432
دوشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
3
جلالی: ادبیات لاریجانی بالاتر از فهم متوسط بشریت است

فیلسوف هزاره چهارم

«اگر از بنده بپرسید بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ کیست، می‌گویم لاریجانی.» این سخنان آقای کاظم جلالی است که پیش از انتخابات با چپی‌ها ائتلاف کرد و وقتی با رأی مردم نماینده مجلس شد، با راستی‌ها تشکیل فراکسیون داد تا با رأی نمایندگان کرسی ریاست مجلس را حفظ کنند و حالا هم، معتقد است که بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ کسی نیست، به‌جز علی لاریجانی! کسی که زبانش، زبانی بالاتر از فهم متوسط بشریت است!

فراگرد معیوب بودجه و فقدان نظارت

صبح نو

جلالی: ادبیات لاریجانی بالاتر از فهم متوسط بشریت است

فیلسوف هزاره چهارم

«اگر از بنده بپرسید بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ کیست، می‌گویم لاریجانی.» این سخنان آقای کاظم جلالی است که پیش از انتخابات با چپی‌ها ائتلاف کرد و وقتی با رأی مردم نماینده مجلس شد، با راستی‌ها تشکیل فراکسیون داد تا با رأی نمایندگان کرسی ریاست مجلس را حفظ کنند و حالا هم، معتقد است که بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ کسی نیست، به‌جز علی لاریجانی! کسی که زبانش، زبانی بالاتر از فهم متوسط بشریت است!


زمینه حضور لاریجانی هموار می‌شود!
آقای کاظم جلالی یکی از نزدیکان رییس مجلس شورای اسلامی است و از قبل همین نزدیکی هم بر صندلی مرکز پژوهش‌ها تکیه زده است. او در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد، لاریجانی را بهترین گزینه ریاست جمهوری در 1400 معرفی کرد و گفت: «اگر از بنده بپرسید بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ کیست، می‌گویم آقای دکتر لاریجانی. نه به دلایل خودخواهانه یا نزدیکی بنده به ایشان. من با افراد بسیاری از نزدیک کار کردم اما هیچ‌کس را به برجستگی آقای لاریجانی در فهم مسائل، دلسوزی و وقت گذاشتن و اهمیت دادن به نظرات کارشناسی ندیدم.»
به گفته جلالی، خلأ آقای لاریجانی نه رسانه است،
 نه حزب. آنچه آقای لاریجانی کم دارد، ادبیات و مشی پوپولیستی است. چرا که ادبیات او ادبیاتی فیلسوفانه و به اصطلاح بالاتر از فهم متوسط بشریت است(!)
و پوپولیست بودن جزء ذات او نیست.
جلالی در گفت‌وگویش با روزنامه اعتماد که روز گذشته منتشر شد، گفته است: « اینکه آیا آقای دکتر لاریجانی بنا دارد در انتخابات شرکت کند و آیا با بنده و دیگر دوستان در این رابطه صحبت کرده، بنده قسم می‌خورم که آقای دکترلاریجانی نه نیت خود را به ما گفته و نه تاکنون حتی یک جلسه برگزار کرده است.» حال آنکه فضای سیاسی و اظهارات اطرافیان لاریجانی از جمله آقایان باهنر و نعمتی در چندماهه گذشته نشان می‌دهد که لاریجانی برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، بی‌برنامه نیست و حتی گام‌هایی را در این جهت برداشته است.

روحانی مدیون تدبیر آقای فیلسوف
در اواخر آذرماه بود که آقای بهروز نعمتی، نماینده مجلس و از نزدیک‌ترین چهره‌ها به آقای علی لاریجانی در مصاحبه‌ای که با یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب داشته، مدعی همبستگی خود و همفکرانش در مجلس با اصلاح‌طلبان شد و در این گفت‌وگو، ائتلافش با اصلاح‌طلبان را نانوشته عنوان کرد و گفت: اگر برای انتخابات آینده مجلس و ریاست‌جمهوری کنار هم نباشیم، حتماً توفیقی نداریم.
وی در این سخنان خود اظهارنظر کرد که ستاد حامیان اصول‌گرای روحانی نقش زیادی در رای‌آوری رییس‌جمهور داشته است. او گفته در انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌گویم شق‌القمر کردم؛ اما اگر ستاد اصول‌گرایان حامی روحانی نبود، قطعاً آقای رییس‌جمهور هم نبود! موضوعی که تاکنون کمتر درباره آن صحبت شده است. هرچند نعمتی‌صریحاً ریاست‌جمهوری روحانی را به تدبیر لاریجانی مدیون کرده است، یکی از مهم‌ترین اهداف نعمتی از این سخنان را می‌توان احتمال کاندیداتوری علی لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و حمایت اصلاح‌طلبان از او برای این دور از انتخابات دانست. موضوعی که او با مطرح کردن آن می‌خواست بگوید که حالا نوبت روحانی و حامیان اوست تا از لاریجانی برای انتخابات آتی حمایت کنند.
خیز زودهنگام برای تصرف پاستور توسط رییس بهارستان انتخابات 1400 در حالی مطرح می‌شود که مدت زمان کوتاهی از آغاز دولت دوازدهم می‌گذرد، البته چرخش علی لاریجانی و طیف او به‌سوی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای انتخابات آتی، گواه خیز او برای انتخابات بوده و اظهارات نعمتی و جلالی نشان می‌دهد که آنها نزدیک شدن لاریجانی به جریان اصلاحات را مثبت ارزیابی می‌کنند؛ یعنی لاریجانی و دوستانش به این ارزیابی رسیده‌اند که نزدیکی و ائتلاف وی با اصلاح‌طلبان، احتمال پیروزی وی را بالا می‌برد.

عهد اخوت روحانی و لاریجانی
علی لاریجانی سیاستمداری اثرگذار در مناسبات سیاسی کشور است؛ او گام‌های همسو با جریان اصلاحات را با همراهی حجت‌الاسلام حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برداشت و سپس برجام، اصلی‌ترین کارویژه دولت یازدهم را به‌سلامتی از خوان بهارستان در مدت بیست دقیقه عبور داد. در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی با عمل‌گرایی محض، یاران سیاسی خود را در لیست امید قرارداد تا با حضور بازوهای لابی‌گری حامی وی، صدارتش در بهارستان ابقا شود. مأموریت سیاسی علی لاریجانی به همین‌جا ختم نشد؛ او برخلاف جایگاه قانونی خود،
در کارزار انتخابات ریاست جمهوری وعده‌های رأی‌ساز رقبای حجت‌الاسلام حسن روحانی را امکان‌ناپذیر دانست. عقد اخوت علی لاریجانی با حسن روحانی با حمایت تمام‌عیار از کابینه دولت دوازدهم، مستحکم‌تر از گذشته شد. با انتشار عکس گفت‌وگوی علی لاریجانی با رییس دولت اصلاحات در مراسم وداع با پیکر مرحوم حضرت آیت‌الله راستی کاشانی درحسینیه شماره یک جماران، گمانه‌زنی‌ها پیرامون تغییر در الگوی سیاست‌ورزی
 علی لاریجانی ،پارلمانتاریست باهوش، در محافل سیاسی به گوش رسید.

تاکتیک یارگیری سیاسی
سخنان آقای غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران، در ترسیم الگوی رفتاری اصلاح‌طلبان در قبال تحولات سیاسی جاری با حذف خاستگاه و هویت سیاسی اصلاح‌طلبانه و استفاده از تاکتیک «یارگیری سیاسی» از بازیگران سیاسی اردوگاه رقیب بر گمانه‌زنی‌ها قوت بخشید که رییس پارلمان در صدر لیست یارگیری قرار گیرد، سیاستمداری از تبار فیلسوفان که با دقت فلسفی نظاره‌گر منازعات سیاسی است اما این روزها در بسیاری از موضوعات چون رفع حصر و‌... با اصلاح‌طلبان همدلی و همراهی دارد.
 تکاپو برای گزینه انتخابات 1400 در حالی شروع‌شده که این اقدامات زودهنگام در معرفی جایگزین روحانی نوید تکاپوهای جدی محافل سیاسی خاص برای کسب یا حفظ قدرت در قوه مجریه در آینده است. بسیاری معتقدند که همنشینی علی لاریجانی و رییس دولت اصلاحات در حسینیه جماران و انتشار تصاویر آن نیز از برنامه‌های انتخاباتی لاریجانی بوده و او به‌خاطر بازتاب آن تصاویر نگرانی نداشته است.
البته بهروز نعمتی مدت‌ها پیش نیز از تجمیع اساسنامه حزب معتدلی خبر داده بود و به نظر می‌رسد لاریجانی نیز تحت همین عنوان به عرصه انتخابات ورود خواهد کرد اما نکته مهم در این بین، نحوه برخورد اصلاح‌طلبان با وی خواهد بود. اینکه اصلاح‌طلبان حاضر خواهند شد فردی غیرمرتبط با مرام و اساسنامه‌شان حتی غیرمرتبط‌تر از حسن روحانی که این روزها سودای جدایی از او را دارند، حمایت کنند یا نه شاید در روزهای منتهی به انتخابات مشخص شود اما برخی از اعضای این جریان سیاسی صراحتاً مخالفت خود را با لاریجانی نشان داده‌اند. جدال آقایان اسحاق جهانگیری و علی لاریجانی برای گزینه اصلی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، چهار سال زودتر آغازشده است؛ برنده نبرد شوالیه‌ها کیست؟

 

captcha
شماره‌های پیشین