429
سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
13
دومین سالگرد درگذشت «فرج‌الله‌سلحشور» برگزار شد

پرچمدار سینمای دینی

در مراسم دومین سالگرد درگذشت مرحوم فرج‌الله سلحشور، کارگردان فقید کشورمان،چهره‌های فرهنگی از شخصیت وی و تأثیر آثارش در منطقه شدند.

خبر

صبح نو

دومین سالگرد درگذشت «فرج‌الله‌سلحشور» برگزار شد

پرچمدار سینمای دینی

در مراسم دومین سالگرد درگذشت مرحوم فرج‌الله سلحشور، کارگردان فقید کشورمان،چهره‌های فرهنگی از شخصیت وی و تأثیر آثارش در منطقه شدند.

بنا بر این گزارش، در ابتدای این مراسم که در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزارمی‌شد، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، گفت: در جامعه کنونی با خلأ نظری و نگاه نظری مواجه هستیم و اثری که به همت آقای عباسی و بستگان مرحوم سلحشور تحت عنوان یک کتاب گردآوری شده برایمان ارزشمند و راه‌گشاست.
وی ادامه داد: یکی از مباحثی که در فضای رسانه‌ای با آن مواجه هستیم غفلت از مأموریت است و این نکته برای خیلی‌ها مطرح است.
وی در ادامه افزود: مرحوم سلحشور قبل از اینکه فیلمساز باشد، معلم بود، او در این مسیر ثبات قدم هم داشت، از داد و قال‌ها گرفته تا ... سلحشور فردی مؤلف بود که نگاه‌ها را عوض می‌کرد. اگر صدا و سیما می‌خواهد اصلاح شود باید از این داد و قال‌ها نهراسد و مسیری را که پیش رو قرار دارد تغییر ندهد. تیرانداز در پایان گفت: این مسیر، مسیر بندگی است که سلحشور آن را انتخاب کرده بود و برای همه ما راهگشاست.

«موسی»یادگارسلحشوراست
آقای جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون و مدیر مؤسسه تبیان فیلم در این مراسم گفت: من به اینجا آمدم تا عرض ادبی خدمت دوستان داشته باشم و به آنها خیرمقدم بگویم. وی ادامه داد: همانطور که همه شما می‌دانید قرعه ساخت سریال «موسی (ع)» به نام بنده حقیر افتاد، همان‌طور که در فیلم دیدید مرحوم سلحشور به ساخت این سریال اشاره کرد و گفت که ساخت «موسی (ع)» یکی از آرزوهایش بوده است.
شورجه با اشاره به دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند، بیان داشت: در دیداری که به همراه مرحوم سلحشور با مقام معظم رهبری داشتیم زمانی که صحبت از ساخت سریال «موسی (ع)» شد، سلحشور بغض کرد و گفت نکند که عمرم کفاف ندهد که بتوانم این سریال را بسازم. وی در ادامه بیان داشت: سلحشور با تمام سختی‌هایی که در این سال‌های اخیر و بیماری‌اش داشت متن این سریال را به صورت کامل نوشته بود و قطع به یقین حضرت موسی (ع) در آن دنیا به خاطر همت 6 ساله‌اش از او دستگیری می‌کند.
کارگردان فیلم «سی و سه روز» در ادامه با اشاره به مشکلاتی که سر راه تولید سریال «موسی» قرار دارد‌، گفت: صحبت‌هایی درباره تولید این سریال شده اما مشکل مالی و جدی وجود دارد که ما با رییس مجلس شورای اسلامی درباره آن صحبت کردیم و قول‌هایی داده‌اند که ان‌شاءالله بتوانند برای سال97 بودجه‌ای را در اختیار ما قرار دهند.
وی افزود: امیدواریم موانع ساخت این پروژه و سایر پروژه‌های سیما برطرف شود و ما هم بتوانیم از عهده ساخت این سریال برآئیم.

هتک حرمت به انبیا یک اصل شده
در بخش دیگری از این مراسم بزرگداشت، آقای حسن عباسی رییس اندیشکده یقین با تسلیت رحلت فرج‌الله سلحشور عنوان کرد: سنگ بنایی که این بزرگان در عرصه هنر دینی گذاشته‌اند امیدواریم در آینده نیز ادامه پیدا کند.
متأسفانه ما هنوز بعد از 39سال دغدغه علم دینی و غیردینی را داریم حتی بسیاری از مسوولان نظام در طرح این امر که علم یا هنر ما دینی است یا خیر، همت کردند.
وی با تأکید بر اینکه سنگ بنای چنین نظریاتی در غرب گذاشته شده است که علم برای علم و تفکر برای تفکر است، افزود: بعد از این همه سال که در کشور ما علم و سیاست و فرهنگ دینی شده و تجربه نزدیک به 40سال را گذرانده‌ایم که حتی در تاریخ ائمه نیز بی‌سابقه بوده چنین صحبت‌هایی باعث تأسف است.
ما مجاهدانی چون آقا فرج را که زحمت دینی‌سازی هنر بر دوش داشتند داریم. قطعاً در آینده با هدایت شاگردان او با جدیت جلو خواهیم رفت. عباسی در ادامه افزود: نخستین نکته این است که هتک‌حرمت به انبیاء، امروز در سینمای هالیوود یک اصل شده است.
امروز که ما از دست ابلیس فرار کرده و حکومتی دینی تشکیل دادیم سینمای هالیوود تلاش می‌کند فیلم‌هایی را با نگاهی تحریفی بسازد. از حضرت موسی (ع) تا نوح (ع) را طوری نشان می‌دهند که انگار انبیاء از رسالتشان پشیمان هستند.
بسیاری از این سینماگران از وجود ملائک تا جبرئیل را در آثار سینمایی و سریالی خود مورد حمله قرار می‌دهند.
این تئوریسن با بیان اینکه اگر هر 10 سالی یک فیلم برای یکی از انبیاءمان بسازیم باز هم عقب هستیم، افزود: ضعف ما در قانون‌گذاری و بی‌توجهی به این عرصه‌‌هاست.
دردنامه‌ای را که شورجه در همین همایش گفتند و مرحوم سلحشور نیز بارها تأکید داشتند گله‌گذاری از نهادها و صدا و سیماست. وی با اشاره به صحبت‌هایی که در گذشته درباره ساخت سریال حضرت موسی (ع) با فرج‌الله سلحشور داشت، گفت: خود تبیین برنامه این سریال سال‌ها به طول انجامید. خاطرم می‌آید در آن زمان با او شوخی می‌کردم که بالاخره شیاطین جن و انس مانع می‌شوند که تو نسبت خضر و موسی را نشان دهی و او هم همیشه با لبخند توکل بر خدا می‌گفت.
خلاصه  اینکه اگر ما پرچمدار استمرار حرکت انبیاء در قالب جمهوری اسلامی هستیم باید مانع جسارت علیه انبیا شویم. این‌ها تلاش دارند که جلوی تحقق ایمان برای دستیابی به ظهور را بگیرند، کار ما نیز رسالت ساخت آثار شاخص در حوزه انبیاست.
وی در این باره افزود: از دیالکتیک هگل گرفته تا سه‌اصل مورد تأکید فروید و اگوست‌کنت و مونتسکیو همه به تثلیث اعتقاد داشتند.
دو بار در قرآن کریم چنین چیزی را به شرک توصیف کرده است. حال باید از خود بپرسیم که چنین علوم انسانی را که اساسش بر تثلیث استوار است ما چطور بعد از 39 سال باید به مسوولان گوشزد کنیم.
هر چند ما چنین صحبت‌هایی را از خودمان در نمی‌آوریم، این حکم قرآن است و اندیشمندان غربی خودشان بر این تثلیث تأکید دارند.
آقای رحیم پورازغدی هم در سخنانی گفت: من در مصر دیدم كه با تماشای یوسف پیامبر می‌گفتند یك هالیوود اسلامی در ایران تشكیل شده است. سلحشور، پرچمدار سینمای دینی در تاریخ تشیع است.

captcha
شماره‌های پیشین