419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
6
رییس پلیس راهور ناجا خبر داد

بیشترین تصادف ها در 30 کیلومتری ورودی شهرها

آمارهای جدید از افزایش گرایش نوجوانان به دخانیات حکایت دارد

دنیای دودی کودکانه

آمار جدیدی از مصرف دخانیات در کشور مطرح شده که نگرانی‌های زیادی را برانگیخته است، آماری که نشان می‌دهد نه‌تنها در سال‌های گذشته سازمان‌های متولی در مبارزه با مصرف دخانیات موفق نبوده‌اند بلکه حتی قوانین این زمینه هم نتوانسته‌اند نقش موثری در کاهش مصرف دخانیات داشته باشد و برعکس هر روز شاهد افزایش میزان مصرف و گرایش سنین مختلف به آن هستیم.

صبح نو

آمارهای جدید از افزایش گرایش نوجوانان به دخانیات حکایت دارد

دنیای دودی کودکانه

آمار جدیدی از مصرف دخانیات در کشور مطرح شده که نگرانی‌های زیادی را برانگیخته است، آماری که نشان می‌دهد نه‌تنها در سال‌های گذشته سازمان‌های متولی در مبارزه با مصرف دخانیات موفق نبوده‌اند بلکه حتی قوانین این زمینه هم نتوانسته‌اند نقش موثری در کاهش مصرف دخانیات داشته باشد و برعکس هر روز شاهد افزایش میزان مصرف و گرایش سنین مختلف به آن هستیم.

بیشتر از 140 کشور عضو کنوانسیون مبارزه با دخانیات هستند که ایران هم یکی از اعضای آن است اما موفقیت‌هایی را که این کشورها داشته‌اند نه تنها ایران نداشته است بلکه هر سال با اوضاع وخیم‌تری نیز روبه‌رو بوده است، گرایش نوجوانان 13 تا 15 سال به گفته وزارت بهداشت فاجعه بزرگی است که به راحتی می‌تواند فاتحه سلامتی کشور را بخواند. دود شدن سلامتی‌ای که در سایه بی‌کفایتی مسوولان حوزه بهداشت، فرهنگی و آموزش عمومی از خود نشان داده بی‌سابقه بوده است.
تاریخ نشان نداده که گفتن از آمارها کاری بدی را درست کرده باشد یا باعث شده باشد که مردم نسبت به آن حساس شوند، همان طور که دولت و دستگاه‌های وابسته آن روی آمارهای مثبت موج سواری می‌کنند رسانه‌ها و مردم هم روی آمارهای منفی رژه می‌روند اما تنها نتیجه آن چند روزی سرگرمی و بعد فراموشی است.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه عامل مرگ سالانه هفت میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار است، گفت: 10 درصد از جمعیت بالای 18 سال کشور سیگار می‌کشند.

گرایش 100 هزار‌تایی
آقای ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش مصرف دخانیات گفته است: «10 درصد از جمعیت بالای 18 سال کشور سیگار می‌کشند و 14 درصد از جمعیت به‌صورت روزانه سیگار و قلیان مصرف می‌کنند. شیوع مصرف سیگار در میان جوانان 4/3 درصد است و 4.8 درصد پسران و 1/2دختران سیگار مصرف می‌کنند در ایران هفت میلیون نفر از جمعیت بالای 15 سال و 100 هزار نفر از نوجوانان 13 تا 15 سال سیگار می‌کشند در صورتی که دخانیات بزرگترین عامل پیشگیری از سرطان در دنیا است و سیگار هفت‌هزار ماده شیمیایی دارد که 70 نوع آن قطعاً سرطان‌زا هستند.»
او با بیان اینکه عامل مرگ سالانه هفت میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار است، اضافه کرد: «900 هزار نفر از این جمعیت در معرض دود سیگار قرار دارند در ایران نیز سالانه 55 هزار نفر به دلیل مصرف سیگار و دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. همچنین بیش از 90درصد از موارد ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار است. مصرف سیگار و دخانیات حداقل 14 نوع سرطان ایجاد می‌کند در ایران سالانه 10 هزار میلیارد تومان صرف خرید سیگار می‌شود.»

هزینه درمان میلیاردی
حریرچی ادامه داد: «هزینه درمان مستقیم بیماری‌های ناشی از مصرف مستقیم دخانیات و سیگار سالانه 20 تا 30 هزار میلیارد تومان و هزینه‌های غیرمستقیم آن حدود 40 هزار میلیارد تومان است. هر سال 80 هزار میلیارد تومان صرف خرید هزینه درمان مستقیم و غیرمستقیم بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار می‌شود درحالی‌که بودجه وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه‌ها در صورت تخصیص کامل 4800 میلیارد تومان است.»
سخنگوی وزارت بهداشت درباره آموزش و پیشگیری در کاهش مصرف سیگار گفته است: «مهم‌ترین و موثرترین استراتژی برای کاهش مصرف دخانیات مخصوصاً در سنین جوانی و نوجوانی و اقشار متوسط و پایین جامعه افزایش مالیات سیگار و گرانی آن است که درآمد حاصل از آن می‌تواند صرف آموزش، ورزش و بهداشت و درمان شود. گرانی در مواد دخانی و مخدر بسیار مؤثر است چراکه قدرت خرید مردم در این موارد کاهش می‌یابد. سازمان بهداشت جهانی بهترین نرخ مالیات بر سیگار را 75 درصد در سطح عرضه می‌داند. در ایران پس از 11 سال از تصویب قانون جامع کنترل دخانیات سود حاصل از دخانیات به سرمایه‌دار می‌رسد. در صنایع دخانی در کشور سه هزار نفر اشتغال دارند که البته با منافع حاصل از مالیات 75 درصدی در سطح عرضه می‌تواند در سایر صنایع استفاده شود.»

مالیات، تنها راه مبارزه
آقای محمدحسین قربانی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره علل ناکارآمدی قوانین مبارزه با دخانیات با ابراز خوشحالی از اینکه رسانه‌های مختلف بصری و مکتوب به بحث مصرف دخانیات پرداخته‌اند، به روزنامه صبح نو می‌گوید: «الان 180 کشور عضو کنوانسیون مبارزه با دخانیات هستند، ما هم هستیم. بر این اساس قانونی را هم در سال 85 یا 86 وضع کردیم که دولت آیین‌نامه اجرایی آن را ابلاغ کرد.»
او ادامه می‌دهد: «نمی‌توان با فشار، اجبار، تهدید و کارهای تبلیغاتی مصرف دخانیات را کاهش داد، طرف می‌گوید این حق و حقوق شخصی من است و کسی نباید در آن دخالت کند، اما ما باور داریم تجربیات همه کشورهای توسعه یافته برهیمن روال است، بهترین و تنها راه مبارزه با دخانیات مالیات است.»

20 میلیارد هزینه درمانی
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «مالیات باید بر خرده‌فروشی تعیین شود نه در کارخانه که با هزار رانت و واسطه اعلام کنیم ما اشتغال و کار ایجاد کرده‌ایم و کارگاه‌های تولیدی داخلی در حال نابودی‌اند پس مالیات نگیریم.»
او با اشاره به جایگاه ایران در بین کشورهایی که از دخانیات مالیات می‌گیرند، می‌گوید: «ایران در بین 180 کشور دنیا ما در رده‌های آخرین قرار داریم، ما می‌گوییم هرکسی می‌خواهد دخانیات مصرف کند بگذاریم مصرف کند، اما هزینه مصرف دخانیات را خودش باید بپردازد، نمی‌شود که روزانه 20 میلیارد تومان هزینه درمانی مصرف دخانیات را بپردازیم. این هزینه از کجا باید تأمین شود از جیب مردم؟ از یارانه مردمی که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند، نمی‌شود این‌کار را کرد.»
قربانی تاکید می‌کند: «تنها مؤلفه کاهش مصرف دخانیات چه در زنان و چه در مردان و سنین مختلف تعیین مالیات قابل توجه است.»

 موفق نبوده‌ایم
او در پاسخ به این سؤال که آیا در واقعیت و اجرای قوانین مبارزه با دخانیات موفق بوده‌ایم، اینطور پاسخ می‌دهد: «ما در این حوزه به‌دلیل مالیات پایین و رانت‌ها در بازار تولید و مصرف هیچ موفقی نداشته‌ایم. در کشور، دولت، مجلس و فضای قانون‌گذاری به‌رغم اینکه در کنوانسیون مبارزه با دخانیات متعهد شدیم مبارزه خوبی داشته باشیم متاسفانه در قانون برنامه ششم هم مالیات بر خرده فروشی حذف و به در کارخانه لحاظ شد.»
قربانی می‌گوید: «مالیات به در کارخانه یعنی به هیچ‌وجه این قوانین نمی‌تواند مؤثر باشد. سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات از سیگار باید اقدام کند.»
با توجه به روند مبارزه با مصرف دخانیات کاملاً مشخص است که عده‌ای دوست ندارند قوانین مبارزه با دخانیات در یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های رانت، اجرا شود. دود شدن سلامتی در سایه بی‌توجهی مسوولان سرعت بیشتری گرفته است و با این فرمان تا چند سال دیگر باید آمار آدم‌های سالم را اعلام کنند.

captcha
شماره‌های پیشین