437
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
11
رییس سازمان سینمایی در پاسخ به «صبح نو» اعلام کرد

رایزنی برای تأمین نظر حوزه های علمیه

تدارک برنامه جامع در حوزه سینما و تشریح برخی از رویکردهای این برنامه، که قرار است به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد، موضوع اصلی بود که رییس سازمان سینمایی پیرامون آن توضیحاتی را ارائه داد. الزام به استفاده از اهالی رسمی و آشنا به سینما، بهره گیری از تهیه کنندگان مسوول، تأمین سرمایه در حوزه تولیدات به وسیله هماهنگی با مراکزی مثل بورس، تلاش برای حضور در بازارهای جهانی، پرداخت به محتوا و... برخی از موارد مطرح شده، توسط وی بود.

خبر

صبح نو

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به «صبح نو» اعلام کرد

رایزنی برای تأمین نظر حوزه های علمیه

تدارک برنامه جامع در حوزه سینما و تشریح برخی از رویکردهای این برنامه، که قرار است به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد، موضوع اصلی بود که رییس سازمان سینمایی پیرامون آن توضیحاتی را ارائه داد. الزام به استفاده از اهالی رسمی و آشنا به سینما، بهره گیری از تهیه کنندگان مسوول، تأمین سرمایه در حوزه تولیدات به وسیله هماهنگی با مراکزی مثل بورس، تلاش برای حضور در بازارهای جهانی، پرداخت به محتوا و... برخی از موارد مطرح شده، توسط وی بود.

نشست خبری آقای محمدمهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی با حضور آقایان صادق موسوی، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، ابراهیم داروغه زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمدرضا فرجی مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی روز گذشته، 20 اسفندماه در ساختمان این سازمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در ابتدای این نشست حیدریان ضمن تسلیت بابت درگذشت همایون شهنواز و لوون هفتوان، از لزوم وجود برنامه‌ای همه جانبه گفت که برای
هم افزایی هر چه بیشتر در این فضا با صنوف مختلف و متخصصان شکل گرفته و قرار است تا پایان این هفته در اختیار اهالی رسانه نیز قرار بگیرد.

طبیعت کار فرهنگی همین است
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار صبح نو مبنی بر این که آیا برنامه و طرحی برای حل اختلاف‌نظرهای متفاوت درباره نمایش یک فیلم دارند که گاه منجر به کنار رفتن آن اثر از طریق مرکزی به غیر از سازمان سینمایی می‌شود، بیان کرد: این دست اتفاقات به عنوان ضعف سازمان سینمایی محسوب نمی‌شود و طبیعت کار فرهنگی همین است، چرا که حوزه دین که از فرهنگ جدا نیست و ما فرهنگ‌مان را از دل دین‌مان تعیین می‌کنیم. مراجع دینی و حدود شرعی ما به صورت طبیعی حدود کارهای فرهنگی ما هستند.
حضور کارشناسان دینی در جریان تولید فیلم‌ها
حیدریان اضافه کرد: در این مسیر ما باید اگر ضعفی در ایجاد ارتباط با مراجع و کارشناسان دینی داریم، آن را جبران کنیم. به همین دلیل مدتی است که با تدوین توافق نامه‌هایی با دفتر تبلیغات حوزه علمیه، مراجع دینی و هسته‌های فعالیت‌های دینی در مراکز مختلف که با هنر هم انس دارند، شروع به برقراری ارتباط و تشکیل ساز و کار رسمی کرده‌ایم که در جریان تولید حضور داشته باشند تا بعد از آماده شدن اثر نهایی دیگر مشکلی پیش نیاید و به مسأله‌ای برنخوریم. در حال حاضر نیز توافق نامه‌ای را در این باره امضا کرده‌ایم و در حال پیشروی در این مسیر هستیم.رییس سازمان سینمایی در ادامه با اشاره به برخی از فعالیت‌هایی که در این سازمان صورت گرفته، گفت: در سالی که گذشت تلاش کردیم تصدی‌گری را در دولت کم کنیم و البته اصلاحیه‌ای به گذشته داشتیم و آن اینکه نظارت خود را حفظ یا تقویت کنیم. صنوف در پاره‌ای اوقات منافع بخشی برایشان اقتضا می‌کند که از منافع کلی چشم‌پوشی کنند. در حالی که سینما برای کوتاه مدت نیست و از این بابت نظارت را در سازمان سینمایی هدفمند کردیم. حاصل این اقداماتی در برخی بخش‌هاست از جمله نظام اکران قابل اشاره است.

برنامه اکران باید اصلاح می‌شد
وی تأکید کرد: رها شدن اکران برای منافع
کوتاه مدت اشتباه است و اگر قرار باشد نگاه محدود ما سبب شود مخاطب را از دست بدهیم، ضرری است که به سرمایه اصلی سینما یعنی مخاطب وارد می‌شود پس باید برنامه اکران اصلاح می‌شد و این‌ها سعی شده در نظام‌نامه جدید مراعات شود. بنابراین فیلم‌های متنوع و تعداد بیشتر فیلم برای اکران در برنامه‌های ما گنجانده شد و تقریباً هر سه روز در این سال به سالن‌ها اضافه شد و این به معنی افزایش تعداد بیشتر فیلم‌هاست. البته مثل سال قبل هر سه روز هم تقریباً یک فیلم ساخته شده و میزان پروانه ما نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

از تدوین نظام نامه جدید تا ایجاد امنیت شغلی
حیدریان در ادامه با اشاره به مسأله امنیت شغلی در سینما بیان کرد: در بحث پروانه ساخت ما باید امنیت شغلی را ایجاد کنیم. ما زمانی که سخن از سینمای حرفه‌ای به میان می‌آوریم، یعنی باید از افراد رسمی و آشنا با صنوف در مراحل ساخت یک اثر حرفه‌ای بهره ببریم.
 او همچنین به حضور تهیه کنندگان حرفه‌ای که با آگاهی، مسوولیت پذیر هم باشند تأکید کرد و این موضوع را جزو مواردی خواند که باید مقداری دستخوش تغییر شود. تدوین نظام نامه جدید اکران که صنوف از عدم ابلاغ آن می‌گویند، موضوع دیگری بود که وی درباره‌اش گفت: اصلاحات نظام نامه اکران هم انجام شده و تا آخر هفته این نظام نامه به دست صنوف می‌رسد.

حضور در بازار جهانی و توجه به سینماگران جوان
توجه به بحث اقتصاد سینما و حضور در بازارهای جهانی مورد دیگری بود که حیدریان با اشاره به آن عنوان کرد: ما باید از بازار سینمایی جهان سهمی داشته باشیم و این سهم‌خواهی نیازمند کارهای بسیاری است.
در این راستا با وزارت صنایع صحبتی داشته‌ایم و در فکر این هستم که جایزه‌ای برای بهترین صادر کنند آثار سمعی و بصری تخصیص دهیم.حیدریان صحبت‌هایی را نیز پیرامون بحث تأسیس سینما در شهرهای کوچک و افزایش سینما سیار در 31 استان کشور مطرح کرد.
او با اشاره به حدود 60 دفتری که سینمای جوان در حال حاضر دارد، از افزایش این تعداد و تغییر رویکرد سینمای جوان از آموزش به افزایش تولیدات خبرداد.برگزاری همزمان جشنواره‌ها در دیگر استان‌ها، اعطای وام قرض الحسنه به سینماگران، توجه بیشتر به جوانان مستعد و به کارگیری های سیاست‌های جدید در حوزه انیمیشن از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد. این مسوول همچنین از کاهش 40درصدی هزینه‌های جشنواره فجر امسال خبرداد و اظهار کرد که قصد دارند تا شفاف سازی‌های بیشتری را در این فضا انجام دهند. برگزاری جلساتی برای روشن شدن تکلیف جشنواره امسال نیز، جزو مواردی بود که هنوز نتیجه آن مشخص نشده و به زودی اعلام می‌شود. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اقدامات برخی از افراد مثل آقای احمد نجفی عنوان کرد: من به هیچ عنوان کارهایی را که برای نمایش فیلم‌ها می‌شود نمی‌پسندم. به نظرم فیلمسازان باید مشکلاتشان را با گفت‌وگو حل کنند. نظارت بر کارگروه اکران و رسیدگی به شکایات یکی از الزامات بحث اکران سینمای ایران است. اخیراً شنیده‌ام که چند سینماگر دیگر به اکران گلایه کرده‌اند، من از شما می‌خواهم فیلم‌هایشان را برای اهالی رسانه به نمایش درآورند.

 

captcha
شماره‌های پیشین