433
چهارشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
11
اسکار2018 با حواشی برگزار شد

آغوش دوباره اسکار برای آثار جنسی

اسکار 2018 برگزیدگانش را شناخت و دراین بین «شکل آب» فیلم برگزیده نودمین دوره این آکادمی شد.

خبر

صبح نو

اسکار2018 با حواشی برگزار شد

آغوش دوباره اسکار برای آثار جنسی

اسکار 2018 برگزیدگانش را شناخت و دراین بین «شکل آب» فیلم برگزیده نودمین دوره این آکادمی شد.

نودمین دوره مراسم اسکار برای معرفی برترین آثار سال پیش در دالبی تئاتر لس آنجلس برگزار شد و برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

برگزیدگان
اجرای این مراسم مانند سال پیش بر عهده جیمی کیمل بود. در این مراسم که با حضور چهره‌های مطرح سینمای جهان همراه بود، برگزیدگان به این شرح معرفی شدند؛ بهترین طراحی صحنه«شکل آب»، بهترین فیلمبرداری«بلید رانر ۲۰۴۹»، بهترین طراحی لباس«رشته خیال»، بهترین تدوین صدا«دانکرک»، بهترین میکس صدا«دانکرک»، بهترین فیلم کوتاه«کودک صامت»، بهترین موسیقی متن اوریجینال
«شکل آب»، بهترین انیمیشن کوتاه«بسکتبال عزیز»، بهترین جلوه‌های ویژه بصری «بلید رانر ۲۰۴۹»، بهترین تدوین فیلم«دانکرک»، بهترین طراحی گریم و مو«تیره‌ترین ساعت»، بهترین بازیگر زن در نقش مکمل الیسون جنی برای «من، تونیا»، بهترین بازیگر زن نقش اصلی فرانسیس مک دورماند برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل سم راکول برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»، بهترین بازیگر مرد نقش اصلی گری اولدمن برای «تیره‌ترین ساعت»، بهترین فیلم خارجی زبان«یک زن شگفت انگیز» از شیلی، بهترین فیلم بلند انیمیشن «کوکو»، بهترین فیلم مستند «ایکاروس»، بهترین مستند کوتاه«بهشت ترافیک در بزرگراه ۴۰۵ است»، بهترین آهنگ اوریجینال «مرا به یاد بیاور» از انیمیشن «کوکو»، بهترین فیلمنامه اقتباسی«من را با نام خودت صدا بزن» نوشته جیمز آیووری، بهترین فیلمنامه اوریجینال«برون بیرون» نوشته جوردن پیلی، بهترین کارگردان گیرمو دل تورو برای «شکل آب»، بهترین فیلم«شکل آب».
حواشی مراسم
مراسم اسکار نودم با سخنرانی‌های جالب توجه و شگفتی‌هایی همراه بود. در این مراسم برخی از اهداکنندگان و نامزدها نیز خواستار محقق شدن فرصت‌های بهتر برای زنان در هالیوود شدند. در این زمینه اما استون که نامزدهای بهترین کارگردانی را معرفی می‌کرد به طعنه گفت: چهار مرد و گرتا گرویگ. در این مراسم که به دنبال خیزش جنبش‌های
 «من هم همین‌طور» و «وقتش رسیده است» برگزار شد در عین حال بحث قدرت مردان در هالیوود مطرح بود و شماری از زنان به بیان تجربیاتشان در این زمینه پرداختند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، اشلی جاد، سلما هایک و آنابلا سیورا سه زنی بودند که از هاروی واینستین و بحث آزار جنسی توسط وی حرف زدند. جاد گفت امیدوار است که در ۹۰ سال آینده آکادمی اسکار بتواند امکانات بیشتری برای برابری، تنوع و فرصت‌های میان بخشی فراهم کند. وی گفت: این قولی بود که امسال به ما داده شد. چهره‌های مشهور سینمای آمریکا، اعتراض خود به قانون حمل اسلحه در آمریکا را با استفاده از یک سنجاق سینه نارنجی نشان دادند. علاوه بر این بسیاری از چهره‌های مشهور نیز با استفاده از سنجاق سینه سفید و سیاه حمایت خود را از جنبش «وقت تمام است» نشان دادند. حضور دو نفر از عوامل ایرانی در ساخت فیلم «کودک خاموش» که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه شد موجب شد تا نام ایرانیان بار دیگر در تاریخچه اسکار ذکر شود. علی فراهانی فیلمبردار ایرانی مقیم بریتانیا فیلمبرداری این فیلم را انجام داده و موسیقی این فیلم نیز ساخته امیر صادقی کنجانی است که به دلیل رفتار تبعیض‌آمیز با شهروندان ایرانی، در این مراسم شرکت نکرد.

مستند جهت‌دار
«ایکاروس» افشای حقایق مربوط به سکوت سازمان یافته درمسابقات المپیک را توسط یک مستندساز آمریکایی و یک پژوهشگر روسی، روایت می‌کند. آن‌ها به اطلاعاتی دست می‌یابند که برنامه مخفی دوپینگ ورزشکاران روسی را آشکار می‌سازد.  این فیلم مستند رسوایی دوپینگ ورزش روسیه را در سطح بین‌المللی به تصویر می‌کشد و اطلاعات دقیقی را درمورد یک تقلب ورزشی گسترده ارائه می‌کند. ماجرایی که از این هم فراتر می‌رود و به یک کشمکش سیاسی-اجتماعی بدل می‌شود

فیلم همجنس بازانه برنده بهترین فیلمنامه اقتباسی
فیلم «مرا به نام خودت صدا بزن» هم بهترین فیلمنامه اقتباسی اسکار امسال را به خود اختصاص داد. فیلمی که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده و جیمز آیوری 89 ساله آن را به فیلمنامه تبدیل کرده است. حاصل هم تبدیل به فیلمی با مضمون همجنس بازی شده است که در این سال‌ها در مجامع سینمایی و هنری در غرب رواج زیادی یافته و بهای قابل توجهی هم برای آن قائل می‌شوند. حال در اسکار هم دوباره چنین اثری مورد توجه قرار گرفته و بر صدر نشانده می‌شود.

اثر همجنس بازانه به‌عنوان بهترین  فیلم برگزیده
گیرمو دل تورو کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه و رمان‌نویس مکزیکی است. او کارگردان فیلم‌هایی به سبک فانتزی مثل، ستون فقرات شیطان، هزارتوی پن، تیغه ۲، پسر جهنمی و حاشیه اقیانوس آرام است.
فیلم «شکل آب» گیرمو دل تورو مکزیکی بازسازی دوباره دیو و دلبر است.
به گزارش مشرق، متاسفانه این بار دلبر مؤنث است و عاشق یک انسان مؤنث می‌شود و این فیلم بسیار متعفن و همجنس‌بازانه موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد در حالی که فیلمی مثل رشته‌خیال اثری انسانی، اخلاقی و فوق‌العاده زیباتر از فیلم همجنس بازانه شکل آب است.
دل تورو پس از این جایزه سخنان دو پهلویی بر زبان آورد و گفت: این اسکار نشان دهنده آن است که در را باز کنید و وارد شوید.
با این حرف دوباره باید منتظر اسکارگیری فیلم‌های همجنس بازانه در سال‌های آتی باشیم؟
جدای از برخی انتقادات به شکل آب، در سالی که یکی از دوره‌های متوسط اسکار برگزار شد و حتی در برخی مواقع، حواشی غیر سینمایی آن برمباحث فنی سایه انداخت و فیلم شاهکار و پرسروصدایی وجود نداشت، بازهم برخی از منتقدان، جوایز اعطا شده به فیلم دل تورو را زیاده روی دانستند. فیلم‌هایی مثل «پست»، «دانکرک»، شاید برخی تکه‌های فمنیستی و حتی همجنس‌گرایانه شکل آب هم درکنار دیگر مسائل،
 به کمک دل تورو آمد تا بتواند قاپ اعضای آکادمی را برباید و مجسمه معروف را در شب حواشی پررنگ‌تراز متن مال خود کند؛ اسکار برای فیلمی که بعید است در تاریخ ماندگار شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین