426
یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
8

خبر

«صبح نو» ماجرای تعویق دو ماهه در پرداخت یارانه مراکز نگهداری از معلولان را بررسی می‌کند

بودجه در راه بهزیستی

شروع اسفندماه با خبرهای خوشایندی برای جامعه معلولان همراه نبود. تعدادی از خانواده‌های این افراد اعلام کردند 3 ماه از یارانه مراکز نگهداری و توانبخشی معلولان پرداخت نشده است. عدم پرداخت این یارانه در وضعیتی است که به گفته آقای انوشیروان محسنی‌بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور حدود 60 درصد از هزینه مراکز توانبخشی توسط بهزیستی و مابقی توسط خیرین و نیکوکاران پرداخت می‌شود. در روزهای گذشته شاهد اعتراضات خانواده‌های دارای معلولیت برای نپرداختن یارانه مراکز نگهداری این افراد بودیم. اعتراضاتی که موجب شد رییس سازمان بهزیستی و رییس سازمان برنامه و بودجه وعده‌هایی در راستای رفع این مشکل بدهند.

صبح نو

«صبح نو» ماجرای تعویق دو ماهه در پرداخت یارانه مراکز نگهداری از معلولان را بررسی می‌کند

بودجه در راه بهزیستی

شروع اسفندماه با خبرهای خوشایندی برای جامعه معلولان همراه نبود. تعدادی از خانواده‌های این افراد اعلام کردند 3 ماه از یارانه مراکز نگهداری و توانبخشی معلولان پرداخت نشده است. عدم پرداخت این یارانه در وضعیتی است که به گفته آقای انوشیروان محسنی‌بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور حدود 60 درصد از هزینه مراکز توانبخشی توسط بهزیستی و مابقی توسط خیرین و نیکوکاران پرداخت می‌شود. در روزهای گذشته شاهد اعتراضات خانواده‌های دارای معلولیت برای نپرداختن یارانه مراکز نگهداری این افراد بودیم. اعتراضاتی که موجب شد رییس سازمان بهزیستی و رییس سازمان برنامه و بودجه وعده‌هایی در راستای رفع این مشکل بدهند.

ترس از تعطیلی این مراکز نه تنها مسوولان آنها، بلکه خانواده‌های دارای معلول را نیز نگران کرد. هر چند مصطفی سراج، رییس بهزیستی تهران معتقد است هزینه نگهداری از یک فرد دارای معلولیت بالا بوده و یارانه تخصیص داده‌شده نیز بسیار کم است. در این بین هزینه‌های جاری و پرسنل مراکز را نیز نباید از یاد برد. با این وجود تأخیر در پرداخت‌ها باعث تعطیلی این مراکز نخواهد شد.
عدم تخصیص کامل اعتبارات، پاسخ بهزیستی به چرایی نپرداختن یارانه 120 هزار فرد دارای معلولیت است که در مراکز توانبخشی معلولان ذهنی و جسمی زندگی خود را سپری می‌کنند. این در حالی است که سال 1394 هیأت دولت تصویب کرد یارانه مراکز نگهداری روزانه معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن بهزیستی20 درصد و یارانه مراکز نگهداری شبانه‌روزی 15درصد افزایش یابد. به گفته رییس سازمان بهزیستی کشور، این سازمان حدود 60 درصد از هزینه مراکز توانبخشی را پرداخت می‌کند و مابقی توسط خیران و نیکوکاران پرداخت می‌شود.
حالا سه ماه است که از این یارانه خبری نیست. این اتفاق باعث شد بسیاری بر این اعتقاد باشند که این مراکز به سمت تعطیلی می‌روند که در صورت بروز آن، تکلیف و وضعیت مددجویان این مراکز نامشخص می‌شود. همین موضوع منجر به آن شد که تعدادی از خانواده‌های دارای معلول موضوع را رسانه‌ای کنند و پس از آن، اظهارات متناقض مسوولان شروع شد.

