417
شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
3
ارتش مصر برای مقابله با تروریست‌ها دست به عملیات نظامی زد

تبلیغات زودهنگام السیسی در سینا

ارتش مصر روز گذشته در بیانیه‌ای آغاز عملیات گسترده برای مبارزه با عناصر تروریستی در شمال و مرکز سینا را اعلام کرد. سرهنگ «تأمر الرفاعی» سخنگوی رسمی نیروهای مسلح مصر دیروز جمعه اعلام کرد که فرماندهی کل نیروهای مسلح از ملت مصر می‌خواهد که با نیروهای مسلح برای مقابله با تروریسم و ریشه‌کنی عناصر تروریستی که امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کنند، همکاری کنند.

ضرورت‌های دهه چهارم انقلاب

قاب خبر

40 زخمی در اثر انفجار در مسجدی در لیبی

صبح نو

ضرورت‌های دهه چهارم انقلاب

شاید یکی از ضعف‌های بزرگی که در چهارمین دهه انقلاب اسلامی با آن روبه‌رو شدیم؛ موضوع «عدالت اجتماعی» باشد که با نقص‌هایی همراه است، نقص‌هایی که ناشی از استراتژی‌های نظام نیست بلکه ناشی از عملکرد مسوولان است.
مسوولانی که با رأی مردم انتخاب می‌شوند و نقش اصلی را در برقراری عدالت اجتماعی بر عهده دارند. نقشی که به‌دلیل برخی نقصان‌ها به یکی از چالش‌ها تبدیل شده است.
مردم نقصان‌ها را درک می‌کنند مثل زمان جنگ تحمیلی که سخت‌تر از همه دوران‌ها بود و مردم تحمل کردند، ولی اکنون که معترض‌اند به این دلیل است که مسوولان از ظرفیت‌های لازم استفاده نمی‌کنند.
دستگاه‌های دولتی برخورد لازم با فساد را به درستی انجام نمی‌دهند و «اقتصاد‌مقاومتی» به‌صورت عملی و اجرایی دنبال نمی‌شود. امام خمینی (ره) توصیه کرده بودند افرادی که در مسوولیت‌های بالا قرار دارند و از زندگی اشرافی برخوردار هستند جایی در کارهای اجرایی ندارند ولی برخی از مسوولان در‌حال‌حاضر از زندگی اشرافی برخوردار هستند.
اگر شاهد انتقاداتی هستیم به این معنا نیست که پیوند مردم با انقلاب و اهداف متعالی آن فاصله افتاده است، این‌گونه نیست. در 40 سالگی انقلاب اسلامی می‌بینیم که مردم پای انقلاب ایستاده‌اند و حاضر نیستند با دشمن همراهی کنند. حضور میلیونی مردم در رویدادهای انقلاب نشان‌دهنده این موضوع است که مردم پایبند به انقلاب هستند.
اما راهکاریی که برای مقابله با انحرافات، می‌توان پیشنهاد داد؛ این است که راهنمایی رهبری بهترین راه روشن در این مسیر است، چرا که  ابهامی ندارد. نکته دیگر این است که «اقدام وعمل» سرلوحه کاری مدیران شود و از اقتصاد مقاومتی مبتنی بر استفاده از توان داخلی و ظرفیت‌های داخلی به‌طور صحیح استفاده شود.
مسأله دیگری که باید در چهارمین دهه انقلاب اسلامی به آن توجه داشت آن است که مسوولان ناشایست در مسندهای مدیریتی نباشند و حواسمان به این باشد که در زمین دشمن بازی صورت نگیرد. از خداباوری و ایمان به اهل بیت غافل نشویم  و اجازه ندهیم که ناامیدی به‌عنوان استراتژی دشمن قرار گیرد.
از سویی دیگر، نیروهای انقلابی نباید در این مسیر منفعل شوند؛ باید در صحنه‌ها حضور داشته باشند. حضور نیروهای انقلابی در صحنه موجب می‌شود که مشکلات بهبود یابد، همان‌گونه که این امر از سوی نیروهای انقلابی در دوران جنگ تحمیلی ثابت شد که با حضورشان شکست دشمن را رقم زدند.
امروزه هم شاهد پیشرفت‌هایی در عرصه تکنولوژی، هسته‌ای و دفاع موشکی شدیم و شهدای بزرگی در این راه تقدیم کردیم که نشان‌دهنده موفقیت کشور ما است.
آری مشکلات قابل حل است به شرطی که عنصر انقلابی بماند و منفعل نشود.

  یادداشت
  دکتر حمیدرضا مقدم‌فر
مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران

 

captcha
شماره‌های پیشین