430
شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
5
غوطه در خون غوطه ور شد

سلاح‌های ساخت اسرائیل در دستان معارضان سوری

ارتش سوریه به منظورکاسته شدن آمار تلفات غیر نظامیان و پناه دادن به شهروندانش در«غوطه شرقی» ازهفته گذشته موضوع آتش بس یک ماهه را به حالت اجرا در آورده است تا ساکنان این مناطق علاوه بر خروج از شهر بتوانند از کمک‌های بین المللی و درمانی بهره مند شوند.

خبر

صبح نو

غوطه در خون غوطه ور شد

سلاح‌های ساخت اسرائیل در دستان معارضان سوری

ارتش سوریه به منظورکاسته شدن آمار تلفات غیر نظامیان و پناه دادن به شهروندانش در«غوطه شرقی» ازهفته گذشته موضوع آتش بس یک ماهه را به حالت اجرا در آورده است تا ساکنان این مناطق علاوه بر خروج از شهر بتوانند از کمک‌های بین المللی و درمانی بهره مند شوند.

لشکرکشی به «غوطه شرقی» و محاصره این منطقه در حالی از سوی دولت سوریه پس از 6 سال صورت گرفت که  این منطقه به صورت مأوا و پناهگاه تروریست‌های داعش، جبهة النصره و.. تبدیل شده بود.گفته می‌شود از«غوطه شرقی» که کمتر از صد کیلومتر با دمشق فاصله دارد طی هفته‌های اخیر بیش از هزار گلوله خمپاره و توپ به‌سمت دمشق شلیک شده است.
با آغاز بمباران منطقه از سوی ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه، برخی کشورهای غربی و عربی چون آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، عربستان و کویت فریادهای حقوق بشری‌شان بیشتر شد و خواهان توقف عملیاتی شدند که به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شده بود. آن‌ها این موضوع را تا شورای امنیت سازمان ملل نیز پیش برده‌اند و طبق توافقی مقرر شد که آتش بس یک ماهه‌ای به منظور حمایت از غیر نظامیان صورت گیرد. آن‌گونه که سانا (خبرگزاری رسمی سوریه) گزارش می‌دهد، تروریست‌های گروه جبهه النصره  و گروه‌های متعلق به آن از خروج غیرنظامیان جلوگیری می‌کنند و مسیرهای امن تعیین شده برای خروج غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهند و دیروز جمعه این مسیر امن را با 3 خمپاره مورد هدف قرار دادند.

تروریست‌ها دستور به کارگیری مواد سمی
در غوطه شرقی را دریافت کردند
سانا همچنین می‌افزاید، تروریست‌ها دستور به کارگیری مواد سمی در غوطه شرقی را دریافت کردند و در تلاشند تا دولت مرکزی اسد را متهم به استفاده از مواد سمی در غوطه شرقی کنند.این خبرگزاری تصریح کرد: گروه‌های تروریستی جبهه النصره، فیلق الرحمن و احرارالشام خود را برای بازی کردن نمایشی درباره بکارگیری سلاح شیمیایی به منظور متهم کردن ارتش عربی سوریه آماده می‌کنند.
موضوعی که «قاسم محبعلی» مدیر کل اسبق خاورمیانه وزارت خارجه برآن صحه می‌گذارد و در گفت وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو به تبیین آن می‌پردازد.
«قاسم محبعلی» با اشاره به آتش بس یک ماهه
 «غوطه شرقی سوریه» عنوان کرد: منطقه غوطه از سال 2014 دردست مخالفان دولت سوریه است و هر چند وقت، شاهد خمپاره اندازی معارضان به سمت دمشق بودیم. این گونه حملات موجب شد تا دولت اسد با حمایت متحدان خود در حملاتی هوایی ونظامی مخالفان را وادار به تسلیم کند.

حمایت اسرائیل و آمریکا
از فرسایشی شدن جنگ در سوریه
مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت خارجه با بیان اینکه مخالفان از سوی غوطه به دولت اسد حمله می‌کنند، تصریح کرد: مخالفانی که در این شهر ساکن هستند به دلیل اینکه از نظر طائفی و سیاسی با دولت مرکزی مخالف هستند این احتمال وجود دارد که این درگیری‌ها به صلح یا ثباتی ختم شود. این احتمال وجود دارد که جنگ به همان صورت فرسایشی ادامه یابد.
محبعلی ادامه داد: ادامه پیدا کردن جنگ و تبدیل آن به فرسایشی موضوعی است که آمریکا و اسرائیل آن را دنبال می‌کنند و به نظر من  موضوع غوطه به هر صورتی پیش برود بازهم این نوع درگیری‌ها در دیگر مناطق مانند ادلب یا درعا ادامه می‌یابد.

احتمال استفاده معارضان سوری
از سلاح‌های شیمیایی
این کارشناس امور خاورمیانه، افزود: مطرح کردن استفاده از سلاح‌های شیمایی  یا گاز کلر از دیگر موضوعاتی است که انتظار مطرح شدن آن در جنگ غوطه شرقی می‌شد. این احتمال وجود دارد که انبارهای سلاح‌های شیمیایی دولت مرکزی به دست مخالفان افتاده باشد و از آنها کاربرد غیر اصولی بکنند.
یا اینکه دیگر طرف‌های درگیر از آن بهره برده باشند.
وی با اشاره به اینکه امکان هلی برد تروریست‌ها در غوطه شرقی توسط آمریکا ممکن نیست، یادآور شد: آمریکا در خصوص غوطه شرقی تنها به حمایت لفظی خود اکتفا کرده و در امور سوریه بیشتر دوست دارد تا از کردها حمایت کند. از سوی دیگر، این شهر مانند ادلب یا درعا نیست که امکان هلی برد تروریست‌ها برای آمریکا وجود داشته باشد.

اسرائیل وآمریکا به دنبال شکل گیری
حمام خون در غوطه شرقی هستند
این کارشناس امور منطقه غرب آسیا، با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل به دنبال ایجاد فاجعه انسانی در غوطه شرقی هستند، عنوان کرد: حامیان لفظی تروریست‌ها دوست دارند تا این شهر تبدیل به حمام خون شود و با بهانه‌های مختلف طرف‌های پیروز میدان را به محاکمه در نهادهای بین المللی سوق دهند، موضوعی که عربستان، آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی آن را انتظار می‌کشند.مدیر کل اسبق خاورمیانه وزارت خارجه، با تشریح چگونگی اوضاع پس از اتمام
 آتش بس 30 روزه در غوطه شرقی، تصریح کرد: چشم انداز این موضوع چندان روشن نیست؛ اما به نظر می‌رسد که آمریکا و اسرائیل به دنبال ایجاد باتلاقی برای دولت سوریه و متحدانش هستند تا در غوطه گرفتار آن شوند. اسرائیل علاقه‌مند است تا این جنگ به صورت فرسایشی ادامه یابد و هر دو طرف درگیر( دولت اسد و معارضان) با جنگ فرسایشی در سوریه مشغول باشند.

درگیری‌های سوریه با توافق طرفین پایان می‌یابد
وی با اشاره به اینکه آمریکا دارای پایگاه‌های نظامی در بخش کردستان سوریه است، گفت: باید تلاش کرد تا اجماع و چارچوبی در این مسیر ممکن شود مانند عراق یا لبنان. طرف‌های درگیر مانند آمریکا یا روسیه تلاش می‌کنند تا منافع خودشان را دنبال کنند و تنازعات متعددی در این باره صورت گرفته است. درگیری‌های سوریه زمانی پایان می‌یابد که قدرت‌ها وطرف های درگیر با یکدیگر توافق کنند وگرنه شاهد جنگ‌های متعددی چون عفرین و منبج خواهیم شد.

روسیه: سلاح‌های ساخت اسرائیل
در دستان معارضان سوری است
از سویی دیگر «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم دیروز جمعه تاکید کرد: هیچ مدرکی دال بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی وجود ندارد.
وی با اتهام خواندن ادعاهای مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی، تاکید کرد: «به رغم اینکه جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا علناً این مساله را می‌گوید اما هیچ مدرک مستدلی که آن را اثبات کند، وجود ندارد.»این مقام روسی با بیان  اینکه سلاح‌های ساخت اسرائیل از معارضان سوری یافت شده است، گفت: «ما هنوز هم نگران اقدامات ائتلاف آمریکایی در سوریه هستیم که شامل ممانعت از رسیدن کمک‌های انسانی به کمپ الرکبان و نقض قطعنامه 2401 شورای امنیت سازمان ملل است.»

کره شمالی: هیچ همکاری با سوریه
در زمینه سلاح شیمیایی نداریم
همچنین؛ یک مسوول وزارت خارجه کره شمالی هرگونه همکاری در زمینه سلاح شیمیایی با سوریه را تکذیب کرد. مدیر بخش پژوهش‌های آمریکایی وزارت خارجه کره شمالی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی کره شمالی گفت که این کشور هیچ همکاری در زمینه سلاح‌های شیمایی با دولت سوریه ندارد.چندی پیش منابع محلی به مقامات روسی گفته بودند که تروریست‌های جبهه‌النصره با همکاری نیروهای موسوم به کلاه‌سفیدها قصد دارند تا مخازن گاز کلر را وارد شهرکی در سوریه کنند و اقدامات تحریک آمیزی را صورت دهند. دولت بشار اسد بارها تمامی ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین