426
یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
4

چرا پرونده غوطه شرقی برای طرفین مهم شده است

دو عضو مجمع تشخیص در گفت و گو با صبح نو ریشه های بی عدالتی را تشریح کردند

نقش دولت‌ها در محقق نشدن عدالت

قدمت عدالت را می‌توان به تشکیل جوامع انسانی بازگشت داد. به نظر می‌رسد اقامه عدالت را بتوان به‌عنوان یکی از اجزای هویت بخشی و بقا آفرین برای انقلاب اسلامی معرفی کرد. چرا که به تصریح قرآن کریم، ارسال رسل و انزال کتب نیز با هدف گسترش قسط و عدال انجام گرفته است.

صبح نو

دو عضو مجمع تشخیص در گفت و گو با صبح نو ریشه های بی عدالتی را تشریح کردند

نقش دولت‌ها در محقق نشدن عدالت

قدمت عدالت را می‌توان به تشکیل جوامع انسانی بازگشت داد. به نظر می‌رسد اقامه عدالت را بتوان به‌عنوان یکی از اجزای هویت بخشی و بقا آفرین برای انقلاب اسلامی معرفی کرد. چرا که به تصریح قرآن کریم، ارسال رسل و انزال کتب نیز با هدف گسترش قسط و عدال انجام گرفته است.

پیش‌تر ورود رهبر معظم انقلاب به موضوع عدالت از چشم‌انداز جایگاه و نقش ممتاز دینی بوده است. بر این اساس نخستین ویژگی متمایزکننده دین از سایر منابع معرفتی آن است که دین هدف خود را اقامه عملی عدالت قرار داده است و آن را هدفی برای تحقق عبودیت در حیات فردی و جمعی انسانی می‌داند.
مطلق دانستن ارزش عدالت در نگاه رهبر انقلاب، برآمده از نگاه ایشان در حوزه فلسفه اخلاق است. پیامد مطلق دانستن عدالت آن است که عدالت همه‌جا و در هر زمانی حق و به‌جاست. در واقع سایر ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی همچون صلح، متصف به صفت عادلانه یا ظالمانه می‌شوند و به تبع مشروعیت یا عدم مشروعیت می‌یابند.
حالا برای چندمین‌بار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر مردم آذربایجان شرقی به موضوع عدالت اشاره کردند؛ ایشان پیشرفت کشور را نتیجه مردم‌سالاری دینی خواندند و با اشاره به نام‌گذاری دهه چهارم انقلاب به نام «دهه پیشرفت و عدالت» خاطرنشان کردند: پیشرفت در عرصه‌های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده‌ایم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت افزودند: ان‌شاءالله با همت مسوولان و مردان و زنان کارآمد و مؤمن در این زمینه نیز پیشرفت خواهیم کرد.
برهمین اساس برای تحلیل این موضوع و دلایل بی‌توجهی به موضوع عدالت به سراغ آقای مصباحی مقدم از اعضای مجمع تشخیص مصلت نظام رفته‌ایم که متن این گفت‌و‌گو به شرح زیر است:

مصباحی مقدم:
نخستین بی‌عدالتی‌ها در دولت‌های ما رخ داد
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح نو» با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره عدالت گفت: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر دعوت دین و انبیا است و از این جهت مبنای اساسی‌اش دین است و قانون‌گذاران قانون اساسی دائماً بر این موضوعات تاکید داشتند.
وی با بیان این مطلب که امام راحل و پس از آن مقام معظم رهبری بارها بر موضوع عدالت و لزوم اجرای آن در جامعه تاکید داشتند، افزود: باید بر این موضوع واقف باشیم که در نظام اسلامی رهبری سیاست‌گذار کلان هستند و مجری در زمینه حل‌و‌فصل مسائل نیستند؛ برهمین اساس ما در کشورمان قوای مجریه، مقننه و قضاییه را داریم که هرکدام در حیطه اختیارات خود می‌بایست جامعه را به سمت پیشرفت و به درجه عدالت سوق دهند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کم‌کاری مسوولان در اجرای عدالت اظهار داشت: تمامی اهداف و آرمان‌های انقلاب عدلات‌خواهانه بوده اما در مقام اجرا و عمل جامعه دور از آرمان‌های ذکر شده قرار گرفته و در این زمینه مسوولان باید پاسخگو باشند.
مصباحی مقدم با ذکر این نکته که رهبری انقلاب برای نخستین‌بار نیست که در زمینه عدم تحقق عدالت هشدار داده‌اند و بارها در جلسات مختلف این را به مسوولان اجرایی گوشزد کرده‌اند که در مسیر تحقق عدالت تلاش‌های مضاعفی راانجام دهند؛ تصریح کرد: مسوولان اجرایی کشور باید دغدغه عدالت داشته باشند.
وی اضافه کرد: به نظر می‌رسید و باید پذیرفت که سیاست‌های اجرایی تصویب شده پاسخگوی عدالت نبوده و خروجی‌های خوبی در این خصوص نداشته است. در آغاز پیروزی انقلاب همه همدیگر را به برقراری عدالت در ابعاد مختلف توصیه می‌کردند اما دهه نخست انقلاب که گذشت بی‌عدالتی‌ها بروز کرد و نخستین بی‌عدالتی‌ها هم در دولت‌های ما رخ داد و از موقعیت‌هایشان سوءاستفاده کردند و ازهیچ به ثروت‌های بالایی رسیدند‌. امروز هم همان‌ها هزاران میلیارد تومان سرمایه و ثروت به جیب زدند. وقتی به پیشینه اینها نگاه کنید می‌بینید که در انقلاب دستشان خالی بوده و چیزی نداشتند و آنها در شرایط پس از انقلاب به درجه‌ای از ثروت رسیدند و همین‌ها هم باید به مردم پاسخ دهند که چه شد به این ثروت رسیدند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‌های نادرست پولی کشور را از عوامل مهم تولید نامتوازن عدالت دانست و گفت: بر همین اساس شاهد بوده‌ایم که در مقاطعی دائماً نرخ رشد نقدینگی کشور تا 38 درصد بالا رفته و این رشد زیاد بخشی‌اش مبتنی بر استقراض از بانک مرکزی و بخشی دیگر از آن ناشی از صادرات نفت و عواقب ناشی از وابستگی به این ثروت زیاد بوده که باعت تورم زیاد در کشور شده است.
مصباحی‌مقدم با بیان این مطلب که سیاست‌های تورمی متاسفانه همراه در خدمت بی‌عدالتی بوده است، تصریح کرد: همین سیاست‌ها باعث می‌شود تا عده‌ای از تورم به‌وجود آمده سوءاستقاده کنند و درآمد سرشار به جیب بزنند.
وی با نادرست توصیف کردن سیاست‌های بانکی در اعطای سود سپرده‌ها گفت: همین موضوع باعث نابرابری و ناعدالتی در جامعه می‌شود، کارکرد سیستم بانکی ما در شرایطی که نرخ تورم بنا به آمار بانک مرکزی حدود 10 درصد است سود سپرده‌های بانکی 20 و 21 درصد می‌شود و اخیراً نیز دولت اوراق مشارکت 20 درصدی منتشر کرده و این یعنی ثروت عده‌ای رشد زیادی می‌کند و این باعث تبعیض‌های درآمدی می‌شود؛  لذا این سیاست‌ها باید اصلاح شود که درغیر این‌صورت توده مردم فقیر و سفره‌شان کوچک می‌شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: الان صاحبان سپرده‌های کلان بانکی بدون اغراق سالانه میلیاردها تومان به جیب می‌زنند بدون اینکه مالیاتی در برابر آن بپردازند. این‌ها مسائلی است که بی‌عدالتی‌ها را در جامعه ما شکل می‌دهد.
مصباحی‌مقدم در پایان به موضوع ضعف مدیریت در کشور اشاره کرد و گفت: باید بپذیریم که روحیه غیرانقلابی عامل مهمی در ترویج بی‌عدالتی در کشور بوده است،  برخی‌ها ژست عدالت را می‌گیرند اما در مقام عمل اعتقادی به آن ندارند و ما در سال‌های اخیر این را به خوبی دیده‌ایم. مدیران ما وقتی غیرانقلابی باشند عدالت را در اولویت خود قرار نمی‌دهند بنابراین وقتی دغدغه عدالت را نداشته باشند وضع به همین منوال بی‌عدالتی خواهد بود.

مجتهد شبستری: در زمینه اجرای عدالت عقب‌افتاده‌ایم
آیت‌الله محسن مجتهد شبستری از دیگر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح نو» با بیان این مطلب که در زمینه عدالت کوتاهی‌هایی صورت گرفته است، گفت: البته در قیاس با رژیم شاه در خصوص عدالت، جمهوری اسلامی قدم‌های بزرگ و مهمی برداشته است اما همان‌طور که رهبرانقلاب فرمودند به آن شکل مطلوب صورت نگرفته است.
وی افزود: شرایط جامعه از نظر اجرای عدالت مطلوب نیست و باید مسوولان تلاش بیشتری انجام دهند،  این بی‌عدالتی خود به خود به‌وجود نمی‌آید بلکه ریشه‌هایی دارد که باید ریشه‌های مضر آن از بین برود. مثلاً در مورد حقوق‌های نجومی که صحبت شد خود یک بی‌عدالتی بود،  اینکه عده‌ای در نان شب‌شان مانده‌اند اما عده دیگری چنان حقوق‌های نامتعارفی می‌گرفتند که شاید تا سالیان سال ذره‌ای از آن درآمد نصیب فقرا نیز نمی‌شد.
آیت‌الله شبستری با بیان اینکه هرچقدر در زمینه علم و فناوری جامعه در وضعیت مطلوبی قرار گرفته اما در زمینه اجرای عدالت عقب افتاده‌ایم و مسوولان باید دراین خصوص برنامه و راهکاری ارائه دهند که قابلیت اجرا شدن را داشته باشند، خاطرنشان کرد: عدالت و توجه به آن موضوع مهمی است که رهبرانقلاب بارها مسوولان را به انجام و رعایت آن سفارش کردند و حالا نوبت مسوولان اجرایی است که به‌طور جدی در این زمینه گام بردارند.

 

captcha
شماره‌های پیشین