436
یکشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
2
رهبر انقلاب در دیدار راهیان نور:

فتح‌الفتوح جنگ؛تولد نسل پارسا و خردمند

استیضاح سه وزیر این هفته در بهارستان

خواسته نمایندگان؛ استعفا قبل از استیضاح

استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسات روز سه شنبه هفته جاری در دو نوبت صبح و عصر بررسی می‌شود. همچنین استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه روز چهارشنبه هفته آینده خانه ملت در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

صبح نو

استیضاح سه وزیر این هفته در بهارستان

خواسته نمایندگان؛ استعفا قبل از استیضاح

استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسات روز سه شنبه هفته جاری در دو نوبت صبح و عصر بررسی می‌شود. همچنین استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه روز چهارشنبه هفته آینده خانه ملت در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی نامه‌ای در مورخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۶ کمیسیون اجتماعی و با ۲۴ امضاء و استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی طی نامه‌ای درمورخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۶ کمیسیون عمران و با ۲۴ امضاء اعلام وصول شده است.
مطابق ماده ۲۲۵ آئین نامه داخلی مجلس وزرای مربوطه از تاریخ اعلام وصول استیضاح ۱۰ روز فرصت دارند تا با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی به محورهای استیضاح پاسخ دهند و مجدداً از مجلس رأی اعتماد بگیرند.این در حالی است که طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام وصول شد.

استعفا قبل از استیضاح
پیش از این برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور خواسته بودند قبل از برگزاری جلسه استیضاح ربیعی و آخوندی در مجلس، خود آنان استعفا دهند.
در بخشی از نامه نمایندگان به رییس جمهور آمده است: «متأسفانه در روند اجرایی کشور بی‌انگیزگی، سستی، رخوت، عدم وجود سازماندهی مناسب در مواجهه با مشکلات و بحران‌ها و از همه مهمتر کم‌دقتی در اولویت بندی امور اجرایی مردم شرایطی را فراهم کرده است که ناگزیر به تغییر آن هستیم.
بحران‌های اخیر در امور اجرایی و مدیریتی همچون بحران‌های حمل و نقل، عدم موفقیت در کاهش حداقلی مشکلات جوی، سیاسی کاری بیش از حد در اداره سازمان‌هایی که متولی بخشی از امور بنگاه‌های اقتصادی کشور هستند، عدم پایبندی به شعارها و برنامه‌های انتخاباتی، عدم پاسخگویی مناسب و از همه مهمتر به فراموشی سپردن حوادث به وقوع پیوسته، ایجاب می‌کند دو وزیر محترم جنابعالی آقایان دکتر آخوندی در وزارت راه‌وشهرسازی و دکتر ربیعی در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که اتفاقاً از دوستان خوب و ارزشمند ما هستند، از کابینه خارج و مدیران با انگیزه‌ای وارد آن شوند تا روح جدیدی در کابینه دمیده شود. اگر چه استیضاح این دو بزرگوار تقدیم هیأت رییسه محترم شده است ولی به نظر اینجانبان بهتر است قبل از طرح استیضاح در مجلس شرایطی فراهم گردد که دو وزیر محترم رأساً استعفا داده و حضرتعالی نیز با پذیرش آن شرایط کاری مناسب‌تری را در دو حوزه یاد شده فراهم نمایید.»

سومین استیضاح آخوندی
از میان وزرایی که طرح استیضاح آنان در دستور کار مجلس است تنها عباس آخوندی سابقه استیضاح دارد. نخستین جلسه استیضاح آخوندی۱۴ مهرماه 94 و دومین آن یکشنبه اول اسفندماه 95 برگزار شده بود؛ اما هر دوبار با وجود غیبت رییس جمهور در جلسه استیضاح، اما نمایندگان به او مجدداً رأی اعتماد دادند. در دی ماه 96 بعد از ماجرای زلزله کرمانشاه و برف و یخبندان جاده‌ها خبرهایی مبنی بر استعفای آخوندی در رسانه‌ها منتشر شد که در حد یک خبر باقی ماند و برخی از رسانه‌ها نیز عنوان کردند روحانی این استعفا را نپذیرفته است.   5 دلیل استیضاح سوم آخوندی در مجلس دهم به این شرح است.
1-عدم توانایی در مواجهه با بحران‌های موجود در سیستم حمل و نقل کشور.
2-عدم نظارت بر سیستم ناوگان هوایی و ریلی و بروز مشکلات در کشور و مرگ تعداد بسیاری از هموطنان.
3-عدم اجرای برنامه‌های ارائه شده در مجلس شورای اسلامی در نوسازی ناوگان‌های حمل ونقل عمومی.
4-بی‌انگیزگی در اداره امور وزارتخانه ذی ربط.
5-عدم پاسخگویی مناسب به نمایندگان مردم.
اما آقای ربیعی با وجود آنکه دو بار طرح استیضاح او در مجلس مطرح شده است اما هیچ‌گاه جلسه استیضاحش برگزار نشد. نخستین بار تیرماه سال 95 زمزمه‌های استیضاح او در مجلس شنیده شد. او نخستین گزینه مجلس دهم برای استیضاح بود. اگرچه این استیضاح را نمایندگان اصلاح طلب مجلس کلید زده بودند اما مستقل از فراکسیون امید آن را دنبال می‌کردند. طرح استیضاح در ابتدا بیش از 60 امضا جمع کرد. «کوتاهی در ارائه ساختار وزارتخانه» ، «معطل گذاشتن بنگاه‌های اقتصادی از جمله شستا و به زیان رساندن این بنگاه‌ها»، «عدم ارائه برنامه برای ادارات کل استان‌ها» و «وضعیت داخلی شرکت‌های تأمین اجتماعی» چهار محور استیضاح عنوان شده بود.
اما مجدداً در اواخر سال 95 طرح استیضاح ربیعی با 30امضا کلید خورد. پیش از آن سلمان خدادادی در نامه‌ای به هیأت‌رییسه مجلس اعلام کرده بود که به دلیل از حد نصاب افتادن تعداد امضاهای طرح استیضاح علی ربیعی، این طرح قابل رسیدگی در کمیسیون اجتماعی نیست و منتفی شده، در همین حال اکبر رنجبرزاده عضو هیأت‌رییسه مجلس ضمن تأیید این خبر، گفته بود: این طرح به دلیل اینکه امضاهای آن کمتر از ۱۰ نفر بود، منتفی شد. البته همزمان شدن این طرح با ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یکی از دلایل اصلی منتفی شدن آن بود.

باج‌گیری برای لغو استیضاح
البته گویا این بار نیز طرح استیضاح ربیعی برای سهم خواهی های یک جریان خاص از این وزارتخانه عریض و طویل صورت می‌گیرد. بطوری‌که یکی از فعالان توئیتری این جریان در توئیت خود نوشته است: «حق مردم است که بدانند برخی از نمایندگان فراکسیون امید تهدید می‌کنند که فلانی رییس تأمین اجتماعی شود و گرنه ما هم به استیضاح ربیعی می‌پیوندیم.» برخی دیگر نیز وزیر بهداشت را بازی گردان اصلی این استیضاح دانسته‌اند و اعتقاد دارند او برای حمایت از نوربخش رییس سازمان تأمین اجتماعی خواهان استیضاح وزیر کار است.  بنابراین فشارهایی به ربیعی آورده شده که  اگر نوربخش باقی بماند، امضاهای استیضاح پس گرفته می‌شود. یعنی این استیضاح به خاطر سلایق شخصی و انتخاب سفارش شده در وزارت رفاه، کار و تأمین اجتماعی است. قطعاً این نوع استیضاح‌ها که همراه با باج گیری باشد، نه نتیجه‌ای دارد و نه به نفع ملت خواهد بود.
چهار دلیل طرح استیضاح جدید ربیعی در مجلس دهم به این شرح است؛
1.عدم توانایی در اداره امور بنگاه‌های وابسته به وزارتخانه از قبیل شستا، هواپیمایی آسمان، کشتی‌رانی و... .
2.عدم توجه در ساماندهی ساختار ... و مقابله با بانک‌های سیاسی و اقتصادی در بنگاه‌های وابسته.
3.بالارفتن بدهی بیش از حد در سازمان‌های وابسته از قبیل تأمین اجتماعی و بازنشستگی به سیستم بانکی در شرایطی که این بنگاه‌ها متعلق به نسل‌های مختلف است.
4.عدم نوسازی و نبود مدیریت مناسب در آنچه در خدمات عمومی به مردم نقش مهم دارند از قبیل هواپیمایی آسمان.
اما آقای حجتی که او نیز مانند دو وزیر قبلی سابقه حضور در کابینه یازدهم را در کارنامه خود دارد، مشکلات موجود در بخش کشاورزی از جمله مباحث الگوی کشت، عدم تعادل در بازار و رانت‌های موجود در زمینه واردات مخصوصاً در بخش دولتی موجب استیضاحش در مجلس دهم شده است.
آقای علی وقف چی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره استیضاح وزیر جهاد کشاورزی، با تأکید بر اینکه از طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی تاکنون استقبال خوبی صورت گرفته و 50 درصد از اعضای کمیسیون کشاورزی این طرح را امضاء کرده‌اند، گفته است: امیدوارم که وزیر جهاد کشاورزی قبل از حضور در مجلس استعفا خود را تقدیم کند زیرا این مسأله به‌نفع وی است.کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در نامه خود 42 دلیل برای استیضاح حجتی برشمرده است.  هرچند که تجربه ثابت کرده این‌گونه استیضاح‌ها رأی نمی‌آورد و در دقیقه 90 نمایندگان مجدداً به وزیر مربوطه رأی اعتماد می‌دهند اما استیضاح وزیر کشاورزی که تاکنون بحث و بحران جدی در این وزارتخانه پیش نیامده، امری غیرمنطقی است که می‌توان مشکلات و مسائل را با حضور وزیر در کمیسیون مربوطه پیگیری کرد.

ابطحی در گفت‌وگو با «صبح نو»:
رأی آوردن استیضاح‌ها، معجزه است

سید محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی درباره استیضاح ربیعی وزیر کار و پشت پرده این استیضاح گفت: در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی با وزیر کار، صراحتاً اعلام کرد که از سوی برخی افراد برای انتصابات تحت فشار است و حتی چهره‌اش بغض‌آلود شد اما مصلحت نمی‌داند که اسامی این افراد را رسانه‌ای کند چراکه از رفقا و هم‌طیفان خودشان است.

ربیعی تحت فشار است
وی ادامه داد: برخی از نمایندگان استیضاح‌کننده به دنبال باج‌گیری و منافع شخصی خود یا انتصاب بستگان‌شان هستند اما برخی دیگر به علت عملکرد نامناسب ربیعی بر استیضاح او پافشاری می‌کنند. ربیعی نیرویی امنیتی بوده و برای وزارت کار ساخته نشده است. ساختار وزارت کار چنین نگاهی را بر نمی‌تابد البته ساختار وزارت کار که بعد از ادغام آیین نامه‌اش بعد از 4 سال به تصویب نرسیده است، خود یکی از عوامل مشکلات در آن وزارتخانه است.این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تاکیدکرد: بسیاری از استیضاح‌ها به دنبال روشن شدن مسائل نیست و ما استیضاح‌های سیاسی و حتی اقتصادی را هم داریم اما بنده هنوز به این نتیجه نرسیده‌ام که تمامی دلایل استیضاح وزیر کار برای باج گیری است، البته نباید فراموش کرد که استیضاح برای باج‌گیری و فشار به وزرا، نفعی برای مردم ندارد.
کسی توانمندتر  از حجتی نیست
ابطحی درباره استیضاح حجتی وزیر کشاورزی هم گفت: حجتی از معدود وزرای کابینه است که برای بهبود اوضاع تلاش کرده اما در برخی موارد از جمله واردات برنج، واردات محصولات تراریخته و‌... عملکرد مناسبی نداشته است، همچنین تعامل وزیر کشاورزی با نمایندگان به علت معاونان و مشاورانش، قوی نیست فلذا اگر وی این ضعف‌ها را رفع کند شرایط بهبود می‌یابد.
ضمن اینکه به نظر من نمی‌توان کسی را در این جایگاه گذاشت که از او توانمندتر باشد. وی همچنین درباره استیضاح آخوندی گفت: بسیاری از نمایندگان به علت عملکرد وزیر راه و شهرسازی به دنبال استیضاح او هستند، البته سخنان و دفاع رییس‌جمهور (یا نماینده‌اش) و سخنان خود وزیر هم در نتیجه استیضاح تأثیر‌گذار است. به نظر می‌رسد وزیر راه بعد از استعفایش که از سوی رییس‌جمهور رد شد، به‌دنبال برکناری از طریق این استیضاح است.

لابی‌ها قوی است
ابطحی در پایان تاکید کرد: البته فضای مجلس به دنبال برکناری وزرا نیست، به نظر می‌رسد که نمایندگان در آستانه عید به‌دنبال حفظ وزرا باشند، همچنین لابی‌ها قوی است و رأی آوردن استیضاح‌ها معجزه است. کاهش امضای برخی از این استیضاح‌ها خود اثباتی بر این مدعاست، البته همان‌طور که گفتم سخنان وزرا  در صحن علنی هم تأثیر بسزایی در نتیجه دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین