435
شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
2
رهبر انقلاب: بانوان ایران با حفظ حجاب استقلال فرهنگی و هویتی خود را به دنیا صادر کردند

پرچمدار استقلال فرهنگی

دستگاه دیپلماسی یک گام به جلو برداشت

طرح دعوی ایران علیه آمریکا

روز چهارشنبه خبرگزاری کیودوی ژاپن در گزارشی به نقل از سفیر ایران در انگلیس اعلام کرد که تهران قصد دارد هفته آینده از آمریکا به سبب نقض برجام شکایت کند آن هم در شرایطی که آمریکا ضرب الاجلی 120 روزه را برای تغییر برجام یا خروج از آن تعیین کرده و بسیاری از مسوولان دستگاه دیپلماسی بر این باورند که ترامپ از این توافق خارج خواهد شد.

صبح نو

دستگاه دیپلماسی یک گام به جلو برداشت

طرح دعوی ایران علیه آمریکا

روز چهارشنبه خبرگزاری کیودوی ژاپن در گزارشی به نقل از سفیر ایران در انگلیس اعلام کرد که تهران قصد دارد هفته آینده از آمریکا به سبب نقض برجام شکایت کند آن هم در شرایطی که آمریکا ضرب الاجلی 120 روزه را برای تغییر برجام یا خروج از آن تعیین کرده و بسیاری از مسوولان دستگاه دیپلماسی بر این باورند که ترامپ از این توافق خارج خواهد شد.

بنا بر برنامه ریزی‌های صورت گرفته، قرار است معاونان وزرای خارجه کشورهای گروه موسوم به 1+5 شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، آلمان و ایران در 16 مارس (25 اسفند) در وین گردهم آمده و ضمن مرور مراحل اجرای برجام، دغدغه‌های امضاء کنندگان آن را نیز بررسی کنند.
یک روز قبل از این نشست قدرت‌های اروپایی در برلین با مقامات آمریکایی دیدار می‌کنند اما به گفته آقای بعیدی نژاد ایجاد زمینه برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات بر سر موضوعات هسته‌ای و موشکی ایران نیست و دولت انگلیس به تهران اطمینان داده تا در نشست برلین با زبانی شفاف مقامات آمریکایی را متقاعد سازد تا همچنان به برجام پایبند بماند و در واقع انتظار دولت لندن از دولت ترامپ چیزی غیر از این نیست.
دیپلمات ارشد سابق هسته‌ای ایران همچنین گفت: «از آن‌جایی که آمریکا همواره این توافق جامع امضا شده در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی را نقض و موجبات نگرانی ایران را فراهم کرده است، تهران قصد دارد هفته آینده در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی (آی ای ایی ای) در شهر وین علیه واشنگتن طرح دعوی کند.»
بعیدی نژاد با اشاره به موضع گیری دولت آمریکا نسبت به برجام گفت: «آنچه همه ما (ایران و گروه 1+5) پیش‌تر در سال 2015 توافق کرده بودیم این بود که برجام یک مقوله مستقل است و هیچ ربطی به موضوعات دیگر ندارد.»
هفته گذشته بود که «مایک پنس» معاون رییس‌جمهور آمریکا در نشست سالانه «کمیته امور عمومی اسرائیل آمریکا» تهدید کرد اگر توافق هسته‌ای ایران طی ماه‌های آینده اصلاح نشود، واشنگتن به سرعت از آن خارج خواهدشد.
معاون رییس‌جمهور آمریکا ضمن «حامی دولتی تروریسم» خواندن ایران، به وعده ترامپ برای مقابله با ایران اشاره و تاکید کرد دیگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران را تأیید نمی‌کند.
پاسخ قاطع ایران به نقض عهد
پیش از این رییس جمهورنیز درمجلس شورای اسلامی طی سخنانی درباره شرایط پیش آمده و تخلفات پیاپی آمریکا گفته بود: اگر یک تعهد مهم بین المللی را دولتی مثل دولت آمریکا بگوید به آن متعهد نیستم، استدلالش نیز این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته است، در هر کشوری هر دولتی که روی کار بیاید می‌تواند این ادعا را مطرح کند .پس موضوع تداوم مسوولیت دولت‌ها چه می‌شود؟رییس جمهور تاکید کرد: می گویند چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند است؟ چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؟ این مشکل شما آمریکایی‌هاست، شما آمدید در منطقه و امنیت عراق و ثبات و امنیت افغانستان را به هم ریختید و با آوردن تروریست‌ها در منطقه امنیت سوریه و لبنان را برهم زدید.
روحانی گفت: شما که تروریست‌ها را پرورش دادید باید جایزه بگیرید؟ کشوری که به کمک مردم عراق و سوریه رفته است و کشوری را که یار ملت‌های دیگر بوده است مداخله‌گر  می‌دانید؟ شما به خاطر تلاش‌های ایران در منطقه از جمهوری اسلامی ایران ایراد می‌گیرید و از طرف دیگر به سلاح‌های ما نیز ایراد وارد می‌کنید درحالی‌که ما برای دفاع از خودمان و برای حفظ تمامیت ارضی‌مان به هر نوع سلاحی که نیاز داشته باشیم در ساختن، تولید، انبارکردن و استفاده از آن در هر زمان تردید نخواهیم کرد. شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و با هیچ یک از مقررات بین المللی و با قطعنامه 2231 هم در تناقض نیست و ما راه دفاع و راه منافع ملی و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد. رییس جمهور تاکید کرده بود که  هر نقض عهدی به ضرر آمریکا خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی به آن خواهد داد.اگرچه دولت ترامپ چندبار تهدید کرده که می‌خواهد از برجام خارج شود، اما در این راه سعی می‌کند اتحادیه اروپا را نیز با خود همراه سازد.
شاید جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا و متحدانش، مسوولان اروپایی را متقاعد سازد که ایران را به آمریکا ترجیح دهند تا سودهای برجام نیزعاید این قاره سبز شود.

توافق هسته‌ای نفعی برای ایران نداشته باشد
 خارج می‌شویم
همچنین در هفته اول اسفندماه بود که آقای عباس عراقچی طی سخنانی در موسسه چتم‌هاوس در لندن اعلام کرد: اگر توافق هسته‌ای نفعی برای ایران نداشته باشد و اگر بانک‌ها همچنان از همکاری با جمهوری اسلامی خودداری ورزند،‌ ایران‌از برجام خارج می‌شود.عراقچی در هشداری به طرف‌های برجامی ایران مبنی اینکه اگر برنامه جامع اقدام مشترک از دست برود، با یک بحران هسته‌ای روبه‌رو خواهیم شد؛ به‌طرف‌های اروپایی متذکر شد در صورت نقض این توافق دیگر برای اروپایی‌ها یا جامعه بین المللی، گزینه‌انتخاب میان ایران یا بازار آمریکا یا گزینه همکاری‌های اقتصادی در میان نخواهد بود، بلکه گزینه انتخاب میان بهره‌مندی از امنیت یا ناامنی در میان است.
ایران باید راضی شود نه آمریکا
آقای ظریف وزیر امورخارجه هم اخیراً در دیدار با لودریان از برخی رفتارها و اظهارات مقامات اروپایی در اجرای برجام و نیز تأثیر پذیری از فشار آمریکایی‌ها انتقاد کرد و گفت: برجام درحال حاضر دستخوش بازی‌های غیر منطقی و سیاسی‌کاری‌های آمریکایی‌ها شده است که اروپا می‌تواند اجازه ندهد آمریکا به‌رغم بدعهدی‌ها و نقض‌های خود، خواست‌های غیر منطقی و غیر حقوقی نیز مطرح کند. حفظ این دستاورد دیپلماتیک بین‌المللی باید برای همه ما به یک اندازه مهم باشد و حمایت در گفتار کافی نیست. اگر قرار است جامعه بین‌المللی تلاش کند یک طرف را راضی به ماندن در توافق هسته‌ای کند این ایران است که باید راضی شود و نه آمریکا. آمریکا نه تنها در اجرای تعهدات خود بدعهدی نهادینه داشته است، بلکه حتی مانع اجرای تعهدات اروپا هم شده است.

اقدامی برای آگاهی جهانی
آقای حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین‌الملل و دیپلماتیک در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره شکایت برجامی ایران از آمریکا به آژانش بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این شکایت عملی حقوقی است اما نمی‌توان نتیجه‌ای از آن را متصور بود چراکه آمریکا تحت ریاست ترامپ به راحتی از توافق پاریس خارج شده یا توافق بین المللی سازمان تجارت جهانی را نادیده می‌گیرد و به قطعنامه‌های بین المللی بی توجهی می‌کند.وی افزود: شکایت برجامی از آمریکا بیشتر اقدامی برای فضاسازی رسانه‌ای است که آمریکا را مجبور به پاسخگویی می‌کند، همچنین این اقدام برای نشان دادن ماهیت آمریکا به عنوان کشوری است که تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد و اقدامی برای آگاه کردن افکار عمومی جهان است که آمریکا مسوول شکست برجام است و در صورت خروج از این توافق در ضرب الاجل 120روزه، در 22می (خردادماه) مسوولیت برعهده ترامپ است.بهشتی پور درپایان تصریح کرد: بعد از شکایت ایران درباره نقض عهدهای آمریکا در برجام به آژانس بین المللی، آژانس می‌تواند آن را در شورای حکام مورد بررسی قرار دهد که در خوشبینانه ترین حالت منجر به صدور قطعنامه علیه آمریکا می‌شود البته بر فرض تحقق این امر صدور چنین قطعنامه‌ای برای آمریکا که به قطعنامه‌های شورای امنیت که ضرورت اجرایی دارد بی توجهی می‌کند، تاثیری ندارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین