429
سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
3
«نه»کرملین به کاخ سفید روسیه سپر ایران شد

وتو

بالاخره شوی تبلیغاتی نیکی هیلی که از 2ماه پیش آغاز شده بود پایان یافت؛ شویی که از یک‌سو انزوای او و ایالات متحده آمریکا را به همراه داشت و از سوی دیگر برای چندمین‌بار اعتبار ابرقدرتی آمریکا را بین جهانیان زیر سؤال برد. درهای شورای امنیت سازمان ملل که شامگاه دوشنبه برای بررسی پیش‌نویس‌های 2 قطعنامه علیه یمن، گشوده شده بود بدون آنکه منفعتی برای کشور میزبان یعنی آمریکا داشته باشد بسته و پیش‌نویس قطعنامه اول ‌که به پیشنهاد انگلیس و با هدف اعمال فشار علیه ایران درپی ادعاهای ارسال سلاح برای انصارالله بود، توسط روسیه وتو شد.

پدیده دکتر علی مطهری

صبح نو

«نه»کرملین به کاخ سفید روسیه سپر ایران شد

وتو

بالاخره شوی تبلیغاتی نیکی هیلی که از 2ماه پیش آغاز شده بود پایان یافت؛ شویی که از یک‌سو انزوای او و ایالات متحده آمریکا را به همراه داشت و از سوی دیگر برای چندمین‌بار اعتبار ابرقدرتی آمریکا را بین جهانیان زیر سؤال برد. درهای شورای امنیت سازمان ملل که شامگاه دوشنبه برای بررسی پیش‌نویس‌های 2 قطعنامه علیه یمن، گشوده شده بود بدون آنکه منفعتی برای کشور میزبان یعنی آمریکا داشته باشد بسته و پیش‌نویس قطعنامه اول ‌که به پیشنهاد انگلیس و با هدف اعمال فشار علیه ایران درپی ادعاهای ارسال سلاح برای انصارالله بود، توسط روسیه وتو شد.

شورای امنیت سازمان‌ملل‌متحد دوشنبه شب شاهد شکستی دیگر برای آمریکا و متحدانش بود و کاخ سفید دومین شکست خود در برابر ایران را ظرف سه ماه تجربه کرد. علت برگزاری جلسه دو شب پیش سازمان ملل با نمایش قطعات یک موشک شلیک‌شده از یمن به عربستان آغاز شده بود که در پی آن  عربستان سعودی نیز تبلیغات گسترده‌ای را علیه ایران آغاز و با هزینه میلیاردها دلاری رسانه‌های ضد ایرانی را با خود همراه کرد؛ اما نهایت این تلاش‌ها و دلارپاشی ها با شکست همراه شد.

عصبانیت آمریکا از دومین شکست
هرچند 11عضو شورای امنیت از جمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به این قطعنامه رأی مثبت دادند اما 2 عضو (چین و قزاقستان) رأی ممتنع و روسیه و بولیوی رأی منفی دادند.
پیش‌نویس قطعنامه دوم به پیشنهاد روسیه اما صرفاً برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی یمن تا فوریه 2019 بود که با 15 رأی تصویب شد.
به دنبال وتوی روسیه «نیکی هیلی» که از این شکست بسیار خشمگین بود مدعی شد روسیه با این اقدام مانع پاسخگو کردن ایران شد و کل منطقه را به خطر انداخت.
نیکی هیلی که از شکست برنامه‌ریزی‌های خود در محکوم کردن ایران به شدت عصبانی و از ادیباتی به دور از عرف دیپلماتیک استفاده می‌کرد، گفته است که به‌رغم شواهد فراوان که توسط هیات کارشناسان مستقل سازمان‌ملل درباره نقض تحریم‌های تسلیحاتی یمن توسط ایران ارائه شد، شورای امنیت سازمان‌ملل امروز در تصویب قطعنامه‌ای ناکام ماند که ایران را به خاطر اقداماتش مقصر
می‌دانست.
نماینده آمریکا در سازمان ملل ایران را مدافع تروریسم معرفی و از روسیه بابت حمایت از این کشور انتقاد کرد و مدعی شد: اگر روسیه قصد ادامه حمایت از رفتارهای خطرناک و ثبات‌زدای ایران را دارد، آمریکا و متحدانش وادار به اتخاذ اقدام یکجانبه می‌شوند. اگر در شورای امنیت به نتیجه نرسیم، خودمان دست‌به‌کار خواهیم شد.
افکار عمومی دنیا دیگر متوجه شده است که وقتی موضوعی قرار است علیه ایران در شورای امنیت به رأی گذاشته شود، بیش از آنچه در جهت رفع تهدید به ادعای آمریکایی‌ها باشد مساله‌ای سیاسی است و آمریکا به هر‌دلیل ممکن می‌خواهد اجماع جهانی را علیه ایران شکل دهد. همچنان که نماینده روسیه در سازمان‌ملل در پی این اتفاق گفت: «قطعنامه‌های شورای امنیت دستخوش سیاست‌زدگی شده است.»
عربستان نقش دیگر سناریوی این روزهای آمریکا علیه ایران را بازی می‌کند؛ به نظر می‌رسد علاوه‌بر آمریکا که آبروی خود را برای جلسه شوارای امنیت گرو گذاشته بود عربستان حسابی دلارهای خود را به میدان سپرده بود اما «هیچ» تنها عایدی نصیب آمریکا و متحدانش از این جلسه 11 ساعته بود.
کارشناسان بین‌المللی معتقد هستند سعودی‌ها به دلیل نتیجه نگرفتن از حملات چندساله خود به یمن از یک‌سو، افزایش انتقادات و فشارها و همچنین اوضاع بد اقتصادی از سوی دیگر قصد پایان دادن به جنگ یمن را دارند اما محکومیت ایران در یمن را به نوعی پیش‌شرط خود برای پایان جنگ اعلام کردند تا بدین ترتیب شاید از رسوایی جنگ رهایی یابند و اکنون با شکست طرح انگلیس و آمریکا در شورای امنیت احتمالاً اوضاع یمن پیچیده‌تر خواهد شد.
از سوی دیگر برخی تحلیل‌گران حوزه عرب معتقد هستند عربستان و امارات در یمن وارد جنگ قدرت شده‌اند چراکه خبرگزاری یمن گزارش داد، هر یک از کشورهای عربستان و امارات در یمن به دنبال حذف دیگری است، آن هم به‌رغم اینکه طرفین توافق کردند در جنگ علیه ارتش یمن که کنترل تمام استان‌های شمالی را در دست دارد متحد بوده و نفوذ در یمن را به اشتراک گذارند؛ به‌طوری‌که عربستان سعودی به‌دنبال سیطره بر شمال یمن تا صنعا بوده است و امارات متحده عربی از نیروهای وابسته به ائتلاف در استان‌های جنوبی حمایت می‌کند.

