426
یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
15
سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره فیلم‌های نوروزی به «صبح نو» خبر داد

اکران «آن سوی ابرها» هنوز منتفی نشده

اکران فیلم «آن سوی ابرها» آقای مجید مجیدی، در روزهایی که بحث‌ها و درخواست‌های بسیاری برای اکران نوروزی وجود دارد، برای دومین بار لغو شد. تعویقی که در آستانه نوروز و حواشی همیشگی موجود در آن، تأمل برانگیز است.

خبر

صبح نو

سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره فیلم‌های نوروزی به «صبح نو» خبر داد

اکران «آن سوی ابرها» هنوز منتفی نشده

اکران فیلم «آن سوی ابرها» آقای مجید مجیدی، در روزهایی که بحث‌ها و درخواست‌های بسیاری برای اکران نوروزی وجود دارد، برای دومین بار لغو شد. تعویقی که در آستانه نوروز و حواشی همیشگی موجود در آن، تأمل برانگیز است.

بعد از لغو اولین اکران فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» قرار بود که این فیلم از چهارشنبه، دوم اسفندماه روی پرده برود، اما بازهم تنها مدتی به اکران مانده، اخبار تعویق مجدد آن منتشر شد. اتفاقی که ظاهراً به علت نقص فنی رخ داده است.

نقص فنی یا برنامه ریزی عمدی؟
آماده نشدن نسخه دوبله فیلم، علتی بود که مجیدی در شامگاه دوم اسفندماه، در اکران مردمی این فیلم در پردیس کوروش به آن اشاره کرد. وی همچنین در این مراسم ضمن بیان این که از ابتدا با زمان درنظر گرفته شده برای اکران فیلمش موافق نبوده بیان کرد: امروز می‌خواهم برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها که مطرح شد صادقانه اعلام کنم که خود من از ابتدا در کنار پخش کننده فیلم موافق زمان پخش این فیلم در شرایط و زمان موجود و تعیین شده نبودم.
مجیدی با اشاره به این که فیلم آن سوی ابرها کاملاً در هند ساخته شده است و زبان فیلم نیز هندی است، گفت: نسخه فیلم همراه با زیرنویس برای نمایش آماده شده بود اما من دوست داشتم که همزمان با نمایش نسخه زیرنویس، نسخه دوبله فیلم نیز به نمایش در بیاید اما متأسفانه به‌رغم تلاش‌هایی که از سوی دوستان و پخش فیلم انجام شد نسخه دوبله فیلم آن گونه که مد نظر من بود فراهم و آماده نشد و مورد پسند من نبود و لذا تصمیم به توقف اکران فیلم گرفتیم.

عدم اکران تا پایان امسال
بعد از انتشار این صحبت‌ها، بازهم گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تلاش مجیدی برای اکران فیلمش در اکران‌های نوروزی پررنگ‌تر شد. مسأله ای که این روزها عوامل خیلی از فیلم‌ها را درگیر کرده است و منجر به شکل گیری رقابتی شده که تا زمان اعلام اسامی اکران‌های نوروزی همچنان ادامه دارد.
در همین بین آقای احمدرضا صابری، مدیر عامل نور‌ تابان و پخش کننده فیلم آن سوی ابرها نیز اعلام کرد به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته به دلیل آماده نشدن نسخه دوبله فیلم، اکران فیلم آن سوی ابرها به تعویق افتاده است و تا پایان سال ۹۶ اکران نمی‌شود.

چرا دیر انصراف دادید؟
اما لغو اکران «آن سوی ابرها» فارغ از تلاش برای حضور در اکران‌های نوروزی، موضوعی بود که باعث شد تا تهیه کننده فیلم «مادری» که یک‌دفعه جایگزین فیلم مجیدی شد، معترض شود.
آقای سیاوش حقیقی در برنامه «سینمامعیار» رادیو با اشاره به حرف‌های مجیدی گفت: «اگر اینطور بود، چرا ما را سر کار گذاشتید و این‌قدر دیر انصراف دادید؟ ما هنوز هیچ کاری درباره چاپ پوستر و پخش تیزرهای تلویزیونی این فیلم نکرده‌ایم.»
این تهیه کننده به گزارش آی سینما در ادامه به طعنه اضافه کرد: «به خدا ما هم سرباز نظام هستیم و نیاز به حمایت نهادهای دولتی داریم. فیلم‌های ما مثل فیلم‌های کمدی نمی‌توانند فصل‌های خوب اکران را بگیرند و برای دیده شدن نیاز به حمایت داریم.»
این اعتراضات موجب شد تا بحث زمان اکران «آن سوی ابرها» و تصمیمی که برای آن اتخاذ می‌شود، بیش از پیش اهمیت پیدا کند.

شورای صنفی نمایش تصمیم می‌گیرد
بعد از این صحبت‌ها آقای غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز در گفت‌وگو با «صبح نو»، پیرامون تغییر در زمان اکران «آن سوی ابرها» و احتمال نمایش آن در اکران‌های نوروزی بیان کرد: درباره این موضوع در جلسه روز دوشنبه شورای صنفی تصمیم گیری می‌شود.
در این میان براساس آیین نامه شورای صنفی نمایش هر فیلمی که از سرگروهی تحت هر شرایطی انصراف می‌دهد نمی‌تواند دیگر در سرگروه اکران شود، اما باید دید در شورای صنفی نمایش چه تصمیمی برای این فیلم گرفته می‌شود.
فرجی همچنین درباره صحبت‌های پخش کننده و کارگردان این فیلم مبنی بر عدم اکران آن تا پایان امسال افزود: درباره عدم اکران این فیلم، از منظر خودشان و پخش کننده، می‌توانند این فرض را مطرح کنند، اما تا زمانی که این مسأله در شورای صنفی نمایش طرح نشود نمی‌توان درباره آن اظهارنظر کرد. در واقع باید نظر تهیه کننده و پخش کننده به شورا ارائه و تصمیم گیری شود.
وی در پاسخ به احتمال اکران این فیلم پیش از سال 96 گفت: در این باره سینمادار یک طرف قرارداد است و در سوی دیگر شرکت نورتابان است، به همین دلیل گزارش 2 طرف باید بررسی شود تا ما بتوانیم تصمیم گیری کنیم.

برنامه ریزی برای اکران‌های نوروزی
فرجی در ادامه درباره شیوه تصمیم گیری برای اکران‌های نوروزی و زمانی که در اختیار هر یک از فیلم‌های انتخاب شده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: ما منتظر آیین نامه شورای صنفی نمایش و ارائه آن به صنوف هستیم، تا بعد از آن قراردادهای نوروز سال جدید را تعیین کنیم.
شورا بر اساس فیلم‌هایی که پروانه نمایش دارند، دفتر توزیع و قرارداد با سینماداران اقدام می‌کند و در این میان شورا در چینش و چیدمان اکران دخل و تصرفی ندارد.
سخنگوی شورای صنفی نمایش در خصوص حداکثر تعداد فیلم‌هایی که برای اکران نوروزی امکان اکران دارند گفت: تعداد فیلم‌ها نیز در این ایام به سرگروه‌هایی که حاضرند بستگی دارد، به عنوان مثال در سال گذشته ما 6 سرگروه سینمایی داشتیم و امسال باید ببینیم که در آیین‌نامه چه تعداد سرگروه داریم، به همین دلیل بازهم باید منتظر اعلام آیین‌نامه باشیم.
با این اوصاف باز هم باید منتظر آیین نامه شورای صنفی نمایش برای مشخص شدن فیلم‌هایی باشیم که در این رقابت موفق به حضور در اکران نوروزی می‌شوند. همچنین تصمیم گیری این شورا درباره فیلم مجیدی که شاید با برنامه تن به اکران در این روزها نداده است، مسأله دیگری است که روز دوشنبه مشخص می‌شود، رخدادی که باید دید جوانب عدالت در آن با توجه به حرف و حدیث‌های رخ داده، تا چه حد رعایت می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین