420
چهارشنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
5
عصام العماد استاد دانشگاه یمن در گفت وگو با روزنامه صبح نو مطرح کرد:

تلاش «محمد بن سلمان» برای لائیک کردن عربستان

تشدید اختلافات میان عمان و عربستان به ویژه در سایه اقدام اخیر ریاض در کشاندن درگیری‌های یمن به نزدیکی سلطان نشین عمان این کشور را به تشکیل ائتلافی نانوشته با مصر متمایل کرده است.

آمریکا الحاق اراضی کرانه باختری به اسرائیل را نادرست خواند

کاخ سفید: نتانیاهو دروغگوست

صبح نو

آمریکا الحاق اراضی کرانه باختری به اسرائیل را نادرست خواند

کاخ سفید: نتانیاهو دروغگوست

کاخ سفید اظهارات «بنیامین نتانیاهو»  را درباره اینکه مذاکراتی با واشنگتن درباره الحاق زمین‌هایی در کرانه باختری به اسرائیل در جریان است، رد و تاکید کرد، آنچه « نتانیاهو» گفته است واقعیت ندارد و کذب است.
پیش ازاین، نتانیاهو نخست وزیررژیم صهیونیستی اعلام کرده بود درباره الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری با آمریکا
گفت وگو‌کرده‌ایم.
بنابرگزارش یورونیوز، بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه در جمع نمایندگان حزب خود (لیکود) عنوان کرده بود که « درخصوص حاکمیت اسرائیل (در شهرک‌های اسرائیلی) مدت‌هاست با آمریکایی‌ها صحبت کرده است».
پس از انتشار این سخنان که خشم مسوولان فلسطینی را نیز به همراه داشت کاخ سفید بلافاصله واکنش نشان داد و سخنان منتسب به «بنیامین نتانیاهو»  در خصوص تماس با آمریکا و رایزنی درباره پروژه الحاق شهرک‌های کرانه باختری را غیر واقعی خواند.
از سویی دیگر، تشکیلات فلسطینی طرح اسرائیل برای الحاق شهرک‌های بخش اشغالی کرانه باختری را «دزدی سازماندهی شده زمین» با «همدستی» دولت ترامپ توصیف کرد.
«نبیل ابوردینه»  سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای عنوان کرد، هر گام یک‌جانبه‌ای در خصوص اعمال حاکمیت اسرائیل بر شهرک‌ها هیچ چیز را تغییر نمی‌دهد چون شهرک‌سازی‌ها اساساً غیرقانونی هستند.
وی افزود: هر گامی که منجر به اعمال سیطره اشغالگری اسرائیل بر شهرک‌ها در کرانه باختری شود منجر به افزایش تنش خواهد شد.
«جاش رافل» سخنگوی کاخ سفید و همکار جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ و نیز مسوول رسیدگی به این پرونده در دولت آمریکا به صراحت اعلام کرد: سخنان مطرح شده مبنی بر انجام گفت وگوها در این خصوص با آمریکا بی اساس و نادرست است.
وی در ادامه یادآور شد: ایالات متحده و اسرائیل هرگز در خصوص چنین پیشنهادی گفت وگو نکرده‌اند و رییس جمهور همچنان پایبند به ابتکار خود برای صلح میان فلسطین و اسرائیل است.
برخی کارشناسان معتقدند توسعه طلبی تل آویو در بخش اشغالی کرانه باختری رود اردن بهانه‌ای است تا مساله الحاق شهرک‌ها به خاک این کشور به موضوعی مهم در میان حزب حاکم بر اسرائیل تبدیل شود. سخنانی که در این خصوص به طور علنی به بنیامین نتانیاهو نسبت داده شده در واقع نخستین ابراز حمایت آشکار از جانب وی نسبت به پروژه‌ای است که شمار زیادی از اعضای حزب لیکود و نیز اکثریت پارلمانی در این کشور مدافع آن هستند.
شهرک سازی از دیدگاه حقوق بین الملل غیر قانونی است. جامعه بین‌الملل همچنین الحاق بخش شرقی بیت المقدس به فلسطین اشغالی را که این کشور در سال ۱۹۶۷ تحت اشغال خود درآورد غیر قانونی ارزیابی می‌کند.
پیش نویس طرح الحاق شهرک‌های کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل پس از موافقت کمیته مرکزی حزب لیکود قرار بود در کابینه به رأی گذاشته شود اما بنیامین نتانیاهو از بیم سرزنش‌های احتمالی واشنگتن و نیز با توجیه بالاگرفتن تنش با سوریه این رأی گیری را روز یکشنبه به تعویق انداخت.
همچنین، المیادین با تاکید برموضع‌گیری کاخ سفید در برابرسخنان نخست وزیررژیم صهونیستی آن را اهانتی از سوی نتانیاهو به آمریکا توصیف وعنوان کرد؛ روابط با آمریکایی‌ها اندوخته‌ای استراتژیک برای اسرائیل و شهرک‌سازی‌هاست.
از سویی دیگر، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ماه گذشته در واکنش به شناخته نشدن قدس به عنوان پایتخت سرزمین اشغالی سازمان ملل را «خانه دروغ» خواند و در سخنانی مدعی شد: اسرائیل قاطعانه این رأی‌گیری را حتی پیش از تأیید این قطعنامه، رد می‌کند.
نخست‌وزیر صهیونیستی گفت: بیت‌المقدس پایتخت اسرائیل است چه سازمان ملل آن را به رسمیت بشناسد چه نشناسد. ۷۰ سال طول کشیده تا آمریکا رسماً این مساله را به رسمیت شناخته و سال‌های زیادی طول خواهد کشید تا سازمان ملل هم آن را به رسمیت بشناسد.
سخنان نتانیاهو درخصوص الحاق اراضی کرانه باختری به اسرائیل در حالی مطرح می‌شود که آمریکا طرح‌ها و سخنان نتانیاهو را غیر‌واقعی توصیف می‌کند و در واکنش به سخنان اخیرش او را دروغگو
خواند.

captcha
شماره‌های پیشین