418
دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
10

از افتخار بیصدای هاکی تا بیخبری زمستانی

یوزهای فوتسالیست ایرانی، با اقتدار برای دوازدهمین‌بار قهرمان آسیا شدند

روز باشکوه در روز باشکوه

دوازدهمین قهرمانی تیم ملی فوتسال ایران در جام ملت‌های فوتسال آسیا 2018 چین‌تایپه؛ آن‌هم با پیروزی مقتدرانه برابر ژاپن، افتخار بزرگی دیگری برای کشورمان بود تا جشن مردم کشورمان در سی‌و‌نهمین پیروزی انقلاب اسلامی را کامل‌تر کند.

صبح نو

یوزهای فوتسالیست ایرانی، با اقتدار برای دوازدهمین‌بار قهرمان آسیا شدند

روز باشکوه در روز باشکوه

دوازدهمین قهرمانی تیم ملی فوتسال ایران در جام ملت‌های فوتسال آسیا 2018 چین‌تایپه؛ آن‌هم با پیروزی مقتدرانه برابر ژاپن، افتخار بزرگی دیگری برای کشورمان بود تا جشن مردم کشورمان در سی‌و‌نهمین پیروزی انقلاب اسلامی را کامل‌تر کند.

شاگردان سیدمحمد ناظم‌الشریعه که در سایه تمام حواشی فوتبال و سوء‌مدیریت مدیران فدراسیون، خود را برای حضور جام پانزدهم آماده کردند، در چین‌تایپه در 2 میدان جنگیدند و با غلبه بر همه حریفان و مشکلات حاشیه‌ای، برسکوی نخست آسیا ایستادند. فوتسالیست‌های ایران درحالی به این افتخار بزرگ دست یافتند که هم در زمین بازی، تمام حریفان اصلی و مدعیان قهرمانی را به ترتیب شکست دادند؛ تیم‌هایی مانند ژاپن، تایلند، ازبکستان و عراق که برای موفقیت گام در این رقابت‌ها گذاشته بودند و هم در بیرون زمین مسابقه، برحواشی بسیار غلبه کردند. یکی از بزرگ‌ترین حواشی این تیم در چین‌تایپه، غذای کشورهای شرق آسیا و شرایط نامطلوب تغذیه بازیکنان ایران بود؛ موضوعی که باعث مسمومیت و بستری شدن برخی از اعضای کادرفنی و بازیکنان در این رقابت‌ها شد و اعتراض سرمربی تیم ملی ایران را به‌همراه داشت: «کیفیت غذا در چین‌تایپه واقعاً بد و کیفیت غذای نامناسب باعث شد من و تعدادی از بازیکنان به‌دلیل دل‌درد شدید، در بیمارستان بستری شویم.»  این قهرمانی ارزشمند با توجه به تمام مشکلات موجود -‌که با سیل پیام‌های تبریک مقامات ورزشی و سیاسی کشورمان همراه شد‌- بار دیگر نشان داد تیم‌های ایرانی در رشته‌های تیمی و انفرادی توانایی کسب موفقیت‌های بزرگ در عرصه بین‌المللی را دارند؛ پس باید از آنها به بهترین شکل حمایت کرد و شرایط آماده‌سازی مناسب آنها را فراهم کرد.
قهرمانی با عبور از مدعیان
تیم ملی فوتسال ایران جام دوازدهم را با اقتدار آغاز و با اقتدار به پایان رساند. آنها در دور مقدماتی در گروه C ابتدا با 14 گل میانمار را شکست دادند که مهدی جاوید (۴ گل)، اصغر حسن‌زاده (۴ گل)، حسین طیبی (۳ گل) و مهران عالیقدر، سعید احمدعباسی و مسلم اولادقباد (هر کدام یک گل) برای تیم ایران گلزنی کردند. در بازی دوم تیم ایران با نتیجه 11 بر یک چین را مغلوب کرد که حسین طیبی (3 گل)، احمد توکلی و مهدی جاوید و اصغر حسن‌زاده (هر کدام 2 گل) و  محمد شجری و احمد اسماعیل‌پور (هر کدام یک گل) دروازه حریف را باز کردند و در دیدار صدرنشینی با نتیجه 5 بر 3 عراق را شکست دادند تا به‌عنوان صدرنشین به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کنند. حسین طیبی (دو بار) و اصغر حسن‌زاده، مسلم اولاد قباد و احمد توکلی (هر کدام یک گل)، زننده گل‌های برتری ایران در آن مسابقه بودند.
فوتسالیست‌های ایران در این مرحله مقابل تایلند که به گربه سیاه فوتسال کشورمان مشهور هستند، با نتیجه 9 بر یک به پیروزی دست یافتند تا شایستگی‌های خود را برای قهرمانی مجدد در قاره کهن، به رخ حریفان بکشند. حسین طیبی (3 گل)، محمد شجری (2 گل) و احمد اسماعیل‌پور، اصغر حسن‌زاده و  مهدی جاوید (هر کدام یک گل) گل‌های ایران را در آن بازی به ثمر رساندند.
در مرحله نیمه‌نهایی، ازبکستان یکی دیگر از مدعیان فوتسال آسیا با نتیجه 7 بر یک مغلوب جاه‌طلبی شاگردان ناظم‌الشریعه شد؛ بردی که با گل‌های مهدی جاوید (3 گل) و اصغر حسن‌زاده و حسین طیبی (هر کدام 2 گل) رقم خود تا ایران یک گام دیگر به فتح جام دوازدهم نزدیک‌تر شود.
ژاپن حریف سنتی تیم ملی فوتسال ایران در رقابت فینال این مسابقات بود؛ در نیمه نخست آن دیدار، فوتسالیست‌های کشورمان با گل اصغر حسن‌زاده از سد حریف که به بازی سراسر دفاعی روی آورده‌بود، عبور کردند اما در نیمه دوم موتور گلزنی ایرانی‌ها روشن شد و فرهاد توکلی، اصغر حسن‌زاده و حسین طیبی 3 مرتبه دیگر، دروازه چشم بادامی‌ها را باز کردند تا جام قهرمانی با اقتدار بالای سر شاگردان ناظم‌الشریعه قرار بگیرد.

هت‌تریک افتخارات
قهرمانی در جام ملت‌های فوتسال آسیا 2018 چین‌تایپه، تنها افتخار ایرانیان در این رقابت‌ها نبود زیرا عنوان «آقای گل» و «ارزشمندترین یا بهترین بازیکن جام» هم به نفرات شایسته تیم ملی فوتسال ایران رسید تا قهرمان جام دوازدهم، در کسب موفقیت‌ها، «هت‌تریک» کند. حسین طیبی با به ثمر رساندن 14 گل، عنوان «آقای گل» جام پانزدهم را به خود اختصاص داد و اصغر حسن‌زاده کاپیتان تیم ملی ایران هم عنوان «بهترین بازیکن جام» را در اختیار گرفت. حسن‌زاده در کسب این عنوان در جام ملت‌های آسیا هت‌تریک کرد زیرا در سال‌های 2014 و 2016 هم به این افتخار دست پیدا کرده بود.حسن‌زاده بعد از کسب عنوان قهرمانی آسیا و بهترین  بازیکن جام ملت‌های گفت: «قطعاً قهرمانی حس شیرینی است؛ توانستیم مقتدرانه و با نتیجه 4 بر صفر ژاپن را شکست دهیم و قدرت تیم ایران را به نمایش بگذاریم.» همچنین طبق اعلام مسوولان برگزاری رقابت‌ها، جایزه بازی جوانمردانه به تیم ملی عراق رسید که با شکست مقابل ازبکستان در بازی رده‌بندی، عنوان چهارمی رقابت‌ها را کسب کرده‌بود.
جالب است بدانید، تیم ملی ایران در پانزده دوره برگزاری جام ملت‌های فوتسال آسیا، تنها 3 شکست را تجربه کرده؛ باخت‌هایی که باعث کسب عنوان نایب قهرمان در سال 2014 - ویتنام و دو مقام سوم در سال‌های 2006  ازبکستان و 2012   امارات شده است اما در 12 دوره دیگر، جام قهرمانی را به خانه آورده است.

فوتسال جذاب‌تر می‌شود
رییس ایرانی دپارتمان فوتسال آسیا از تغییر اساسی در قوانین فنی فوتسال برای جذاب‌تر شده این رشته خبر داد، تصمیمی که در نشست مدیران فیفا با نمایندگان کمیته فوتسال کنفدراسیون‌ها (‌AFC، CAF، UEFA، CONCACAF، CONMEBOL  وOFC ) برای بررسی تغییرات جدید در رشته فوتسال در روزهای اول و دوم فوریه (۱۲ و ۱۳ بهمن) در شهر لیبوانیای اسلوانی، محل برگزاری مسابقات فوتسال یورو ۲۰۱۸ اتخاذ شد. علی تارقلی‌زاده در این خصوص اظهار کرد: «جلسات بسیار مهمی طی دو روز با حضور مسوولان فوتسال و داوری فیفا، دبیر IFAB و نماینده کنفدراسیون‌ها داشتیم. رئوس مطالب در روز اول، بازبینی قوانین فعلی فوتسال و تصحیح این قوانین در راستای ساده‌سازی، فراگیر و جهانی نگریستن به قوانین بود.» وی افزود: «در روز دوم نیز پیشنهادات جدیدی در راستای پیشرفت قوانین داوری که بتواند این رشته را جذاب‌تر کرده و از نظر فنی سطح مسابقات را بالا ببرد، مطرح شد. همچنین پیشنهاداتی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بود که پس از ساعت‌ها بررسی و بازبینی، برخی از آنها مورد موافقت اکثریت اعضا قرار گرفت.»
رییس دپارتمان فوتسال آسیا همچنین یادآور شد: «در میان پیشنهادهای فنی، چند پیشنهاد وجود دارد که اگر اجرا شوند، تغییرات اساسی در بازی فوتسال شاهد خواهیم بود. این قوانین جدید پس از بررسی و تأیید نهایی کنفدراسیون‌ها برای تست کردن تا اوایل مارس ۲۰۱۸ اعلام خواهد شد تا کشورها زمان مناسبی برای تطبیق‌پذیری، تمرین و آماده‌سازی هر چه بهتر برای جام‌جهانی ۲۰۲۰ داشته باشند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین