن سخنان او این روزها حتی برای حامیان تند و آتشینش هم غیرقابل تحمل شده است؛ سخنانی که شاید شنیدن آن از زبان جریان اپوزیسیون و حتی ضدانقلاب راحت‌تر باشد تا از زبان رییس‌جمهور 8ساله جمهوری اسلامی ایران.
حالا اینکه احمدی‌نژاد نگاه به سیاهی‌ها دارد و راهش را در ناکجاآباد می‌بیند مورد بحث این گزارش نیست، برهمین اساس اما به نظر می‌رسد او توانسته است به بخشی ازاهداف خود دست یابد. او حالا می‌تواند این ایمان رادر خود داشته باشد، کاری کرده که سران سه قوه یعنی آقایان علی لاریجانی، آیت‌الله آملی لاریجانی و حجت‌الاسلام حسن روحانی به جلسات مجمع تشخیص مصلت نظام نیایند و آقای محمود احمدی‌نژاد حداقل در این بخش موفق بوده است.
آقای عبدالله گنجی مدیر مسوول روزنامه جوان در سرمقاله‌ای در واکنش به عدم حضور سران سه قوه در جلسات مجمع نوشته است: «اگر علت غیر از این باشد حتماً پاسخ و بهانه آنان مشکلات و حجم کار و مأموریت‌های دستگاه تحت مدیریت است اما اگر علت عدم حضور منظم و هماهنگ آنان در اعتراض به چرایی حضور احمدی‌نژاد در این جلسات است، باید گفت شما عیناً از منطق احمدی‌نژاد بهره برده‌اید یا منطق وی را توجیه و قابل پذیرش کرده‌اید. احمدی‌نژاد با شخصی‌سازی مسائل با رؤسای قوا و خصوصاً دستگاه قضا به آنان هجمه می‌کند و حتی برایش مهم نیست که منصوب‌کننده رییس دستگاه قضا (رهبری) درباره سخنان وی چه نظری دارد.
او حرف خود را می‌زند و منتظر هم نمی‌ماند که رهبری چه می‌گوید و پس از اینکه رهبری از مفاهیمی مانند «دین سیاسی»، «بی‌تقوایی»، «ملاک حال افراد است»، «قاضی خوب داریم قاضی بد هم داریم هر دو را با هم ببینید» استفاده کردند نه تنها اندکی بر مواضع احمدی‌نژاد اثری نداشت که چند گام جلوتر هم آمد و خواستار عزل سران سه قوه شد. در این عزل‌خواهی نیز برایش فرق نمی‌کند که سران قوا منتخب مردمند یا منصوب رهبری.»از سوی دیگر آقای عزت‌الله ضرغامی رییس اسبق صداوسیما نوشته است: «شایعات روزهای اخیر در مورد عدم شرکت سران قوا در جلسه مجمع، به‌دلیل اعتراض به حضور آقای احمدی‌نژاد با هیچ معیاری قابل پذیرش نیست. شایسته است که آقایان با حضور خود در جلسه بعدی یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند.»

 

 

 

 

 

بر همین اساس حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح نو» با انتقاد از عدم حضور منظم سران قوا در جلسات مجمع تشخیص گفت: نفس جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام روشن و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست و شایسته نیست که سران قوا دراین جلسات حضور نداشته باشند.وی افزود: کار مجمع تشخیص سیاست‌گذاری است و سیاست‌ها می‌باید در مقام اجرا توسط این سه قوه اجرایی شود پس اگر روسای سه قوه در سیاست‌گذاری مجمع نقش نداشته باشند جایگاه نمایندگی سه قوه در سیاست گذاری خالی خواهد ماند. لذا حضور روسای قوا در سیاست گذاری مهم است و آنها در اینکه چه سیاست‌هایی می‌تواند اجرا شود یا اجرا نشود باید اعلام نظر کنند.عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه آقایان (روسای قوا) باید ملتزم به حضور در جلسات مجمع باشند، گفت: حقیقتاً جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام مهم است و مجمع جایی است که مباحث اساسی از جمله موارد اختلافی بین مجلس وشورای نگهبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و به عبارتی اگر موردی بر خلاف قانون اساسی به حساب می‌آید، نیاز به مصلحت‌سنجی دارد و طبعاً روسای قوه نسبت به مصالح ملی از صلاحیت بالایی برخوردار هستند.
مصباحی مقدم با اشاره به وظیفه نظارتی مجمع تشخیص مصلت نظام تصریح کرد: شورای عالی نظارت،  نظارت بر عملکرد سه قوه از باب پیاده کردن سیاست‌های نظام را مورد توجه قرار می‌دهد که حضور آقایان می‌تواند کمک کند به اینکه بهتر بدانیم که آیا دفاعی دارند در ضعف‌هایی که در اجرای سیاست‌ها صورت گرفته یا خیر؟
وی در پاسخ به این سؤال که در فضای رسانه‌ای کشور این‌گونه تعبیر می‌شود که عدم حضور سران قوا در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌دلیل اعتراض به حضور محمود احمدی نژاد در این جلسات است و آیا این برداشت درستی است یا خیر، گفت:  بنده چنین برداشتی ندارم، چراکه آقای روحانی در زمان حیات مرحوم هاشمی نیز مرتب به جلسات نمی‌آمدند و نظمی در این خصوص مشاهده نکردیم، حتی آقای لاریجانی هم اینطور نبوده که همه جلسات حضور پیدا کنند اما اگر فرض هم بر این موضوع باشد که به‌دلیل حضور احمدی‌نژاد به مجمع نمی‌آیند، باید بگویم که مصالح نظام مهم‌تر از واکنش‌های آنی یا لجبازی است؛ به نظر من آقایان می‌توانند بیایند واگر هم اعتراضی دارند در همین جلسات اعتراض خود را بگویند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با توصیه به محمود احمدی‌نژاد مبنی بر رعایت مصالح نظام اظهار داشت: آقای احمدی‌نژاد نباید اظهارات ساختار‌شکنانه‌ای را بیان کنند که موجبات واکنش‌های بعدی را فراهم کنند.

تکذیب آشنا
با این همه دیشب، آقای حسام الدین آشنا در توییتی به این موضوع واکنش نشان داد و حضور نیافتن رییس جمهور را  به علت حضور فردی دیگر، تلویحاً رد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین