420
چهارشنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
3
هفت خوان سؤال از رییس جمهور

ماجرای امضاهایی که کم و زیاد می‌شود

بالاخره طرح سؤال از رییس جمهور بعد از پیچ و خم‌های فراوان و بایکوت‌های مکرر توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول و این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

حماسه؛ جبران همه ضعف ‏ها

آرگون: نرخ دلار باید سالانه با نرخ تورم افزایش می‌یافت

«سفته بازی» در بازار ارز

صبح نو

هفت خوان سؤال از رییس جمهور

ماجرای امضاهایی که کم و زیاد می‌شود

بالاخره طرح سؤال از رییس جمهور بعد از پیچ و خم‌های فراوان و بایکوت‌های مکرر توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول و این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

اما رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی خبر از بررسی این طرح در جلسه هفته آتی این کمیسیون می‌دهد که بر اثر فشارهای دولت بسیاری از نمایندگان امضاهای خود را پس گرفته‌اند و برخی اعضای هیات رییسه در تلاشند تا با بهانه از حد نصاب افتادن امضاها از تحقق این ابزار نظارتی بهارستان نشینان جلوگیری کنند.
عنوانش «سؤال از رییس جمهور» است و آن را از وظایف قانونی نمایندگان مردم برای دفاع از حقوق مردم در برابر اجرای قانون اساسی می دانیم. خیلی هم نام آن را نشنیده‌ایم طوری که شنیدن یا حداقل انجام آن نیز عجیب به نظر می‌رسد. سؤال از رییس جمهور در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها یک بار و آن هم در24 اسفند سال 90 رخ داد که تبعاتش بعدها منجر به «یکشنبه سیاه» در مجلس نیز شد.
بعد از اینکه کرسی ریاست جمهوری در اختیار آقای روحانی قرار گرفت، نمایندگان بارها برای کشاندن او به مجلس و پاسخگویی از رییس جمهور تلاش کرده‌اند اما به‌علت لابی‌گری و معامله‌گری در بهارستان به ثمر نرسیده است. رییس جمهور که در روز پیروزی انقلاب، روز نماد وحدت ملی، سخن از برگزاری رفراندم و همه پرسی می‌کند اما خود حاضر به پاسخگویی در پیشگاه نمایندگان ملت نیست.
در آبان ماه بود که نمایندگان متقاضی سؤال از رییس‌جمهور درباره مؤسسات اعتباری با  ۷۵ امضا طرح سؤال را کلید زدند و تعداد آنها به 180 نفر هم رسید؛ اما هیات‌رییسه بر خلاف آیین‌ نامه از اعلام وصول و به جریان انداختن آن خودداری کرد حال اما بعد از پافشاری نمایندگان، طرح سؤال از رییس جمهور بعد از بایکوت‌های بسیار اعلام وصول و به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.

نامه کمیسیون اقتصادی مجلس برای رییس جمهور ارسال شد
بعد از خبر اعلام وصول این طرح، روز گذشته آقای محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی
در گفت وگو با روزنامه صبح نو از ارسال نامه به رییس جمهور خبر داد و گفت: دیروز نامه در حضور نماینده رییس جمهور در کمیسیون اقتصادی تدوین شد و ظرف یک هفته نماینده رییس جمهور با نماینده سؤال کنندگان در کمیسیون اقتصادی حضور پیدا خواهند کرد و گزارش این موضوع به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود تا تصمیم گیری نهایی انجام شود.به گفته پورابراهیمی، به دلیل اصرار نمایندگان و همچنین شرایطی که در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد این اولین بار است که سؤال از رییس جمهور در کمیسیون اقتصادی مطرح می‌شود.
وی افزود: طبق آیین نامه داخلی مجلس، روز گذشته نامه کمیسیون اقتصادی برای رییس جمهور ارسال شد دیروز هم با آقای امیری معاون پارلمانی رییس جمهور هماهنگ کردیم و وی اعلام کرد که حتی زودتر از این می‌توانیم جلسه را برگزار کنیم. طبق آیین نامه داخلی مجلس ظرف یک هفته رییس جمهور مکلف است نماینده خود را معرفی کند تا در کمیسیون حضور یابد؛ به دلیل اهمیت موضوع در لابه‌لای جلسات بررسی لایحه بودجه جلسه کمیسیون اقتصادی برای بررسی سؤال نمایندگان تشکیل خواهد شد و نتیجه سؤالات نمایندگان در خصوص مؤسسات غیرمجاز و پاسخ‌های نماینده ویژه رییس جمهور پس از نهایی شدن در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس ارسال می‌شود تا  تصمیم نهایی اخذ شود.
ابطحی: تعداد امضاها کاهش یافت
البته این خبرهای خوش در حالی است که فشارهای دولت برای بایکوت طرح سؤال همچنان ادامه دارد به‌گونه ای که بسیاری از نمایندگان امضاهای خود را پس گرفته‌اند، در همین زمینه آقای محمدجواد ابطحی نماینده مجلس در گفت وگو با روزنامه صبح نو گفت: لابی گری ها و فشارها تا جایی پیش رفت که تعداد امضاهای طرح سؤال از رییس جمهور به 45 امضا رسیده و از حدنصاب افتاده است و برخی اعضای هیات رییسه در تلاشند تا با این بهانه بر خلاف آیین نامه عمل کرده و جلوی طرح سؤال را بگیرند.
وی تاکید کرد: البته تلاش‌ها برای ازحدنصاب انداخت طرح سؤال از رییس جمهور بعد از اعلام وصول نتیجه‌ای به دنبال ندارد، چراکه سخنان آقای روحانی رییس جمهور در مراسم وحدت و همدلی ملت ایران در 22 بهمن نمایندگان را مصر کرده تا رییس جمهور را برای پاسخگویی به صحن علنی بهارستان بیاورند.
رییس جمهور در این مراسم گفته بود: «قانون اساسی
بن بست‌ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی دارد به اصل 59 قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل 59 قانونی درباره رفراندوم است؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم.»
 سخنان روحانی درباره رفراندوم، یادآور موضوع خزانه خالی در مرحله آغاز مذاکرات است. این اظهارات، از یک سو آمریکا و اروپایی‌ها را به «فشار-مذاکره» برای مهار قدرت منطقه‌ای و موشکی ایران امیدوارتر کرد و از سوی دیگر، انسجام ملی را در معرض خطر قرار می‌دهد.این سخنان رییس جمهور آن هم در شرایطی که دلار همچنان در حال صعود بوده و وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به تضعیف بیشتر است، سبب شده تا نمایندگان این بار در برابر قدرت هیات رییسه و لابی بایستند و شاهد پاسخگویی روحانی در پیشگاه مردم باشند.

captcha
شماره‌های پیشین