429
سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
14

علم دینی و اسم رمز بودجه

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در اختتامیه برترین پژوهش فرهنگی:

مسائل اقتصادی ریشه فرهنگی دارد

آیین اختتامیه معرفی برترین پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی این وزارتخانه، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

خبر

صبح نو

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در اختتامیه برترین پژوهش فرهنگی:

مسائل اقتصادی ریشه فرهنگی دارد

آیین اختتامیه معرفی برترین پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی این وزارتخانه، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

در این مراسم آقای محمد سلگی، رییس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره برترین پژوهش‌های فرهنگی، گفت: از حدود 21 سال قبل برنامه‌ای تحت عنوان پژوهش‌های فرهنگی سال آغاز شد و در دولت‌های مختلف ادامه پیدا کرد. این جشنواره در سال 75 با عنوان پژوهش‌های فرهنگی کشور آغاز و 14 دوره آن برگزار شده است. متاسفانه این جشنواره به دلایلی از سال 94 به بعد محدودتر و تحت عنوان پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
او ادامه داد: در این دوره 44 اثر پژوهشی و 28 پژوهشگر معرفی شدند و در مجموع 24 استان با جشنواره همکاری کردند.
به نظر می‌رسد با پتانسیلی که وجود دارد و اهتمامی که انجام می‌شود، می‌توانیم جشنواره را در حوزه ملی انجام دهیم. امیدوارم بتوانیم بانکی از پژوهش‌هایی را که در 21 دوره برگزاری جشنواره برترین پژوهش‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام ‌شده فراهم کنیم و محلی برای ذخیره این پژوهش‌ها ایجاد شود.
در واقع پژوهش‌ها فقط در تهران نماند و استان‌های ما، شوراهای پژوهشی را فعالتر کنند.
در ادامه، آقای مرتضی مردیها، استاد فلسفه و علوم سیاسی و یکی از برگزیدگان این همایش پژوهش خود را درباره تاثیرات توسعه شهری پساجنگ بر فرهنگ ایران معرفی کرد و همچنین آقای نعمت‌الله فاضلی استاد مطالعات فرهنگی و یکی دیگر از پژوهشگران برگزیده این جشنواره، به معرفی پژوهش خود با موضوع چشم‌انداز فرهنگی ایران معاصر از منظر نظریه‌پردازان حوزه فرهنگ، پرداخت.
سپس آقای محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به پیچیدگی‌های فعالیت فرهنگی در دنیای امروز اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل این پیچیدگی، پیدایش فضای مجازی است. این در حالی است که بخش عمده یارانه‌های فرهنگی ما به کتاب تعلق می‌گیرد.
 باید ببینیم این سیاست‌ها مناسب است و می‌توان آن را ادامه داد؟ جایی که باید درباره این امور تحقیق شود همین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که همان اتاق فکر فعالیت‌های فرهنگی است. ما در وزارت صرفاً مجری هستیم.
او یکی دیگر از پیچیدگی‌های حوزه فرهنگ را گسترش فعالان و مخاطبان و ذی‌نفعان این حوزه دانست و بیان کرد: سواد عمومی و تحصیلات مردم زیاد شده است. امروز فارغ‌التحصیلان و دانشجویان هنر ایران از فرانسه بیشتر است. فرهنگ ایران نماد هویت ایران است. کسانی که می‌خواهند به ایران ضربه بزنند یکی از اهداف اصلی‌شان ضربه زدن به فرهنگ ایران است.
 البته ریشه همه مشکلات فرهنگ جنگ نرم فرهنگی نیست اما بالاخره این هم یک واقعیت غیرقابل انکار است. برخی فکر می‌کنند با بستن و محدود کردن به نتیجه می‌رسیم اما تجربه تاریخی و پژوهش‌ها می‌گوید که این راه‌ها جواب نمی‌دهد.
او دیده نشدن فعالیت‌های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات را یکی از نقایص کار دانست و گفت: این هم حسن است و هم ایراد. حسنش این است که آثار برای دیده شدن و تظاهر نوشته نمی‌شود که کار نمایشی شود و افت کند. ایراد دیده نشدن هم این است که نقد نمی‌شود.
جوادی به لزوم ارتباطات بین‌المللی برای امور فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما باید از منظر دیگران هم فرهنگ ایران را ببینیم. ما گاهی نمی‌توانیم خودمان خودمان را نقد کنیم و پژوهشگران کشورهای دیگر بهتر می‌توانند این کار را کنند. من معتقدم باید این پژوهشگاه یک نشریه بین‌المللی داشته باشد.
او درباره یکی از اشکال پژوهش که باید در حوزه فرهنگی انجام شود گفت: گاهی اوقات مسائل اقتصادی و اجتماعی ما ریشه‌های فرهنگی دارند. مانند مساله توریسم پزشکی که مشکل ما در این حوزه زیرساخت و امکانات پزشکی نیست بلکه ریشه فرهنگی دارد. موضوع نشر هم از همین قبیل است. کالاها و صنایع فرهنگی ما وضعیتی نگران‌کننده دارد. حتی بازار افغانستان و تاجیکستان را هم نتوانستیم بگیریم. مثلاً در صنعت عروسک، نتوانستیم موفق شویم چرا که کاراکتر عروسک‌ها در فیلم‌ها و انیمیشن‌ها ساخته نشده‌اند.
جوادی، تمرکززدایی را یکی از اولویت‌های کار پژوهشی قلمداد کرد و گفت: ما در استان‌های مختلف جوانان خوبی داریم اما فعالیت‌هایمان محدود شده است به شهرهایی مثل تهران و قم. الان نصف دانشجویان کشور ما علوم انسانی هستند. در شهرهای مختلف حضور دارند. چه کسی جز وزارت ارشاد باید به این‌ها کمک کند؟
قرائت بیانیه هیات داوران همایش بخش دیگر این مراسم بود. در قسمتی از بیانیه آمده بود: معیارهای ما در داوری عبارت بود از آسیب‌شناسانه بودن، کاربردی و دارای راهکار و از همه مهمتر در راستای ماموریت‌ها و نیازهای پژوهشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. به کیفیت مباحث نظری، غنای منابع، نوآوری پژوهش، روش تحقیق و تناسب آن با موضوع، کیفیت دستیابی به اهداف پژوهش و نیز رعایت معیارهای لازم در تدوین شکلی پژوهش توجه ویژه داشتیم.
هیات داوران ویژگی آثار برتر و شایسته تقدیر را این‌گونه اعلام کرد: تلاش برای ثبت مستندات نخبگان حوزه فرهنگ، شناسایی هنرمندان و تشکیل شبکه نخبگان فرهنگی و هنری، توجه به نیازهای فرهنگی کودکان و نوجوانان به عنوان میراث‌داران فرهنگی آینده کشور، توجه به فرهنگ کار و کارآفرینی، ارائه رهنمودهای عملی برای وضع سیاست‌های فرهنگی جدید، تلاش برای کاربست مفاهیم علمی در مطالعات بومی و ارائه الگوی مناسب برای کاربرد نظریه‌های فرهنگی.
در ادامه نشست از پژوهشگران برتر فرهنگی تقدیر به عمل آمد. پنج اثر پژوهشی در دو حوزه بنیادی و کاربردی، یک طرح در بخش ایده اجرا شده، سه اثر پژوهشی ترجمه شده و سه پژوهشگر به عنوان برگزیدگان این دوره مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

captcha
شماره‌های پیشین