436
یکشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
11
رییس شورای عالی خانه هنرمندان در گفت وگو با«صبح نو»:

مشکلی با اصلاح اساسنامه ها نداریم

طبق روال چندین ساله خانه هنرمندان ایران در پایان هر سال، نشست خبری رییس شورای عالی و مدیر عامل این خانه با حضور اهالی رسانه برگزار شد. در این نشست که آقایان مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، ابراهیم حقیقی رییس شورای عالی و سید عماد حسینی معاون پژوهشی و آموزشی خانه هنرمندان حضور داشتند، عملکرد این مرکز در یک سال گذشته و برنامه‌هایی که در سال آتی مصوب شده است، عنوان شد.

خبر

صبح نو

رییس شورای عالی خانه هنرمندان در گفت وگو با«صبح نو»:

مشکلی با اصلاح اساسنامه ها نداریم

طبق روال چندین ساله خانه هنرمندان ایران در پایان هر سال، نشست خبری رییس شورای عالی و مدیر عامل این خانه با حضور اهالی رسانه برگزار شد. در این نشست که آقایان مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، ابراهیم حقیقی رییس شورای عالی و سید عماد حسینی معاون پژوهشی و آموزشی خانه هنرمندان حضور داشتند، عملکرد این مرکز در یک سال گذشته و برنامه‌هایی که در سال آتی مصوب شده است، عنوان شد.

حقیقی در ابتدای این نشست با اشاره به 18 سالگی خانه هنرمندان این فضا را اولین جایی خواند که هنرمندان برای نمایش آثارشان به ذهنشان می‌رسد.
وی همین‌طور به فعالیت‌های این خانه و نبود کمک کافی از سوی ارشاد اشاره کرد و از برقراری ارتباط بیشتر با کشورهای مختلف در حوزه هنر، ابراز امیدواری کرد.
رجبی معمار هم ضمن تشکر از کمک‌ها و توجه مطلوب شهردار قبلی تهران (محمدباقر قالیباف) شهرداری را تنها جایی خواند که تا سال گذشته به آن‌ها کمک کرده و ابراز امیدواری کرد که در این دوره نیز همان آب باریکه قطع نشود.
وی همچنین عنوان کرد که از بودجه فرهنگ و هنر کشور یک ریال به خانه هنرمندان تعلق نگرفته است، به همین دلیل از سازمان برنامه و بودجه خواسته‌ایم تا اقدامی در این‌باره انجام دهند.
مدیرعامل خانه هنرمندان در ادامه آماری از فعالیت‌های امسال این مرکز ارائه داد و گفت: ما تنها جایی هستیم که جدول نمایش‌های خود را از فروردین تا اسفند سال آینده با صراحت کامل اعلام می‌کنیم و برنامه‌مان به‌طور دقیق مشخص است.

به ارتش نامه زدیم
او در پاسخ به سؤال خبرنگار صبح نو، مبنی بر تأسیس کتاب خانه تخصصی هنر و گرفتن بخشی از فضای سازمانی ارتش برای احداث سالن‌های نمایشی بیان کرد: متاسفانه به رغم تلاش‌های صورت گرفته،
به ابلاغیه زمان آقای قالیباف عمل نشد و در‌حال‌حاضر دوباره در حال پیگیری هستیم. حتی نامه‌ای به یکی از فرماندهان ارتش که این مکان متعلق به آن‌هاست نوشته شده و از آنها خواسته‌ایم که همزمان با 29 فروردین روز ارتش این مکان را به اهالی فرهنگ و هنر هدیه بدهند و ما هم با هزینه اندک بتوانیم در این فضا دو بلک باکس و یک سالن خوب نمایش را به اهالی هنر و هنردوستان تقدیم کنیم.

 انتظار برای لایحه نظام صنفی هنر
رجبی معمار در ادامه در پاسخ به خبرنگار «صبح‌نو» درباره لایحه نظام صنفی فرهنگ و هنر و آخرین وضعیت آن گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، دولت مکلف به آماده کردن و ارائه این لایحه به مجلس شده است و امیدوار هستیم که در نیمه نخست سال 97 این اتفاق رخ دهد، در این صورت موارد مختلفی چون کلیه مسائل حقوقی، مشکلات بین هنرمندان، درجه بندی آنها و... توسط این نظام حل می‌شود.در حاشیه این نشست ابراهیم حقیقی در گفت‌و‌گو با «صبح نو» ابتدا درباره صحبت‌های اخیر معاونت هنری ارشاد مبنی بر وجود تناقضاتی در انجمن‌هایی چون خوشنویسان و خانه موسیقی بیان کرد: من هم این روایت را شنیدم که ناگزیر شدند تا برای همگن شدن رفتارهایی که قرار است در معاونت اتفاق بیفتد، اساسنامه‌ها را مطالعه کنند و آقای حسینی هم خیلی ریزبین هستند، با این وجود من اطلاعی از این تناقضات در خانه موسیقی و انجمن خوشنویسان که انجمنی بسیار با قدمت است، ندارم. اما اگر قرار است اتفاقی بیفتد، مثل بقیه تشکل‌ها قابل انجام است. خود ما در انجمن طراحان گرافیک سال گذشته باید چند مورد را برای به روز شدن آن تغییر می‌دادیم.

اساسنامه‌ها باید تغییر کنند
رییس انجمن صنفی طراحان گرافیک افزود: اساسنامه‌ها موجودات زنده‌ای مثل خودانجمن‌ها هستند که همزمان با دگرگونی زمان باید تغییر کنند. در این مسیر طبق بندهایی که وجود دارد، مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌دهند و بعد از تصویب توسط مجمع، اساسنامه در نهایت برای مصوب شدن به وزارتخانه مربوطه می‌رود.
 ما نیز در انجمن گرافیک در مجمعی که یک ماه گذشته داشتیم، تغییراتی را انجام دهیم و این مساله برای بقیه انجمن‌ها نیز به عهده خودشان است.رییس شورای عالی خانه هنرمندان درباره بحث بودجه‌ای نیز تاکید کرد که هیچ بودجه‌ای از سوی وزارت ارشاد به این خانه و انجمن‌ها اختصاص داده نشده است.

دولتمردان هنر را جدی نمی‌گیرند
وی همچنین درباره نظام صنفی هنر و تصویب آن نیز گفت: نظام صنفی می‌تواند آن قدر قدرت داشته باشد که از طریق مجلس به دولت فشار بیاورد تا بودجه‌ای که برای حوزه‌ای مثل تجسمی اختصاص دارد، جدی‌تر گرفته شود و افزایش پیدا کند. در حال حاضر هم دولت‌ها و هم مجلس‌هایی که داشتیم، هنرها جدی نمی‌گیرد و در ذهنشان همچنان تفنن به نظر می‌آید. حتی باور این که به جز بحث معنویت هنر و تربیتی که وجود دارد، خیلی از آدم‌ها از این راه معاشرت می‌کنند، برای برخی دولتمردان ممکن نیست و فکر می‌کنند که آنها مطرب‌هایی هستند که گاهی پولی هم درمی‌آورند، این مساله باعث شده تا حتی بیمه این عزیزان با مشکل روبه‌رو شود و مسائل بسیار دیگری که در این حوزه وجود دارد.
حقیقی با اشاره به فعالیت‌های شورای عالی خانه هنرمندان درمسیر رفع این مشکلات بیان کرد: خوشبختانه صندوق اعتباری هنر تأسیس شد و
وزیر ارشاد مستقیماً بودجه‌ای را برای تقویت آن واریز کرد. در هفته گذشته نیز در کنار درخواست‌های بسیاری که بود، من این را خواندم، آن تعویقی که در صندوق وجود داشت تا ما به ازای پرداختی بیمه تکمیلی هنرمندان را بپردازند، به روز شروع شده، اتفاقی که همیشه با تأخیر بسیاری همراه بود.

باید زودتر با ارشاد همفکری می‌کردیم
حضور انجمن‌ها و شورای عالی خانه هنرمندان در کنار وزارت ارشاد و معاونت هنری برای تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت‌هایی که رخ می‌دهد، موضوع دیگری بود که حقیقی در خصوص آن گفت: ما به همراه آن شورای هفت نفره با مدیر کل هنرهای تجسمی، تفاهمنامهای را امضا کرده‌ایم که انجمن‌ها و نمایندگان این شورا را برای همفکری در اتفاقات و تصمیماتی که قرار است رخ دهد، دعوت کند، مساله‌ای که برای بار اول رخ داده است. با این حال تا زمانی که انجمن‌ها دوسالانه‌هایی را برگزار می‌کردند، رخدادهایی هر 2 سال یکبار اتفاق می‌افتاد، اما از زمانی که تفکرات و سیاست‌گذاری‌هایی پا گرفت، جشنواره تجسمی فجر دچار مشکلاتی شد که گریبان تمام رشته‌های هنرهای تجسمی را گرفت، در این میان تصور شورا و انجمن‌ها این بود که اگر ما از روز اول با تخصص بیشتری که هر یک در بخش خودمان داریم، در این فضا حضور می‌داشتیم و همفکری می‌کردیم، این نقیصه‌های دیگر در جشنواره هنرهای تجسمی اتفاق نمی‌افتاد.
او همچنین درباره برگزاری یک جشن و رویداد واحد توسط این شورا گفت: طرح‌های متفاوتی هم از جانب انجمن‌ها و هم از طرف خانه در این باره مطرح شده، اما موضوع این است که بودجه جشنواره تجسمی فجر، چند سالی است که مصوب شده و برگزاری هرگونه جشنواره یا دوسالانه دیگری تصویب بودجه خاص خودش را می‌خواهد که باید از طریق مجلس به دولت ارائه شود، اتفاقی که هنوز رخ نداده است.

هنرمندان رییس ما هستند
حقیقی در پایان با اشاره به آمار ارائه شده از فعالیت‌های خانه هنرمندان خاطرنشان کرد: من خوشحال هستم که آمار ارائه شده، ارقامی نیست که کسی بخواهد به رییس‌اش ارائه دهد، بلکه این آمار فقط برای مخاطبانی است که اینجا رفت وآمد دارند و تعدادشان هم کم نیست، در واقع آنها رییس ما هستند و ما رییس دیگری نداریم.

captcha
شماره‌های پیشین