شکست چندباره آمریکا
برای کشاندن ایران به شورای امنیت
دکترسید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، سه‌شنبه در حاشیه همایش ملی دیپلماسی آب و فرصت‌های هیدروپلتیک غرب آسیا و در جمع خبرنگاران درباره نشست شب گذشته در شورای امنیت و قطعنامه پیشنهادی انگلستان برای محکوم کردن ایران در بحث یمن عنوان کرد: مغرضانه بودن این اتهامات و نحوه تنظیم گزارش کارشناسی کمیته تحریم یمن در شورای امنیت، کاملاً روشن بود. کمیته مزبور حتی قبل از اینکه به ایران برای بررسی بیایند و اینکه حرف‌های ما را بشنوند، قضاوت خودشان را کرده بودند و میزان تاثیرگذاری دیگران در این گزارش کاملاً
 مشخص بود.
وی افزود: براساس آن گزارش یک طرفه، بنا داشتند در شورای امنیت قطعنامه‌ای را که به ایران اشاره داشت مطرح کنند که ناکام ماندند و این شکست چندباره دولت آمریکاست برای کشاندن ایران به شورای امنیت.
آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز مواضع آمریکا، انگلستان و فرانسه به‌عنوان بانیان قطعنامه‌ای را که به تصویب نرسید، نشانی غلط دادن و فرار از مسوولیت پاسخگویی خواند و گفت: این کشورها نقش بسزایی در آتش‌افروزی و تداوم تجاوز نظامی عربستان به یمن دارند.

آمریکایی‌ها بار دیگر بین جهانیان مفتضح شدند
بر همین اساس آقای داوود صالحی سفیر سابق ایران در اسپانیا و کوبا در تحلیل جلسه دوشنبه شب شورای امنیت با بیان این مطلب که آمریکایی‌ها بار دیگر بین جهانیان مفتضح شدند، گفت: باور قطعی و یقینی است که شرایط فعلی بین‌الملل شرایط نامساعدی است. درخواست‌های غیرمنطقی ترامپ دنیا را به سمت دیگری برده است،  آمریکا می‌خواهد حسن نیت خود را به اسرائیل نشان دهد و به همین دلیل به دنبال ایران‌هراسی است.
وی با اشاره به نقش عربستان در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران گفت: سعودی‌ها بهتر از هر‌کسی می‌دانند که دیگر با دلار و پول نمی‌توان رأی خرید، آنها همه‌چیز خود را به آمریکا دادند تا بتوانند با محکوم کردن ایران از باتلاق یمن بیرون بیایند اما ماجرا مطابق میل آنان پیش نرفته است.
کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه تلاش‌های آمریکا عربستان و متحدان آنها ادامه خواهد داشت و ممکن است تهدیدهای آنها خطراتی را برای منطقه ایجاد کند،  گفت: قدرت نفوذ ایران در منطقه بر هیچ‌کسی پوشیده نیست؛ ایران امروز در منطقه متحدان مهم و قدرتمندی دارد و به سادگی با تهدیدهای پوچ‌شان صحنه را خالی
نخواهد کرد.
صالحی با تحسین رویکردهای سیاست خارجی ایران گفت: با تدبیر رهبرانقلاب و هوشیاری مسوولان کشور و با توجه به موفقیتی که ایران در مذاکرات هسته‌ای خود کسب کرده بود، نشان‌دهنده شکست آمریکا در پروژه ایران هراسی بود و حالا جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلکه در دنیا متحدان خوبی را برای خود جذب کرده است.
وی درخصوص علت رأی ممتنع چین در رأی‌گیری شورای امنیت اظهار داشت: سیاست چین سیاست گام‌به‌گام است؛  آنها مسائل اقتصادی برایشان اهمیت زیادی دارد و متناسب با آن سیاست‌های خود را تنظیم می‌کنند. ضمن اینکه لابی صهیونیست‌ها هم بی‌تأثیر نبوده است.

captcha
شماره‌های پیشین