437
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
15
گفت و گوی «صبح نو» با عوامل«7روز،7ساعت»

حمید حامی: از لطمه به پرستیژم هراس داشتم

مستند مسابقه «7 روز، 7 ساعت» با موضوع مسابقه هنرمندان ایرانی و لبنانی نوروز 97 از شبکه افق سیما روی آنتن می‌رود.

صبح نو

گفت و گوی «صبح نو» با عوامل«7روز،7ساعت»

حمید حامی: از لطمه به پرستیژم هراس داشتم

مستند مسابقه «7 روز، 7 ساعت» با موضوع مسابقه هنرمندان ایرانی و لبنانی نوروز 97 از شبکه افق سیما روی آنتن می‌رود.

این رئالیتی‌شو به کارگردانی آقای سعید ابوطالب و تهیه‌کنندگی مشترک وی و آقای محمدرضا زائری برای پخش از تلویزیون تولید شده است. به همین مناسبت با «سعید ابوطالب» کارگردان و «آقای حمیدحامی» خواننده مشهور کشورمان که یکی از هنرمندان شرکت‌کننده دراین مستند مسابقه است، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در بخش اول، مصاحبه با «سعید ابوطالب» رامی‌خوانید.

چه شد سراغ تولید این مجموعه رفتید؟
قبلاً چند مجموعه رئالیتی‌شو ساخته بودم. مجموعه سرزمین دانایی را برای تلویزیون وهمچنین رالی ایرانی را برای شبکه نمایش خانگی تولید کرده بودم.تجربه ساخت این دو مجموعه باعث شد که پیشنهاد تولید این مسابقه را، من به همراه آقای زائری به شبکه افق ارائه کردیم. این مستند مسابقه مجموعه‌ای است که آیتم‌های مختلفی دارد که یکی از آنها رالی و مسابقه با ماشین است.
 از طرف تلویزیون با تولید این مجموعه خیلی دیر موافقت صورت گرفت و همین زمان ما را فشرده کرد. به همراه آقای زائری به لبنان سفر و مسائل و مشکلات آنجا را برای تولید برطرف کردیم. آقای زائری ارتباطات و اشراف خوبی درباره لبنان دارند. برای صرفه‌جویی در زمان ابتدا بازیگران لبنانی را انتخاب کردیم و سپس برای انتخاب بازیگران ایرانی به کشور بازگشتیم.

از عوامل این برنامه بگویید
یکی از نکات مهم تولید ما، همکاری با آقای مهدی جعفری به‌عنوان مدیر تصویربرداری است که ایشان مدیرفیلمبرداری فیلم به وقت شام هم بودند. در لبنان برای تصویربرداری هوایی در مناطق مختلف، نیاز به مجوز دارید که البته ما آن را حل کردیم. ما گروه تولید بسیار بزرگی داشتیم و حدود 12نفر تصویربردار داشتیم. یکی از مهم‌ترین نکات تولید مجموعه ما استفاده از عوامل تولید غیر ایرانی در کنار عوامل ایرانی است. معمولاً در تولیدات نمایشی از یک بازیگر هندی یا تاجیک استفاده می‌شود اما ما از مدیر تولید، تصویربردار، گریمور لبنانی استفاده کردیم و همانطور که می‌دانید نیمی از شرکت‌کنندگان هم لبنانی هستند.

اسپانسر هم داشتید؟
تاجایی که من اطلاع دارم اسپانسری برای تولید این برنامه وجود نداشته و اگر هم بوده از طریق شبکه افق بوده است؛ من مستقیماً با شبکه درارتباط بودم. واقعاً با توجه به محدودیت‌های مختلف، شبکه افق و مدیرانش همکاری بسیار خوبی با ما داشتند. من قبلاً با شبکه‌های مختلف همکاری کرده‌ام اما دوستان شبکه افق خیلی همکاری خوب انجام دادند. حتی در استارت تولید و در جنوب لبنان، مدیر شبکه، مدیرگروه و مدیر مالی در کنار ما بودند. مدیران شبکه متوجه شده بودند که انجام این کار واقعاً سخت است و به‌همین دلیل برخی از دیگر کارهایشان را کنار گذاشتند و روی تولید این مجموعه تمرکز کردند.

زمانبندی تولید چگونه بود؟
این مجموعه پیش‌تولید طولانی داشت. از اول بهمن به‌طور جدی کار کلید خورد و وارد پروسه تولید شد. درباره شرایط کار در لبنان هم باید بگویم که آن‌ها هم محاسن و معایبی دارند. یکی از محاسن‌شان این است که بازیگران لبنانی، با اینکه تجربه زیادی در سینما و تلویزیون ندارند، آنها خیلی خیلی حرفه‌ای عمل می‌کردند. در آفیش بازیگران، هماهنگی‌ها و همه جزییات کاملاً در اختیار پروژه بودند. تمام عوامل لبنانی این مجموعه از بازیگران تا تصویربرداران و گریمورها، با گروه کارگردانی همراهی بسیار خوبی داشتند و از این نظر کاملاً حرفه‌ای رفتار می‌کنند؛ اما از طرف دیگر، گروه‌های لبنانی کمی با چنین تولیداتی نا آشنا هستند و همین باعث گنگ بودنشان می‌شد.
چگونه به ترکیب هنرمندان رسیدید؟
درابتدا بازیگران لبنانی را انتخاب کردیم چون فکر می‌کردیم گزینش لبنانی‌ها سخت‌تر است، اما برعکس با توجه به محدودیت دایره آنها، انتخابشان کار دشواری نبود و ظرف مدت یک هفته به نتیجه رسیدیم. یکی از مشکلات ما زمان کلید خوردن تولید بود. بهمن‌ماه اوج ترافیک کاری هنرمندان بود و همین کار ما را سخت می‌کرد. هم سینما فصل شلوغی بود و هم تلویزیون مصادف بود با زمانی که سریال‌سازی افزایش پیدا کرده بود. با حدود 70بازیگر مذاکره کردیم و گمان می‌کنم که ترکیب نهایی ما انتخاب خوبی شده باشد. خانم لادن مستوفی به‌عنوان لیدر این رئالیتی‌شو هستند و دیگر هنرمندان هم درجای خودشان هستند. ما باید به بازیگران لبنانی هم توجه می‌کردیم و تیمی که شکل می‌گرفت به لحاظ توان جسمی و بدنی مناسب و متعادل می‌شد.

از سختی‌های کارتان بگویید
ما رکوردی در تولید زدیم که در واقع دست نیافتنی است!
رالی ایرانی را در 72ساعت تولید کردیم و این مجموعه را که حدود13 هنرمند ایرانی و لبنانی دارد در هفت روز و هفت ساعت ساختیم. دیگر نکته مهم این مجموعه تغییر و تنوع لوکیشن آن است.
از جنوب لبنان به مرکز آن آمدیم و سپس بیروت و از آن جا به ایران سفر کردیم و به شمال کشور رفتیم و نهایتاً به تهران بازگشتیم. با تمام این مسائل موفق به تولید 14قسمت شدیم که تمام این 14قسمت در هفت روز و هفت ساعت تولید شده است. بنابراین ما در سرعت تولید یک رکورددار هستیم! البته طبیعتاً این بالارفتن سرعت از طریق افزایش تعداد عوامل تولید اتفاق افتاده است. اَرنج و مدیریت گروه تولیدی در این حجم،
کار بسیار سختی است اما با توجه به تجربیات قبلی که باهم داشتیم، به مشکل خاصی نخوردیم و تیم باهم هماهنگی کامل داشت. اسب سواری، پاراموتور، قایق سواری و... از جمله بخش‌های متنوع این مجموعه است که خداراشکر تمام این آیتم‌ها تقریباً بدون مشکل و حادثه خاصی به سرانجام رسید.

درادامه گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آقای «حمید حامی» از شرکت‌کنندگان این مجموعه را می‌خوانید.

چه شد که وارد این پروژه شدید؟
من به‌طور جدی ورزش می‌کنم و به لحاظ فیزیکی و آمادگی جسمانی، اوضاع نسبتاً خوبی دارم. در گذشته بسکتبال، فوتبال، بدنسازی و... که البته تا به امروز هم رها نکرده‌ام از جمله رشته‌هایی هستند که من پیگیری می‌کنم. با توجه به این که سال‌هاست ورزش می‌کنم، ترس خیلی زیادی از این تجربه نداشتم. در ضمن مهم‌ترین بخش این ماجرا، کست این برنامه بود؛ بچه‌های سینما که از دور می‌شناختمشان مثل آقای امیرحسین رستمی که تاحدودی با شخصیت‌شان آشنایی داشتم، باعث ورودم به این ماجرا شد. همیشه دوست داشتم لبنان را ببینم و البته خصوصیات مثبت دیگری هم این مجموعه داشت. حضور در خانه‌های مردم عزیز کشورم در ایام نوروز که فکر می‌کنم خاطره خوبی را برایشان رقم بزند. باتوجه به ایام تعطیلات نوروز، میزان تماشای تلویزیون بیشتر می‌شود. درابتدا اطلاعات زیادی درباره جزئیات برنامه نداشتم ولی وقتی بیشتر درباره‌اش تحقیق کردم متوجه جذابیت‌هایش شدم. حضور عوامل حرفه‌ای تولید نکته دیگری بود که برایم مهم بود و باعث حضورم در این مجموعه شد.

نگران لطمه به پرستیژتان نبودید؟
در تمام مسابقه من به این موضوع فکر و به آن دقت می‌کردم. به‌هرحال بازیگران جلوی دوربین هستند و نقش‌آفرینی در نقش‌های مختلف را همواره تجربه می‌کنند؛ نقش‌های کمدی و ورزشی تا نقش‌های رئال در سبک‌ها و ژانرهای مختلف. پس به همین خاطر دوستان بازیگر از چنین اتفاقاتی هراس ندارند چون شغلشان همین است. تنها شخصی که از موسیقی در این مجموعه شرکت کرده بود من بودم و هراس لطمه خوردن به پرستیژم را داشتم. به‌هرحال من به‌عنوان یک خواننده کلاسیک و با پرستیژ خاص بین مخاطبان معرفی شده‌ام که فعالیت‌های ورزشی و رانندگی و... این گونه مسائل از من کمتر دیده شده و احتمال هرچیزی بود.

اتفاقات را چطور مدیریت کردید؟
مسائل خاصی را که مخاطب از من کمتر انتظار داشت بیشتر به بازیگر و همراه لبنانی‌ام شیفت می‌کردم. هم تیمی من هم از نظر اخلاقی شخصیت مثبتی داشت؛ صادق، اهل ایمان، خداشناس، با وجدان، مهربان و تمام خصوصیاتی را که من دوست دارم داشت. خداراشکر چنین همراهی در کنارم بود و باید این را هم بگویم که او یک کمدین بی‌نظیر است که اگر آیتم‌های جذابی را که اتفاق افتاد در زمان پخش داشته باشیم و در مونتاژ حذف نشوند، بخش‌های بسیار جذابی خواهند بود. مطمئنم اگر مخاطبان این برنامه را ببینند، آیتم‌های من و هم تیمی ام برایشان جذاب خواهد بود. در مجموع، آیتم‌هایی را که کمیک بود و شاید دلم نمی‌خواست در قالب آنها دیده شوم به سمت هم‌تیمی‌ام هدایت کردم.

با ابعاد جدیدی از حمیدحامی آشنا می‌شویم؟
دقیقاً همینطور است. چیزی که همیشه در زندگی‌ام جدی گرفته‌ام و به آن ایمان دارم، این است که باید اتفاقات را به فال نیک بگیریم. من به‌خاطر اتفاقاتی که در کل زندگی‌ام رخ داده است، هرچه برایم پیش می‌آید مطمئنم که خیری در آن است. حتماً آن چیز به نفع من است و به ضررم نیست. حتی اتفاقات بدی که رخ می‌دهند، شاید در لحظه ناراحتم کنند اما، در آینده به این نکته می‌رسم که حتماً به نفعم بوده است. درباره این مجموعه هم وقتی که واردش شدم، ایمان داشتم که به شناخته شدن بیشتر شخصیتم بین مردم منجر خواهد شد. شخصیتی که مخفی بوده و کسی از آن خبر نداشته است، حالا چه خوب یا بد، مردم می‌توانند به آن اشراف پیداکنند و به واسطه این مسابقه، مخاطبان قسمتی از شخصیت حقیقی من را بشناسند.

این مجموعه چه امتیازاتی برایتان داشت؟
همانطورکه قبلاً گفتم موضوع اول، آشنایی با دوستان هنرمند سینمایی بود که جذابیت بسیاری داشت. اصولاً من آدم تنهایی هستم و دورم گارد محکمی ساخته‌ام که کمتر کسی وارد حریمم می‌شود. مورد بعدی تجربه و سفر به مناطقی بود که قبلاً نرفته بودم و توانستم به واسطه این برنامه، آن مناطق بکر در لبنان را ببینم. تنش‌ها و رقابت این مسابقه بسیار سخت بود و انجام برخی از آیتم‌ها واقعاً مشکل بود و همین شرایط و رقابت با بچه‌ها واقعاً دلچسب بود. با توجه به این که دراین مسابقه زندگی می‌کردیم، برخی از بچه‌ها سعی داشتند که نقش بازی کنند و خود واقعی‌شان را نشان ندهند اما نهایتاً بخشی از شخصیت واقعی‌شان افشا می‌شود که برای مخاطب جذاب خواهد بود!

مخاطبان راضی خواهند شد؟
با توجه به ظرافت‌ها و فکری که تیم تولید، خصوصاً آقای ابوطالب داشتند، به موفقیت این مجموعه خوشبین هستم. آقای ابوطالب به من احترام زیادی می‌گذاشتند و متقابلاً من هم همین‌طور با ایشان رفتار می‌کردم که باعث خوشحالی‌ام بود. البته در سفر و درتولیداتی از این دست، طبیعتاً کاستی‌هایی وجود دارد ولی مطمئنم خروجی نهایی مورد پسند مردم قرار خواهد گرفت.

بازهم جلوی دوربین خواهید رفت؟
تا به امروز، پیشنهادات زیادی برای بازی در فیلم‌های سینمایی به من شده است اما هیچ‌وقت آنها را قبول نکردم و دوست هم ندارم که هیچ‌وقت آن را تجربه کنم اما شاید این برنامه دری باشد برای ورود به این عرصه. من ترجیح می‌دهم اگر قرار باشد فیلمی بازی کنم، فیلم سینمایی خوبی باشد نه سریال‌های زشتی که امتیاز منفی برای خوانندگان و کل خانواده موسیقی ایران به همراه دارد. باعث شرمندگی است که بعضی از خوانندگان در برخی از این سریال‌ها بازی کرده‌اند. من هرگز تن به این کار نخواهم داد، مگر اینکه شخصیتم در آن حفظ بشود.

captcha
شماره‌های پیشین