419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
2

34 سیاه‌نمایی حقوق بشری علیه ایران

پرونده امنیتی محیط‌زیستی وارد مرحله جدیدی شد

فیلمی که نمایندگان در اوین دیدند

هشتگ #سیدامامی برای جریان ضدانقلاب و عوامل خودفروخته داخلی داغ تر از قبل هم شده است، شاید هم تبعه کانادایی بودن او نیز مزید بر علت شده تا موج سواری جدیدی را از سوی جریان خارج و عوامل آنان در داخل آغاز شود؛ طوری که خودکشی او را جنایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده اند اما حقیقت ماجرای بازداشت و مرگ او برخلاف داستان سرایی های سایت های ضدانقلاب بوده است.

صبح نو

پرونده امنیتی محیط‌زیستی وارد مرحله جدیدی شد

فیلمی که نمایندگان در اوین دیدند

هشتگ #سیدامامی برای جریان ضدانقلاب و عوامل خودفروخته داخلی داغ تر از قبل هم شده است، شاید هم تبعه کانادایی بودن او نیز مزید بر علت شده تا موج سواری جدیدی را از سوی جریان خارج و عوامل آنان در داخل آغاز شود؛ طوری که خودکشی او را جنایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده اند اما حقیقت ماجرای بازداشت و مرگ او برخلاف داستان سرایی های سایت های ضدانقلاب بوده است.

ماجرا از این قرار است که روز شنبه 21 بهمن ماه دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر از دستگیری یک تیم چهار نفره از جاسوسان داد. یک روز پس از آن صحت این اطلاعات و نحوه فوت سیدامامی مورد سوال قرار گرفت که بر همین اساس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن در مصاحبه با رسانه‌ها به اتهام سیدامامی در خصوص جاسوسی اذعان کرده و گفت این فرد در زندان دست به خودکشی زده است.
حالا دو روز است که تمامی جریان‌های سیاسی و ضدانقلاب شروع به فضاسازی در این زمینه کرده اند؛ بخصوص وب سایت دویچه وله که چندین گزارش درباره سیدامامی و مرگ او منتشر کرده که برخی از این گزارش ها اطلاعات غلط و تحریف شده را به مخاطبان این سایت انتقال می داد، از جمله اینکه نماز میت او به امامت آیت الله باقری کنی در دانشگاه امام صادق؟ع؟ برگزار شده است.
از سوی دیگر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن در جمع خبرنگاران با اشاره به شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی نیز گفته بود: اینها گروهی بودند که حدود 15 روز پیش با رصد اطلاعاتی از لحاظ امنیتی شناسایی شدند.

خودکشی به دلیل اطلاعات زیاد بازجویان
وی گفت: این افراد از طریق پوشش پروژه های محیط زیست به مناطق استراتژیک ما نزدیک شده بودند و جمع آوری اطلاعات می کردند. این افراد به
سرویس های اطلاعاتی بخصوص موساد وصل بودند.
دولت آبادی گفت: اطلاعات زیادی از اینها به دست آمده که ما به تدریج اینها را توضیح خواهیم داد.
 اطلاعات موجود از پرونده سیدامامی حکایت از آن داشت که این فرد چندین روز قبل از اعلام دستگیری از سوی دادستان تهران، دستگیر شده و در جریان بازجویی‌ها به انتقال حجم زیادی از اطلاعات محرمانه به سرویس‌های جاسوسی خارجی اعتراف کرده است.
همچنین طبق روایتی که از نزدیکان وی منتشر شده مشخص شد این فرد در مواجهه با بازجویان پرونده از بالا بودن حجم اطلاعات بازجویان از پرونده‌اش شوکه و بهت‌زده شده و در لحظاتی دور از چشم زندانبانان دست به خودکشی زده است.

 خودکشی سیدامامی تایید شد
 برهمین اساس با توجه به اهمیت موضوع، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز دیروز به فیلم نحوه خودکشی سیدامامی دسترسی و در جریان جزییات این پرونده قرار گرفتند.
 علاءالدین بروجردی در خصوص مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین گفت: امروز صبح (دوشنبه ۲۳ بهمن ماه) فراتر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و نایب رییس مجلس، جناب آقای مطهری برگزار شد و فیلم وی در زندان اوین را مشاهده کردیم.

خانواده امامی درخواست کالبدشکافی نکرده‌اند
نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است، در واقع کاووس سیدامامی با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.
وی افزود: در فیلم مذکور هم نشان می‌دهد که کاووس سیدامامی پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خودکشی کاووس سیدامامی در زندان اوین در این جلسه که با حضور تعدادی از نمایندگان و نایب رییس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد نیز تایید شد.
همچنین نقوی حسینی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس جزییات بیشتری از خودکشی سیدامامی می دهد. او می گوید: آقای سیدامامی به جهت اینکه استاد دانشگاه بودند از لحاظ مکانی و رفاهی توجه ویژه‌ای به ایشان شده و اتاق مناسبی را در اختیارشان قرار داده بودند، بنابراین شرایط وی با بقیه زندانیان متفاوت بوده است.
وی با اشاره به فیلم خودکشی سیدامامی گفت: در فیلم، سید امامی تخت خود را به‌گونه‌ای با بالش و پتو آماده می‌کند که همه فکر کنند کسی روی تخت خوابیده است و مأموران وقتی اتاق وی را بررسی می‌کنند، فکر می‌کنند وی در حال استراحت است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد:‌ در جلسه‌ای که هیات‌رئیسه با حضور نایب رییس مجلس تشکیل داد، همه به‌اتفاق خودکشی کاووس سیدامامی را در زندان تایید کردند.
نقوی‌حسینی درباره عدم درخواست خانواده متوفی برای کالبدشکافی گفت: مساله کاملاً روشن است چراکه آقای سیدامامی پیراهن خود را به‌صورت حلقه آماده می‌کند و خودکشی را صورت می‌دهد و در فیلم همه‌چیز شفاف و گویاست. بنابراین عدم درخواست کالبدشکافی از سوی خانواده وی به دلیل شفاف و روشن بودن مساله است.
البته ماجرای جاسوسی فعالان محیط زیست مانند سید امامی مسبوق به سابقه بوده است همچنانکه در مستند شبنامه اعتراف های تکان دهنده ای از زبان یک فعال محیط زیست منتشر شد که نشان
می داد فعالیت های پنهان جاسوسی در پوشش کارگروه محیط زیست انجام می شود. این فرد که پس از آشکار شدن اقدامات جاسوسی گروهی که در آن فعالیت
می‌کرد از آن گروه جدا شد در تشریح  چگونگی فعالیت این گروه های جاسوسی گفته بود :« کار دیتا اینتری برای نقاط توریستی ایران انجام می دادیم قرار بود از ساری تا رشت را پوشش بدیم شروع کار ما در یک جنگل و
پرت و پلایی بود که من گفتم توریست هرگز اینجا نمی آید و این کار از نظر هزینه به صرفه نیست می گفتند. مشکلی برای تامین هزینه ها نیست. رفتیم به لوله انتقال نفت رسیدیم و نقطه زدند عکس از آن گرفتند و هر جا می رسیدیم نقطه می زدند. در همان شب تمام پمپ بنزین‌ها، داروخانه ها و مسجدها رو نقطه زدیم. می پرسیدم چرا باید فلان مسجد را نقطه بزنیم، این دیتا هایی که می زنیم صرفا توریستی نیست.
یک سفر دیگر خورد به کردستان. فرایند شمال در کردستان هم عینا تکرار شد و اینا از نقاط صفر مرزی هم عکس می انداختند. دیگر در کردستان خیلی جدی شد و من گفتم دیگر در این پروژه نیستم.»
هرچند به گفته دادستان تهران قرار است جزییات این دستگیری ها در روزهای آتی منتشر شود اما قطعا هیچ خللی به دستگاه اطلاعاتی و قضاییه دراین موضوع وارد نیست چرا که آنها موفق شده اند افرادی را که تلاش داشتند در پوشش فعالان محیط زیست کارهای ضدامنیتی و اطلاعاتی انجام و اطلاعات لازم را در اختیار دشمنان انقلاب قرار دهند، شناسایی کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین