419
سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
11
رییس سازمان صدا و سیما در واکنش به حواشی اختتامیه:

حق با حاتمی‌کیاست

پس از حضور برخی از داوران جشنواره فیلم فجر در برنامه هفت، انتقاداتی در فضای رسانه‌ای به استدلال‌های آ‌نها صورت گرفت.

خبر

صبح نو

رییس سازمان صدا و سیما در واکنش به حواشی اختتامیه:

حق با حاتمی‌کیاست

پس از حضور برخی از داوران جشنواره فیلم فجر در برنامه هفت، انتقاداتی در فضای رسانه‌ای به استدلال‌های آ‌نها صورت گرفت.

 اختتامیه جشنواره سی‌وششم فجر برگزار شد ولی حواشی آن هنوز تمام نشده است. حواشی اختتامیه جشنواره از زمان اعلام کاندیداها شروع و با صحبت‌های آقای ابراهیم حاتمی‌کیا به اوج رسید. البته این پایان کار نبود و صحبت‌های داوران این جشن سینمایی، دربرنامه هفت، باز هم حواشی جدیدی به وجود آورد.

استدلال‌هایی متناقض
آقایان رسول صدرعاملی و محمدرضا فروتن از اعضای هیأت داوری جشنواره، به برنامه هفت آمدند تا به سؤالات پاسخ و شبهات مطرح شده را برطرف کنند. یکی از نکات مطرح شده توسط صدرعاملی به جایی برمی‌گردد که او مدعی شد، به دلیل کلیشه شدن آقایان وخانم‌ها جواد عزتی، ساعد سهیلی، مهناز افشار، باران کوثری و … نیازی به اهدای جایزه به آنها نبوده است و برخی از بازیگران مثل عزتی و سهیلی اتفاق جدیدی رقم نزده‌اند. او حتی نام نوید محمدزاده را هم نام برد ولی نگفت چطور این بازیگر جوان در کاندیداهای جشنواره وجود دارد! از دیگر رویکردهای عجیب آقای صدرعاملی که مطرح شد این بود که اگر فیلمی به دلش ننشیند، به طور کل به هیچ بخشی از آن فیلم نگاهی برای اهدای جایزه و یا کاندیدا شدن، ندارد! یعنی مثلاً اگر مضمون فیلمی را خوش‌شان نیاید دیگر به بخش‌های دیگری مثل بازیگری، فیلمبرداری و... هم توجه نخواهند کرد؛ شاید هم ایشان داوری را با هیأت انتخاب آثار جشنواره اشتباه گرفته‌اند.
 آقای رضوی تهیه‌کننده لاتاری درباره فیلمش که درهیچ بخشی کاندیدا نشده توییت مهمی کرد؛ او در توییترش ضمن گلایه از این موضوع عنوان کرد از قبل به او اعلام شده بود لاتاری در جمع برندگان جوایز جشنواره فجر جایی ندارد. صدرعاملی پس از اطلاع از توییت آقای رضوی در مورد اعمال نظر در مورد فیلم لاتاری، مدعی شد در همه جشنواره‌های دنیا، مسوولان برگزار کننده و اسپانسر در عناوین و جوایز نهایی اعمال نظر می‌کنند و این چیز عجیبی نیست اما از طرف دیگر منکر هرگونه فشار از بیرون شد!
دربخش دیگر محمدرضا فروتن با اشاره به فیلم لاتاری بیان کرد: لاتاری فیلمی است که خشونت و انتقام را ترویج می‌کند و ما باید به دنبال مذاکره و امثالهم باشیم. این درحالی است که با استدلال فروتن فیلم‌های بسیار زیادی در سینمای ایران که برایش سوت و کف می‌زنند هرگز نباید اکران شوند که نمونه‌اش فیلم خانه پدری آقای کیانوش عیاری است. حتی در جشنواره امسال فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» هم در چند سکانس به همین حد از خشونت می‌رسند ولی همین فیلم در بخش‌های زیادی سیمرغ گرفت و انگار داوران آن را خشونت مقدس دانسته‌اند! گویا این بازیگرمحترم بازی‌اش در فیلم قرمز و نقش خاصش که برایش سیمرغ هم گرفت را فراموش کرده است.

اظهارنظررییس‌رسانه‌ملی
رییس رسانه ملی با اشاره به صحبت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فجر گفت: در این زمینه حق با ابراهیم حاتمی‌کیاست.
آقای دکتر عبدالعلی علی‌عسکری، رییس رسانه ملی در گفت‌وگو با فارس درباره صحبت‌های ابراهیم حاتمی کیا اظهار داشت: در این زمینه در برنامه هفت اشتباه کردند و تذکر لازم در این خصوص داده شده است. رییس سازمان صدا و سیما فیلم سینمایی «به وقت شام» را اثری منحصر بفرد و نمایانگر اقتدار و انسانیت جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: از سردار حاج قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ساخت این فیلم ارزشمند حمایت کردند سپاسگزاری می‌کنم.
عسکری در پایان در پاسخ به این سؤال که جشنواره فیلم فجر امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: به نظرم جشنواره امسال نسبت به سالیان قبل بهتر مدیریت شد، اما در همین جا باید بگویم که فیلم سینمایی «لاتاری» هم که فیلمی انسانی، عاشقانه و جوانمردانه بود، مظلوم واقع شد.

واکنش حمیدفرخ‌نژاد
آقای حمید فرخ نژاد درباره داوری نشدن فیلم لاتاری در سی و ششمین جشنواره فجر و پاسخ به صحبت‌های یکی از اعضای هیأت داوران در ارتباط با این فیلم، در صفحه شخصی‌اش نوشت: از صحبت‌های چند تن از داوران محترم جشنواره فیلم فجر چنین برمی‌آید که عدم رضایت از مضمون فیلم _ترویج خشونت_اجماع کلی داوران به صرف نظر از داوری سایر رشته‌های فنی و بازی بازیگران این فیلم انجامیده است. این نگاه برای حذف یا حضور کلی یک فیلم در پروسه رقابت به عهده هیأت انتخاب است، نه هیأت داوری، یا مثلاً در صورت عدم رضایت هیأت داوری از مضمون یک فیلم می‌توان در بخش فیلمنامه یا بهترین فیلم، اثر مذکور را از گردونه رقابت حذف کرد. برخورد داوران جشنواره با فیلم لاتاری خارج اصول تعریف شده داوری و ارزیابی آثار راه یافته به بخش مسابقه و بدعتی خطرناک برای ارزیابی سایر عوامل تولید یک فیلم است که باید جدا از مضمون اثر و با نگاه فنی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

انتقاد یک منتقد
آقای اکبرنبوی از منتقدان مطرح سینما پس از صحبت‌های داوران جشنواره در کانال شخصی‌اش نوشت: توجهاتی از جنس آنچه آقای فروتن به آن اشاره کرده است، بیشتر به مقررات و سیاست‌های یک جشنواره در انتخاب آثار برای بخش مسابقه مربوط می‌شود. هنگامی که یک فیلم (به هر دلیل، درست یا نادرست) از سوی سازمان جشنواره برای قرار گرفتن در گردونه رقابت برگزیده می‌شود، به این معنی است که برآیند فیلم با سیاست‌های آن جشنواره همخوانی داشته است. اگر ما نسبت به سیاست‌ها و مقررات جشنواره اعتراض داریم و آن را نادرست می‌دانیم، بهترین کار، نپذیرفتن داوری چنین جشنواره‌ای است.

 

captcha
شماره‌های پیشین