434
چهارشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
11
«موزه لوور در تهران» افتتاح شد

میزبانی ایران از روم، یونان و مصر

افتتاح نمایشگاه «لوور در تهران» موجب شده تا فرصتی برای تعاملات 2دوسویه بین ایران و دیگر کشورها فراهم شود. همچنین علاقه مندان هم می‌توانند برای بازدید از این آثار در ایام نوروز به موزه ملی ایران مراجعه کنند.

خبر

صبح نو

«موزه لوور در تهران» افتتاح شد

میزبانی ایران از روم، یونان و مصر

افتتاح نمایشگاه «لوور در تهران» موجب شده تا فرصتی برای تعاملات 2دوسویه بین ایران و دیگر کشورها فراهم شود. همچنین علاقه مندان هم می‌توانند برای بازدید از این آثار در ایام نوروز به موزه ملی ایران مراجعه کنند.

انتقال و  به اشتراک گذاری فرهنگ، هنر و تمدن بین کشورها، از اتفاقاتی است که به طرق گوناگونی در هر مقطعی صورت می‌گیرید. در کنار برگزاری نمایشگاه‌ها یا شرکت در رخدادهای بین‌المللی و ... یکی دیگر از شیوه‌هایی که مدت‌هاست باب شده است، سفر آثار موجود در موزه‌های مختلف به کشورهای دیگر است، رخدادی که البته اگر به واسطه جنجال‌ها و حرف و حدیث‌های سیاسی تحت‌الشعاع قرار نگیرد، می‌تواند جزو اتفاقات جالب توجه در حوزه فرهنگ و هنر برای کشورها باشد. در این میان، بعد از تصمیم‌گیری‌هایی ناموفق برای سفر گنجینه موزه هنرهای معاصر به برلین و رم، که قرار بود از طریق همکاری این مرکز و معاونت فرهنگی هنری وزارت ارشاد انجام شود، اما بنا به حساسیت‌ها و ابهاماتی که وجود داشت، میسر نشد، این بار موزه ملی ایران در اقدامی که البته اجرایی شد سراغ این فضا رفت و طی آن آثاری از موزه لوور را به ایران آورد.البته بنا به اظهارات مدیر موزه، این چهارمین نمایشگاه خارجی است که در موزه ملی ایران برگزار می‌شود و از سال 94 است که این مرکز با مذاکرات و برنامه ریزی‌هایی که داشته، به بسترسازی برای برگزاری این دست نمایشگاه‌ها اقدام کرده است تا دیگر تنها شاهد سفر آثار موزه‌ای و ارزشمند ایران در کشورهای دیگر نباشیم و فرصتی فراهم شود تا علاقه‌مندان به این فضا با فرهنگ و تمدن کشورهای دیگر هم آشنا شوند. همچنین پیش از حضور فرانسه و آثارش در ایران، در سال‌های 1385 و 86، برخی از آثار موزه‌های ما در لوور به نمایش درآمدند و بعد از گذشت 10 سال، امروز لوور به تهران آمده است.
درباره نمایشگاه «لوور در تهران» آقای جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی ایران، بیان کرده است که نمایشگاه برگزار شده از این آثار قرار است تاریخ شکل‌گیری لوور را در گذر زمان نشان دهد و این اولین‌بار است که چنین فرصتی برای مردم فراهم شده تا گزیده‌ای از شاهکارهای فرهنگی و تمدنی از مناطقی مانند اروپا، آسیا و آمریکا را در کنار هم ببینند. وی همیچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در این باره گفت: در سفر مدیر موزه لوور فرانسه در سال ۹۴ به تهران، درباره برگزاری این نمایشگاه مذاکراتی بین موزه ملی ایران و فرانسه صورت گرفت و او و تمام همکارانش با روی باز از برگزاری این نمایشگاه در تهران استقبال کردند. کارشناسان دو طرف نیز تعامل بسیار نزدیکی برای برگزاری این نمایشگاه با هم داشتند.

تعاملی که تنها فرهنگی نیست
این تعامل علاوه بر وجه فرهنگی که دارد، به طور قطع از نظر سیاسی و روابط بین‌الملل هم بین ایران و فرانسه بی‌تأثیر نیست، چنانکه آقای ژان لوک مارتنیس، رییس موزه لوور در نشست خبری حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: چیزی که امروز شاهد آن هستید نتیجه سفر رییس جمهور ایران به پاریس و توافق‌های آن در سال 2016 است. این نخستین نمایشگاه لوور در تهران است و قصد داشتیم تنوع آثار موجود در لوور را به نمایش بگذاریم و همینطور قرار شد ارتباطات فرهنگی نیز در این حوزه بسط داده شود.
آقای محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی هم در این باره بیان کرده است: در این نمایشگاه شاهد هم‌نشینی نمایندگان مختلف از روم، یونان و مصر هستیم و این رخداد جنبه‌های بین‌المللی نیز خواهد داشت.ما به طوری شاهد برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون در کشورهای دیگر بوده‌ایم که نشان‌دهنده هم‌ترازی موزه ملی ایران با دیگر موزه‌ها، رفتار نوین جهانی و اعتماد دیگر کشورها به ایران است. همچنین این نمایشگاه هم وجهه سیاسی و فرهنگی دارد که نشان‌دهنده حضور ایران در عرصه‌های جهانی است.آقای مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی هم با بیان اینکه این نمایشگاه می‌تواند به تقویت روابط دو کشور و تجدید گذشته دو کشور و اتصال آن به آینده مؤثر باشد، به گزارش فارس گفت: این نمایشگاه به عنوان اتفاقی فرخنده میان دو کشور است و امیدواریم نتیجه آن تقویت آرامش و صلح جهانی باشد.

لزوم وجود حامیان خصوصی
اما در کنار بحث تعاملات و تأثیرانی که به واسطه یک نمایشگاه فرهنگی بر روابط 2 کشور و حتی اعتبار هنری ایران، به واسطه برگزاری چنین رویدادی می‌گذارد، موضوع دیگری که همیشه در این فضا مطرح می‌شود، بحث اسپانسر و تأمین مخارجی است که بالطبع برگزاری چنین رویدادهایی دربردارند. در خیلی از موارد این چنینی اغلب دست اندرکاران و برگزارکنندگان این رویدادها معتقدند که حمایت‌های دولتی هیچ گاه آن طور که باید اتفاق نمی‌افتد و بخش خصوصی باید در این فضا وارد شود. بنا بر این عقیده، نمایشگاه «لوور در تهران» هم در سایه حامیان غیردولتی شکل گرفته و مدیر موزه ملی ایران هم با اشاره به این مراکز پیشتر عنوان کرده بود که موزه‌ها برای برگزاری چنینی رویدادهایی نیاز به کمک بانک‌ها و مؤسسات اقتصادی دارند.با همه این توصیفات امروز شاهد وقوع رخدادی هستیم که بعد از مدت‌ها دریچه‌ای را به روی تعاملات فرهنگی دوطرفه و جالب توجه گشوده است و طبق صحبت‌های رییس موزه لوور پاریس، بعد از این نمایشگاه و پس از نوروز در ۲۸ مارس قرار است تا نمایشگاهی در فرانسه به نام امپراطوری گل‌های سرخ برگزار شود که در آن آثاری از دوره قاجار از موزه کاخ گلستان و موزه ملی وجود خواهند داشت.

56اثر از اروپا تا ایران
در این نمایشگاه نیز، در حال حاضر ۵۶ اثر از فرهنگ‌هایی مانند باستانی، رم، یونان، بین‌النهرین، هنر کلاسیک اروپا به نمایش در می‌آید. همچنین دو اثر این نمایشگاه نیز از آثار ایرانی است که شامل تبر مفرغی از محوطه جهانی چغازنبیل و حاصل کاوش‌های علمی باستان شناسان فرانسوی و اثر دیگر یک بیرق از منطقه لرستان است که بیرق از طریق خرید یک مجموعه خصوصی وارد موزه لوور شده است. در کنار این نمایشگاه ۱۸ تابلو از عکس‌های عباس کیارستمی از لوور با عنوان نمایشگاه «به من نگاه کن» نیز به انتخاب عکاس این مجموعه به نمایش در آمده است.«لوور در تهران» تا ۱۸ خردادماه ۹۷ در ساختمان موزه دوران اسلامیِ «موزه ملی ایران» واقع در تهران، خیابان امام خمینی؟ره؟، نبش خیابان سی تیر، میزبان علاقه مندان خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین