428
سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
3
چرا رهبر انقلاب دوباره به بحث عدالت پرداخته‌اند

سه جریان‌ عدالت‌گریز در دیوان‌سالاری ایران

اول. سال 91، فرصتی فراهم شد که با «الکساندر پروخانف» نویسنده، تاریخ‌دان و دبیرکل انجمن نخبگان روسیه، گپ‌وگفتی یک‌ساعته داشته باشم. پیش از این، شهرتش را به سبب مصاحبه‌ای که چند ماه قبل با یکی از نشریات، باعنوان «ایران بمب اتمی دارد» شنیده بودم. او معتقد بود که ایران دارای بمب اتم است، اما بمب اتم ایران، آن چیزی که آمریکایی‌ها و غربی‌ها تصور می‌کنند نیست، از نظر او بمب اتم واقعی ایران، «تفکر شیعی» است که توانسته بود با نهضت امام خمینی (ره) مجدداً احیا شده و منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و نبردهای منحصر به فرد در دوران دفاع مقدس شود.

«چراغ سبز» شورای امنیت به عربستان

صبح نو

«چراغ سبز» شورای امنیت به عربستان

آمریکا و بریتانیا با ارائه قطعنامه‌ای با موضوع یمن به شورای امنیت که روزگذشته صورت گرفت بار دیگر ثابت کردند که درسلیقه های منحط خودشان فرو رفتند.
وزرای خارجه انگلیس و آمریکا  درحالی برای حفظ موازنه‌های استراتژیکی عربستان وارد شده‌اند و این کشور را مورد حمایت خود قرار می‌دهند که ریاض هر روزمردم مظلوم و بی دفاع یمن را مورد حملات و بمباران خود قرار می‌دهد.
آن‌ها با نشان دادن «چراغ سبز» به عربستان سعودی موجب شده‌اند تا کودکان و مردم مظلوم یمن در بمباران و موشک باران عربستان جان دهند.
اما از سوی دیگر شاهد ارائه طرحی جدید از سوی روسیه در این باره هستیم. اقدام روسیه که طرحی مشابه به سازمان ملل ارائه داده است قابل تقدیر است. مسکو با این طرح در تلاش است تا اقدامات ظالمانه سعودی‌ها  به مردم یمن را پایان دهد و توطئه‌های آمریکا و بریتانیا علیه ایران را خنثی سازد.
نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که چرا این اقدامات در شورای امنیت علیه ایران صورت می‌گیرد. پاسخ به این موضوع این است که یکی از دلایل آن ضعف دستگاه سیاست خارجی ماست.
دستگاه وزارت خارجه ما و دولت آقای روحانی که چندی است«سهل انگاری» را در پیش گرفته است موجب شده تا هم در برجام و هم در اینگونه موضوعات در حق ایران کوتاهی صورت گیرد و به خوبی نتواند از حقوق اصلی خود دفاع کند.
بهتراست یک تحول اساسی دربنیاد وتفکر سیاست خارجی ما به وجود آید تا دیگر شاهد اینگونه «ورشکستگی» و بی تدبیری در امور خارجی و بین المللی نباشیم.
بهتر است عنوان کنم، تنها راه این است که ما یک نامه رسمی به کشورهای غربی بنویسیم و عنوان کنیم چون آمریکا برجام را لغو کرده است ما هم به ناچار به نقطه شروع و غنی سازی 20 درصدی خودمان بر می‌گردیم.
وزارت خارجه باید کاری کند تا آمریکا در اینگونه موضوعات عقب نشینی کند نه اینکه تسامح را پیش بگیرد.

  یادداشت
 دکتر پیروز مجتهد زاده

 

captcha
شماره‌های پیشین