419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
12

خبر

گزارشی از نشست نشست «انقلاب اسلامی و تحولات نظام بین‌الملل»

نظام بین‌الملل به انقلاب اجازه بازتولید نمی‌دهد

نشست «انقلاب اسلامی و تحولات نظام بین‌الملل؛ از نظریه تا عمل» از سلسله نشست‌های علمی همایش ملی انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره)؛ از نظریه تا عمل، به همت مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی، وابسته به جهاد دانشگاهی، هفته گذشته با سخنرانی دکتر غلامرضا کریمی، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در پژوهشکده امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی برگزار شد.

صبح نو

خبر

انتشار کتاب «نخستین اندیشه‌های حدیثی شیعه»
کتاب «نخستین اندیشه‌های حدیثی شیعه، رویکردها، گفتمان‌ها، انگاره‌ها و جریان‌ها» اثر آقای سیدمحمدهادی گرامی عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات و سرپرست دفتر ارتباطات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق؟ع؟ چاپ و روانه بازار نشر شد. به گزارش خبرگزاری فارس، این کتاب به منظور جبران بخشی از کمبودها در مطالعات تاریخ اندیشه شیعه در حوزه حدیث طرح‌ریزی شده است که با مقدمه احمد پاکتچی به رشته تحریر درآمده است. کتاب «نخستین اندیشه‌های حدیثی شیعه» برای نخستین بار تلاش می‌کند تا تصویری تاریخی از شکل‌گیری و تطور کهن‌ترین گفتمان‌ها، انگاره‌ها و جریان‌های حدیثی شیعه در سه سده نخست هجری ارائه کند. کلیات و روش‌شناسی، گفتمان حدیث شیعه تا پایان دوره امام‌باقر ؟ع؟، گفتمان حدیث امامیه در دوره امام صادق؟ع؟ و گفتمان حدیث امامیه از شهادت امام صادق؟ع؟ تا ابتدای غیبت صغری به ترتیب موضوعاتی هستند که در فصل‌های اول تا چهارم این کتاب تبیین و بررسی شده‌اند.
 
برگزاری کرسی علمی -ترویجی «نقش کلام سیاسی در فرآیند بازسازی نظریه ولایت فقیه»
کرسی علمی - ترویجی «نقش کلام سیاسی در فرآیند بازسازی نظریه ولایت فقیه»،
از سوی گروه سیاست پژوهشکده نظام‌های اسلامی، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور اساتید و صاحب‌نظران این حوزه در قم برگزار می‌شود. در این کرسی علمی حجت الاسلام محسن مهاجرنیا به عنوان ارائه دهنده و حجج‌الاسلام سیدسجاد ایزدهی و قاسم ترخان به عنوان ناقد حضور دارند. همچنین، دبیر علمی این کرسی حجت‌الاسلام سیدکاظم سیدباقری است.گفتنی است، کرسی علمی -  ترویجی نقش کلام سیاسی در  فرآیند بازسازی نظریه ولایت فقیه،امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن از ساعت ۱۳ تا ۱۵ با حضور استادان حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش‌پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی: قم، بلوار ۱۵ خرداد، کوی شهید میثمی برگزار می‌شود.
 
کتاب «پارادایم؛ افسانه یا واقعیت» منتشر شد
کتاب «پارادایم؛ افسانه یا واقعیت» تألیف حجت الاسلام محمد حسین زاده به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ؟ره؟ منتشر شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این اثر نگارنده فرا معرفت‌شناسی را مقدمه‌ای بر معرفت‌شناسی عنوان می‌کند و به مسائل مطرح درباره پارادایم می‌پردازد. اینکه پارادایم افسانه است یا واقعیت؟ آیا پارادایم‌ها نقشی در پژوهش، خواه قلمرو علوم طبیعی، خواه در ساحت علوم انسانی دارد؟ پژوهش در مسائل معرفت‌شناسی بدون تحقیق پارادایم‌ها و مفروضات ذهنی امکان پذیر است؟ آیا می‌توان بدون آنها پژوهشی را سامان داد؟ و اصولاً معنای پارادایم چیست؟ از اساسی‌ترین اهداف نگارش این کتاب است. نویسنده در فصل اول کتاب به تحلیل معناشناختی، خاستگاه و ارزیابی می‌پردازد. در فصل دوم؛ پارادایم یا مبنا، امکان، گونه‌ها و نقش آن‌ها در معرفت را تشریح می‌کند و مبانی معرفت شناختی روش تحقیق از نگاه برگزیده و برآیند روش‌های برآمده از آنها را در بخش سوم تبیین می‌کند. کتاب «پارادایم؛ افسانه یا واقعیت» نوشته استاد محمدحسین زاده در قطع رقعی با ۲۱۴ صفحه منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
 
سخنرانی دکتر خسروپناه در کارگاه تخصصی آشنایی با کرسی‌های نظریه پردازی
کارگاه تخصصی «آشنایی با کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره» ویژه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، این کارگاه آموزشی با حضور حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رییس دبیرخانه کرسی‌های نظریه‌پردازی و آقای سید عباس رضوی استادیار دانشگاه همراه بود. خسروپناه در این نشست گفت: مجموعه‌های علمی و مراکز پژوهشی و آموزشی مدیریت کرسی‌ها را بر عهده دارند. بر همین اساس رییس هر مجموعه علمی، وظیفه ریاست کمیته دستگاهی کرسی‌های نظریه‌پردازی را بر عهده دارد و دبیر این کمیته نیز بر عهده معاون پژوهشی آن مرکز و اعضا کمیته نیز از اعضاء هیأت علمی آن مرکز می‌باشند. عضو شورای تحول و ارتقای علوم اسنانی بیان کرد: اساتید برای ورود به حوزه کرسی‌های تخصصی، ابتدا از کرسی‌های ترویجی شروع کنند چرا که در این کرسی‌ها نقد اولیه از نظریات آنها خواهد شد که این مباحث می‌تواند به آنها کمک کند. رییس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره افزود: ارتقا رتبه علمی و بهره‌مندی از امتیاز پژوهشی از جمله مزایای برگزاری این کرسی‌هاست.
 
اجلاسیه تخصصی کرسی «امامت قرآنی به مثابه تفویض دین» برگزار می‌شود
اجلاسیه تخصصی کرسی «امامت قرآنی به مثابه تفویض دین» با همکاری کمیته دستگاهی پردیس فارابی دانشگاه تهران و دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری شبستان، در این نشست علمی که با ارائه دکتر فتح‌الله نجارزادگان همراه است، دکتر محمدعلی مهدوی‌راد، دکتر سید رضا مؤدب و دکتر محمد‌جواد شبیری به‌عنوان شورای داوران و دکتر رضا برنجکار، دکتر عزالدین رضانژاد و دکتر محمد کاظم شاکر به‌عنوان ناقدان طرحنامه حضور دارند.  علاقه‌مندان برای شرکت رایگان در این نشست علمی می‌توانند روز یکشنبه، 29 بهمن از ساعت 14 به نشانی قم، بلوار دانشگاه، پردیس فارابی دانشگاه تهران، ساختمان مرکزی، تالار شهید مطهری مراجعه کنند.

captcha
شماره‌های پیشین