425
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
11
«خوک» مانی حقیقی در جشنواره برلین اکران شد

لکنت سیاسی «لیلا»

فیلم سینمایی «خوک» به کارگردانی آقای مانی حقیقی در جشنواره فیلم برلین با حواشی و واکنش‌های متفاوتی به نمایش درآمد.

خبر

صبح نو

«خوک» مانی حقیقی در جشنواره برلین اکران شد

لکنت سیاسی «لیلا»

فیلم سینمایی «خوک» به کارگردانی آقای مانی حقیقی در جشنواره فیلم برلین با حواشی و واکنش‌های متفاوتی به نمایش درآمد.

خوک فیلمی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی‌مانی حقیقی محصول سال ۱۳۹۶ است. خانم‌ها و آقایان پریناز ایزدیار، لیلا حاتمی و علی مصفا برای اولین بار با بازی در خوک، حضور در یک اثر کمدی را تجربه کرده‌اند.

نگاه منتقدان به خوک
فیلم سینمایی «خوک» به کارگردانی‌مانی حقیقی با استقبال نه‌چندان گرم منتقدان حاضر در برلین مواجه شده و در جدول ارزش‌گذاری منتقدان اسکرین نمره۱.۸ از چهار گرفته است.به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسکرین، چند ساعت پس از نخستین نمایش جهانی «خوک» در بخش مسابقه شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین و برگزاری نشست پرسش و پاسخ کارگردان و بازیگران، تازه‌ترین تجربه کارگردانی حقیقی وارد جدول ستاره‌های اسکرین شد و با میانگین نمره 1.8 سومین فیلم ضعیف این دوره لقب گرفت. از 19 فیلم حاضر در بخش مسابقه، هنوز پنج فیلم در کاخ برلیناله به نمایش درنیامده‌اند.کاتیا نیکودموس، منتقد دی‌سایت آلمان به «خوک» سه ستاره به معنی خوب داده و منتقدان فرانکفورتر آلگماینه و مدوسا از روسیه با دو ستاره به معنی متوسط از آن استقبال کرده‌اند. اسکرین اینترنشنال هم دو ستاره از چهار ستاره ممکن به فیلم حقیقی اهدا کرده است. نمره منتقدان تلگراف و سایت‌اندساوند به «خوک» هم یک ستاره به معنی ضعیف بوده است. ضمن اینکه منتقد سوئدی فیلم را ندیده و به آن امتیاز نداده است.در فاصله سه روز تا پایان برلیناله 2018 «جزیره سگ‌ها» ساخته وس اندرسن با میانگین 3.3 از چهار، صدرنشین جدول منتقدان است و «دولاتف» الکسی گرمن جونیر با 3.1 در رده دوم قرار دارد. به نظر می‌رسد امسال یکی از دوره‌های متوسط جشنواره برلین است و تقریباً هیچ فیلمی تماشاگران و منتقدان را شگفت زده نکرده است.
صراحت مانی
نشست خبری تنها نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی جشنواره برلین عصر چهارشنبه دوم اسفندماه برگزار شد.
مانی حقیقی کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم، محمود کلاری مدیر فیلمبرداری و لیلا حاتمی، لیلی‌رشیدی، حسن معجونی، پریناز ایزدیار و علی مصفا و علی باقری بازیگران در این نشست حضور یافتند. حقیقی در جریان این نشست تاکید کرد علاقه‌مند است وقتی فیلمی می‌سازد به سؤالات درباره آن فیلم به عنوان یک اثر هنری پاسخ دهد تا به پرسش‌هایی که از سیاست می‌پرسند. او همچنین در این نشست درباره تصویری که از زنان در فیلم‌هایش ارائه می‌کند توضیح داد.
مانی حقیقی در بخشی از این نشست، در پاسخ به خبرنگار رویترز درباره تصویر قدرتمندی که از زنان در فیلمش نشان می‌دهد، گفت:‌ «انتخاب من این بود که تصویر زن قدرتمند را همان‌گونه که در ایران وجود دارد نشان دهم، درست برخلاف تصویر قربانی که معمولاً در فیلم‌های ایرانی نمایش داده می‌شود.» حقیقی در پاسخ به سؤال دیگری با این مضمون که «آیا اینکه به عنوان کارگردان ایرانی همواره سؤالات سیاسی از شما می‌پرسند آزاردهنده است؟» گفت: «خیلی آزاردهنده است.شما آزادید که سؤالات سیاسی بپرسید کسی نمی‌گوید این کار را نکنید، اما نکته اصلی این است که ما خوب یا بد اثری هنری خلق کرده‌ایم و دوست داریم درباره آن صحبت کنیم. در هر مصاحبه‌ای سوال‌های سیاسی می‌پرسند. قبول بله سانسور هست و زندگی و کنار آمدن با آن سخت است و ما بر حسب فضای سیاسی با آن کنار می‌آییم. اما چیزهای زیاد دیگری هم برای گفتن هست.»
او سخنان خود را چنین ادامه داد: «بگذارید سوالی از شما بپرسم؛ چرا فکر می‌کنید فیلم‌های ایرانی قرار است نوعی راهنمای گردشگری شما باشند؟‌ ما اینجا نیستیم که در معرفی کشورمان از مشکلات بگوییم و درخواست کمک کنیم. این موضوع ناخوشایند و خسته‌کننده است. پیشنهاد می‌کنم که به این فیلم به عنوان یک اثر هنری نگاه کنید.»
 او همچنین با اشاره به اینکه فیلمش در ایران مجوز نمایش دریافت کرده است، گفت:‌ «فیلم من پیش از این مجوز گرفته است و قرار نیست چیزی در آن تغییر کند و به زودی در ایران اکران خواهد شد.»

