418
دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
5
اف-16 اسرائیل توسط پدافند هوایی سوریه سرنگون شد

پایان دوره بزن‌ دررو

سقوط یک فروند جنگنده اف 16 ارتش رژیم صهیونیستی بر فراز منطقه الجلیل توسط سوریه که روز شنبه صورت گرفت، شکست نیروی هوایی ارتش تل‌آویو را در کنار دیگر شکست‌هایش در غزه و لبنان نشان داد. شکستی که نشان‌دهنده هم‌افزایی و ایستادگی محور مقاومت بود و اینکه دیگر تجاوزگری صهیونیست‌ها بی‌پاسخ نخواهد بود.

خبر

صبح نو

اف-16 اسرائیل توسط پدافند هوایی سوریه سرنگون شد

پایان دوره بزن‌ دررو

سقوط یک فروند جنگنده اف 16 ارتش رژیم صهیونیستی بر فراز منطقه الجلیل توسط سوریه که روز شنبه صورت گرفت، شکست نیروی هوایی ارتش تل‌آویو را در کنار دیگر شکست‌هایش در غزه و لبنان نشان داد. شکستی که نشان‌دهنده هم‌افزایی و ایستادگی محور مقاومت بود و اینکه دیگر تجاوزگری صهیونیست‌ها بی‌پاسخ نخواهد بود.

در پی سرنگون شدن جنگنده اف-16 ارتش اسرائیل، این رژیم، نیروی هوایی خود را به حال آماده‌باش درآورد و از شهرک‌نشینان خواست به دستورات امنیتی توجه کنند چرا که علاوه‌بر سقوط جنگنده چندین موشک در مناطق اشغالی سقوط کرده بود.
 این نخستین‌بار از سال 1982 است که اسرائیل تأیید می‌کند که یک جنگنده‌اش هدف سامانه دفاعی سوریه قرار گرفته است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی این حادثه را «ضربه‌ای به اعتبار و ابهت» نیروی هوایی اسرائیل توصیف کرده‌اند.
سوریه بیش از 6سال گرفتار یک جنگ خانمان‌سوز داخلی است که از 2 سال پیش به این طرف با کمک سنگین متحدان خود موفق شده با شکست تقریبی داعش، کنترل بخش بزرگی از کشور را به‌دست بگیرد.
اما دشمن اسرائیلی در تلاش پیگیر خود، مراکز متعددی را در سوریه مورد هدف قرار داد و در بسیاری از موارد دیگر، به کمک گروهک‌های تروریستی مانند جبهه النصره، ارتش آزاد، احرار الشام و جیش‌الاسلام در استان‌های القنیطره و درعا وارد عمل شد. آن‌هم از طریق حمله هوایی با استفاده از موشک‌های دورایستا علیه کشوری که درگیر یک جنگ داخلی است.
بعد از به‌دست گرفتن زمام امور توسط حکومت با تصمیم اتاق عملیات مقاومت تصمیم بزرگی برای بازسازی و تجدید حیات پدافند هوایی سوریه گرفته شد. در این راستا، مستشاران ایرانی و حتی روسی دوره‌های فشرده‌ای برای افسران سوری برگزار کرده و ضمن بررسی حملات مکرر صهیونیست‌ها خود را برای روز موعود آماده می‌کردند. در این مدت، دمشق نیز پیام‌های هشدارآمیزی را به تل‌آویو، آمریکا و برخی دیگر از طرف‌های منطقه‌ای ارسال و بر پاسخ به این حملات تاکید می‌کرد. همچنان‌که هشتم بهمن ماه رسانه‌های رژیم صهیونیستی از جمله آروتز شوا و روزنامه معاریو اعلام کردند بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در پاسخ به حملات ارتش رژیم صهیونیستی به داخل خاک سوریه تهدید کرده است فرودگاه بن گوریون تل‌آویو را
موشک باران خواهد کرد.
این رسانه‌ها اعلام کردند رییس‌جمهور سوریه با ارسال پیامی تهدید‌آمیز از طریق ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه تهدید کرده است در‌صورتی‌که کشورش بار دیگر از سوی رژیم صهیونیستی هدف حمله قرار گیرد، فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو را با موشک‌های اسکاد هدف حمله قرار خواهد داد.
بله، این یک واقعیت بود که نیروی هوایی سوریه خسته از جنگی خانمانسوز که روزی ده‌ها سورتی پرواز باید انجام می‌داد دیگر حوصله پاسخ به نیروی هوایی دشمنی را که خود از برترین سازندگان تجهیزات الکترونیک، جمینگ، راداری و رادیویی بود نداشت. اما این بی‌حوصلگی پس از پاکسازی بخش‌های گسترده‌ای خاک کشور و همچنین بازسازی دوباره یگان پدافند به پایان رسید.
امروز سوریه دارای سامانه‌های پدافندی متعددی از جمله اس300، اس 200، سام6، سام3 (پیجورا)، اوسا، پانتیسر، بوک و.... است. دو سامانه آخری در نوع خود از بهترین‌های جهان هستند که سوری‌ها به تعداد کافی سامانه‌های آن را در اختیار دارند و روس‌ها با پانتیسر در ماه‌های گذشته هنرنمایی فراوانی کردند.
سامانه اس200 سوریه توسط متخصصان ایرانی به‌روز شده و قدرت مقاومت آنها در جنگ الکترونیک افزایش پیدا کرده است. متخصصان روسی هم با قرار گرفتن در کنار افسران جوان و باانگیزه سوری که تازه به یگان پدافندی این کشور جذب شده‌اند، آموزش‌های لازم را به آنها می‌دادند.
آنچه روز شنبه در آسمان سوریه هدف قرار گرفت،
تنها هدف قرار دادن یک جنگنده اف-16 نبود؛ بلکه محور مقاومت اراده صهیونیست‌ها را هدف قرار داد که بارها و بارها با استفاده از نیروی هوایی خود در صدد اعمال آن بر طرف مقابل بودند.

شمخانی: دوران بزن و دررویی تمام شده
همچنان‌که آقای علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره سقوط جنگنده رژیم صهیونیستی گفته است: «بر خلاف وضعیت‌های قبلی که رژیم صهیونیستی فکر می‌کرد هر حمله‌ای بی‌پاسخ می‌ماند، متوجه شد که دوران بزن در‌رویی به پایان رسیده است.»
در مورد پهپاد ایرانی که مدعی هستند در جولان هدف قرار گرفته است، اعلام الحربی به نقل از منابع مطلع نظامی تاکید کرد که هیچ پهپادی وارد حریم جولان اشغالی نشده است. بلکه این پهپاد که مدعی هدف قرار گرفتن آن توسط یک بالگرد آپاچی هستند،
در خاک سوریه در حال پرواز بوده است. کسی هم تاکنون ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر انهدام پهپاد توسط بالگرد را تأیید نکرده است.

تغییر تحولات منطقه به نفع محور مقاومت
آقای «یدالله جوانی» مشاورعالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه با سقوط جنگنده اف-16 ارتش رژیم صهیونیستی فضا و معادلات جدیدی در منطقه شکل می‌گیرد، به خبرنگار روزنامه صبح نو  گفت: سقوط یک فروند جنگنده اف-16 ارتش رژیم صهیونیستی توسط پدافند سوریه نشان می‌دهد روند تحولات به نفع جبهه مقاومت در حال تغییر است.
مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با بیان اینکه نیروی هوایی صهیونیست‌ها در دهه‌های گذشته احساس برتر بودن می‌کرد، افزود: سقوط این جنگنده نشان‌دهنده ناکارآمدی نیروی هوایی صهیونیست‌هاست. حتی آنها در جنگ 33 روزه و جنگ غزه نتوانستند آن‌گونه گنبد آهنینی که تعریفش را می‌کردند داشته باشند.
جوانی با اشاره به اینکه با پایان گروه تروریستی داعش، ظرفیت‌های بالای مقاومت به خوبی دیده می‌شود، افزود: رژیم صهیونیستی باید بپذیرد که نمی‌تواند مقاومت و سوریه را مورد تجاوز قرار دهد. سوریه
به راحتی می‌تواند در برابر هر تجاوزی از خود دفاع کند و متضرر اصلی این تجاوزها خود صهیونیست‌ها هستند.
وی با بیان اینکه قدرتی که صهیونیست‌ها برای خود ترسیم کرده بودند در حال شکست است، ادامه داد: صهیونیست‌ها تصورشان این است که با سرکوب و قدرت نظامی می‌توانند به حیات خودشان ادامه دهند در صورتی که این‌گونه نیست و با شکستی که در عرصه هوایی خوردند می‌توان دریافت که دیگرچنان قدرتی هم ندارند و بهتر است که از این‌گونه حوادث درس بگیرند.
مشاورعالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یادآور شد: بهتر است که صهیونیست‌ها از گذشته خود و شکست‌هایی که خورده‌اند درس بگیرند چرا که ملت‌های سوریه، لبنان، فلسطین و ایران
به یک هم افزایی رسیده‌اند که صهیونیست‌ها به راحتی نمی‌توانند به تجاوزگری خود ادامه دهند.

ناتوانی و سرخوردگی نظامی اسرائیل در سقوط جنگنده رقم خورد
 از سویی دیگر آقای «محمد اسماعیل کوثری» جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله ؟ع؟ در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به اینکه سقوط فروند جنگنده اف 16 ارتش رژیم صهیونیستی، توسط سوریه، درس بزرگی به ارتش و خلبانان آنها بود، گفت: رژیم اشغالگر قدس ده‌ها بار به سرزمین سوریه حمله کرده بدون اینکه پاسخی بگیرد چرا که ارتش سوریه درگیر با گروه‌های تروریستی داعش بود. اکنون که دولت سوریه توان خود را در بیرون کردن داعش نشان داد، تصمیم گرفت که پاسخ تجاوزگری صهیونیست‌ها را هم بدهد.
جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله ؟ع؟ با اشاره به اینکه اسرائیل نمی‌تواند هیچ وقت به تجاوزگری خود ادامه دهد، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی شعار می‌دهد ولی در عمل این توانایی را ندارد که اقدامی انجام دهد. رژیم اشغالگر قدس در برابر مقاومت مردم غزه یا لبنان بارها شکست خورده و هنوز از روحیه مناسبی برای حمله دوباره به سوریه یا دیگر مناطق برخوردار نیست‌. صهیونیست‌ها به این زودی نمی‌توانند دست به اقدامی بزنند چرا که این شکست‌ها به‌خصوص سقوط جنگنده در اذهانشان می‌ماند و نیاز به بازسازی روحی دارند.

captcha
شماره‌های پیشین