426
یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
10
بارش‌های زمستانی همه استان‌های کشور را فرا گرفت

ایران زیر چتر باران

وزیر آموزش و پرورش به تعطیلی بیش از حد مدارس در سال تحصیلی جاری معترض است

بحث داغ فصل سرد

طرح تعطیلی مدارس در زمستان به یک بحث داغ در روزهای سرد آخرین ماه سال 96 در حال بررسی است؛ این داغی به حدی است که مسوولان مختلف وزارت آموزش و پرورش و همچنین کارشناسان آموزشی هر روز درباره آن نظرات مختلفی می‌دهند، با این وجود هنوز هم این طرح به نتیجه درستی نرسیده و ابهام در آن به وضوح قابل مشاهده است.

صبح نو

بارش‌های زمستانی همه استان‌های کشور را فرا گرفت

ایران زیر چتر باران

اسفندماه ایران، با حضور سامانه بارشی قوی، رنگ و بوی دیگری گرفته است. بارش نعمت‌های الهی در حالی تمامی نقاط کشور را دربرگرفته است که چهارشنبه گذشته، کارشناس سازمان هواشناسی، پیش بینی چنین هوایی را کرده بود.
آقای «امیر حسین نقشینه» در این باره گفته بود:« طی 24 ساعت آینده گستره بارش‌ها دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز، شرق و جنوب شرق کشور را در بر می‌گیرد؛ بارش‌ها در مناطق مرتفع و سردسیر به‌صورت برف پیش‌بینی می‌شود.»
این کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفته بود:« این سامانه بارشی فعال در روز یکشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود اما بلافاصله موج بارشی جدیدی از شمال غرب کشور وارد می‌شود و نقاط مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین هفته آینده نیز غالب نقاط کشور باران و برف را تجربه می‌کنند.»
به‌گفته نقشینه، جنوب شرق کشور که تاکنون بارش‌های اندکی را به خود دیده بود در روزهای هفته آتی یکی از نقاط پربارش خواهد بود.
این پیش بینی، به وقوع پیوست و از صبح شنبه، ابرهای پرباران آسمان ایران را در برگرفت و شهرهای مختلف کشور، پرباران‌ترین روز سال را به خود دیدند. آن قدر که به گواه آمار، اهالی شهر اهواز پس از دوره طولانی تنفس گرد و غبار و ریزگرد، پاک‌ترین روز سال 96 را بالاخره دیروز تجربه کردند. این بارش‌ها البته برای ذخایر آبی کشور هم خوش یمن بود. چرا که وزارت نیرو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:« حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا پایان هفته اول اسفندماه جاری، به ۶۸ میلی‌متر رسید که نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت 52.9 درصد و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 52.7 درصد کاهش دارد.
به دنبال بارندگی‌های خوب چند روز اخیر در ماه پایانی سال جاری و بر اساس آخرین آمار ثبت شده در ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارش‌های کشور از اول مهر تا ۴ اسفندماه جاری، به ۶۸ میلی‌متر رسید. حجم بارش‌های اول مهر تا ۴ اسفند معادل ۱۱۲ میلیارد و ۶۶ میلیون مترمکعب ثبت شده است.
بنابر این گزارش، بیشترین میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۶ تا (جمعه ۴ اسفند ماه جاری) مربوط به حوضه اصلی آبریز دریای خزر با 8/218 میلیمتر و پس ازآن مربوط به حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 202.8 میلیمتر است.
بر پایه این گزارش، سهم حوضه‌های آبریز خلیج فارس و دریای عمان 88.4 میلیمتر، قره قوم  4.33 میلیمتر، فلات مرکزی 26.8 میلیمتر و مرزی شرق 6.1 میلیمتر از کل متوسط بارش‌های ۶۸ میلمتری کشور بوده است.
پلیس راه راهور ناجا هم دیروز اعلام کرد: در بیشتر محورهای استان‌های همدان و زنجان و همچنین گردنه آوج استان قزوین، ارتفاعات محورهای هراز و کرج- چالوس بارش برف و در اکثر محورهای استان آذربایجان غربی، خراسان رضوی، قزوین، کردستان، کرمانشاه، مرکزی و شرق تهران، استان آذربایجان شرقی (محورهای هشترود -زنجان و میانه -زنجان)، استان خوزستان (محور آبادان -اهواز)، استان سمنان (محور سمنان-دامغان)، استان گیلان (محور فومنات) بارش باران گزارش شده است. طبق این گزارش مه گرفتگی همراه با کاهش دید در استان زنجان (محور زنجان -قزوین)، مازندران(محور کیاسر-ساری) اعلام شده است.
حالا  به نظر می‌رسد با نزولات جوی اخیر، اوضاع منابع و ذخایر آبی ایران، اندکی از اوضاع بحرانی پیش از این فاصله گرفته باشد و بارندگی‌های این چند روزه که در  چند سال اخیر کم سابقه بوده است، اوضاع بحرانی آب در ایران را کمی التیام بخشد.

captcha
شماره‌های پیشین