419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
5
معاون بین‌الملل مجلس وحدت پاکستان در گفت وگو با «صبح نو»:

«پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد

«پرویز مشرف» رییس سابق ستاد ارتش پاکستان که در پی کودتا ۹ سال بر این کشورحکومت کرد درحالی که سال ها درخارج از این کشور به سر می برد روز گذشته در دبی اعلام کرد که قصد دارد بار دیگر رییس جمهور پاکستان شود و به قدرت بازگردد؛ موضوعی که «سید شفقت حسین شیرازی» معاون ارتباطات بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت وگو با «صبح نو» آن را غیر واقعی تصور وعنوان کرد: «پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد. شاید با کودتا بتواند دوباره وارد عرصه سیاست شود ولی با انتخاب پارلمان دیگر نمی تواند در عرصه سیاسی عرض اندام کند چرا که دیگر از پایگاه سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست.

تنها راه نجات آوارگان روهینگیا، کمک کشورهای اسلامی برای پناه دادن به آنها است

صبح نو

تنها راه نجات آوارگان روهینگیا، کمک کشورهای اسلامی برای پناه دادن به آنها است

حدود هفت ماه از آغاز دور جدید خشونت‌های دولت و ارتش میانمار علیه اقلیت روهینگیا می‌گذرد و تاکنون بین 700 تا 800 هزار نفر از این افراد به بنگلادش گریخته‌اند. اقلیت روهینگیا جمعیتی مسلمان است که در استان راخین در شمال غرب کشور میانمار ساکن هستند اما از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی در این کشور بهره‌ای ندارند.
مردم روهینگیا همواره مورد حملات وحشیانه ارتش میانمار بوده‌اند اما دور اخیر این خشونت‌ها از 25 اگوست 2017 آغاز و نیروهای حکومتی و نظامی میانمار علاوه بر حمله و تجاوز به ساکنان استان راخین، خانه‌هایشان را به آتش کشانده و تعداد زیادی را به قتل رسانده‌، مورد تجاوز جنسی و شکنجه قرار داده و آنها را از خانه و کاشانه خود رانده‌اند.
از همین رو، قرار است دادگاهی مردمی و نمادین با حضور دکتر «مایمول احسن خان» استاد دانشگاه بنگلادشی به عنوان قاضی و دکتر هیبت الله نژندی منش، استاد دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دادستان روز سه‌شنبه (فردا) در دانشگاه امام صادق با حضور وکلای متهمان و حقوق‌دانان بین‌المللی برگزار شود تا به ابعاد این موضوع از نظر جرائم بین المللی بپردازد.
در همین راستا، قاضی و دادستان این دادگاه  روز گذشته یعنی یک روز قبل از جلسه دادگاه با ، پیرامون مسئله آوارگان روهینگیا و برگزاری این دادگاه صحبت کرد.
دکتر احسن خان در گفت و گو با فارس از دانشگاه گرین در شهر داکا گفت: از سال 1947 تا سال 1962، مردم روهینگیا در چند نوبت به بنگلادش گریخته‌اند و بعد از آن از سال 1982 تا کنون به مدت بیش از 40 سال همچنان به بنگلادش فرار کرده‌اند.
وی افزود، پیش از این ارتش میانمار با حمله به مردم روهینگیا مردان آنان را به قتل می‌رساند اما در دور تازه خشونت‌ها، با حمله به محل سکونت مردم روهینگیا در استان راخین به زنان آنان نیز تجاوز کرده است.
وی افزود، میانمار مردم روهینگیا را شهروند این کشور نمی‌داند و با آن‌ها برخورد انسانی ندارد. میانمار این افراد را بنگلادشی به حساب می‌آورد و تاکید بر بازگشت آنان به کشورشان دارد در حالی که این قوم تنها شباهت زبانی و نژادی با بنگلادش دارند و اصالتا بنگلادشی نیستند.
استاد دانشگاه گرین اظهار امیدواری کرد، برگزاری دادگاه‌هایی همچون دادگاه روز سه‌شنبه در نقاط مختلف جهان می‌تواند به این بیانجامد که روزی دادگاهی واقعی و بین‌المللی برای بررسی شرایط مردم میانمار تشکیل شود.   
وی تاکید کرد با وجود اخباری که در رسانه‌ها مبنی بر توافق میان بنگلادش و میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیایی منتشر شده، هیچ توافق یا یادداشت تفاهمی به امضا نرسیده و حاصل نشده است و این افراد به میانمار باز نخواهند گشت. دکتر احسن افزود، فلسطین دیگری در حال شکل گیری است و وضعیت مردم روهینگیا مانند مردم فلسطین شده است.
این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد، بنگلادش این افراد را نمی‌پذیرد و خواستار خروج آنان است اما هیچ تضمینی برای امنیت آنان بعد از بازگشت به راخین وجود ندارد. وی تاکید کرد،‌ سازمان ملل هیچ اقدامی برای حل مسئله آوارگان روهینگیا انجام نمی‌دهد و تنها راه نجات این مردم آن است که کشورهای مسلمان متحد شده و تمامی این آوارگان را با تقسیم‌بندی میان خود بپذیرند.
همچنین دکتر نژندی منش در ادامه جلسه یادآور شد، خانم آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار، که یکی از دو متهم دادگاه فردا است، در گذشته مدعی حمایت از حقوق بشر بود اما با روی کار آمدن و گرفتن قدرت، نه تنها حقوق بشر بلکه انسانیت را فراموش کرده است.
دکتر نژندی منش افزود، خانم سوچی شاهد کشتار مردم روهینگیا است و هیچ عکس‌العملی نشان نداد بلکه ارتش را برای کشتار مردم روهینگیا دعوت کرد.
به گفته دکتر نژندی منش، اگر سوچی واقعا مدافع حقوق بشر بود جلوی کشتار مردم روهینگیا را می‌گرفت اما وی برای ایجاد شرایط جدید به سود خودش، قانون اساسی را تغییر داد و مسلمانان روهینگیا را هدف قرار داده است.
وی افزود، در دادگاه روز سه‌شنبه (فردا) به ابعاد مختلف این جنایات که نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، شکنجه، تجاوز و خروج اجباری است و با حضور وکلا و حقوق‌دانان بین‌المللی برگزار می‌شود، پرداخته خواهد شد. دو متهم این دادگاه خانم آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار و رهبر حزب حاکم این کشور،‌ همچنین
«مین آنگ هلاینگ» فرمانده ارتش میانمار هستند که سه وکیل بین‌المللی وظیفه دفاع از آنان را در دادگاه فردا برعهده خواهند داشت.

captcha
شماره‌های پیشین