430
شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
15
مدیر رسانه جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با «صبح نو»:

ما را با «کن» و «برلین» مقایسه نکنید

با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مسوولان این جشنواره اطلاعات بیشتری درباره این رویداد سینمایی ارائه می‌کنند.

سریال فاخر ۹۰ قسمتی می‌سازیم

صبح نو

مدیر رسانه جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با «صبح نو»:

ما را با «کن» و «برلین» مقایسه نکنید

با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مسوولان این جشنواره اطلاعات بیشتری درباره این رویداد سینمایی ارائه می‌کنند.

سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰فروردین‌ماه تا ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به دبیری آقای سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود. آقای «کیوان کثیریان» مدیر رسانه جشنواره جهانی فیلم فجر، درباره هویت این جشنواره، به «صبح‌نو» گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر قرار است فستیوالی ایرانی باشد که در سطح منطقه بتواند ابراز وجود کند و به اندازه اعتبار جهانی سینمای ایران پیش برود. سینمای ما با این اعتبار، جوایز و حرفی که در دنیا می‌زند، حقش است که جشنواره‌ای داشته باشد که بتوان اسم بین‌المللی روی آن گذاشت. سینمای ما حقش است که جشنواره‌ای داشته باشد که لااقل در آسیا بتواند جزو جشنواره‌های خوب باشد.

ذائقه مشخصی داریم
وی ادامه داد: یکی از اشکالات عمده جشنواره‌های ما این است که ذائقه مشخصی ندارند. شما نمی‌توانید تشخیص دهید که چه فیلم‌هایی به درد این جشنواره می‌خورند. جشنواره جهانی سعی کرده این ذائقه را برای خودش شکل دهد. فیلم‌های اخلاق‌مدار، فیلم‌های خانواده محور و فیلم‌هایی که در دایره ضوابط سینمای ایران تعریف شده‌اند جزو این ذائقه هستند. معتقدم فیلم‌های زیادی در طول سال در دنیا ساخته می‌شوند که حتی ممیزی خاصی ندارند و فیلم‌های خوبی هستند که در دایره اخلاق ساخته شده‌اند.

خروجی‌مان‌بیشتر است از...
مدیر رسانه جشنواره جهانی فجر، با اشاره به فعالیت‌های این جشنواره، درباره خروجی‌اش برای سینمای ایران، گفت: خروجی این جشنواره برای سینمای ایران، مانند خروجی دیگر جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی در دنیاست. همانطورکه عرض کردم، سینمای ما یک سینمای جهانی است و کشورمان باید بتواند یک جشنواره استاندارد داشته باشد. رفت‌وآمد فیلمسازان، ارتباط با سینما و سینماگران دنیا، منطقه و جهان اسلام و مناسبات فرهنگی حول آن، بزرگ‌ترین خروجی است. ضمن این که اتفاقات زیاد دیگری در حاشیه این رویداد اتفاق می‌افتد.
سینماگران معتبر خارجی ورک شاپ برگزار می‌کنند، برخی در بخش دارالفنون جشنواره آموزش فیلمسازی می‌بینند و این که نهایتاً یک اتفاق فرهنگی رخ داده که به نظرم بسیار بسیار خروجی بیشتری نسبت به تمام جشنواره‌های پرتعداد کشورمان دارد. سینما خودش یک اتفاق فرهنگی است که نیاز به تعامل با سینماگران سراسر دنیا را دارد و این جشنواره این امکان را فراهم می‌کند.

دنبال‌سلبریتی‌هالیوودی‌نیستم
کثیریان درباره تفاوت این جشنواره با دیگر فستیوال‌های خارجی، بیان کرد: این فستیوال سه، چهار سال بیشتر از عمرش نمی‌گذرد و نباید توقع زیادی از آن داشت. نباید این جشنواره را با کن یا برلین مقایسه کرد. البته تجربیات اجرایی ما به کمکمان آمده به طوری که همین امروز می‌توان جشنواره را به لحاظ نظم اجرایی و کیفیت برگزاری مقایسه کرد با برخی از فستیوال‌های معتبر؛ شاید با جایی مثل کن نه ولی با برخی دیگر چرا. به نظرم ما از عمر چهارساله این جشنواره جلوتریم و آنهایی که جشنواره را دنبال می‌کنند می‌توانند نظم و شکل اجرایی آن را تأیید کنند.
تمایز جشنواره جهانی فجر با دیگر فستیوال‌ها دراین است که ما داریم این رویداد را درایران برگزار می‌کنیم. کشور ما به لحاظ سیاسی و اقتصادی محدودیت‌های زیادی دارد و دعوت از این تعداد مهمان خارجی که بسیاری از آ‌نها جزو آدم‌های معتبر سینما هستند کار ساده‌ای نیست؛ بله این آدم‌ها چهره‌های هالیوود نیستند چون ما اصولاً نیازی به آ‌نها نداریم ولی تمام آنها در کشورشان معتبر هستند.

تحریمیم
وی افزود: این جشنواره قابل مقایسه با هیچ جشنواره دیگری نیست به این دلیل که اینجا ایران است و بسیاری از محدودیت‌های ناخواسته، به جشنواره هم تزریق می‌شود وگرنه امکان دعوت از مهمانان بیشتر و بهتر هم بود. ما همچنان دچار تحریم‌های مختلف هستیم. فکر نمی‌کنم دعوت از حدود350 نفر از 60کشور دنیا، برای حضور دریک اتفاق فرهنگی کار کوچکی باشد. جشنواره یک اتفاق فرهنگی است و قرار نیست برای کشور تولید درآمد داشته باشد.
صلاح‌بدانندبودجه‌رااعلام‌می‌کنند
کیوان کثیریان درباره برخی انتقادات نسبت به شفاف نبودن مسائل مالی جشنواره و عدم پاسخگویی دبیر، توضیح داد: آقای میرکریمی، دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از ابتدا حاضر بودند که مسائل مالی را به صورت شفاف اعلام کنند اما اگر این اتفاق رخ نداده، تصمیم مدیریتی بالاتر از سطح دبیر بوده است. طبیعتاً تمام آمار و ارقام مالی جشنواره موجود است و هروقت لازم دیده شود، مدیران رده بالاتر آن را اعلام می‌کنند.
 انتقادات درباره مسائل مالی جشنواره هرگز به صورت جزیی نبوده و همیشه نسبت به یک عدد کلی بوده است که البته جزییاتش هم موجود و قابل دسترسی مقامات مسوول است. تا جایی که من اطلاع دارم، با این حجم از مهمانان و اتفاقات مشخصی که وجود دارد، بودجه جشنواره اصلاً عدد بزرگی نیست و درجزییات هم کاملاً شفاف است.
باید بپذیریم که چند برابر این عدد، خرج جشنواره‌های بی‌مصرفی می‌شود که هیچ خروجی ندارند. در جشنواره جهانی، بسیاری از مهمانان با هزینه شخصی‌شان به ایران می‌آیند؛ این یعنی در اینجا چیزی را دیده‌اند که می‌توانند ازآن بهره بگیرند.
 فکر نمی‌کنم کسی حاضر باشد بی‌جهت برای چنین اتفاقی از جیبش هزینه کند. تا جایی که می‌دانم، صرفه‌جوترین جشنواره‌ای که وجود دارد، این رویداد است.

مجال‌کیفی‌شدن‌یافتیم
مدیر رسانه جشنواره جهانی فیلم فجر درباره اقدامات این جشنواره گفت: به نظرم اگر کسی پیگیر جشنواره و سینمای دنیا باشد، می‌تواند به این موضوع اعتراف کند که بسیاری از مهمانان ما، از آدم‌های شناخته شده سینمای دنیا و کشورشان هستند. اساساً ما نه دنبال سلبریتی هالیوودی هستیم و نه حضورشان هم جنس جشنواره ماست. آنهایی که دنبال اسکورسیزی و آنجلیناجولی هستند، نشانی را اشتباه آمده‌اند. جنس سینمای ایران متفاوت از جریان هالیوود است و اصلاً به همین خاطر است که به آن بها داده می‌شود. نمایندگان فیاپ که پارسال آمدند و امسال هم حضور خواهند داشت ریت خیلی خوبی به آن دادند و از شکل برگزاری آن بسیار راضی بودند. امیدوارم که امسال اتفاقات خوبی درمورد ریت جهانی جشنواره رخ بدهد. به نظرم اگر کسی با اصل جشنواره مخالف باشد، احتمالاً خیلی سینمای دنیا را نمی‌شناسد.
سینمای دنیا پر از جشنواره است که برگزاری آنها دلیل خاصی ندارد و صرفاً به‌خاطر خروجی فرهنگی برای کشورها هستند. جشنواره یک رویداد بزرگ فرهنگی است و ایران این ایونت را نداشت و آن موقعی هم که دارا بود، ذیل جشنواره ملی فجر بود و اکثر کسانی که در آن شرکت داشتند، اغلب هیچ فیلم خارجی را تماشا نمی‌کردند. سال‌ها بود که مهمان خارجی دراین رویداد شرکت نداشت و همه چیز تحت تأثیر زرق و برق جشنواره ملی قرار می‌گرفت. وی ادامه داد: جدا شدن جشنواره مجال کیفی شدن را به آن می‌دهد.
 اتفاقات کیفی، آموزشی، ورک‌شاپ‌های مختلف و نمایش‌های آثار مهم مستقل سینمای دنیا، از جمله این اتفاقات مهم است.
امسال درصدد درخواست برای حضور در جشنواره افزایش چشمگیری داشت و این اتفاق غیر قابل تصور است. درمسیری هستیم که فیلمسازان و آثار معتبر، بدون دعوت ما، درخواست حضور دراین جشنواره را ارائه دهند. یکی از جاهایی که تبلوردیپلماسی فرهنگی و نمایش اقتدار فرهنگی کشورمان رخ می‌دهد، همین جشنواره است.

 

captcha
شماره‌های پیشین