435
شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
4
چراغ سبز آمریکا به اسرائیل برای حمله به لبنان

آماده باش حزب الله

کاخ‌سفید در آستانه جنگ تجاری با دنیا با تکیه بر میهن‌پرستی آمریکایی

موج استعفاء در کاخ‌سفید به تیم اقتصادی ترامپ رسید

با تصمیم دونالد ترامپ رییس‌جمهور جنجالی آمریکا به اعمال تعرفه‌های تجاری در بخش واردات فولاد و آلومینیوم، دومینوی استعفای مقامات ایالات‌متحده این‌بار به تیم اقتصادی کاخ‌سفید رسیده است. در همین رابطه، «گری کوهن» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصادی، جدیدترین مقامی آمریکایی است که به‌دلیل مخالفت با سیاست‌های ترامپ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

صبح نو

کاخ‌سفید در آستانه جنگ تجاری با دنیا با تکیه بر میهن‌پرستی آمریکایی

موج استعفاء در کاخ‌سفید به تیم اقتصادی ترامپ رسید

با تصمیم دونالد ترامپ رییس‌جمهور جنجالی آمریکا به اعمال تعرفه‌های تجاری در بخش واردات فولاد و آلومینیوم، دومینوی استعفای مقامات ایالات‌متحده این‌بار به تیم اقتصادی کاخ‌سفید رسیده است. در همین رابطه، «گری کوهن» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصادی، جدیدترین مقامی آمریکایی است که به‌دلیل مخالفت با سیاست‌های ترامپ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

 

دونالد ترامپ که در راستای عمل به وعده‌های انتخاباتی خود در دفاع از صنایع داخلی آمریکا هفته گذشته از تصمیم خود برای افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم خبر داده بود، نهایتا روز پنج‌شنبه در کاخ‌سفید متن این فرمان اجرایی را امضا کرد؛ فرمانی که کارشناسان مسایل اقتصادی آن را به آغاز جنگ تجاری میان آمریکا با کشورهایی نظیر چین و اتحادیه اروپا تعبیر و تفسیر کرده‌اند.
با این‌حال، مکزیک و کانادا تا پایان گفت‌وگوهای نفتا
(پیمان تجارت آزاد آمریکای‌شمالی) از پرداخت این تعرفه‌ها موقتا معاف شده‌اند و به گفته ترامپ، واشنگتن شرکای تجاری و متحدان نظامی‌ خود را نیز از شمول این قانون مستثنی خواهد کرد. اما مقامات چین (که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جهان به‌شمار می‌رود) اعلام کرده‌اند که در صورت تصویب این طرح از سوی کاخ‌سفید، آنها نیز اقداماتی تلافی‌جویانه درپیش خواهند گرفت.
اما استعفای «گری کوهن» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصادی نیز بهای دیگری بود که رییس‌جمهور آمریکا برای امضای این فرمان مجبور به پرداخت آن شد. مقامات کاخ سفید تاکید کردند هر چند اختلاف‌نظر با تصمیم اخیر دونالد ترامپ برای افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم یکی از دلایل کناره‌گیری کوهن از سمت خود است، اما این موضوع تنها دلیل وی برای استعفا نبوده است.
به نوشته روزنامه گاردین، کوهن که در زمان آغاز بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸ میلادی دومین فرد تصمیم‌گیرنده در بانک «گلدمن ساکس» بود، از جمله طرفداران
تجارت آزاد محسوب می‌شد و تیم اقتصادی ملی‌گرای واشنگتن (که این‌روزها به‌واسطه انگیزه‌های شدید ترامپ برای حمایت از صنایع داخلی دست بالا را در کاخ‌سفید کسب کرده‌اند)
 به وی به‌عنوان شخصی «جهان‌گرا» و درست در نقطه مقابل خود می‌نگریستند.
روزنامه گاردین همچنین اعلام کرد در پی اعلام خبر استعفای گری کوهن، ارزش دلار آمریکا و شاخص‌های اصلی بازار سهام این کشور کاهش یافت. وی از جمله طراحان اصلی برنامه اصلاحات مالیاتی دونالد ترامپ بود که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ به تصویب کنگره ایالات متحده رسید.

استعفای یاکوبسن از سفارت مکزیک
علاوه‌براین «روبرتا ياکوبسن» سفير آمريکا در مکزيک روز پنجشنبه یکم مارس (دهم اسفند) اعلام کرد ماه مه از سمت خود کناره‌گيري خواهد کرد. به اين ترتيب یاکوبسن نيز به فهرست بلندبالاي مقامات ارشد وزارت‌خارجه آمريکا پيوست که از زمان به‌قدرت رسیدن دونالد ترامپ از سمت خود استعفا کرده‌اند.
ياکوبسن که پیش‌تر دستيار وزير خارجه آمريکا در امور نيمکره غربي بود در ماه مه 2016 از سوي باراک اوباما ریيس‌جمهور پیشین آمريکا به‌عنوان سفير در مکزيک معرفی شد. وی
در حالی کناره‌گیری خود را اعلام کرد که روابط دو همسایه به دلیل تهديدهاي مکرر ترامپ براي خروج از توافقنامه‌های تجارت آزاد بین واشنگتن/مکزیکوسیتی و ساخت دیوار در خط‌مرزی میان دو کشور به صورتی که مکزیک هزینه آن را بپردازد، در بدترین حالت خود در دهه‌های اخیر قرار دارد. گفته می‌شود ترامپ قصد دارد «اد ويتاکره» مديرعامل شرکت مخابرات آمريکا (AT&T) را جایگزین یاکوبسن سازد.

خداحافظی هیکس از تیم ترامپ
همچنین «هوپ هیکس» مدیر ارتباطات کاخ سفید و از مشاوران قدیمی دونالد ترامپ  نیز سومین فردی بود که در هفته گذشته اعلام کرد که از سمتش استعفاء می‌دهد. خبر استعفای هیکس پس از آن منتشر شد که وی یک روز قبل به مدت هشت ساعت در جلسه استماع در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافته بود.
در اواخر ماه ‌ژانویه نیز دستکم چهار مقام ارشد مدیریت وزارت خارجه آمریکا از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند.
  با این وجود، ترامپ در سخنرانی در مراسم ضیافت شام گروه رسانه‌ای موسوم به «باشگاه گرید آیرن» که متشکل از ۶۵ عضو نماینده مطبوعات و رسانه‌های مهم آمریکایی است در واکنش به موج استعفاها در دولت خود به شوخی گفت: « من شیفته آشوبم، این واقعا چیز خوبی است. چه کسی قرار است نفر بعدی باشد که کاخ‌سفید را ترک می‌کند؟ استیو میلر یا ملانیا؟»

سیل استعفاها طی یک‌سال ریاست‌جمهوری ترامپ
«مایکل فلین» مشاور امنیت ملی، «جیمز کومی» رییس اف‌بی‌آی، «سالی یتس» معاون دادستان کل،
«ریج هینگس» مدیر برنامه‌ریزی راهبردی شورای امنیت ملی، «آنتونی اسکاراموچی» مدیر ارتباطات کاخ‌سفید، «تارا دال» معاون رییس کارکنان کاخ‌سفید، «استیو بنن» استراتژیست ارشد، «سباستین گورکا» دستیار ویژه ترامپ، «تام پرایس» وزیر بهداشت و خدمات انسانی، «مایکل دوبکه» مدیر دیگر ارتباطات کاخ سفید، «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ‌سفید، «دیوید رنک» سرپرست سفارت آمریکا در پکن، «مارک کورالو» سخنگوی تیم حقوقی رییس‌جمهور آمریکا،
«والتر شوئب» رییس دفتر ملاحظات اخلاقی کاخ‌سفید، «توماس شانون» معاون سیاسی و «ويليام براونفيلد» دستيار سابق وزير خارجه در امور مبارزه با قاچاق مواد مخدر تنها برخی از مقامات و دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی‌اند که در طول یک سال ریاست‌جمهوری ترامپ از سمت‌های خود استعفاء کرده‌اند. از سویی برخی مقامات آمریکایی از احتمال برکناری یا استعفای «هربرت ریموند مک‌مستر» مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید یا حتی «رکس تیلرسون» وزیرخارجه کابینه ترامپ طی چند ماه آینده خبر می‌دهند.

دو راهی جهانگرایی نخبگانی/ناسیونالیسم آمریکایی
در‌حالی‌که برخی تحلیل‌گران مسایل سیاسی معتقدند که ترامپ بسیار راهبردی و کاملاً مطابق با شعارهایش در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری عمل کرده و ضمن پدیدآوردن موجبات افزایش رشد اقتصادی آمریکا و کاهش نرخ بیکاری در قالب شعار «اول آمریکا» توانسته است حمایت و نظر عموم مردم و همچنین صاحبان صنایع و کسب و کارهای بزرگ را به‌خود جلب کند، گروهی دیگر از کارشناسان او را فردی بی‌ثبات، بی‌تجربه و با روحیه تاجرمآبی معرفی کرده که
در زمان او آمریکا در مسیر افول خود قرار گرفته است.
پایگاه اجتماعی دسته اخیر بیشتر در میان نخبگان آمریکا قرار دارند. علاوه‌بر «جان برنان» رییس سابق سیا که در مصاحبه هفته گذشته خود با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌ با حمله شدید به ترامپ، او را فردی بی‌عرضه، بی‌ثبات، بی‌تجربه و بی‌اخلاق عنوان کرد که در آینده برای آمریکا مشکل‌ساز خواهد شد، «ریچارد هاس» از دیپلمات‌های برجسته آمریکایی که این روزها مدیریت اندیشکده «شورای روابط‌خارجی» در این کشور را بر عهده دارد نیز با انتقاد شدید از جنگ تجاری ترامپ با شرکای اقتصادی کشورش، اقدامات وی را بر خلاف سیاست‌های تجارت‌خارجی ۷۰ سال اخیر واشنگتن دانست.
حال باید دید آیا ترامپ می‌تواند با تاکید بر یکجانبه‌گرایی و ناسیونالیسم آمریکایی به ایده‌آل‌های خود برسد یا در نهایت مجبور به عقب‌نشینی از تمامی آرزوها و آمالش خواهد شد؟

 

captcha
شماره‌های پیشین