427
دوشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۶
6
خانواده شهدای منا مقابل سازمان حج تجمع کردند

بی‌خبری پس از 900 روز

بررسی سهمیه‌های طرح ترافیک در جلسه دیروز شورای شهر

سهم همه محفوظ است

طرح ترافیک جدید جنجال‌های زیادی را برپا کرد، از حذف سهمیه برخی از اقشار گرفته تا گرانی طرح و اخذ عوارض و... که مورد انتقاد خیلی از کارشناسان قرار گرفت اما بالاخره این موضوع در شورا به نتیجه نهایی رسید و سهمیه‌های اقشار مختلف مشخص شد.

صبح نو

بررسی سهمیه‌های طرح ترافیک در جلسه دیروز شورای شهر

سهم همه محفوظ است

طرح ترافیک جدید جنجال‌های زیادی را برپا کرد، از حذف سهمیه برخی از اقشار گرفته تا گرانی طرح و اخذ عوارض و... که مورد انتقاد خیلی از کارشناسان قرار گرفت اما بالاخره این موضوع در شورا به نتیجه نهایی رسید و سهمیه‌های اقشار مختلف مشخص شد.

آقای محمدعلی افشانی رییس سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به آخرین وضعیت طرح ترافیک می‌گوید: طبق قانون هر طرحی را که شورای شهر مصوب کند، بایستی به فرمانداری رفته و به‌صورت نهایی مصوب شود و اگر نیاز به اصلاح دارد برگردانده شود. بنابراین این طرح نیز با توجه به اینکه نیاز به اصلاح داشت توسط فرمانداری تهران به شورای شهر عودت داده شد و شورای شهر نیز اصلاحات را انجام خواهد داد و مجدداً به فرمانداری باز‌می‌گرداند اما در خصوص طرح زوج و فرد باید گفت که این طرح در سال آینده نیز بدون هیچ تغییری و مانند امسال خواهد بود.
 
تصویب طرح ترافیک به امسال نمی‌رسد
آقای محمد قانبیلی عضو هیات تطبیق مصوبات شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه طرح ترافیک جدید زیر سؤال است و تصویب آن به امسال نمی‌رسد، می‌گوید: در نهایت طرح به هیات حل اختلاف خواهد رفت و آنها به نفع ما رأی خواهند داد.
نماینده استان تهران در شورای عالی استان‌ها با اشاره به مواردی که در ابلاغیه فرمانداری ذکر شده است، می‌افزاید: برخی اعضای شورای شهر اذعان می‌کنند از آن‌جایی که شورای عالی ترافیک این طرح را تأیید و تصویب کرده است کمیته انطباق نمی‌تواند روی آن نظری بدهد، اما همه طرح زیر سؤال است. مصوبات شورا براساس قانون باید در کمیته انطباق بررسی شوند. طرح به کمیته انطباق آمده و کلی ایراد دارد.
او ادامه می‌دهد: همین که می‌خواهند برای طرح زوج و فرد نیز از مردم پول بگیرند یک طرح جدا می‌خواهد. باید در ابتدا شهرداری یا شورا در قالب یک طرح یا لایحه، مصوبه و مجوز را از شورا می‌گرفت که می‌خواهد برای ورود به محدوده زوج و فرد هم عوارض دریافت کند و پس از تصویب در شورای شهر به کمیته انطباق می‌آمد، اما طرح را در دل طرح ترافیک جدید جا داده‌اند، چرا که متاسفانه سواد قانونی شورایی را ندارند.
قانبیلی با بیان اینکه شورای عالی ترافیک کشور نهاد بالادست است و شورای شهر فقط قیمت‌گذاری کرده است، تصریح می‌کند: شورای ترافیک هیچ ربطی به هیات تطبیق و مصوبات شورای شهر ندارد. در اصل این طرح هم ایراد وجود دارد. به نظر من تصویب این طرح به امسال نمی‌رسد و اگر ایرادات رفع نشود به هیات حل اختلاف خواهد رفت و آنها هم نظر هیات تطبیق مصوبات شورای شهر تهران را خواهند پذیرفت، چراکه اشکال قانونی است. باید قبل از 15 بهمن ماه مصوبه می‌گرفتند.
عضو شورای عالی استان‌ها با انتقاد به عملکرد اعضای شورای شهر ادامه می‌دهد: متاسفانه شورا روی قوانین اشرافیت ندارد، حالا مقصر دبیرخانه، عضو شورا، مشاور یا کارشناس هر فرد دیگری که باشد مشخص است که روی قوانین اشراف ندارد و اکثر طرح‌هایی که از شورای شهر می‌آید، ایراد دارد و این برای شورا زشت است. شورای ام‌القرای یک کشور وقتی طرح می‌فرستد، من که در هیات تطبیق کار می‌کنم نباید بتوانم به آسانی از آن ایراد بگیرم، اما هر چه به فرمانداری می‌آید، ایراد دارد.

سهمیه اقشار خاص
آقای افشین حبیب‌زاده عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها با اشاره به مصوبه شورای ترافیک مبنی بر اختصاص سهمیه ورود به طرح ترافیک برای برخی اقشار خاص و ضرورت پرداخت عوارض از سوی سایر مردم برای ورود به این محدوده می‌گوید: خواست شورا این بوده است که مالکان خودرو برای ورود به محدوده زوج و فرد عوارض پرداخت کنند.
عضو کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر تهران با ابزار تأسف از اینکه برخی از اعضای شورای ترافیک با این درخواست مخالفت کردند، اظهار می‌کند: فعلاً تا سه‌ماه ورود به محدوده زوج و فرد بدون پرداخت عوارض خواهد بود و بعد از سه‌ماه بررسی خواهد شد که آیا ورود به این محدوده همچنان بدون پرداخت عوارض باشد یا برای ورود خودروها عوارض دریافت شود.
حبیب‌زاده با اشاره به اینکه برچیده شدن سهمیه‌های طرح ترافیک از ابتدا قرار بود با هدف رفع تبعیض و برقراری عدالت اجتماعی صورت بگیرد، می‌افزاید: این مساله در شورای ترافیک شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و بعضی اعضاء مخالفت کردند و قرار شد سهمیه‌ها برای برخی اقشار باقی بماند.در این شرایط، اگرچه سهمیه‌ها برقرار است ولی دیگر قابل خرید و فروش نیست و کارت شناور هم دیگر وجود ندارد.
او پرداخت عوارض یکسان از سوی همه اقشار را جنبه عدالتی طرح جدید برشمرد و یادآور شد: رانندگان خودرو هنگام ورود به طرح ترافیک عوارض پرداخت خواهند کرد و بر اساس این طرح مشخص می‌شود که چه خودروهایی می‌توانند در شرایط خاص وارد محدوده طرح ترافیک شوند که تعداد این خودروها هم نسبت به قبل کاهش یافته است.
حبیب‌زاده با اشاره به اینکه نمایندگان شورای شهر یکی از گروه‌های برخوردار هستند، گفت: ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که همراه سایر اقشار از دریافت سهمیه اختصاصی خودداری کنیم و پیشنهاد ما حذف سهمیه‌هاست اما اختیاری در این زمینه نداریم.
بحث ساماندهی طرح ترافیک سال آینده، مدت‌هاست که در شهرداری و شورای شهر در حال بررسی است اما اینکه دقیقاً آنها چه برنامه‌ای برای این طرح دارند موضوعی است که خودشان هم هنوز به نتیجه آن دست پیدا نکرده‌اند به همین دلیل باید منتظر ماند و دید سرنوشت طرح ترافیک بالاخره چه خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین