419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
2

34 سیاه‌نمایی حقوق بشری علیه ایران

پرونده امنیتی محیط‌زیستی وارد مرحله جدیدی شد

فیلمی که نمایندگان در اوین دیدند

هشتگ #سیدامامی برای جریان ضدانقلاب و عوامل خودفروخته داخلی داغ تر از قبل هم شده است، شاید هم تبعه کانادایی بودن او نیز مزید بر علت شده تا موج سواری جدیدی را از سوی جریان خارج و عوامل آنان در داخل آغاز شود؛ طوری که خودکشی او را جنایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده اند اما حقیقت ماجرای بازداشت و مرگ او برخلاف داستان سرایی های سایت های ضدانقلاب بوده است.

صبح نو

34 سیاه‌نمایی حقوق بشری علیه ایران

موضوع گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران همواره محملی برای حملات حقوق بشری علیه ایران بوده چه در دوره احمد شهید و چه در دوره اخیر عاصمه جهانگیر. این نهاد از هر فرصتی برای فضاسازی منفی علیه ایران در موضوع حقوق بشر استفاده کرده است؛  اما جمهوری اسلامی ایران در این باره چه می گوید و آیا اساسا مخالف حضور نمایندگان سازمان ملل در موضوع حقوقی است؟
روز گذشته نشست دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر به همت وزارت امور خارجه برگزار شد. در این نشست موضع جمهوری اسلامی ایران از سوی مقام های قضایی و حقوقی کشورمان عنوان شد، موضعی منطقی که بی شک می تواند بسیاری از فضاسازی رسانه ای علیه ایران در مجامع بین المللی را خنثی کند؛ از جمله اینکه ایران آمادگی خود را برای ارائه اطلاعات موضوعی از جمله حقوق اقلیت‌های دینی مذهبی یا محیط زیستی اعلام کرده است.
جمهوری اسلامی ایران بارها بر این نکته که گزارش های حقوق بشری سیاسی و عمدتا دیکته شده از سوی دشمنان و همینطور اطلاعات غلط لیبرال ها و منافقان بوده تاکید داشته اما در حال معتقد به محترم شمردن حقوق مردم بوده است، بر همین اساس نیز روز گذشته
محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به همین مساله گفته بود: « در خصوص گزارشگران کشوری نیز باید اذعان کنم که شورای حقوق بشر با این مکانیسم، بسیار محدود شده و متاسفانه به مجمعی برای تحمیل و پیگیری اغراض سیاسی تبدیل شده است.
همانگونه که در ضمیمه قطعنامه 1/5 و قطعنامه 2/5 شورای حقوق بشر مورخ 18 ژوئن 2007 تصریح شده است در بررسی موضوعات
حقوق بشری باید از رهیافت های گزینشی، استانداردهای دوگانه و سیاست زدگی اجتناب شده و حمایت و ارتقای حقوق بشر مبتنی بر همکاری و گفت وگو و ظرفیت سازی در کشورها باشد. در همین چارچوب، گزارشگران ویژه نیز ملزم هستند اصول مختلفی به ویژه استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن را رعایت کنند و عقاید سیاسی شخصی خود را در ماموریت دخالت ندهند.
متاسفانه گزارشگران ویژه ایران، این اصول را عموما نادیده گرفته و بدون توجه به دستاوردها و پیشرفت های حقوق بشری، به طرح ادعاها و اتهامات کلی و به دور از واقعیت ها پرداخته اند. با این وجود به احترام شورای حقوق بشر و در فرایندی همکاری گرایانه و حاکی از تعامل، تاکنون هیات های جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان دائم ما در ژنو و نیویورک در خصوص برخی موضوعات فنی و تخصصی، نشست هایی را با گزارشگر ویژه سابق و همچنین خانم جهانگیر برگزار کردند که متاسفانه به خوبی در گزارشات منعکس نشده است. به علاوه همکاران من در ستاد حقوق بشر به گزارش های گزارشگران ویژه و همچنین موضوعات مطروحه در مکاتبات آنان به طور تفصیلی پاسخ داده اند.
برخی این سوال را مطرح می کنند که چرا گزارشگر ویژه امکان بازدید از ایران را ندارد. عدم استقبال ما از چنین بازدیدی در عین تعاملاتی که همواره با گزارشگر داشته ایم، مبتنی بر دلایل اساسی است. انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران در یک فرایند سیاسی صورت گرفته و ناموجه است. گزارشگران نیز از ماموریت خود استفاده تبلیغاتی کرده و ادعاها و اتهامات تایید نشده ای را علیه ایران مرتبا تبلیغ و منتشر کرده اند. گزارشگران ویژه باید برای بررسی ادعاها و اتهامات، متدلوژی داشته باشند، نه این که صرفا هر آنچه را که به آنان از سوی منابع نامعتبر و رسانه ای ارسال می شود، منعکس کنند. متاسفانه، گزارشگران در گزارشات خود از توهین کنندگان به مقدسات اسلامی دفاع کرده و خواهان تعطیلی احکام اسلامی شده اند و در گزارشات خود از
تروریست ها مانند منافقان و ... حمایت کرده اند که مایه شرمساری است. به رغم این که در نشست های تخصصی با گزارشگران ویژه مقرر شد که برابر با ماموریت آنان، پاسخ های ایران نیز در گزارش ها منعکس شود تا گزارش از نوعی توازن حداقلی برخوردار شود، اما متاسفانه کمترین درجه انصاف را نیز رعایت نکردند.»
بااین حال جمهوری اسلامی ایران همگام با پیشرفت‌ها و دستاوردها در حوزه حقوق بشر، از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون قربانی نقض حقوق بشر به طور گسترده نیز بوده است که در این بین می توان به شهادت 17 هزار نفر انسان بی‌گناه در اثر اقدامات تروریستی، شهادت بیش از 200 هزار نفر و مجروحیت بیش از 700 هزار نفر در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله از سوی رژیم صدام، شهادت بیش از 13 هزار نفر در اثر کاربرد سلاح‌های شیمیایی و مجروحیت بیش از 100 هزار نفر، شهادت بیش از 4 هزار نفر از مأموران نیروی انتظامی در راه مبارزه با مواد مخدر و نقض گسترده حقوق ملت ایران در اثر تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه  اشاره کرد و این در حالی است که متأسفانه جامعه بین المللی و مکانیسم‌های حقوق بشری اقدام خاصی را تاکنون برای رسیدگی به این جنایات گسترده و احقاق حقوق ملت ایران انجام نداده اند.

captcha
شماره‌های پیشین