428
سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
11
سید مرتضی فاطمی تهیه کننده و مجری برنامه «180درجه»در گفت‌و‌گو با«صبح نو»

خط قرمزها را جابه‌جا کردیم

برنامه‌های گفت و گومحور در حوزه‌های مختلف، جزو تولیداتی‌اند که مدت‌هاست پای ثابت رسانه ملی شده‌اند و در هر یک از شبکه‌های سیما تعدادی از آن‌ها در قالب و با موضوعات مختلفی وجود دارند.

خبر

صبح نو

سید مرتضی فاطمی تهیه کننده و مجری برنامه «180درجه»در گفت‌و‌گو با«صبح نو»

خط قرمزها را جابه‌جا کردیم

برنامه‌های گفت و گومحور در حوزه‌های مختلف، جزو تولیداتی‌اند که مدت‌هاست پای ثابت رسانه ملی شده‌اند و در هر یک از شبکه‌های سیما تعدادی از آن‌ها در قالب و با موضوعات مختلفی وجود دارند.


از بین این تولیداتی که هر یک مخاطبان خاص خود را دارند، برخی از آن‌ها توانسته‌اند با ساز و کار شاید جدیدتری سهم بیشتری در جلب مخاطب داشته باشند و در واقع شیوه پیشبرد این برنامه‌ها و میزان خلاقیتی که در هر یک به کار می‌رود، عامل مؤثر در موفقیت یا کلیشه شدن آن‌هاست.شبکه افق نیز مدت‌هاست که این دست برنامه‌ها را در ابعاد و قالب‌های مختلفی  روی آنتن می‌برد و برنامه «180دجه» نیز جزو تولیداتی از این شبکه است که در فضای گفتمانی متفاوتی که دارد، با دعوت از موافقان و مخالفان یک موضوع، به صحبت و بحث درباره آن می‌پردازد.

خلأ گفت وگو و شکل گیری یک برنامه
آقای مرتضی فاطمی، مجری و تهیه کننده این برنامه ابتدا، در گفت و گو با «صبح نو» پیرامون شکل گیری فضای موجود در «180 درجه» بیان کرد: ما حس کردیم که خلأیی در حوزه گفت و گو در کشور وجود دارد که در برنامه سازی نیز دیده می‌شود، به همین دلیل تلاش کردیم که این خلأ را در قالب برنامه‌ای تعریف کنیم که در آن دیدگاه‌های مختلف حول یک موضوع باهم سر یک میز بنشینند و در قالب برنامه‌ای گفت و گو محور، بدون هر گونه حاشیه زائد، با هم گفت و گو کنند و تضارب آراء داشته باشند.
این ایده اولیه و خامی بود که از ابتدا موجب شکل‌گیری فصل اول «180درجه» شد و بعد در ادامه آن با تغییراتی که با اضافه شدن هیأت همراه در هر برنامه که متشکل از دانشجویان دکترا یا روزنامه‌نگاران حوزه تخصصی موضوع بودند، فصل 2 را نیز شکل دادیم.   وی در پاسخ به این که موضوعات موجود در برنامه را با چه رویکرد و نگاهی انتخاب می‌کنند، گفت: بخش عمده‌ای از موضوعات مطرح شده محصول سابقه روزنامه نگاری من است که براساس آن انباشت‌هایی که در این سال‌ها داشتم و پرونده‌های متعددی که باز کرده بودم را در قالب این صحبت‌ها به تصویر تبدیل کردم. در واقع موضوعات موجود مجموعه‌ای از انباشت‌های گذشته و سوژه‌هایی است که امروز با آن سر و کار داریم.
مواردی که هر یک از آن‌ها را در اتاق فکر برنامه که متشکل از افراد متخصص در آن موضوع است، مطرح و این گونه سوژه را انتخاب و روی آن بحث می‌کنیم.فاطمی همچنین با اشاره به شیوه انتخاب مهمانان برنامه نیز گفت: در این مسیر برای انتخاب مهمانان نیز به همین ترتیب، بعد از تعیین سوژه در اتاق فکرمان برنامه ریزی‌هایی صورت می‌گیرد که در طی آن سعی می‌کنیم چه برای کسانی که به عنوان متخصصان آن رشته حاضر می‌شوند و چه برای مهمانان اصلی به بهترین ترکیب ممکن برسیم.

همراهی شبکه افق با آزادی بیشتر
خط قرمزها و چارچوب‌هایی که خواه ناخواه ممکن است در طول این گفت و گوها نقض شوند، موضوع دیگری بود که فاطمی درباره آن بیان کرد: به طور قطع همیشه خط قرمزهایی وجود دارد که شامل این برنامه هم می‌شود، اما من به اذن شبکه و گفت و‌‌گویی که با مسوولان آن داشتم، مقداری این خطوط را جابه جا کردم، یعنی این اجازه به ما داده شد که در برخی موارد با دست بازتر و به شکل شفاف‌تری به بازخوانی بعضی موضوعات بپردازیم.
این لطفی است که شامل حال ما بوده، اما خط قرمز و چارچوب‌ها در همه جای دنیا وجود دارد و تعریف شده‌اند، با این حال دوستان سعی کردند که در این برنامه با ما بیشتر همراهی کنند.   او اضافه کرد: هم در فصل اول و هم در این سری، اتفاق افتاده که بعضی از برنامه‌های ضبط شده ما به کل پخش نشده‌اند، برنامه‌هایی که به عقیده من بسیار خوب بوده‌اند و با این حال مدیران صلاح دیده‌اند که
 پخش نشوند.
ارتباط با مخاطب در سایه رفع خطوط قرمز
وی ضمن اشاره به بازخوردهایی که تا الان از این برنامه گرفته‌اند، گفت: ما بازتاب‌های فوق العاده زیاد و خوبی رابرای این برنامه داشتیم، چون در خیلی از قسمت‌ها خط قرمزهای فرضی که به نظر من وجود ندارند و خودمان برای خودمان تعریف کردیم را با بیننده برداشته‌ایم، شاهد بازخوردهای بسیاری بودیم، مثل برنامه تعدد زوجات که اخیراً پخش شد یا بحث هویتی که با حضور آقای زیباکلام شکل گرفت و برنامه‌هایی از این دست که کم نبودند. این اتفاق در حالی رخ داد که شبکه افق، شبکه پرمخاطبی نیست، اما این برنامه به گونه‌ای بود که دیده می‌شد و بازخوردهای خوبی را در پی داشت.بخش‌های موجود در «180درجه» مورد دیگری بود که فاطمی در خصوص آن‌ها اضافه کرد: در بخش‌های مختلف نیز به همین ترتیب، به عنوان مثال شما یک آیتم 3 دقیقه‌ای از اسکایپ های بین المللی با اساتید مختلف می‌بینید، اما برای همان آیتم، شاید دست کم یک هفته با اساتید مختلف گپ زده می‌شد تا به آن 3 دقیقه می‌رسیدیم. برای بخش‌های دیگر نیز به همین ترتیب، سعی کردیم تا روی آیتم‌هایمان وقت کافی را بگذاریم و با مطالعه، توسط افراد متخصص این حوزه پیش برویم، به همین دلیل آن‌ها هم به خوبی دیده شدند.

جای خالی برنامه‌های اینچنینی
فاطمی همچنین درباره جای خالی این دست برنامه‌های گفت و گو محور در بین شبکه‌های مختلف گفت: به نظر من جای این دست تولیدات واقعاً خالی است اما شاید به نظر مسوولان این طور نیست، چون اگر این خلأ را حس می‌کردند، حداقل بازهم مشابه چنین برنامه‌هایی را تولید می‌کردند، اما این اتفاق رخ نداده است.این تهیه کننده درباره تولید ادامه «180درجه» در سال جدید عنوان کرد: تقریباً حدود 80 برنامه از ما روی آنتن رفته است و این فصل هم به زودی به پایان می‌رسد؛ اما برای ادامه آن هنوز تصمیم مشخصی گرفته نشده است، با این حال صحبت‌هایی صورت گرفته اما این که در ادامه این برنامه به چه شکل و از چه شبکه‌ای پخش شود، مشخص نیست وتنها احتمال ساخت فصل جدید مطرح شده است. تغییر شبکه این برنامه با توجه به پتانسیلی که دارد، مسأله دیگری بود که فاطمی در پاسخ به آن گفت: درخواست‌های مختلفی از شبکه‌های دیگر برای پخش این برنامه وجود داشت، اما واقعیت این است که چون دوستان شبکه افق برای این برنامه زحمت کشیدند و پای آن ایستادند و همچنین گفتن یکسری از حرف‌ها در این شبکه راحت‌تر است، تلاش من این است که در صورت امکان در همان شبکه این اتفاق بیفتد، ولی بدون تعارف می گویم که از شبکه 1،3، 4 و شبکه‌های دیگر پیشنهاد انتقال برنامه وجود داشته است.

پیشرفت 10 درصدی «کلاف‌های رنگی»  
فاطمی در پایان درباره سریال «کلاف‌های رنگی» که  در مقام تهیه کننده در دست تولید دارد نیز یادآور شد: این سریال دارای ژانر اجتماعی اما با لحن طنز است که در آن به مضامین ارزشی و خانواده شهدا پرداخته شده و بازخوانی از دهه 60دارد. همچنین این کار به نوعی با دفاع مقدس در ارتباط است و بازیگران آن هم تاحدی اعلام شده‌اند اما بازهم چهره‌هایی به آن اضافه می‌شوند. در حال حاضر حدود 10 درصد از این مجموعه فیلمبرداری شده و این روزها مشغول ضبط سکانس‌های ستاد بحران آن هستیم. پخش آن هم بعد از مشخص شدن شبکه از بین 1،2 و 3، بعد از عید اتفاق می افتد.

 

captcha
شماره‌های پیشین