دیدار سخنگو
مراکز نگهداری از معلولان با وجود داشتن هزینه‌های درمانی بسیار بالا، شرایط خوبی ندارند، یارانه‌ای که به این مراکز پرداخت می‌شود به ازای هر معلول 150 هزار تومان است که این مبلغ حتی کفاف تأمین داروی برخی از معلولان را هم نمی‌دهد چه برسد به اینکه انجام برنامه‌های درمانی آنها.
این وضعیت در چند ماه گذشته بدتر هم شده است، با کسری بودجه دولت و نزدیک شدن به پایان سال هزینه‌ای جاری دولت گویا افزایش یافته و این دلیلی شده تا همین یارانه ناچیز هم به این مراکز تزریق نشود و آنها را در شرایط بحرانی قرار دهد. سازمان بهزیستی هم که متولی این مراکز است خود شرایط مالی خوبی ندارد که بتواند این کسری‌ها را جبران کند.
در ایام دهه فاطمیه آقای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت دوازدهم برای بازدید به یکی از مراکز نگهداری معلولان رفته بود و با مشاهده وضعیت این مراکز در توییتی گفته است: «امروز توفیق یافتم همزمان با شهادت حضرت زهرا؟س؟ از مجتمع توانبخشی ذهنی تهران و ساکنان بی‌گناه و مهربان آن بازدید کنم.»
او در ادامه این توییت اضافه کرد: «از اینکه پرداخت یارانه مراکز نگهداری بهزیستی مدتی است که به تعویق افتاده شدیداً متأثر شدم و امیدواریم ظرف دو هفته آتی، 2 ماه از یارانه عقب افتاده این مراکز پرداخت شود.»
این بازدید شاید باید زودتر از این مراکز انجام می‌شد تا بلکه اتفاقی در این حوزه بیفتد، سازمان بهزیستی زیر مجموعه دولت است و باید ردیف بودجه‌ای داشته باشد، حال اینکه بودجه سال آینده با کسری مواجه است و خیلی از کارشناسان اقتصادی این موضوع را مانعی برای رشد همه بخش‌ها و موجب عقب ماندگی آنها می‌دانند.

فراکسیون پیگیر است
خانم معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت یارانه مراکز نگهداری از معلولان بهزیستی به روزنامه‌صبح‌نو می‌گوید: «در حال حاضر حدود سه ماه است یارانه این بخش پرداخت نشده و این مراکز با مشکل مواجه شده‌اند. با این حال با هماهنگی‌هایی که با آقای محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی انجام شده است قرار شده تا آخر سال تمام معوقات پرداخت شود.»
او در پاسخ به این سؤال که چرا این پرداخت‌ها با تأخیر مواجه شده است، اضافه می‌کند: «کسری بودجه مهمترین علت تأخیر پرداخت یارانه‌های این مراکز بوده است و سعی کرده‌ایم تا همه مبالغ معوقه که البته الان دقیقاً نمی‌دانم چقدر است، با همکاری دولت و همچنین بهزیستی مشکلات کاهش یابد.»
آقاپورعلیشاهی در باره اینکه چه اقداماتی برای بهبود شرایط موجود این مراکز در فراکسیون معلولان صورت گرفته است، ادامه می‌دهد: «در این فراکسیون تمهیداتی در راستای بهبود مراکز نگهداری معلولان در نظر گرفته شده ضمن اینکه منابعی برای اجرای این تمهیدات در بودجه 97 در نظر گرفته شده است که امیدواریم بتوانیم باعث بهبود وضعیت موجود شویم.»

خطر تعطیلی
با وجود تمام وعده‌هایی که مسوولان سازمان بهزیستی و کشور برای حمایت از این مراکز داده‌اند، اما واقعیت چیز دیگری است. نبود نقدینگی و حمایت‌های مالی از مراکز نگهداری معلولان یعنی کاهش توانایی رسیدگی به آنها و خطر تعطیلی این مراکز و با توجه به اینکه خانواده‌های دارای فرزند معلول عمدتاً دارای مشکلات اقتصادی هم هستند نمی‌توانند به تنهایی از پس هزینه‌های درمانی و نگهداری آنها برآیند و این موضوع می‌تواند برای سلامتی معلولان خطر ساز باشد.
آقای سعید سعدآبادی، مدیرعامل انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشور با اشاره به این که بسیاری از این مراکز به‌زودی تعطیل خواهند شد، می‌افزاید: ما نامه‌ای به رییس سازمان بهزیستی نوشتیم و اعلام کردیم شرایطی مهیا کنند که ما معلولان را برگردانیم به بخش دولتی! این در حالی است که برای خود سازمان هم این کار مشکلاتی به همراه دارد. به این مفهوم که با واگذاری معلولان به بخش غیردولتی بهزیستی، تنها یک‌سوم از هزینه‌ها را می‌پردازد و اگر معلولان به خود سازمان واگذار شوند این سازمان باید سه برابر هزینه کنونی برای معلولان خرج کند.
او ادامه می‌دهد: بدون توجه به دلایل تأخیر در پرداخت یارانه‌ها، آنچه مشخص است این که مراکز نگهداری از معلولان که تاپیش از این صورتشان را با سیلی سرخ نگه می‌داشتند، تعطیل خواهند شد. در این میان خانواده‌های بسیاری دچار مشکل می‌شوند. جالب‌تر از همه این که خود سازمان بهزیستی در این میان ضرر بسیاری خواهد کرد و اینکه بخش خصوصی توانی برای ادامه کار به این صورت و بخش دولتی توجهی به این مهم ندارد.

