419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
5
معاون بین‌الملل مجلس وحدت پاکستان در گفت وگو با «صبح نو»:

«پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد

«پرویز مشرف» رییس سابق ستاد ارتش پاکستان که در پی کودتا ۹ سال بر این کشورحکومت کرد درحالی که سال ها درخارج از این کشور به سر می برد روز گذشته در دبی اعلام کرد که قصد دارد بار دیگر رییس جمهور پاکستان شود و به قدرت بازگردد؛ موضوعی که «سید شفقت حسین شیرازی» معاون ارتباطات بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت وگو با «صبح نو» آن را غیر واقعی تصور وعنوان کرد: «پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد. شاید با کودتا بتواند دوباره وارد عرصه سیاست شود ولی با انتخاب پارلمان دیگر نمی تواند در عرصه سیاسی عرض اندام کند چرا که دیگر از پایگاه سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست.

تنها راه نجات آوارگان روهینگیا، کمک کشورهای اسلامی برای پناه دادن به آنها است

صبح نو

معاون بین‌الملل مجلس وحدت پاکستان در گفت وگو با «صبح نو»:

«پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد

«پرویز مشرف» رییس سابق ستاد ارتش پاکستان که در پی کودتا ۹ سال بر این کشورحکومت کرد درحالی که سال ها درخارج از این کشور به سر می برد روز گذشته در دبی اعلام کرد که قصد دارد بار دیگر رییس جمهور پاکستان شود و به قدرت بازگردد؛ موضوعی که «سید شفقت حسین شیرازی» معاون ارتباطات بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت وگو با «صبح نو» آن را غیر واقعی تصور وعنوان کرد: «پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد. شاید با کودتا بتواند دوباره وارد عرصه سیاست شود ولی با انتخاب پارلمان دیگر نمی تواند در عرصه سیاسی عرض اندام کند چرا که دیگر از پایگاه سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست.

معاون بین‌الملل مجلس وحدت پاکستان:
«پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد
دکتر«سید شفقت حسین شیرازی» معاون ارتباطات بین‌الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو در واکنش به اعلام حضور پرویز مشرف در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، گفت: «پرویز مشرف» دیگر در قدرت پاکستان جایی ندارد. شاید با کودتا بتواند دوباره وارد عرصه سیاست شود ولی با انتخاب پارلمان دیگر نمی‌تواند در عرصه سیاسی عرض‌اندام کند چرا که دیگر  از پایگاه سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست. مشرف را می‌توان فردی تصور کرد که شاید بتواند در پاکستان زندگی کند نه حکومت داری.
وی افزود: «پرویز مشرف؛ یک مدتی رییس ارتش و رییس جمهور پاکستان بوده است و اکنون چند پرونده اقتصادی در جریان دارد. وی دارای قدرت سیاسی در پاکستان نیست چرا که حزب فعالی ندارد و از پایگاه اجتماعی مناسبی هم برخوردار نیست.»

مشرف پایگاه مردمی ندارد
معاون ارتباطات بین‌الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان، افزود: «اگر نگاهی به قدرت سیاسی در پاکستان داشته باشیم می‌بینیم که قدرت در دست نخست وزیر است. نخست وزیر به مدت 5 سال از سوی پارلمان انتخاب می‌شود. با توجه به فسادی که وی داشته و از پایگاه‌های اجتماعی هم برخوردار نیست، نمی‌توان شانسی برای حضور دوباره وی در عرصه سیاسی پاکستان برایش متصور شد.
وی افزود: «از سویی دیگر شاید برخی بگویند؛ نواز شریف در انتخابات آتی ورود خواهد کرد. . هر چند در پارلمان نمایندگان زیادی از حزب وی وجود دارد؛ اما شریف به دلیل داشتن چندین پرونده فساد اقتصادی از سوی دادگاه پاکستان برای فعالیت سیاسی منع شده است. این دولت جدید هم شاید تا دو ماه دیگر شکل یابد و شکل گیری آن به این صورت است که در ابتدا یک حکومت انتقالی برای سه ماه به وجود می‌آید و بعد یک حکومت دائمی از سوی پارلمان مشخص خواهد شد.

بیانیه‌های تند ترامپ
 وحدت مردمی پاکستان را افزایش داد
وی در پاسخ به تنش‌های موجود میان پاکستان و آمریکا که در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، تصریح کرد: اگر نگاهی به بیانیه‌های ترامپ درباره پاکستان داشته باشیم می‌بینیم که سخنان وی موجب وحدت بیشتر پاکستانی‌ها شد چرا که آمریکا در تلاش است تا اشتباهات خود را در افغانستان یا منطقه به سمت «اسلام آباد» نشانه رود. موضوعی که واکنش مسوولان ارشد کشور و همچنین مردم پاکستان را موجب شد و بارها شاهد تظاهرات مردمی علیه سخنان ترامپ در پاکستان بودیم چرا که معتقدیم آمریکا در تلاش است تا سخنان و سیاست‌های هندی‌ها را دنبال کند.
این فعال سیاسی پاکستانی، ادامه داد: «با نگاهی کوتاه به رویدادهای کشورما می‌توان دریافت که پاکستان هم دارای مشکلات داخلی است و هم مشکلات خارجی؛ اکنون سیاستمداران ما به این نتیجه رسیده‌اند که همکاری با آمریکا در مسأله افغانستان درست نبوده است چرا که وجهه عمومی پاکستان مورد سؤال قرار گرفت. پاکستان کنونی در خصوص موضوع افغانستان تجدید نظر کرده است و همکاری با آمریکا انجام نمی‌دهد.»

نارضایتی مردم افغانستان از حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور است
معاون ارتباطات بین‌الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان، تصریح کرد: «در حال حاضر ارتش در مرز افغانستان درگیر است و بخشی دیگر آن در هند و کشمیر مشغول شده است چرا که هر روزه شاهد تجاوزاتی هستیم. از سویی دیگر حضور تکفیری‌ها درمنطقه هم موجب شده که ما واکنشی نشان دهیم و این مواردی که عنوان شد مسائل مالی زیادی را بر ما وارد تحمیل کرده است و این‌گونه موضوعات را در کشورمان بازبینی می‌کنیم.
همچنین، ارتش ناتو و آمریکا در داخل افغانستان حضور دارند و از این جهت مردم راضی نیستند که آمریکا و ناتو در سرزمین‌شان وجود داشته باشد و اقداماتی صورت می‌گیرد. آنها پاکستان را متهم می‌کنند که با آنها مقابله می‌کنند ولی اسلام آباد این سخنان را رد می‌کند چرا که نقشی در این‌گونه رویدادها ندارد.»

آمریکا از دیپلماسی اقتصادی پاکستان با چین
 نگران است
«سید شفقت حسین شیرازی» با اشاره به اینکه توسعه روابط اقتصادی پاکستان و چین خشم آمریکا را موجب شده است، یادآور شد: «بندر گوادر از راه‌های تجاری ما با چین است و واردات و صادرات به خوبی انجام می‌گیرد. این بندر به دلیل اهمیتش می‌تواند برای اقتصاد هر دو طرف و به خصوص کشورهای جنوب آسیا مهم تلقی ‌شود.
 اما از سویی دیگر آمریکا نمی‌خواهد که ما این‌گونه روابط اقتصادی با چین و یا کشورهای همسایه داشته باشیم. آنها به دنبال وابستگی هستند و تصمیم دارند تا خللی در توسعه روابط اقتصادی ما در منطقه فراهم کنند. حتی هند و برخی کشورهای خلیج فارس با توسعه بندر پاکستان زیاد موافق نیستند چرا که تجارت آنها را دستخوش تحولات و تغییر می‌کند. خوشبختانه تصمیم گرفته‌ایم تا با ایران و چین تعاملات اقتصادی و تجاری خودمان را توسعه دهیم.»

سفر رییس ارتش پاکستان پس از25 سال به تهران نشان از اعتماد دو طرف است
وی با اشاره به سفر برخی مقامات پاکستانی درماه‌های اخیر به تهران، گفت: «وزیر دفاع و رییس ارتش پاکستان پس از 25 سال به تهران سفر کردند و همکاری‌های خوبی در جهت مبارزه با تروریسم صورت گرفت. همچنین مشکلات مرزی و امنیتی مورد بررسی دو طرف قرار گرفت. همچنین، سفرهای متعدد نمایندگان پارلمان و دستگاه دیپلماسی پاکستان به تهران نشان می‌دهد که توسعه روابط ما بیشتر است.»

در جنگ یمن از عربستان حمایت نکردیم
معاون ارتباطات بین‌الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان با اشاره به روابط پاکستان و عربستان، عنوان کرد: «ارتباطات تنگاتنگ اسلام آباد و ریاض از دوران گذشته بوده است آنجا که ضیاء الحق پایه اولیه این ارتباطات را بنیاد کرد. تکفیریت هم در اثر همین روابط در پاکستان رواج یافت و مدارس و طلبه‌هایی با این نگاه آموزش یافتند. شاید عربستان در برخی سیاست‌ها با پاکستان نزدیک بود ولی امروزه می‌بینیم که در خصوص موضوع یمن از نگاه‌های یکسانی در این باره برخوردار نیستند.»
وی افزود: «برای جنگ یمن ما از عربستان حمایت نکردیم چرا که پارلمان پاکستان با این موضوع مخالفت کرد و دلیلش این بود که کشور یمن مسلمان هستند و حمله را ریاض شروع کرده است نه صنعاء. پس دلیلی برای ورود مشارکت در حمله به یک کشور مسلمان وجود نداشت. آینده روابط ریاض و اسلام آباد را می‌توان کم رنگ‌تر از گذشته توصیف کرد.»

پاکستان به شهروندان خود اجازه سفر به
سرزمین اشغالی را نمی‌دهد
در برخی از سیاست‌های جهان اسلام ما با ایران همسو هستیم مانند ممنوعیت سفر به فلسطین اشغالی. موضوعی که شما ایرانیان بر گذرنامه خود به ثبت رساندید که سفر شهروندان ایرانی به فلسطین اشغالی ممنوع است و ما هم این موضوع را در گذرنامه‌های خودمان می‌بینیم و شهروندان پاکستانی اجازه سفر به فلسطین اشغالی را ندارند. اما از سویی دیگر شاهد این هستیم که عربستان در فکر ساختن سفارت در تل آویو و توسعه روابط با اسرائیل است.
در جنگ اعراب با اسرائیل، خلبانان پاکستانی حضوری فعال داشتند و در برابر رژیم اشغالگر مقابله کردند.

 

captcha
شماره‌های پیشین