432
دوشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
2
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف:

در علم «جهادی» عمل کنید

لودریان در تهران به چه می‌اندیشد

رویاهای دست نیافتنی فرانسه در تهران

این روزها فرانسه از هر فرصتی برای کشاندن ایران بر سر میز مذاکره درباره برنامه موشکی ایران استفاده می‌کند. گویی این پلیس بد مذاکرات برای تکمیل نقش خود در توافق هسته‌ای ماموریتی برعهده دارد مأموریت «برجام مکمل».

صبح نو

لودریان در تهران به چه می‌اندیشد

رویاهای دست نیافتنی فرانسه در تهران

این روزها فرانسه از هر فرصتی برای کشاندن ایران بر سر میز مذاکره درباره برنامه موشکی ایران استفاده می‌کند. گویی این پلیس بد مذاکرات برای تکمیل نقش خود در توافق هسته‌ای ماموریتی برعهده دارد مأموریت «برجام مکمل».

ماکرون که این روزها تبدیل به بلندگویی برای ادعاهای ترامپ و این رویای اروپا مبنی بر مذاکرات موشکی شده است؛ حال وزیر خارجه فرانسه در آستانه ورود به ایران گفته است: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران که چند هزار کیلومتر برد دارند، با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیستند و فراتر از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش هستند.»
او پیش از این نیز در 31 اکتبر در شورای روابط خارجی آمریکا از سفر قریب‌الوقوع خود به تهران پیش از سفر احتمالی رییس جمهور کشورش به ایران خبر داده و گفته بود که برای طرح نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه خاورمیانه، به تهران سفر خواهد کرد. همین اظهارات مداخله جویانه ژان ایو لودریان موجب به تعویق افتادن سفرش به تهران شد.
حال وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفرش به تهران گفته :«در صورتی که این مشکل (توان دفاعی ایران) مستقیماً حل نشود، ایران با خطر تحریم‌های جدید مواجه خواهد شد.»

بیانیه فرانسه
همچنین در آستانه سفر «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به تهران، وزارت خارجه فرانسه بیانیه‌ای صادر کرد.
در این بیانیه آمده است: «لودریان روز پنجم ماه مارس (14 اسفند) به تهران می‌ رود و مورد استقبال «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران  قرار خواهد گرفت. وی همچنین با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار می‌کند. دیدار با «علی لاریجانی» رئیس مجلس ایران و «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور هم در دستور کار قرار دارد.
این بیانیه همچنین 3 محور مذاکرات لودریان را اینگونه تشریح کرده است: توافق هسته‌ای- فرانسه معتقد است که این توافق خوب است و تاکید دارد که همه طرف‌های توافق هم به تعهد خود پایبند باشند.  برنامه جامع اقدام مشترک تضمینی بود برای جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران در راستای اهداف نظامی. با توجه به این موضوع ایران باید به اجرای دقیق تعهدات خود ادامه دهد و همزمان برای ما اهمیت دارد که بهبود سرمایه‌گذاری و فعالیت بازرگانی اروپا در ایران ادامه داشته باشد.
برنامه موشکی-فرانسه بارها اعلام کرده است که برنامه موشکی ایران عاملی برای نگرانی‌های فراوان فرانسه و شرکایش است. این اقدام در راستای قطعنامه 2231 شورای امنیت نیست و عاملی برای بی‌ثباتی در منطقه محسوب می‌شود. ما همچنین مراتب نگرانی خود را در زمینه انتقال موشک به دیگران و کمک به گروه‌هایی در منطقه اعلام کرده‌ایم. به همین دلیل ما امیدواریم که بتوانیم در مسیری درست با ایران مذاکره کنیم.
نقش منطقه‌ای ایران- نقشی که ایران در منطقه ایفا می‌کند، پیامدهای بی‌ثبات‌کننده‌ای برای این ناحیه دارد. ما امیدواریم که ایران نقش مثبتی برای حل بحران در خاورمیانه داشته باشد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد. به همین دلیل در کنار دیگر موارد مانند یمن، لبنان و عراق، بحران سوریه و اقدامات بشردوستانه مورد توجه قرار خواهد گرفت.
در پایان این بیانیه آمده است: سفر لودریان به ایران با هدف گسترش روابط میان دو کشور و بر طبق چارچوب سفر روحانی به پاریس در سال 2016 صورت می‌گیرد. ما امیدواریم که که به مذاکره با ایران در همه موارد ادامه دهیم که شامل مسائل فرهنگی، علمی و تبادل افراد میان جامعه ایران و فرانسه می‌شود.این موضوع با توجه به افتتاح نمایشگاه لوور در تهران نشانگر روابط درازمدت روابط فرهنگی ایران و فرانسه است. این نمایشگاه تاریخچه موزه لوور را به نمایش می‌گذارد.
پاریس که رهبری فشارهای اروپا علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را به‌عهده دارد، نخستین کشور اروپایی بود که بحث «توافق مکمل برجام» را برای محدود کردن برنامه موشکی ایران به‌میان آورد.
به نظر می‌رسد آمریکا در طرح موضوعی که فرانسه پیشنهاد داده (مذاکرات مکمل) نقش اصلی را دارد و هدفش دائمی شدن محدودیت غنی‌سازی ایران است.
البته مسوولان جمهوری اسلامی تاکنون و یک‌صدا تاکید کرده‌اند که امکان مذاکره مجدد بر سر هیچ یک از بندها و مفاد توافق هسته‌ای وجود ندارد و صحبت از مذاکره هسته‌ای خط قرمز ایران است.
پیش از این عنوان شده بود که سفر لودریان به تهران برای آماده‌سازی سفر امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه به تهران است و برخی رسانه‌ها از طرح شروطی توسط ماکرون برای سفر به ایران خبر داده بودند.
آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه پیش از این در گفت‌و‌گو با «صبح نو» با تاکید بر اینکه دوران شرط و شروط گذشته است، تاکید کرد: «ایران در چهار دهه گذشته نشان داده که از چه منش و روشی در سیاست خارجی و ارتباط با دول خارجی پیروی می‌کند. ما شرط‌پذیر نیستیم و فشار را قبول نداریم و درباره سیاست‌هایمان خودمان تصمیم می‌گیریم. اینکه مطرح شده ماکرون شروطی را برای سفر به ایران مطرح کرده، سخنی است غلط، نابجا و کاملاً اشتباه و در مقوله و چارچوب سیاست‌های ایران و جایگاه کشورمان نمی‌گنجد.»
وزیر خارجه فرانسه امروز پنجم مارس (14 اسفندماه) وارد تهران می‌شود.

نقوی‌حسینی:
فرانسه از آمال و آرزوهایش سخن نگوید
آقای حسین نقوی‌حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت وگو باخبرنگار روزنامه صبح نو  با اشاره به مطرح شدن مسائل مربوط به برنامه موشکی از سوی وزیر خارجه فرانسه در سفرش به تهران، گفت: استراتژی جمهوری اسلامی ایران کاملاً شفاف و روشن است و به طرف مقابل خود اعلام کرده است که موضوع موشکی ایران نه قابل گفت‌وگوست و نه قابل مذاکره کردن.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند و رییس‌جمهور محترم هم بر آن تاکید کردند و وزیر خارجه کشورمان هم نسبت به این موضوع شفاف سخن گفتند، موضوع موشکی قابل گفت‌وگو نیست.
نقوی‌حسینی، با اشاره به اینکه برای تقویت قدرت دفاعی کشورمان هر کاری بتوانیم می‌کنیم، تصریح کرد: توسعه موشکی و تقویت برنامه‌های دفاعی جزو امور داخلی کشورمان است و ما منتظر اجازه کسی برای این امر نیستیم.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا فرانسه همچنان بر گفت‌وگو بر سر موضوعات موشکی با ایران اصرار می‌ورزد، گفت: فرانسه بهتر است از آمال و آرزوهای خودشان سخن نگوید. مطرح کردن این مسائل از سوی فرانسه می‌تواند برای افکار عمومی و شرکاء خودشان باشند واگرنه تقویت بنیه دفاعی و موشکی قابل گفت‌وگو نیست.

منصوری:
غرب تنها به مذاکرات موشکی بسنده نمی‌کند
آقای جواد منصوری کارشناس امور بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به مطرح شدن مسائل مربوط به برنامه موشکی در سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، گفت: بهتر است دولت محترم در سفر «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به کشورمان این موضوع را مطرح کند که ما در خصوص روابط دوجانبه مذاکره خواهیم کرد.
منصوری افزود: دولت ضمن خوشامدگویی به وزیر خارجه فرانسه باید مطرح کند ایران تنها به مذاکرات دو جانبه با فرانسه ورود می‌کند و در خصوص دیگر مسائل نمی‌پردازد. دیپلمات سابق کشورمان، تصریح کرد: پیش از این هم پیش‌بینی می‌شد که غربی‌ها پس از مذاکرات هسته‌ای موضوعات موشکی، حقوقی و مسائل منطقه و مسائل جهان اسلام را برای مذاکره پیش بکشند. این کارشناس امور بین‌الملل، یادآور شد: قطعاً روندی که غرب در پیش گرفته تنها به مذاکرات موشکی بسنده نمی‌کند و بهتر است ایران اینگونه دخالت‌ها را در همان ابتدا متوقف سازد.

captcha
شماره‌های پیشین