434
چهارشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
4
در نشست آیپک مطرح شد

برجام اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود

ادعای CTBTO به راه اندازی ایستگاه‌های نظارتی و تکذیب وزارت خارجه

چرا آمریکا صدور تجهیزات ماهواره‌ای به ایران را مجاز کرده است؟

پایگاه خبری المانیتور روز جمعه در خبری مدعی شد، دولت دونالد ترامپ اخیراً مجوز صدور تجهیزات پیشرفته که می‌تواند نظارت بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را افزایش دهد، صادر کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب این ادعا، اطلاعات ارائه شده در این خبر را مخدوش و غیرواقعی اعلام کرد.

صبح نو

ادعای CTBTO به راه اندازی ایستگاه‌های نظارتی و تکذیب وزارت خارجه

چرا آمریکا صدور تجهیزات ماهواره‌ای به ایران را مجاز کرده است؟

پایگاه خبری المانیتور روز جمعه در خبری مدعی شد، دولت دونالد ترامپ اخیراً مجوز صدور تجهیزات پیشرفته که می‌تواند نظارت بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را افزایش دهد، صادر کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب این ادعا، اطلاعات ارائه شده در این خبر را مخدوش و غیرواقعی اعلام کرد.

بنا به گزارش المانیتور، «جان سالیوان»، معاون وزیر خارجه آمریکا دستوری را امضاء کرده که بر اساس آن شرکت «هیوز نتوورک سیستمز» (Hughes Network Systems) واقع در ایالت مریلند آمریکا را مجاز به صدور تجهیزات ماهواره‌ای به ایران کرده است. این تجهیزات شامل شبکه‌های پهن‌باند، دیش‌های ماهواره و تجهیزات وایرلس برای استفاده در ایستگاه‌هایی به کار می‌رود که قادرند انفجارهای هسته‌ای را به طور لحظه‌ای ثبت و گزارش کنند.
این در حالی است که تا پیش از این دولت آمریکا بعد از جنگ ایران و عراق صدور تجهیزات با کاربرد دو گانه را که قابلیت استفاده در برنامه هسته‌ای ایران را دارا باشد، تحریم کرده بود.
به گزارش المانیتور، وزارت خارجه آمریکا، این تصمیم را طی مکاتبه‌ای در تاریخ 5 ژانویه به کنگره ابلاغ کرده است. البته این اولین باری نیست که ایالات متحده آمریکا با صدور فناوری‌های دیجیتال به ایران موافقت کرده است؛ در سال 2010، همزمان با ناآرامی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز وزارت خارجه آمریکا مجوزی صادر کرد که به شرکت‌های آمریکایی امکان می‌داد تا هرگونه تجهیزات ارتباطی مربوط به چت، ایمیل و نرم‌افزارهای مرتبط با شبکه‌های اجتماعی را به ایران وارد کنند.
این گزارش می‌افزاید: در خواست تجهیزات نظارتی از سوی «سازمان معاهده منع جامع آزمایش هسته‌ای» (CTBTO) صورت گرفته که بر اجرای ممنوعیت جهانی انفجارهای آزمایش هسته‌ای نظارت دارد. اگرچه، آمریکا و ایران جزو 8 کشور هسته‌ای یا علاقه‌مند به هسته‌ای شدن هستند که این پیمان را در سال 1997 تصویب یا امضا نکردند، با این وجود، مقامات این سازمان با هدف انتقال داده‌های مربوط به انفجارهای هسته‌ای به وین، سه سایت در ایران نصب کرده‌اند که به ایالات متحده و دیگر سیاستگذاران امکان می‌دهد تا کانالی زنده و مستقل برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
«داریل کیمبال» مدیر اجرایی «انجمن کنترل تسلیحات» در همین رابطه گفت: «این فناوری، مانند سیستم تشخیص زلزله عمل می‌کند و قرار است برای ردیابی انفجارهای خیلی بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. اگر در نظر بگیریم که ایران به نحوی انفجاری هسته‌ای داشته باشد می‌توانیم آن را با استفاده از شبکه اطلاعات که می‌تواند این انفجار را نشان دهد، اثبات کنیم.»
در ماه اکتبر شرکت «هیوز نتوورک سیستمز» در مریلند طی قراردادی متعهد شد تا تجهیزات ارتباطاتی در این سایت نصب کند که وظیفه آن انتقال داده‌های انفجاری ایران به ایالات متحده باشد. این گزارش خاطرنشان می‌سازد که سازمان معاهده منع جامع آزمایش هسته‌ای یک سایت در تهران و دو سایت درکرمان و شوشتر دارد و در حال راه‌اندازی سه سایت دیگر در ایران است.
«بهرام قاسمی»سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ادعای سایت المانیتور مبنی بر صدور مجوز صادرات تجهیزات نظارتی از سوی دولت آمریکا با هدف افزایش نظارت بر اجرای برنامه هسته‌ای ایران ضمن تکذیب این ادعا گفت: «محتوای خبر منتشر شده از سوی این سایت مخدوش و اطلاعات ارائه شده در آن در مورد ایران نادرست و غیر واقعی است.»
 وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران معاهده منع جامع آزمایش هسته‌ای (CTBT) را امضاء کرده ولی آن را تصویب نکرده است. از این رو این معاهده هیچ سایت یا تجهیزات نظارتی فعالی در ایران ندارد و هیچ اطلاعاتی نیز از ایران به دبیرخانه این معاهده ارسال نمی‌شود و دبیرخانه معاهده نیز هیچ گونه نظارتی در ایران ندارد.»
 گفته می‌شود تاکنون 183 کشور معاهده منع جامع آزمایش هسته‌ای (CTBT) را به امضا رسانده‌اند و 164 کشور نیز آن را از تصویب مجالس قانونگذاری خود گذرانده‌اند تا وارد فرایند اجرایی شود. ایالات متحده از جمله کشورهایی است که همچنان پیمان (CTBT) را برای عملیاتی شدن از تصویب نهادهای قانونگذار خود نگذرانده است.
ادعای صدور مجوز صادرات تجهیزاتی با فناوری پیشرفته به ایران در حالی صورت گرفته است که دولت ترامپ قرار است روز دوازدهم ماه مه در مورد ماندن یا خروج از برجام تصمیم نهایی خود را
 اعلام کند.
در ادامه کارشکنی‌های دولت آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران، روزنامه «نیویورک تایمز» روز دوشنبه طی گزارشی اعلام کرد، وزارت خارجه آمریکا همچنان به اروپا فشار می‌آورد تا محدودیت‌های قاطع و سختگیرانه‌تری را در خصوص آزمایش موشک‌های بالستیک ایران اعمال کرده و با فراهم کردن تجهیزات نظامی بین‌المللی امکان دسترسی بهتر به سایت‌های نظامی ایران برای بازرسان تسلیحاتی و نیز تمدید برخی از محدودیت‌های هسته‌ای مندرج در برجام را فراهم آورند.
در ماه ژانویه نیز پس از تمدید معافیت‌های تحریمی ایران، دولت ترامپ به کنگره و هم پیمانان خود هشدار داد که این آخرین باری است که این فرمان را امضاء می‌کند و شرط ماندن آمریکا در این پیمان را اعمال تغییرات اساسی در این توافق دانست.

captcha
شماره‌های پیشین