417
شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
15
رییس سازمان سینمایی در گفت‌وگوی جشنواره‌ای با «صبح‌نو»از شرطش گفت:

اکران همه فیلم‌ها

آقای محمد مهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی کشور، از مسائل مربوط به جشنواره فیلم فجرگفت.

خبر

صبح نو

رییس سازمان سینمایی در گفت‌وگوی جشنواره‌ای با «صبح‌نو»از شرطش گفت:

اکران همه فیلم‌ها

آقای محمد مهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی کشور، از مسائل مربوط به جشنواره فیلم فجرگفت.

جشنواره سی‌وششم فجر با تمام نقدها و مشکلات کارش را مثل هر سال شروع کرد. امروز که در آستانه اختتامیه این جشن سینمایی هستیم، حواشی، نظرات و نقدهای مختلفی به مسوولان جشنواره ارائه می‌شود. رییس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره، مدیر روابط عمومی و دیگر مسوولان جشنواره ملی فجر، در مقاطع مختلف و از طرق مختلف پاسخگوی منتقدان بوده‌اند. هنرمندان، خبرنگاران، مدیران دولتی و مردم، از جمله مخاطبان مسوولان جشنواره فیلم فجر هستند که باید نسبت به آنها اطلاع‌رسانی و در مرتبه بعد نسبت به انتقادات آنها پاسخگو باشند.
جشنواره امسال هم به سنت سال‌های قبل دارای نکات مثبت و نقاط ضعفی بود که طبیعتاً، مشکلات آن بیشتر به چشم می‌آید و مخاطبان درباره آنها بیشتر سؤال می‌کنند. عدم شفافیت مالی در دوره قبلی جشنواره، جابه‌جایی محل کاخ از برج میلاد به پردیس ملت، مشکلات و نواقص این پردیس، جداسازی محل سالن هنرمندان از اهالی رسانه، خدمات رفاهی، کم‌کردن آثار پذیرفته شده، حذف برخی بخش‌ها و... از جمله موارد مطرح شده در انتقادات هستند.
در طول سال چندین جشن و محفل سینمایی دیگر در کشورمان برگزار می‌شوند که آثار یک سال سینمای ایران در آنها به رقابت می‌پردازند ولی هم‌چنان، جشنواره فیلم فجر که همزمان با ایام پیروزی انقلاب اسلامی و توسط وزارت ارشاد برگزار می‌شود، مهم‌ترین جشن سینمای ایران است. از قدیم این‌طور بوده که حال سینمای ایران از طریق اوضاع جشنواره همان سال، پیشایش مشخص می‌شده است.

فرصتی برای کشف ایرادات
رییس سازمان سینمایی کشور درباره بحث ممیزی‌های احتمالی فیلم‌های جشنواره در زمان اکران عمومی، به «صبح‌نو» گفت: بعید می‌دانم که فیلمی از آثار جشنواره باشد که در زمان اکران با منع یا ایراد مهمی روبه‌رو شود. همیشه این‌طور بوده و امروز هم ما از آن استقبال می‌کنیم که فیلم‌ها در معرض قضاوت مردم قرار می‌گیرد. به نظرم موقعیتی است که تهیه‌کننده و کارگردان پیام مد نظرشان را منتقل کنند. از این طریق سازندگان آثار به ایرادات احتمالی آثارشان پی می‌برند و می‌توانند مشکلات را اصلاح کنند.

شرط کرده‌ام
حیدریان ادامه داد: مورد مشخصی بود که پیام اشتباهی به مخاطب منتقل می‌شد و من شخصاً در همین جشنواره با آن روبه‌رو شدم که فیلمساز محترم خودش به این موضوع اشاره کرد و گفت که مورد را اصلاح خواهد کرد. جشنواره نمایش محدودتری نسبت به اکران عمومی دارد و این فرصت را ایجاد می‌کند که فیلمسازان بیشتر نسبت به فیلمشان توجه کنند. اتفاقاً شرط من با معاونت نظارت در سازمان این بوده که فیلم‌های پذیرفته شده در جشنواره به مشکلی برنخورند.

در مسیر برنامه جامع هستیم
رییس سازمان سینمایی درباره تغییر مکان جشنواره از برج میلاد به پردیس ملت افزود: براساس برنامه جامعی که تدوین کردیم و در اختیار دوستان هم گذاشتیم، حلقه‌های متصلی دراین برنامه وجود دارد که همگی در مسیر ارتقای سینما هستند. جشنواره یکی از همین حلقه‌های مؤثر است و باید نقشش را دراین زمینه ایفا کند. تمام تغییرات درهمین راستا بوده است. جشنواره ملی فیلم فجر یک عرصه رقابت حرفه‌ای و جدی است. به هیچ عنوان در پی تقلیل آن نیستیم و اجازه این کار را هم به کسی نخواهیم داد. همیشه دعوت کرده‌ایم و بازهم دعوت می‌کنیم که دراین عرصه جدی به‌صورت پرتوان شرکت کنند.

محل دائمی می‌خواهیم
وی ادامه داد: آن چه امروز کمبود اصلی جشنواره فیلم فجر است، عدم یک محل دائمی یا اصطلاحاً همان کاخ جشنواره است. برای این موضوع هم به دنبال راه‌هایی هستیم ولی چیزی نیست که بتوان در زمان کوتاهی انجامش داد. تغییرات فعلی تماماً متوجه همان نکته اولی است که عرض کردم.
ما به دنبال ایجاد یک فضای حرفه‌ای‌تر هستیم.

تکذیب می‌کنم
حیدریان درباره ادعای عزم سازمان سینمایی برای کوچک کردن جشنواره بیان کرد: ما به هیچ عنوان در پی کوچک کردن یا کم رنگ کردن جشنواره نیستیم و این ادعا را تکذیب می‌کنم. برعکس این ادعا به نظرم جشنواره امسال بسیار با شکوه‌تر، موثرتر و مردمی‌تر از هرسال بوده است. صاحبان اصلی مردم هستند و آن‌ها در سطح وسیع‌تری با جشنواره ارتباط پیدا کرده‌اند. معتقدم که پاسخ‌های مثبتی دریافت کرده‌ایم و در روزهای آینده هم از تمام خبرنگاران محترم و حرفه‌ای این حوزه سؤال خواهیم کرد که تحلیل و ارزیابی‌شان از جشنواره را دریافت کنیم.
بدون منتقد حرفه‌ای و فعال نمی‌توانیم یک سینمای رو به رشدی داشته باشیم.

همدلی وجود دارد
درادامه محمد مهدی حیدریان به خبرنگار رادیو گفت: شرایط امروز جشنواره به مدد کنارهم بودن و همدلی اهالی رسانه صورت گرفته است و امیدوارم این همدلی ادامه دار باشد. فیلمسازان و دیگران درحال تمرین جدی برای گفت‌وگو هستند. باید اهل گفت‌وگو باشیم و تحمل‌مان را برای حرف زدن با هم بالا ببریم؛ چه با مردم و چه منتقدان و چه خبرنگاران. البته از سمت دیگر خبرنگاران هم تمرین می‌کنند تا سؤالات حرفه‌ای‌تر بپرسند و پاسخ‌ها را هم به همین شکل منعکس کنند.
وی درباره تنوع ژانرهای امسال بیان کرد: تقریباً بیش از 100فیلم برای حضور در جشنواره بازبینی شد و نهایتاً ترکیب فعلی پذیرفته شد.
به نظرم ترکیب آثار و ژانرها بسیار متنوع است. سینماگران هم در همین جامعه و در کنار مردم زندگی می‌کنند. طبیعی است که با اوضاع پیرامونی ما، سینماگران مشتاق می‌شوند که سمت موضوعاتی مهم بروند.

 

captcha
شماره‌های پیشین