420
چهارشنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
4
سریال اصلاح طلبان برای مذاکره موشکی همچنان ادامه دارد

وابستگان شرق به غرب

سریال برخی از اصلاح‌طلبان برای عادی جلوه دادن مذاکره موشکی با قدرت‌های خارجی ادامه دارد. از قرار معلوم در این سریال روزنامه‌های اصلاح‌طلب نقش اول را بازی می‌کنند، یک روز روزنامه آرمان و روز بعد جامعه فردا و حالا روزنامه شرق! اما سؤال اینجاست چرا این جراید در زمین دشمن بازی و پذیرش محدودیت‌های نظامی مورد نظر دشمن را در داخل، توجیه، ترویج و تشویق به انجام آن می‌کنند؟

صبح نو

سریال اصلاح طلبان برای مذاکره موشکی همچنان ادامه دارد

وابستگان شرق به غرب

سریال برخی از اصلاح‌طلبان برای عادی جلوه دادن مذاکره موشکی با قدرت‌های خارجی ادامه دارد. از قرار معلوم در این سریال روزنامه‌های اصلاح‌طلب نقش اول را بازی می‌کنند، یک روز روزنامه آرمان و روز بعد جامعه فردا و حالا روزنامه شرق! اما سؤال اینجاست چرا این جراید در زمین دشمن بازی و پذیرش محدودیت‌های نظامی مورد نظر دشمن را در داخل، توجیه، ترویج و تشویق به انجام آن می‌کنند؟

 این افراد بهتر است برای یک بار هم که شده نگاهی به اطراف ایران در منطقه خاورمیانه داشته باشند، نقشه‌ای پیدا کنند و ببینند آمریکایی‌ها چطور اطراف ایران را محاصره کرده‌اند؛ شاید هم تلاش می‌کنند ایران را در برابر این حضور آمریکایی‌ها در خاورمیانه خلع سلاح کنند؟
بهانه هرچه که باشد برای آمریکا یک چیزی معنا دارد، دسترسی و تسلط بر نفت به هر قیمتی و تهدید ایران به عنوان یک حکومت مخالف سیاست‌های آمریکا؛ آن‌ها بعد از 2003 چند پایگاه نظامی را در منطقه خاورمیانه دایر کردند.
در این گزارش و از باب توصیه به اصلاح طلبان مروری بر پایگاه‌های نظامی آمریکا درمنطقه می‌کنیم، پایگاهایی که به گفته منابع نظامی برای ایران نیز می‌تواند یک فرصت باشد چراکه برخی پایگاه‌های نظامی در تیررس موشک‌های ایرانی بودند و در هر صورتی که ایالات متحده قصد حمله به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد بیش ازهرچیزی باید نگران پایگاه‌های اطراف کشورمان باشند.

پایگاه هوایی علی السالم
فرودگاه نظامی کویت که برای آمریکایی‌ها آغوش باز کرده پایگاه هوایی احمد الجابر با 134 کیلومتر فاصله از ایران است و راکت‌های زلزال و انواع موشک‌های بالستیک کشور می‌توانند به آن برسند. این پایگاه عظیم با چهار مجموعه آشیانه مستحکم بتونی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با بیشینه طول 3000 متر قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای نظامی را دارد.

پایگاه هوایی احمد الجابر
کمپ‌های استقرار نیروهای ارتش آمریکا نیز به‌جز کمپ درمانی نیویورک شامل کمپ‌های Doha با 94 کیلومتر،  Buehring
با 104،  Spearheadبا 109، Patriot با 123 و arifjan با 126 کیلومتر فاصله از ایران هستند.
در شرق کشورمان هر چند که دورترین منطقه در خاک افغانستان تنها در حدود 1220 کیلومتر از مرزها فاصله دارد اما چهار فرودگاه نظامی که بیشتر مورد استفاده نیروهای آمریکایی است در فواصلی بسیار کمتر این مقدار قرار دارند و در نتیجه تنوع موشک‌های قابل استفاده برای ایران بیشتر نیز می‌شود.
پایگاه هوایی بگرام که محل استقرار عمده هواپیماهای ترابری و جنگنده‌های آمریکایی و سایر کشورهاست در فاصله 730 و فرودگاه کابل در فاصله 732 کیلومتری مرز ایران قرار دارند. پایگاه بگرام با طول باند 3 کیلومتر پذیرای هواپیماهای ترابری سی-130هرکولس، سی-17گلوبمستر2، هواپیمای پشتیبانی نزدیک A-10 و انواع بالگردها شده است. با توجه به استقرار این پایگاه‌ها در عمق متوسط، موشک‌های قیام با برد 800 کیلومتر، شهاب-3 با برد 1300 تا 1800، قدر، سجیل و عاشورا با برد 1800 تا 2000 کیلومتر توانایی اصابت به آنها را دارند.

پایگاه هوایی بگرام
از سایر پایگاه‌ها و فرودگاه‌های مهم افغانی‌ها می‌توان به فرودگاه قندهار در فاصله 387، شیندند در 124 و هرات در 122 کیلومتری مرز ایران اشاره کرد که اولی توسط موشک‌های شهاب2 و قیام و دو تای دیگر به راحتی توسط راکت‌های زلزال و موشک‌های بسیار دقیق فاتح-110 و  همچنین نمونه‌های دیگر قابل تهدید هستند.

پایگاه هوایی شیندند
پایگاه(Super Base) آمریکایی‌ها در منطقه پایگاه هوایی العدید در قطر که از آن به عناون ابرپایگاه نیز یاد می‌شود مهمترین مرکز نظامی ایالات متحده در آمریکا به حساب می‌رود.

پایگاه هوایی العدید قطر
بر اساس گزارشی که وب سایت مشرق منتشر کرده این پایگاه در مرکز کشور قطر واقع شده و 278 کیلومتر با سواحل کشورمان فاصله داشته و کلکسیونی از انواع هواپیماهای آمریکایی در آن یافت می‌شود. هواپیماهای بمب افکن تقریباً پنهانکار(رادارگریز) بی-1بی، ترابری سی-17، سی-130، سوخت رسان‌های
کی-سی-135 و کی-سی-10، هواپیماهای گشت دریایی اوریون و هواپیمای جاسوسی الکترونیکی جوینت استارز در این مکان مشاهده می‌شود و گزارش شده که جنگنده‌های اف-16 نیز در آن موجود هستند. این پایگاه در برد موشک‌های فاتح-110 و انواع موشک‌های میانبرد و دوربرد بالستیک کشور قرار دارد. محوطه باز این پایگاه که چند ده فروند از انواع هواپیماهای گرانقیمت و بزرگ نام برده در آن وجود دارد بهترین هدف برای سرجنگی خوشه‌ای موشک‌های بالستیک هستند و با توجه به گستردگی محوطه قطعاً بسیاری از این هواپیماها منهدم شده یا آسیب جدی خواهند دید.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین
بعد از این پایگاه باید به محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین اشاره کرد که تنها 200 کیلومتر از سواحل کشورمان فاصله داشته، چندین فروند ناوشکن و ناو آمریکایی با تجهیزات و تسلیحات در آن مستقر بوده و به همراه راکت‌های زلزال، تمامی موشک‌های کوتاه تا دوربرد کشور نیز توانایی اصابت به آن را دارند هرچند که با توجه به ماهیت هدف، استفاده از موشک به دلیل خطای بسیار کم مفیدتر است.

محل استقرار ناوگان آمریکا در بحرین
دیگر محل مهم مورد استفاده آمریکایی‌ها در بحرین پایگاه هوایی شیخ عیسی نیروی هوایی این کشور است که 238 کیلومتر دورتر از سواحل کشورمان بوده و علاوه بر تمامی موشک‌های بالستیک کشور، راکت زلزال-3بی نیز توانایی رسیدن به آن را دارد. هواپیماهای سی-17، پی-3اوریون و جنگنده اف-16 در این پایگاه که دو باند با طول نهایی نزدیک به 3800 متر دارد قابل مشاهده است. همچنین جنگنده‌های اف-18، هواپیماهای جنگ الکترونیک ئی-آ-6-بی پراولر نیز در مقاطعی در این پایگاه مستقر بوده‌اند.

الظفره در امارات
دیگر پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی است. این پایگاه بسیار بزرگ دارای دو باند اصلی با طول نهایی در حدود 4200 متر و دو خزش‌راه سرتاسری در کنار هر یک از آنها است. خزش‌راه راه‌های فرعی متعدد، 50 آشیانه سایبانی و تعداد زیادی آشیانه بتنی در این محل یافت می‌شود که 253 کیلومتر از سواحل و 184 تا 225 کیلومتر از جزایر کشورمان در خلیج همیشه فارس فاصله دارد.
پایگاه هوایی thumrait عمان به عنوان محلی که فعالیت‌های آمریکایی‌ها بیشتر در آن به چشم می‌خورد در 963 کیلومتری کشورمان واقع شده و تنها موشک‌های بالستیک دوربرد شهاب-3، قدر، عاشورا و سجیل توانایی اصابت به آن را دارند.
یکی دیگر از مراکزی که توسط آمریکایی‌ها و بیشتر برای امور ترابری و تجسسی مورد استفاده قرار می‌گیرد فرودگاه مناس در قرقیزستان است که 1344 کیلومتر با مرزهای کشور فاصله داشته و موشک‌های شهاب-3 بهسازی شده، عاشورا، قدر و سجیل می‌توانند از خجالت دشمنانی که در خانه دوست قدیمی جا گرفته‌اند درآیند.
اما در فهرست مراکز نظامی آمریکا در منطقه، پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و با پایگاه العدید قابل مقایسه است. هر چند که حضور طولانی مدت انواع پرنده‌های آمریکایی در این پایگاه در کشور ترکیه باید مایه شرمساری این کشور باشد اما گویا این محل در آینده نیز میزبان مزدوران حکومت مستکبر آمریکا، بمب افکن های دوربرد و بمب‌های اتمی آنها خواهد بود. این پایگاه در فاصله 875 کیلومتری از مرزهای ایران و در شمال غربی مرزهای سوریه قرار داشته و بزرگترین هواپیماهای زرادخانه نظامی آمریکا در آن مستقر هستند. این پایگاه توسط موشک‌های دوربرد ایرانی قابل تهدید است.
در بین پایگاه‌هایی که مورد استفاده آمریکایی‌ها هستند نام چند محل در پاکستان نیز به چشم می‌خورد که شامل دو پایگاه مهم شمسی در فاصله 199 کیلومتری و شهباز در فاصله 527 کیلومتری است. طبق مطالب موجود در رسانه‌های تخصصی نظامی، از پایگاه شمسی برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌شود. هر چند حکومت پاکستان در حال حاضر روابط خوبی با ایران دارد اما عدم ثبات سیاسی در این کشور طی دو دهه اخیر قابل توجه بوده و ممکن است در شرایطی تهدیدهایی برای کشور نیز از این ناحیه پدید آید.
پس از اشغال کویت توسط عراق پایگاه‌های زیادی در عربستان در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفت ولی بعدها تخلیه شده و امروزه تنها صحبت‌هایی از حضور محدود برخی واحدهای هوایی آمریکا در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در 575 کیلومتری مرزهای ایران است و موشک‌های میانبرد و دوربرد ایران توانایی اصابت به این پایگاه را دارند.
با توجه حضور متعدد  آمریکایی‌ها در اطراف ایران بیش از هر موضوع دیگری موضوع توانمندی دفاعی که قدرت موشکی یکی از پایه و ستون‌های مهم دکترین دفاعی کشورمان به حساب می‌آید،  مطرح می‌شود، توانمندی که به نظر می‌رسد به مذاق اصلاح طلبان خوش نمی‌آید و آنها به هر بهانه‌ای به دنبال محدود کردن آن هستند.
بی شک رفتار جمهوری اسلامی ایران در 33 سال گذشته اثبات کننده صلح طلبی ما آن هم به طور پایدار است اما همانطور که حضرت آیت الله خامنه‌ای فرماندهی معظم کل قوا تصریح فرمودند در صورت تجاوز بیگانگان، پاسخ ملت ایران کوبنده خواهد بود  و آن موقع است که روسیاهی برای عناصر خودفروخته داخلی باقی خواهد ماند.

 

captcha
شماره‌های پیشین