هزینه‌های واقعی
براساس آنچه که برآورد از هزینه‌های درمانی در کشور نشان می‌دهد، هزینه واقعی نگهداری از معلولان 2میلیون تومان است، اما خود سازمان بهزیستی معتقد است شرایط معلولان متفاوت است و این هزینه را از یک میلیون و 500 هزار تومان تا 2 میلیون عنوان کرده است. شهریه‌ای که برای مراکز در نظر گرفته‌اند 930 هزار تومان است که از این مقدار هم 370 هزار تومان را خانواده‌ها باید بپردازند و 560 هزار تومان را هم بهزیستی پرداخت کند. به‌واسطه همین مبلغ 560 هزار تومان است که مراکز اداره می‌شوند؛ چراکه بسیاری از خانواده‌های معلولان توانایی پرداخت 370 هزار تومان را هم ندارند. حدود 70درصد از خانواده‌ها تمکن مالی پرداخت شهریه را ندارند.
این در حالی است که تمام مراکز نگهداری از معلولان نمی‌توانند کمک‌های مردمی دریافت کنند؛ براساس بخشنامه سازمان بهزیستی، دریافت کمک‌های مردمی برای مراکز خصوصی که تعداد قابل توجهی هستند، ممنوع است؛ اما مراکزی که به‌صورت خیریه‌ای و هیأت امنایی اداره می‌شوند، اجازه دریافت کمک‌های مردمی را دارند که حدود 20 درصد از کل مراکز را در کشور در برمی‌گیرد. بر این اساس عدم‌دریافت یارانه به معنای نداشتن بودجه برای ادامه فعالیت و تعطیلی مراکز خصوصی است؛ موضوعی که مسوولان آن را رد می‌کنند.

افزایش اعتبارات
با وجود نگرانی‌هایی که از تعطیلی مراکز توانبخشی به علت عدم تخصیص اعتبارات لازم وجود دارد، اما گویا قرار است سال آینده اعتبارات این بخش رشد یابد تا بتواند ضمن کاهش مشکلات این مجموعه‌ها فرصت ارائه خدمات بیشتر را فراهم کند.
عضو فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی تأکید می‌کند: «هزینه‌های نگهداری مراکز از معلولان بسیار زیاد است و با پرداخت یارانه‌های معوقه قاعدتاً این مراکز می‌توانند بخشی از هزینه‌هایشان را پوشش بدهند و حداقل هزینه و درآمد خود را سر به سر کنند تا مشکلات کمتری برای ادامه مسیر داشته باشند.»
آقاپورعلیشاهی در پاسخ به این سؤال که برنامه‌ای برای افزایش میزان یارانه این مراکز برای سال آینده پیش بینی شده یا نه، می‌گوید: «ما پیشنهاداتی در این زمینه برای افزایش حمایت‌های مالی مطرح کرده‌ایم تا در بودجه سال آینده دیده شود و امیدواریم که شورای نگهبان هم این افزایش را مورد تأیید قرار دهد تا در سال آینده شاهد افزایش اعتبارات در این بخش باشیم.»
او با اشاره به منابع تأمین اعتبارات پیشنهادی اضافه کرد: «منابع خوبی برای تأمین این اعتبارات پیش بینی شده و این مراکز نباید نگران تأمین آن باشند. هم مجلس و هم سازمان بهزیستی پیگیر تحقق این اعتبارات هستند و اگر مشکلی پیش نیاید سال آینده شاهد افزایش اعتبارات
خواهیم بود.»
براساس قولی که داده شده یارانه 2 ماه مراکز نگهداری معلولان باید طی چند روز ابتدایی هفته جاری پرداخت شود و تا پایان سال یارانه پرداخت‌نشده‌ای وجود نداشته باشد. در کنار آن، رییس سازمان بهزیستی کشور از افزایش 10 درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد خبر داد و بیان کرد که این موضوع در بودجه 97 دولت تأکید شده است.
هزینه‌های جاری درمانی و خدماتی که معلولان در کشور دریافت می‌کنند همگی در پوشش بیمه قرار ندارد و همین موضوع باعث گرانی خیلی از خانواده‌هایی است که چشم امیدشان به همین مراکز و بهزیستی دوخته شده است.  عدم رسیدگی به این مراکز یعنی آوارگی هزاران معلول و خانواده‌هایی که توانایی چندانی ندارند و تنها کاری که از دستشان برمی‌آید این است که نظاره‌گر جان دادن فرزندانشان باشند.
دولت، سازمان بهزیستی و فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی به عنوان مسوولان و متولیان اصلی در این بخش، باید مانند سایر بخش‌های درمانی و سلامت کشور، بودجه‌های مناسبی را برای برطرف‌سازی مشکلات حوزه معلولان تأمین کند تا نگرانی‌های موجود بین خانواده و جامعه معلولان برطرف شود. زندگی حق همه مردم جامعه است و باید مسوولان برای برقراری آن تلاش کنند.

captcha
شماره‌های پیشین