435
شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
5
نگاهی به سفر بن سلمان به انگلیس در گفت‌وگو با «صبح نو» با شیخ عطار:

دوستی100میلیارد دلاری لندن- ریاض

«علیرضا شیخ عطار» قائم مقام اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در هندوستان و آلمان در خصوص سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا و سپس آمریکا، به خبرنگار روزنامه صبح نو، گفت: این سفردر چارچوبی صورت می‌گیرد که می‌توان برای آن سه محور ترسیم کرد. نخستین محور آن رقابت عربستان با ایران است که از دوران پهلوی هم شاهد آن بودیم که آمریکا ایران را در منطقه ترجیح می‌داد؛ اما پس از انقلاب که جمهوری اسلامی ایران از کمپ آمریکا خارج شد این عربستان بود که با ثروتش برای سردمداری در منطقه تلاش می‌کند.

خبر

برای چندمین بار در سال‌های اخیر اتفاق افتاد

حمله به سفارت ایران در لندن

هواداران یک گروهک شامگاه روز گذشته (جمعه 18 اسفندماه) با حمله به سفارت ایران در لندن، وارد فضای سفارت ایران در این شهر شدند.

صبح نو

برای چندمین بار در سال‌های اخیر اتفاق افتاد

حمله به سفارت ایران در لندن

هواداران یک گروهک شامگاه روز گذشته (جمعه 18 اسفندماه) با حمله به سفارت ایران در لندن، وارد فضای سفارت ایران در این شهر شدند.

اعضای این گروهک با پایین کشیدن پرچم مقدس کشورمان، پرچم گروهک خود را بر بام سفارت به نمایش درآوردند. این افراد که تصاویر سید صادق شیرازی و سید حسین شیرازی را در دست داشتند، وابسته به گروهی با عنوان هیات «خدام المهدی» هستند که در حومه لندن فعالیت دارند.
«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس با توئیتی ضمن تائید این خبر نوشت: تعداد اندكي از طرفداران فرقه شيرازي به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تعرض کردند. شبکه ماهواره ای فدک که گفته می شود وابسته یاسر الحبیب
(کویتی الاصل)  است و ارتباط خاص با هیات خدام المهدی دارد پوشش پر رنگی به این ماجرا داده است. شبکه ماهواره ای فدک دیدگاه های تندی راجع به جمهوری اسلامی ایران دارد و به صورت افراطی به دشمنی افکنی بین شیعه و سنی اصرار می ورزد.
این حمله همزمان با سفر محمد بن سلمان شاهزاده سعودی به لندن و عقد قرارداد 100 میلیارد دلاری با این کشور صورت گرفته است. همچنین به نوشته روزنامه
دیلی تلگراف در سفر بن سلمان ریاض - لندن پس از امضای قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری که میان دو طرف امضاء شده است، دو طرف به دنبال قراردادی هستند تا از دخالت های ایران در امور داخلی منطقه جلوگیری نمایند و روند رسیدن کمک های انسانی به یمن آسان تر شود!
سابقه دو حمله به سفارت ایران در لندن
البته این اولین بار نیست که به سفارت ایران در لندن حمله می شود در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ توسط عده‌ای که خود را گروه الشهید از طرفداران خودمختاری خوزستان می‌نامیدند به اشغال درآمد که این اشغال 6 روز  به طول انجامید.  این ماجرا در نهایت با دخالت نیروهای ویژه بریتانیا( آ. اس. اس)  در روز ۱۵ اردیبهشت و با کشته شدن ۵ نفر و دستگیری یک نفر از اشغالگران و آزادی ۲۶ گروگان به پایان رسید.
در فاصله اشغال سفارت و حمله نیروهای پلیس به داخل ساختمان، گروگان‌گیرها چند نفر از جمله یک کارمند شبکه خبری بی.بی.سی، یک توریست پاکستانی،
 یک خانم منشی سفارت، یک خبرنگار سوری و یک خانم مسوول روابط عمومی سفارت را آزاد کردند.
در میان گروگان‌های باقی مانده نیز دو دیپلمات ایرانی به نام‌های عباس لواسانی (وابسته مطبوعاتی) و علی اکبر صمدزاده شهید و غلامعلی افروز کاردار و علی دادگر مترجم محلی سفارت نیز توسط گروگان‌گیرهای مسلح زخمی شدند.
با شهید شدن لواسانی، بالاخره ماموران انگلیس پس از 6 روز مماشات عجیب
به محل هجوم برده و در عملیاتی که تنها 11 دقیقه به طول انجامید چهار نفر از تروریست‌ها را کشته و گروگان‌ها را آزاد کردند.
همچنین در 24 بهمن ماه سال 93 گروهی از عناصر ضد انقلاب، فتنه‌گران و
سلطنت طلبان به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تعرض کرده و اقدام به خرابکاری کردند.

فرهنگی: روابط دیپماتیک با انگلیس نسبت به عملکردش در حمله به سفارت بازنگری می شود
آقای فرهنگی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در واکنش به این حمله گفت: هر کشوری مخالفانی در خارج از سرزمین خود دارد و در قواعد بین الملل دولتی که میزبان سفارتخانه ای است مسوولیت حفظ امنیت آن سفارتخانه و دیپلمات های آنرا در مقابل گروه های مخالفان بر عهده دارد، درغیر این‌صورت هیچ سفارتخانه ای امنیت ندارد. وی افزود: انگلستان تظاهر می کند با ایران در مسائلی نظیر برجام و ‌.. همکاری
می کند.وی با تاکید براینکه اعمال فشارها تاثیری بر ایران در اقدامات افرادی که امنیت را به مخاطره انداختند تاثیری ندارد، گفت: دولت انگلستان باید امنیت سفارت و دیپلمات ها را تامین می کرد. عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: این موصوع در مجلس و دولت بررسی می شود و نسبت به عملکرد انگلیس روابط دیپلماتیک بازنگری می شود.

اعتراض ایران به لندن
همچنین آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پی ورود چند نفر از هواداران یک فرقه تندروی مقیم انگلیس به بالکن سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و اهانت به پرچم مقدس کشورمان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بلافاصله پس از وصول این خبر آقای دکتر عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را به سفیر انگلیس در تهران منتقل کرده و خواهان محافظت کامل پلیس از دیپلمات های کشورمان در لندن، و برخورد فوری پلیس با مهاجمین شد.
قاسمی افزود: سفیر انگلیس در تهران نیز ضمن ابلاغ عذرخواهی رسمی دولت انگلیس گفت: پلیس ضدشورش انگلیس در محل حضور یافته و اوضاع را تحت کنترل دارد. وی گفت تمامی اقدامات لازم برای محافظت از جان دیپلمات های ایران و جلوگیری از ورود مهاجمین به داخل سفارت به عمل آمده است.

captcha
شماره‌های پیشین