431
یکشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۶
13
گفت‌وگو ی«صبح نو» با حسین محب اهری به بهانه حضورش در یک نمایش

عشقی که درد را هم سرکوب می‌کند

حسین محب اهری، این روزها با وجود شرایطی که دارد، با همان عشق و علاقه همیشگی خود به دنیای کودکان و نوجوانان، با نمایش «غول بزرگ مهربان» همچنان برای کودکان نقش آفرینی می‌کند.

خبر

صبح نو

گفت‌وگو ی«صبح نو» با حسین محب اهری به بهانه حضورش در یک نمایش

عشقی که درد را هم سرکوب می‌کند

حسین محب اهری، این روزها با وجود شرایطی که دارد، با همان عشق و علاقه همیشگی خود به دنیای کودکان و نوجوانان، با نمایش «غول بزرگ مهربان» همچنان برای کودکان نقش آفرینی می‌کند.

«غول بزرگ مهربان» عنوان نمایشی مخصوص کودکان و نوجوانان است که تاکنون بارها به روی صحنه رفته و بعد از چند دوره اجرا، گروه آن، این روزها مجدداً در حال آماده شدن برای سری جدید اجراها در نوروز هستند. در این نمایش که سرشار از تخیل است؛ مفاهیم گوناگونی که دور و اطراف ما وجود دارند، با زبانی نو و جذاب به کودکان منتقل می‌شوند، انتقالی که به دور از کلیشه و تکرارهای بی‌فایده است.اما نکته جالب توجهی که درباره «غول بزرگ مهربان» وجود دارد، حضور چهره‌ای است که سال‌های سال است، با عشق و انگیزه در دنیای هنر، به ویژه برای کودکان و نوجوانان با دغدغه تلاش کرده و این روزها با وجود اوضاع نابسامان جسمی که دارد، با قدرت و امید همچنان در این مسیر گام برمی‌دارد. حسین محب اهری، هنرمندی است که این روزها در کنار دیگر بازیگران این نمایش مثل خانم‌ها و آقایان مریم کاظمی، حمید گلی، علی فروتن، هومن رهنمون، جواد اعرابی، میترا کریم خانی، پریسا فلاح زاده، نازنین صفا، حسام کلانتری، عرفان میدانلو، سعید قره داغلی، مهراد زمانی، هایده حسین زاده، فاطمه خدابنده لو و هنرجویان کودک و نوجوان و … در یکی از نقش‌های اصلی داستان، هنرآفرینی می‌کند.

بیش از 35 سال است که کار کودک می‌کنم
محب اهری در گفت‌وگو با «صبح نو» ابتدا درباره فعالیت‌های ادامه دارش در حوزه کودکان و نوجوانان و حضورش در گروه تئاتر مستقل که توسط خانم مریم کاظمی شکل گرفته، بیان کرد: من از سال 59 بود که کار کودک و نوجوان را در رسانه شروع کردم و در حال حاضر حدود 8 سال است که با گروه تئاتر مستقل کار می‌کنم. گروهی که با مدیریت مریم کاظمی فعالیتش همچنان نه تنها در حوزه کودک و نوجوان، بلکه در حوزه تئاتر بزرگ‌سال نیز ادامه دارد و نمایش‌هایی چون «خسیس»، «رام کردن زن سرکش» و... را هم به روی صحنه برده است. «غول بزرگ مهربان» هم یکی از کارهایی است که با این گروه در جشنواره‌های مختلفی چون فجر و کودک و نوجوان اجرا کردیم و به دلیل استقبالی که از آن شد، مجدداً از ششم فروردین‌ماه این نمایش را در مجموعه هنری آسمان اجرا خواهیم کرد.

بهانه‌ای برای بازگشت به تخیل کودکانه
این بازیگر در ادامه درباره عاملی که باعث موفقیت و استقبال از این نمایش شده است، گفت: این اثر پر از تخیلی است که برای کودکان فوق‌العاده است و به بچه‌ها کمک می‌کند که تخیل کودکانه‌ای که در خیلی موارد بنا به درخواست ما بزرگ‌ترها نادیده گرفته می‌شود، رشد پیدا کند. «غول بزرگ مهربان» درباره سوفی، دختر یتیمی است که در پرورشگاه زندگی می‌کند و یک شب مهتابی که خوابش نمی‌برد،
در همان خلوت و سکوت شب با غول مهربانی روبه رو می‌شود که به دلیل دیدن او، همراهش به شهر آ‌نها می‌رود، شهری که درآن غول‌های مختلفی هستند که نمادی از انسان‌هایی‌اند که در دنیا زندگی می‌کنند، از غول‌های خودخواه و زورگو گرفته تا شخصیت‌های دیگری که وجود دارند. در واقع این داستان در عین تخیلی بودنش، با زبان کودکانه واقعیت‌هایی را به بینندگانش می‌رساند. در ادامه داستان هم سوفی موفق می‌شود تا از حمله غول‌ها به شهر آدم‌ها جلوگیری کند و آنها را به دام می‌اندازد. وی ادامه داد: روندی که این قصه دارد باعث می‌شود تا بچه‌ها امید به زندگی پیدا کنند و در مقابله با مشکلات با پیدا کردن راه حل‌هایی از آنها بگذرند و مأیوس نباشد. همچنین همان‌طور که ذکر شد، تخلیلی بودن فضای کار هم، به عنوان ویژگی قابل توجهی است که برای آن به جهت صحنه‌سازی‌ها و طراحی زحمات زیادی کشیده شده و نمی‌توان از آن گذشت.

نگاه مسوولان برایمان مهم نیست
بازیگر «چاق و لاغر» با اشاره به نقشش در این نمایش گفت: من نقش غول بزرگ مهربان را بازی می‌کنم که البته به دلیل شرایطی که دارم، آن را همراه با آقای علی فروتن اجرا می‌کنم، یعنی در روزهایی که من درگیر بیمارستان باشم، او این نقش را ایفا می‌کند و روزهایی که حالم خوب باشد، خودم آن را بازی می‌کنم.
او همچنین درباه کمبود توجه و نگاهی که به حوزه کودک و نوجوان وجود دارد، بیان کرد: در این باره 2 مسأله وجود دارد، که یکی از آنها نگاه مسوولان است که برای گروه ما اهمیت چندانی ندارد، چون ما تمام تلاشمان را برای هنر و نمایشی که برای آن وقت صرف می‌شود، می‌گذاریم. خانم کاظمی هم هیچ چیزی را در این فضا کم نمی‌گذارند و ایشان هم اعتقاد دارند که اثر چه مشکل مالی داشته باشیم چه نه، باید به بهترین شکل به روی صحنه برود. حتی بوده بعضی از کارهایی که هزینه آن صرف ملزومات نمایش شده و در پایان ما چیزی به عنوان دستمزد دریافت نکردیم، مسأله‌ای که از آن ناراحت نیستیم و خرسندیم که کارمان به خوبی پیش رفته است.

نمایش‌هایی که به بیراهه رفته‌اند
او اضافه کرد: این اتفاق در حالی است که اکثراً می‌بینیم که در حوزه کودک نمایش‌هایی به روی صحنه می‌روند که مسیر درستی را پیش نگرفته‌اند و به جای امید بخشی، فضای مأیوس کننده‌ای دارند که باید کلی زمان صرف آن شود تا آنها را فراموش کنند. این جریان باعث تأسف است، اما گروه ما به این معتقد است که باید کارش را درست انجام دهد، به همین دلیل می‌توانم به جد بگویم که نمایش‌های مختلفی که در این فضا با این گروه داشتیم، مورد استقبال قرار گرفت. در واقع نمایش‌ها باید به گونه‌ای باشند که بدون هیچ نکته منفی، بچه با آرامش به دنیای خودش وارد شود. درباره این نمایش هم، جای خرسندی دارد که بعد از اجراهای مکرر، امسال از ما دعوت کردند که بازهم اجرا داشته باشیم و خیلی از مراکز از ما پرسیده‌اند که اجرای بعدی شما کجاست و چه کاری را در پیش دارید.

نباید تسلیم بیماری شوم
محب اهری درباره احوالش در این روزها و انرژی که با وجود شرایطش صرف هنر می‌کند، عنوان کرد: بالاخره هر کس در زندگی با مشکلاتی روبه رو می‌شود که یکی از آ‌نها بیماری است. من هم می‌پذیرم که مشکلی با عنوان این بیماری برایم وجود دارد که باید با آن مدارا و در کنار دارو و درمان مقابله کنم، اما این مسأله نمی‌تواند مانع من شود که زندگی را رها کنم و زودتر از بیماری خودم را تسلیم کنم. به همین دلیل همچنان با تمام انرژیم روی صحنه می‌روم، درد را تحمل می‌کنم و نمی‌توانم لذت زندگی را به ویژه زمانی که برای کودکان کار می‌کنم فراموش کنم. به هر حال این لطف خداست که با آرامش با این مسأله کنار آمده‌ام.
وی در پایان با اشاره به نمایشی که این روزها مشغول تمرین آن است، یادآور شد: من امیدوارم که بازهم تماشاگران زیادی داشته باشیم و از آن جایی که تبلیغات عجیب و غریبی نداریم و تنها دهان به دهان مردم به دیدن اثر ترغیب می‌شوند، افراد بیشتری به دیدن این اثر و دیگر کارهای گروه ما بیایند.

 

captcha
شماره‌های پیشین