418
دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
14

خبر

ابراهیم حاتمی‌کیا در شبی که بهترین کارگردان جشنواره شد،سخنانی آتشین برزبان آورد

بغض سرباز وطن

ابراهیم حاتمی‌کیا در سخنانی صریح، رویکرد جشنواره فجر و برخی برنامه‌های سینمایی تلویزیون را مورد انتقاد شدید قرار داد.

صبح نو

ابراهیم حاتمی‌کیا در شبی که بهترین کارگردان جشنواره شد،سخنانی آتشین برزبان آورد

بغض سرباز وطن

ابراهیم حاتمی‌کیا در سخنانی صریح، رویکرد جشنواره فجر و برخی برنامه‌های سینمایی تلویزیون را مورد انتقاد شدید قرار داد.


در شب نفس‌گیر برج میلاد، جایزه بهترین فیلم جشنواره به فیلم «تنگه ابوقریب» ساخته آقای بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی آقای سعید ملکان رسید. فیلمی که در جریان نمایش در سینماهای مردمی و اهالی رسانه با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شد. فیلمی که ناظر به بخشی از واقعیت روزهای آخر جنگ است؛ زمانی که رزمندگان گردان عمار لشگر 27 محمد رسول الله؟ص؟ مأمور حفاظت از تنگه‌ای شدند که در صورت عبور ارتش بعث، کل اراضی شمال خوزستان دوباره در معرض سقوط و اشغال دشمن قرار می‌گرفت. آقایان جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، امیر جدیدی، علی سلیمانی و مهدی پاکدل از هنرمندانی بودند که در این پروژه به ایفای نقش پرداختند.
از دیگر نکات جشنواره این دوره فاصله فاحش کیفیت آثار دفاع مقدسی جشنواره با دیگر آثار بود. فاصله‌ای که با وجود تمایل‌های نیمه‌آشکاری برای گرفتن جانب آثار هنرمندانی که جانب دولت ایستاده‌اند وجود داشت اما با این حال کیفیت بلامنازع چند اثر دفاع مقدسی هیات داوران را مجبور به کرنش به این آثار کرد. هرچند که در این میان نباید بایکوت آقای محمدحسین مهدویان و اثرش را از نظر دور داشت. فیلمی که با مضمون بحث‌برانگیز و جنجالی خودش و برخلاف اقبال عمومی، چندان مورد اقبال بدنه سینما قرار نگرفت. از دیگر حاشیه‌های جالب مراسم اختتامیه، تقدیر از خانواده شهید حسین معزغلامی از شهدای مدافع حرم بود.

سایر برگزیدگان
همچنین آقای کارن همایون‌فر که به‌دلیل موسیقی متن فیلم «به وقت شام» برنده سیمرغ این بخش شده بود با تمجید از ابراهیم حاتمی‌کیا و شهدای مدافع حرم گفت: این جایزه برای آقای حاتمی‌کیا  و کسانی است که جان‌‌شان را می‌دهند تا ما اینجا جشن برگزار کنیم. اسامی سایر برگزیدگان سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به این شرح است:
  بهمن ارگ و بهرام ارگ(حیوان)
بهترین جلوه‌های بصری:
ناصر فصیحی (چهارراه استانبول)
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:
محسن روزبهانی(تنگه ابوقریب)
بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان(تنگه ابوقریب)
بهترین طراحی صحنه: عباس بلوندی(سرو زیر آب)
بهترین طراحی لباس:
سارا خالدی‌زاده(بمب: یک عاشقانه)
بهترین صداگذاری:
علیرضا علویان(به وقت شام و مغزهای کوچک زنگ‌زده)
بهترین صدابرداری: رشید دانشمند(تنگه ابوقریب)
بهترین موسیقی متن:
 کارن همایون‌فر(به وقت شام)
بهترین تدوین:
 بهرام دهقانی و محمد نجاریان(عرق سرد)
بهترین فیلمبرداری:
علیرضا زرین‌دست(سرو زیر آب)
بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه:
هومن سیدی(مغزهای کوچک زنگ‌زده)
سیدی در سخنانی کوتاه پس از دریافت سیمرغ گفت: اصلاً نمی‌دانستم چنین جایزه‌ای وجود دارد.
بهترین فیلم اول: رضا مقصودی(خجالت نکش)
بهترین نقش مکمل زن: سحر دولتشاهی(چهارراه استانبول و عرق سرد)
بهترین نقش مکمل مرد:
 جمشید هاشم‌پور(دارکوب)
بهترین نقش اول زن: سارا بهرامی(دارکوب)
دیپلم بهترین نقش اول مرد: امین حیایی(شعله‌ور)
سیمرغ بهترین نقش اول مرد: امیر جدیدی(تنگه ابوقریب و عرق سرد)
جایزه ویژه هیات داوران: پیمان معادی(بمب: یک عاشقانه)
بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی(کامیون)
و هومن سیدی(مغزهای کوچک زنگ‌زده)
بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا(به وقت شام) و بهرام توکلی(تنگه ابوقریب)
بهترین فیلم: سعید ملکان(تنگه ابوقریب)
در ابتدای این مراسم هم آقای عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام رییس‌جمهور روحانی را خطاب به سینماگران قرائت کرد. در بخش‌هایی از پیام روحانی خطاب به سینماگران آمده است: «‌مردم در عمقِ داستان‌های سینمایی به دنبال زندگی، هویت، رؤیاها، رنج‌ها، شادی‌ها و امیدهای خود می‌گردند. شاید این وجه سینما، از علل مهّم جذّابیّت‌های مردمی‌اش باشد. سینما می‌تواند چنین بستری را برای جست‌وجوی جمعی با هدف کمک به یافتن پاسخ‌های مردمِ ما فراهم کند. سینمای ما هرگاه که به ایفای چنین نقش و مسوولیتی نزدیک شده، توانسته است به‌جای تقلید، بر نوآوری‌های خودش تکیه زَنَد و آوازه‌اش را در جهان منتشر کند.»
آقای محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی هم در بخش‌هایی از این مراسم ضمن استقبال از حضور مهمانان این مراسم گفت: «حدود 30 کشور در دنیا صاحب صنعت سینما هستند و کشور ما در این میان وضعیت مطلوبی دارد. با خلق فرصت در صنعت سینما می‌توان جریان‌سازی اجتماعی کرد. لازمه این کار ثبات در سیاست‌هاست.» او در ادامه با اشاره به تدوین برنامه جامعه سینما گفت: «آثار عرضه شده در این دوره از جشنواره حکایت از این دارد که سینما حرکت خود را به سوی حرفه‌ای شدن؛ استمرار بخشیده است.»
حیدریان همچنین حضور فیلم‌های خوش‌ساخت با مضامین اجتماعی، کمدی و دفاع مقدس را مجموعه متنوعی دانست که از طرف جشنواره به جامعه عرضه شده است. از نظر رییس سازمان سینمایی، فیلم‌های اجتماعی این دوره از سیاه‌نمایی مرسوم فاصله گرفته و بیان حرفه‌ای‌تری داشتند. حیدریان با اشاره تلویحی به انیمیشن «فیلشاه» که سهمی در انتخاب‌های هیات داوران نداشت، گفت: «در موضوع دشوار انیمیشن توانسته‌ایم بخش‌های قابل توجهی از عقب‌ماندگی خود را جبران کنیم.» حیدریان همچنین در انتهای صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت ترویج امید در سینما و آثار سینمایی گفت: «اگر امید تازه‌ای برای جامعه ترسیم نکنیم؛ یقین بدانیم دیگران برای ما ترسیم
خواهند کرد.»

captcha
شماره‌های پیشین