سقوط لیلا
در ادامه، لیلا حاتمی در اظهاراتی عجیب در کنفرانس خبری فیلم سینمایی «خوک» در جشنواره فیلم برلین گفت: برای اولین بار است که من در مصاحبه‌ای سیاسی حرف می‌زنم. می‌خواهم از این فرصت استفاده کرده و عمیقاً ناراحتی و عصبانیت خودم را از برخوردی که اخیراً با معترضان در ایران شد ابراز نمایم. وی افزود: بله و این شرم آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهر کنندگان تمام می‌شود!
این سخنان عجیب لیلا حاتمی که با اشتباهات چندباره در تلفظ عبارات انگلیسی همراه بود، در‌رسانه‌های داخلی بازتاب زیادی داشت و کاربران فضای مجازی نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند. این سخنان حاتمی که ارتباطی با فضای سینمایی آن محفل ندارد، در شرایطی مطرح شد که در حوادث تلخ هفته گذشته، چند نفر از ماموران ناجا و بسیج جانشان را در راه تأمین امنیت شهر ازدست داده بودند. در حادثه اخیر دست کم چهار نفر از ماموران امنیتی به شهادت رسیدند و در مقابل لیلا حاتمی بدون ارائه حتی یک سند، از کشته شدن معترضان گفت! این جملات حاتمی به قدری عجیب بود که حتی بسیاری از منتقدان جمهوری اسلامی نیز نسبت به آن اظهار تعجب کردند. کاربران فضای مجازی با‌اعتراض نسبت به سخنان حاتمی، این رفتار را به دور از صداقت و فاقد اطلاعات صحیح دانستند.
 آن‌ها نسبت به این نکته نیز معترض شدند که چرا این بازیگر، در کشوری که در جنگ هشت ساله ایران و عراق، سهم زیادی در فروش مواد شیمیایی به حکومت صدام داشته، چنین جملات دروغ و تحقیرآمیزی را نسبت به کشورش بیان کرده است. لیلا حاتمی مدعی شد که اولین بار است درباره مسائل سیاسی صحبت می‌کند؛ وی نشان داد که گویا همین یک باراظهارنظر هم اشتباه بوده و تنها باعث خراب‌شدن چهره‌اش بین ایرانیان شد. آخر دیده شدن به چه قیمتی؟

 

captcha
شماره‌های پیشین