427
دوشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۶
7
نیروی انتظامی: عکس برداری و انتشار تصاویر سوانح ممنوع است

ماهیت گم‌شده

استفاده از فضای مجازی و خدمات آن علاوه بر دسترسی به اینترنت و یک ابزار ارتباطی مانند رایانه و موبایل هوشمند به مهارت و آگاهی نیز نیاز دارد. بخش مهمی از این مهارت‌ها به حوزه امنیت و پیشگیری از مخاطرات آن باز می‌گردد. از این رو باید با شناخت اصول مراقبتی و امنیتی ویژه خانواده و کودکان، راهکارهای پیشگیری و صیانت را فراگرفت تا بتوان زندگی سالمی را در فضای مجازی تجربه کرد.

نمایش بی حجابی به روایت کتاب قانون

صبح نو

نیروی انتظامی: عکس برداری و انتشار تصاویر سوانح ممنوع است

ماهیت گم‌شده

استفاده از فضای مجازی و خدمات آن علاوه بر دسترسی به اینترنت و یک ابزار ارتباطی مانند رایانه و موبایل هوشمند به مهارت و آگاهی نیز نیاز دارد. بخش مهمی از این مهارت‌ها به حوزه امنیت و پیشگیری از مخاطرات آن باز می‌گردد. از این رو باید با شناخت اصول مراقبتی و امنیتی ویژه خانواده و کودکان، راهکارهای پیشگیری و صیانت را فراگرفت تا بتوان زندگی سالمی را در فضای مجازی تجربه کرد.

همیشه آنلاین نبودن، عدم انتشار اطلاعات شخصی و خانوادگی به ویژه عکس‌ها، آموزش به کودکان، رعایت مسائل امنیتی و فنی فضای مجازی، افزایش سواد رسانه‌ای خانواده و شناخت تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی از راهکارهایی‌اند که می‌توان برای این هدف دنبال کرد.
سال‌هاست که با پیشرفت فضای مجازی عده‌ای از مردم برای جلب رضایت کاربران خود دست به هر اقدامی از جمله انتشار فیلم و عکس از حوادث مختلف می‌زنند در حالی که گاهی نمی‌دانند این کار چه عواقب خطرناک و ناگواری می‌تواند برای دیگران به دنبال داشته باشد.

هشدار پلیس
سرگرد روح‌الله شهبازی پور، رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه انتشار تصاویر پیکر جان باختگان هواپیمای «تهران-یاسوج» در فضای مجازی جرم بوده و پیگرد قانونی دارد، گفته است: شهروندان نسبت به انتشار تصاویر و فیلم اجساد جان باختگان که برابر قانون جرم بوده خودداری کنند. او اضافه کرد: با توجه به حادثه سقوط هواپیمای «تهران-یاسوج» و پیدا شدن برخی از اجساد قربانیان ممکن است برخی افراد در فضای مجازی نسبت به انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی گرفته شده از اجساد این عزیزان اقدام کنند. شهبازی پور ادامه داد: کاربران باید هوشیار باشند و در فضای مجازی به ویژه در شبکه‌های اجتماعی هر عکس و فیلمی که در این باره دریافت می‌کنند، انتشار ندهند زیرا این اقدام علاوه بر اینکه کاری غیراخلاقی بوده، غیرقانونی و طبق قانون جرم
تلقی می‌شود. رییس پلیس فتای استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که کاربران باید به آن دقت کنند، احترام به حقوق متوفی است، گفت: در صورت مشاهده مواردی از این قبیل در فضای مجازی مراحل قانونی برای شناسایی افراد متخلف انجام و طبق قانون با متخلفان برخورد مناسب صورت می‌گیرد. او از شهروندان خواست در صورت برخورد با موارد مشکوک در فضای مجازی آن را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyber police.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

حضور مردم در فضای مجازی بسیار زیاد است
آقای محمدرضا ایمانی، کارشناس روابط اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به انتشار تصاویر حوادث در فضای مجازی می‌گوید: موضوعی که وجود دارد این است که امروزه دنیا، دنیای ارتباطات است، ما نمی‌توانیم آنها را محدود کنیم و بگوییم که تصاویر نباید در فضای مجازی منتشر شود چراکه مردم خود علاقه‌مند هستند که آخرین تصاویر از هر اتفاقی در فضای مجازی منتشر شود. او ادامه می‌دهد: موضوع دیگری که وجود دارد این است که ما از تصاویر باید چه اطلاعاتی برداشت کنیم. مجاری اطلاع رسانی کشور ما مشخص است، به همین منظور اگر این مجاری اطلاع رسانی به موقع و بدون نقصی داشته باشند، پذیرش آن از سوی مردم بیشتر است. مسأله دیگری که وجود دارد این است که حضور مردم در فضای مجازی بسیار زیاد است چراکه به آسانی در دسترس آنها
قرار دارد. ایمانی اضافه می کند: ما نمی‌دانیم که تعدادی از مردم با چه نیت و آگاهی از تصاویر برخی حوادث استفاده می‌کنند، معتقدم گاهی برخی از تصاویر به درستی منتقل نمیشوند و گاهی تصاویر منتشره با حادثه‌ای که رخ داده همخوانی ندارد. این اتفاق به سواد رسانه‌ای مردم باز می‌گردد. بدون تردید تصاویری که منتشر می‌شود در روح و روان مردم تأثیرگذار است. اخبار و اطلاعاتی که امروز در دنیا منتشر می‌شوند بیش از اندازه و توان ما انسان‌هاست، زمانی که درگیر این پیام‌ها و اطلاعات می‌شویم ناخودآگاه در روحیه و زندگی ما
تأثیر می‌گذارد. کارشناس روابط اجتماعی تصریح می‌کند: انتشار تصاویری که مربوط با حوادث غیر مترقبه مانند آتش‌سوزی نفت کش یا سقوط هواپیما و غیره، حواشی را به دنبال دارد و به دلیل اینکه توجه افراد به حواشی بیشتر می‌شود تأثیرات نامطلوب و عمیق تری را بر روح و روان ما می‌گذارد. این موضوع بر ناخودآگاه ما تأثیر می‌گذارد و موجب ایجاد دلهره، ترس، نگرانی و ناراحتی و موجب می‌شود که خواب پریشانی داشته باشید و نتوانید به مسائل زندگی به درستی رسیدگی کنید. باید بپذیریم که در دنیای ما اتفاق‌های زیادی رخ می‌دهد اما به دلیل گستردگی فضای مجازی و قرار گرفتن در این دنیا باید آگاهی را در این زمینه افزایش دهیم چراکه نیاز نیست ما در همه زمینه‌ها خود را در مسائل غرق کنیم و در همه شبکه‌های خبری و غیره عضو شویم. ما نباید از پیشرفت و شادابی و رشدمان
دور شویم.
لذت از آزار و اذیت دیگران
ماهیت اجتماعی اینترنت و شبکه های اجتماعی وصل کردن افرادی است که به نوعی با یکدیگر آشنایی دارند. این رویداد معمولاً از طریق شبکه‌های اجتماعی، سیستم‌های پیام رسان فوری، اتاق چت، وبلاگ ها و.... اتفاق می‌افتد؛ اما بعضاً هستند کاربرانی که اصولاً به قصد آزار و اذیت وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شوند و به اصطلاح رفتارهای سادیسمیک انجام می‌دهند.

متلاشی شدن اجساد قربانیان
آقای احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج گفته است: به محض وقوع این حادثه دلخراش، از خانواده‌های مسافران این هواپیما خواستیم به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا از آنها نمونه ژنتیکی اخذ شود که این کار انجام و نمونه‌ها در بانک اطلاعات ژنتیکی نگهداری شد. وی با بیان اینکه باید از اجساد نیز نمونه برداری و نمونه‌ها با اطلاعات ژنتیکی خانواده‌ها تطبیق داده شود، اضافه کرد: متأسفانه اجساد قربانیان این هواپیما سالم نماندند و قطعات باید شناسایی و تجمیع شوند و در پایان کار تطبیق نمونه‌ها انجام شود.او با اشاره به برخی خبرها مبنی بر اینکه 35 جسد به پزشکی قانونی تحویل داده شده است، بیان می‌کند: چطور امکان دارد در حادثه‌ای که جسد سالمی باقی نمانده و همه متلاشی شده‌اند، 35 جسد تحویل داده شده باشد. شجاعی اضافه می‌کند: فعلاً فقط تعدادی قطعات از اجساد به ما داده‌اند که این قطعات شناسایی شده و هویت‌شان مشخص است، اما باید قطعات اجساد تجمیع شوند و بعد آنها را تحویل دهیم. رفتارهای سادیسمیک در فضای مجازی به احساس لذت از آزار دیگران در فضای مجازی می‌گویند. به عنوان مثال به ارسال فیلم‌های خشونت آمیز برای دوستان خود اقدام می‌کنند یا با انتشار ناسزا زیر پست افراد مشهور، سعی در عادی نشان دادن این کار برای کاربران دیگر دارند.

 

captcha
شماره‌های پیشین