426
یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
11
مجموعه‌فیلم‌های«بورن»جاسوسی‌آمریکارانمایش‌می‌دهد

انبارجاسوسی به نام «وگاس»

مجموعه فیلم‌های «بورن» با موضوع فعالیت‌های جاسوسی ایالات متحده، در سال‌های اخیر با استقبال زیاد مخاطبان همراه شده است.

خبر

صبح نو

مجموعه‌فیلم‌های«بورن»جاسوسی‌آمریکارانمایش‌می‌دهد

انبارجاسوسی به نام «وگاس»

مجموعه فیلم‌های «بورن» با موضوع فعالیت‌های جاسوسی ایالات متحده، در سال‌های اخیر با استقبال زیاد مخاطبان همراه شده است.

در دهه‌های اخیر فیلم‌های زیادی با موضوع فعالیت‌های جاسوسی سیستم اطلاعاتی آمریکا تولید شده که برخی از آن‌ها مستقیماً در حمایت این سیستم و برخی نیز با نگاهی انتقادی به آن پرداخته‌اند. هرچند تقریباً یک مورد مشترک در تمام این آثار وجود دارد که آن، بزرگ‌نمایی در قدرت عملیاتی این سازمان‌هاست.

برندی به نام «بورن»
کمتر کسی است که در ژانر جاسوسی نام جیسون بورن بلوندِ جدی و کارکشته سینما را نشنیده باشد. مجموعه بورن با بازی مت دیمون و کارگردانی پاول گرینگراس سبک و سیاقی تلفیقی از اکشن‌های جیمز باندی را با حال و هوای جاسوسی روسی تلفیق کرده و به دستاوردی بزرگ رسیده. به گزارش نقد فارسی موضوع بحث در تمامی اپیزودهای این اکشن خوش ساخت، حول فعالیت‌های پنهانی و مخرب سازمان اطلاعات آمریکا(سی آی اِی) بوده و پروژه‌های آن‌ها مبنی بر ساختن جاسوسان و‌سربازانی قوی، باهوش و توقف ناپذیر برای دست یابی به اطلاعات سری شوروی، القاعده و .... است؛ طوری که جاسوسان معمولی نتوانند.
طی مصاحبه‌ای با پاول گرینگراس او عنوان داشت که برخی از ایده‌ها و ماجراهای فیلمنامه از اسناد مخفی و محرمانه لو رفته سی آی اِی در دهه هشتاد و نود به‌خصوص در رابطه مسائل مربوط به شوروی بوده است و پروژه‌هایی نظیر ساختن ابر‌ جاسوسان و ابر سربازانی که در عمل، سیا واقعاً دست به آن‌ها زده است. کالکشن‌بورن‌به بهترین صورت‌ با فاکتورهایی به‌جا و مناسب موضوع جاسوسی و‌ضدجاسوسی را در برابر بزرگترین سازمان اطلاعات جهان به تصویر می‌کشد.

هویت بورن
هویت بورن The Bourne Identity به کارگردانی داگ لیمان و نویسندگی تونی گیلروی و ویلیام بلیک هیرون محصول سال ۲۰۰۲ آمریکاست که بر اساس رمانی به همین نام، به قلم رابرت لادلوم ساخته شده است. مت دیمون بازیگر مشهور هالیوود در نقش این مأمور خروش کرده نقش آفرینی می‌کند و به جز یک قسمت از 5گانه بورن، درتمام فیلم‌ها حضور دارد. این فیلم با بودجه 60میلیون دلاری به فروشی حدود 214میلیون دلار دست یافت که رقم قابل توجهی بود. هویت بورن قدم اول محکمی برای شروع یک کالکشن جذاب بود.

برتری بورن
برتری بورن The Bourne Supremacy دومین فیلم از سری بورن به کارگردانی پل گرینگرس محصول سال ۲۰۰۴ آمریکاست که از بازیگران اصلی آن می‌توان به مت دیمون، فرانکا پوتنته، برایان کاکس، جولیا استایلز، کارل اربن، میشل موناهن، گابریلمان، جوآن آلن، مارتون سوکاس، کارل رودن، توماس آرانا، اکسانا آکینشاینا و کریس کوپر اشاره کرد. داستان این فیلم درادامه قسمت قبلی ساخته شد و توانست با بودجه 75میلیون دلاری به فروش قابل توجه 288میلیون دلاری دست یابد.

اولتیماتوم بورن
اولتیماتوم بورن The Bourne Ultimatum محصول سال ۲۰۰۷ و به کارگردانی پل گرینگرس و نویسندگی تونی گیلروی، اسکات زد. برنس و جرج نلفی است. این فیلم سومین قسمت در مجموعه فیلم‌های بورن محسوب می‌شود. جیسون بورن مبتلا به فراموشی شده است و همچنان به دنبال نشانه‌هایی از گذشته و احتمالاً آینده‌اش است و به همین دلیل به مسکو، لندن، پاریس و مادرید می‌رود تا آنچه را که می‌خواهد، بیابد و این در حالی است که وی تحت تعقیب یک تروریست نیز هست. این فیلم که شاید بهترین فیلم از مجموعه بورن باشد، با بودجه 110میلیون دلاری به فروش چشم گیر442میلیون دلاری دست پیدا کرد.

میراث بورن
میراث بورن The Bourne Legacy محصول سال ۲۰۱۲ به نویسندگی و کارگردانی تونی گیلروی است. داستان این فیلم درباره قهرمان جدیدی بنام «آرون کراس» (جرمی رنر) است که سرگذشتش از سه قسمت قبلی سری بورن نشات می‌گیرد. این فیلم بدون حضور مت دیمون ساخته شد اما بازهم توانست به موفقیت نسبی دست یابد. میراث بورن با بودجه 125میلیون دلاری به فروش 276میلیون دلاری رسید.
جیسون بورن
جیسون بورن Jason Bourne به کارگردانی پل گرینگرس و نویسندگی پل گرین‌گرس و کریستوفر راوز است.
 این پنجمین قسمت در مجموعه فیلم‌های بورن به شمار می‌رود و دنباله‌ای بر فیلم اولتیماتوم بورن در سال ۲۰۰۷ است. دراین فیلم، مت دیمون برای چهارمین بار در نقش جیسون بورن ظاهر شد. این فیلم با بودجه 120میلیون دلاری به فروش 390میلیون دلاری رسید.

انبارجاسوسی!
گرین گراس کارگردان جیسون بورن در مصاحبه‌ای گفت:هنگام انتخاب لوکیشن سوالی که ما از خود پرسیدیم این بود‌: در قرن بیست و یک که اطلاعات بیشتر از هر زمان دیگری تحت سلطه ارتش سایبری است و در زمانه‌ای که ما در دنیای دیجیتال زندگی می‌کنیم، کدام شهر و کدام منطقه را می‌توان معادل کوچه پس کوچه‌های برلین درجنگ سرد در نظر گرفت؟ در دنیای امروز انبار جاسوسی کجاست؟ این سوال‌ها سبب شد تا ما بیشتر تحقیقاتمان را روی ابزارهای اجتماعی به ویژه غول‌های فناوری متمرکز کنیم. تحقیقاتی در ارتباط با استخدام در سازمان‌هایی مثل سیا و آژانس‌ امنیت ملی آمریکا انجام دادیم و متوجه شدیم که آن‌ها دارای یک کنوانسیون بزرگ در شهر لاس وگاس هستند.
شهری که بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین ریاضیدانان، فیزیکدانان و مردان بزرگ در زمینه فن‌آوری در آنجا گرد هم آمده‌اند و این دلایل سبب می‌شود که این شهر مناسب‌ترین مکان برای استخدام در چنین سازمان‌هایی شود. گراس افزود: آن‌ها در این شهر در رقابت با سازمان‌های امور مالی بزرگ در دنیا به استخدام افراد مورد نظر خود می‌پردازند. علاوه بر این شرکت‌های بزرگ رسانه‌ای مانند گوگل و فیس‌بوک نیز در این شهر قرار دارند. نکته جالب دیگری که در تحقیقاتم به آن پی بردم این مساله بود که هکرهای زیرزمینی نیز در همین منطقه استخدام می‌شوند و کار می‌کنند. یعنی شما در این دوران می‌توانید بازار جاسوسی مدرن را به خوبی در شهر لاس وگاس مشاهده کنید. پس تصمیم بر این شد که این شهر باید همان جایی باشد که کریس به آنجا می‌رود، زیرا ظاهراً وگاس بازار اینترنتی قرن بیست و یک را در خود جای داده و همچنین مکان مناسبی برای نمایش یک تعقیب و گریز جانانه است.

 

captcha
شماره‌های پیشین