434
چهارشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
1
ایران به دنبال مشتری می‌گردد

خطر توقف چرخه تولید آب سنگین

رییس جمهور آمریکا که با روی کار آمدنش تمامی میراث اوباما را نابود کرده بود در یکی از مهم‌ترین اقداماتش خرید آب سنگین از ایران را منتفی کرد، موضوعی که نه تنها نقض برجام است بلکه تولید آب سنگین ایران را بعد از مدتی متوقف می‌کند.

«صبح نو» از روند پرداخت معوقات برخی از مؤسسات مالی گزارش می‌دهد

پایان خوش انتظار مالباختگان

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های دنیای مدرن با جهان گذشته نقش و اهمیت بانک در گردش امور اقتصادی در جهان جدید است. بانک‌ها قلب تپنده اقتصاد هستند و پول را به‌عنوان خون اقتصاد به اجزای پیکره اقتصادی جامعه می‌رسانند. همان‌طور که سیستم عصبی ما در شرایط ضروری فعال می‌شود و به مغز دستور می‌دهد که فلان نقطه بدن نیازمندی بیشتری به مواد غذایی دارد، سیستم بانکی نیز به صورتی پویا این وظیفه را درباره بخش‌های اقتصادی انجام می‌دهد.

ترامپ سفارت آمریکا در قدس را افتتاح می‌کند

هیلی: سازمان ملل در برابر اسرائیل گردن کلفت شده

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا دیروز در دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل از احتمال سفر خود به بیت المقدس برای افتتاح سفارت ایالات متحده خبر داد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم در سخنانی غیر اصولی، ایران را بزرگترین چالش پیش روی خود برشمرد.

ادعای CTBTO به راه اندازی ایستگاه‌های نظارتی و تکذیب وزارت خارجه

چرا آمریکا صدور تجهیزات ماهواره‌ای به ایران را مجاز کرده است؟

پایگاه خبری المانیتور روز جمعه در خبری مدعی شد، دولت دونالد ترامپ اخیراً مجوز صدور تجهیزات پیشرفته که می‌تواند نظارت بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را افزایش دهد، صادر کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب این ادعا، اطلاعات ارائه شده در این خبر را مخدوش و غیرواقعی اعلام کرد.

بارندگی‌ها ادامه دارد اما هنوز کافی نیست

خط قرمز روی آب‌های پشت سدها

هشدارهای کم‌آبی، کاهش بارندگی و کاهش میزان آب‌های ذخیره در پشت سدها تمامی ندارد. طبق نظر کارشناسان، کاهش بارندگی در 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. کاهش 31 درصدی آب جاری به پشت سدها، خبر جدیدی است که درباره کم‌آبی گفته می‌شود. هشدارهای کم‌آبی هر روز بیشتر می‌شود و احتمال‌ها از خشکسالی در سال آینده می‌گویند. حال سؤال این است که تدابیر دولتی برای سال بعد چیست؟ آیا با رویه‌ای که وجود دارد، آب کیمیا خواهد شد؟

عربستان پخش سریال های ترک را ممنوع کرد

نه سعودی به حریم سلطان

با اوج‌گیری اختلافات بین ترکیه و عربستان سعودی، طرف سعودی تصمیم به جلوگیری از پخش سریال‌های ترک در گروه رسانه‌ای ‌ام.بی.سی گرفته است.

«موزه لوور در تهران» افتتاح شد

میزبانی ایران از روم، یونان و مصر

افتتاح نمایشگاه «لوور در تهران» موجب شده تا فرصتی برای تعاملات 2دوسویه بین ایران و دیگر کشورها فراهم شود. همچنین علاقه مندان هم می‌توانند برای بازدید از این آثار در ایام نوروز به موزه ملی ایران مراجعه کنند.

سرمقاله

تدبیر و درایت

صبح نو

سرمقاله

تدبیر و درایت

طرح رسیدگی به اموال نامشروع مسوولان به عنوان یک مطالبه فراگیر و مبارزه با فساد اقتصادی در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد و این امیدواری را به وجود آورده که نمایندگان گامی مستقیم و عینی برای تحقق عدالت اجتماعی بر خواهند داشت. یک آسیب مقدماتی عقب نشینی جریان هوادار دولت دوم خرداد از پشتیبانی این طرح است؛ در اینکه جریان انقلابی با جدیت مطالبه عدالت را تعقیب می‌کند، تردیدی نیست؛ اما جریان رقیب با کناره گرفتن از اجرای چنین طرحی، خود را در موضع اتهام قرار می‌دهد که نه به صلاح آن‌هاست نه کشور. آفت دوم، عنوان بندی این طرح است که در خود «نامشروع بودن» اموال مسوولان را پذیرفته و این ذهنیت عمومی را تا حدودی خدشه دار می‌کند. شاید به کار بردن لفظ «بررسی» اموال مسوولان قاعده مند تر باشد و مانع از چنین سوء تفاهمی شود. آسیب سوم، روش یا مکانیزم های تحقق اهداف این طرح است که خود نیازمند ایجاد یک سازمان، تشکیلات و بوروکراسی وسیع و گسترده است و چون سازمان بلای سازمان است، این احتمال وجود دارد که چنین ساختار سازی‌ای، حجاب ارزیابی‌های دقیق و مدلل برنامه‌ها شود. آفت بعدی نتایج حاصل از این بررسی است؛ چنانچه بنا بر برآوردهای اجمالی و استقرایی واقعیت این است که بخش گسترده‌ای از مسوولان کشور درگیر تحصیل مال نامشروع نبوده و نیستند، حتماً این طرح هم به چنین نتایجی منتج خواهد شد و گرفتاری آتی، ادراک سازی افکار عمومی در این چارچوب است که با دشواری‌هایی روبه روست. نهایتاً اینکه « از کجا آورده‌ای؟» را نباید محدود به مسوولان دانست و گروه‌های تازه به دوران رسیده مالی که از مسیرهای مختلفی نظیر پولشویی، احتکار جدید بر مبنای سوء استفاده از تحریم، دور زدن قواعد گمرک و ... هم اقتصاد ملی را دچار بیماری ساخته و هم اموال نامشروع بسیاری کسب کرده، در چه شرایطی مورد واکاوی، شناسایی و برخورد قرار می‌گیرد. مواردی که پیش چشم مردم، مشغول جلوه گری اند و بخش عمده‌ای از نارضایتی‌ها به دلیل رفتار آن‌هاست.طرح رسیدگی به اموال مسوولان، کف مطالبه عدالت است؛ باید آن را با تدبیر و درایت به سرانجام رساند.

captcha
شماره‌های پیشین