417
شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
10
ماجرای عجیب و البته جالبی که با فشار رسانه‌ای ایرانیان ختم به خیر شد

باخت سامسونگ اشتباه صالحی امیری

سیاست‌زدگی، نخستین حاشیه تلخ بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی بود که روح ورزش و بازی جوانمردانه را تحت تأثیر قرار داد و نشان داد مدیران IOC و برگزار کننده این رقابت‌ها، خودشان به شعار المپیک اهمیتی نمی‌دهد.

صبح نو

ماجرای عجیب و البته جالبی که با فشار رسانه‌ای ایرانیان ختم به خیر شد

باخت سامسونگ اشتباه صالحی امیری

سیاست‌زدگی، نخستین حاشیه تلخ بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی بود که روح ورزش و بازی جوانمردانه را تحت تأثیر قرار داد و نشان داد مدیران IOC و برگزار کننده این رقابت‌ها، خودشان به شعار المپیک اهمیتی نمی‌دهد.

داستان از این قرار بود که سامسونگ به عنوان اسپانسر این رقابت‌ها، همچون دوره گذشته جدیدترین محصول خود را به شرکت کنندگان المپیک زمستانی هدیه کرد و طبق پیش‌بینی قبلی و به دلیل واهیِ تحریم‌های موجود، این‌هدیه به نمایندگان ایران و کره‌شمالی اهدا نشد.
نمایندگان ایران در این رقابت‌ها یعنی آقایان و خانم‌ها سید‌ستار صید، محمد کیادربندسری، سمانه بیرامی و فروغ عباسی ، وقتی برای دریافت هدیه خود به محل اعلام شده می‌روند، با بی‌احترامی مسوولان برگزاری المپیک زمستانی روبه‌رو شدند، اقدامی که مصداق بارز وارد شدن سیاست به ورزش آن هم در رویدادی به نام المپیک که مظهر صلح و دوستی معرفی بوده، محسوب می‌شود.
بعد از رسانه‌ای شدن این اتفاق، بسیاری از مسوولان ورزش و چهره‌های مطرح سیاسی، ورزشی و هنری به آن واکنش نشان دادند ولی همانند گذشته، مردم ایران در اقدامی خودجوش که همراه با هشتگ (#تحریم_سامسونگ) بود، به این برخورد زشت مسوولان IOC، سران کشور کره‌جنوبی و مدیران سامسونگ پاسخ دادند، جوابی به مراتب بهتر از واکنش مسوولان.

مورد عجیب صالحی امیری
اما در این میان، واکنش عجیب رییس کمیته ملی المپیک به این اتفاق، موجی از واکنش‌های منفی را به همراه داشت. آقای سیدرضا صالحی امیری که چندی پیش، در انتخاباتی بدون رقیب بر صندلی ریاست کمیته ملی المپیک تکیه زده بود، در اولین واکنش رسمی به این اتفاق، دستور داد که کمیته ملی المپیک، به ورزشکاران ایران در رقابت‌های المپیک زمستانی، گوشی تلفن همراه اهدا کند تا به این ترتیب، از آنان «دلجویی» شود. دستوری منفعلانه که بیش از آن که راهکاری عملی و سریع برای تبعیض میان ورزشکاران کشورمان با ورزشکاران دیگر کشورها و مقابله با این حرکت زشت باشد، پاک کردن صورت مسأله‌ای بود که شاید اصلاً دغدغه ورزشکاران اعزامی ایران به این رقابت‌ها نبود.
همچنین وزارت ورزش نیز در بیانیه‌ای رفتار توهین‌آمیز صورت گرفته نسبت به ورزشکاران ایرانی حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی را محکوم و اعلام کرد اقدام غیراخلاقی و مغایر با ارزش‌های انسانی و منشور المپیک توسط شرکت سامسونگ، مایه تأسف فراوان است.
جالب اینجا بود که شرکت ال.جی کره جنوبی نیز در اقدامی قابل تأمل اعلام کرد یک دستگاه گوشی پرچم‌دار  V30 + یک دستگاه تلویزیون OLED به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی اهدا می‌کند.
این در حالی بود که مشکل اصلی، تحریم گستاخانه ورزشکاران ایران و کره شمالی در رقابت‌هایی بود که همیشه شعار جدایی ورزش از سیاست را به عنوان یکی از اصلی‌ترین فلسفه‌های برگزاری‌اش اعلام می‌کند. اما مسوولان این کمیته در اقدامی عجیب و به دلیلی کاملاً سیاسی، ایرانیان را از دریافت این هدیه محروم کردند.

از دولتی‌ها تا حرکت مردمی!
برخورد زشت و نامناسب با نمایندگان ایران در المپیک زمستانی، با موج رسانه‌ای دولتی‌ها و حرکت مردمی همراه شد؛ موجی که دولتی‌ها برای عذرخواهی متهمان این اتفاق و مردمی‌ها جهت برخورد جدی با شرکت سامسونگ و حتی تحریم آن راه انداختند.
در این رابطه، وزارت خارجه ایران ضمن احضار سفیر کره‌جنوبی به این وزارتخانه، اعلام کرد در صورت عدم عذرخواهی شرکت مذکور، این اتفاق بر روابط تجاری سامسونگ با ایران تأثیرگذار خواهد بود. البته سفیر کره‌جنوبی با ابراز تأسف فراوان اعلام کرد طبق اظهارات مقامات رسمی دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ، هیچگونه دخالتی در بروز این سوء تفاهم و توزیع اقلام اهدایی به عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشتند.
همچنین محمدجواد ظریف ـ وزیر امور خارجه کشورمان ـ پس از این اقدام غیراخلاقی اعلام کرد اگر کره‌ای‌ها این اقدام خود را جبران نکنند، گوشی خود را که سامسونگ بوده، تغییر‌خواهد داد.
ضمن اینکه گفته می‌شود آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز اعلام کرده بود در صورتی که شرکت سامسونگ به ‍صورت رسمی عذرخواهی نکند، پیشنهاد عدم ثبت گوشی‌های سامسونگ در کشور را در کارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به کشور جلوگیری کند.
از سوی دیگر، سلیمان پاک‌سرشت رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و معاون وزیر کار شرکت کره‌ای سامسونگ را به دلیل اقدامات غیر اخلاقی علیه ورزشکاران ایرانی در بازهای المپیک زمستانی تهدید به تعلیق همکاری‌ها کرد.
تمام این اقدام‌ها در کنار حرکت خودجوش مردم ایران نسبت به تحریم شرکت سامسونگ با راه‌اندازی کمپین هشتگ (#تحریم_سامسونگ) موجی به راه انداخت تا واکنش رسمی مقامات این شرکت را به همراه
 داشته باشد...

توجیهات نامربوط
بعد از واکنش مقامات مسوول به اقدام صورت گرفته با نمایندگان ایران در المپیک زمستانی و واکنش مردم در شبکه‌های اجتماعی خصوصاً توئیتر، تلگرام، اینستاگرام و ...، سخنگوی سامسونگ به رویترز گفت برای همه ورزشکارهای حاضر در المپیک زمستانی، موبایل طراحی شده و مسوولیت پخش این موبایل‌ها با کمیته بین‌المللی المپیک است نه این شرکت. همچنین مدیران شرکت سامسونگ برای تبرئه خود در بیانیه‌ای به اعتراض شدید ایرانی‌ها واکنش نشان داده و اعلام کردند این شرکت بیش از ۴ هزار گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ (نسخه‌ای خاص از گوشی گلکسی نوت ۸) را به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری رقابت‌ها تحویل داده و ایرانی‌ها هم برای دریافت گوشی مانعی ندارند، حتی به ورزشکاران کره‌شمالی هم گوشی تعلق می‌گیرد ولی گویا کره‌ای‌ها نمی‌توانند گوشی‌ها را به کشورشان وارد کنند ...
در ادامه این پیام آمده بود: «هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی کمیته بین‌المللی المپیک برای تحویل این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی نداشت، اما برای جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم به‌صورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرار داده است. اکنون خوشحالیم که می‌شنویم کمیته بین‌المللی المپیک نهایتاً به این تصمیم رسیده که گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ را در اختیار ورزشکاران ایرانی قرار دهد.»
از این بیانیه، این‌گونه استنباط می‌شود که موج اعتراضی و تهدیدآمیز مسوولان و مردم کشورمان به عدم اعطای تلفن‌های همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی شرکت‌کننده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ، این‌شرکت کره‌ای به جای عذرخواهی، توپ را به زمین کمیته بین‌المللی المپیک انداخته است. البته پس از این بیانیه که یک توجیه بزرگ بود، کمیته بین‌المللی المپیک در پیامی اعلام کرد: «گوشی موبایل در اختیار همه ورزشکاران همه کشورهای شرکت‌کننده در #المپیک_زمستانی 2018 پیونگ‌چنگ قرار خواهد گرفت. ایرانی‌ها می‌توانند گوشی‌ها را نگه دارند؛ ورزشکاران کره‌شمالی نه»، موضوعی که پارادوکسیاین داستان را بیشتر کرد.

دادستان هم وارد می‌شود
در پی اقدام توهین آمیز شرکت سامسونگ با ورزشکاران کشورمان، دادستان کل کشور هم طی دستور ویژه‌ای به معاون خود در حقوق عمومی خواستار پیگیری ویژه موضوع شد.
در دستور ویژه‌ای که حجت الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری به معاون حقوق عامه دادستانی کل صادر کرده، آمده است: «به دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره‌جنوبی با ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوء سیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور از فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران احضار و نسبت به موضوع، اخذ‌توضیح و بررسی صورت گیرد.»
در ادامه این دستور آمده است: «چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند. در غیراین‌صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ۸ و مواد ۱۱، ۱۴ و ۶۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد 20 و ۱۴۳ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند.»
منتظری در پایان تأکید کرده است که گزارش اقدامات صورت گرفته به وی ارائه شود.

و سرانجام عذرخواهی
اما عصر دیروز، نامه رسمی رییس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018، پایان خوشی برای این اتفاق رقم زد. در بخشی از نامه « لی، هی-بوم» به آقای سید عبدی افتخاری، سرپرست کاروان کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران آمده است:«بدین وسیله مراتب عذرخواهی صادقانه خود را از طرف کمیته برگزاری بازی‌های المپیک 2018 پیونگ چانگ از بابت حادثه تأسف بار در خصوص توزیع تلفن بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل عدم ارتباط صحیح فیمابین تیم اجرایی ما به‌وجود آمد،
بسیار متأسفیم.»
 او در این نامه آورده است: «ما درک می‌کنیم که این واقعه برای شما و ورزشکاران شما دغدغه غیرضروری ایجاد نمود. بسیار از حمایت شما و برخورد مثبت شما در حل این موضوع در بهترین شکل ممکن، سپاسگزاری می‌نماییم. بنابراین با احترام پیشنهاد می‌نماییم که جلسه‌ای با ورزشکاران شما و نمایندگان کمیته بین‌المللی المپیک داشته باشیم تا ورزشکارانتان تلفن‌ها را دریافت نمایند. با همکاری ارزشمند شما، امیدواریم این واقعه را پشت سر قرار دهیم و تمرکز را بر بزرگداشت ورزش‌ها و ورزشکاران شما در مراسم افتتاحیه امشب قرار دهیم.»

مرور خاطرات تلخ سامسونگ

سامسونگ همان برندی که سال‌هاست بازار لوازم خانگی و صوتی و تصویری ایران را قبضه کرده و بدون پرداخت کمترین حقوق و عوارض گمرکی، بخش عمده‌ای از کالاهای قاچاق بازار را هم به خود اختصاص داده است. اکنون اما، گوشی‌هایش دردسرساز شده و توهین بزرگی را به هشتاد میلیون ایرانی آن هم در یک عرصه بین‌المللی، مرتکب شده است.
این همان شرکتی است که حداقل در فروش لوازم خانگی و صوتی و تصویری به خصوص گوشی‌های تلفن همراه، بازار ایران را قبضه کرده؛ به خصوص اینکه در حوزه قاچاق برخی کالاها از جمله گوشی‌های تلفن همراه هم، این برند، بیشترین حجم قاچاق را به ایران داشته و در مقابل، بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، هر‌سال حجم بالایی از تولیدات خود را روانه بازار ایران می‌کند.
در کنار این تخلفات، عدم برخورد منطقی از سوی مدیران کشورمان، باعث شده این شرکت هر دفعه نسبت به قبل، عملکرد بدتری داشته باشد؛ همانند دی‌ماه سال گذشته که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت اول حسن روحانی، برای خوش‌خدمتی به کره‌ای‌ها، جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی این برند مشهور کره‌ای را بخشید؛ هرچند گمرک جمهوری اسلامی ایران، آن را متخلف شمرده بود...
مطمئناً نمی‌توان فراموش کرد سال ۹۰ یک مسأله‌دار با محوریت تبلت‌های سامسونگ از تلویزیون رژیم صهیونیستی پخش شد که با واکنش تند نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شد و این شرکت کره‌ای را تهدید به قطع همکاری تجاری کرده‌اند.
داستان از این قرار بود که یک شرکت اسرائیلی تیزری برای تبلت‌های جدید کمپانی کره‌جنوبی «سامسونگ» ساخته بود و در آن، ادعای بمباران آسان سایت‌های هسته‌ای ایران را مطرح کرده بود. تهیه این فیلم تبلیغاتی آن هم اندک زمانی پس از شهادت مصطفی احمدی روشن، کارشناس هسته‌ای کشورمان امری «تحقیر آمیز» است اما در نهایت داستان بدون عذرخواهی مدیران این شرکت مختومه شد.
امیدواریم اهانت اخیر کره‌ای‌ها و مسوولان شرکت سامسونگ، به‌راحتی فراموش نشود و حداقل تهدیدهای مسوولانی همچون ظریف و جهرمی برای تحریم این شرکت برای مدت زمانی کوتاه  یا طولانی، برای عذرخواهی رسمی این شرکت و عدم تکرار این اتفاقات، عملی شود...

 

captcha
شماره‌های پیشین